Vašingtonas balandžio viduryje sustabdė mokėjimus PSO, apkaltinęs šią Ženevoje įsikūrusią organizaciją, kad ji per daug artima Pekinui, dangsto koronaviruso protrūkį ir netinkamai valdo pandemiją.

Pirmadienį D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė kelias savo laiško PSO generaliniam direktoriui Tedrosui Adhanomui Ghebreyesusui nuotraukas. Anot prezidento, šis laiškas yra „savaime aiškus“.

Laiške prezidentas pateikia PSO neefektyvaus pandemijos valdymo pavyzdžių, įskaitant tai, kad buvo ignoruojami pirminiai pranešimai apie viruso pasirodymą.

„Akivaizdu, kad jūsų ir jūsų organizacijos besikartojantys klaidingi žingsniai reaguojant į pandemiją itin brangiai atsiėjo pasauliui. Vienintelis kelias Pasaulio sveikatos organizacijai judėti pirmyn – iš tiesų parodyti, kad ji nepriklausoma nuo Kinijos“, – laiške rašo D. Trumpas.

„Jei Pasaulio sveikatos organizacija per ateinančias 30 dienų nepadarys didelio masto reikšmingos pažangos, imsiuosi veiksmų, kad laikinas Jungtinių Valstijų finansavimo Pasaulio sveikatos organizacijai įšaldymas taptų nuolatiniu ir būtų iš naujo svarstomas mūsų narystės organizacijoje klausimas“, – pažymėjo prezidentas.

Kiek anksčiau pirmadienį PSO pranešė, kad pradės nepriklausomą atsako į koronaviruso pandemiją peržiūrą.

Per virtualų Pasaulio sveikatos asamblėjos susitikimą T. Adhanomas Ghebreyesusas pripažino, kad ne viskas buvo padaryta gerai, ir sakė sveikinąs raginimus atlikti peržiūrą.

Taivano klausimas

JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo pirmadienį pasmerkė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sprendimą neleisti Taivanui dalyvauti kasmetiniame organizacijos narių susitikime.

Jis teigia, kad tai tik patvirtina JAV mestus kaltinimus šiai Jungtinių Tautų organizacijai dėl nuolaidžiavimo Kinijai.

PSO šalys narės pirmadienį prasidėjusios Pasaulio sveikatos asamblėjos metu atidėjo svarstymą dėl galimybės Taivanui suteikti stebėtojos statusą. Pekinas Taivaną laiko savo provincija, kurią siekia prisijungti, ir nori sukliudyti šiam patekti į bet kokias tarptautines organizacijas.

M. Pompeo teigia, kad PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas „turėjo pagrįstą teisinę galią ir precedentą” leisti Taivanui dalyvauti susitikime.

T. Adhanomas Ghebreyesusas ir anksčiau buvo aštriai kritikuojamas JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos.

PSO vadovas „dėl Kinijos Liaudies Respublikos spaudimo nusprendė nepakviesti Taivano į susitikimą”, pranešime tikina M. Pompeo.

„Dėl [PSO] generalinio direktoriaus nepriklausomybės stygiaus asamblėja praranda galimybę pasinaudoti pripažinta Taivano moksline patirtimi pandeminio susirgimo klausimais, negana to, verčia abejoti PSO patikimumu ir efektyvumu tokiu metu, kai šios organizacijos pasauliui reikia labiausiai“, – teigė jis.

Taivanui pavyko nepaprastai sėkmingai kovoti su pasaulį apėmusia pandemija. Šalyje koronavirusine infekcija COVID-19 užsikrėtė vos 400 žmonių, užfiksuotos septynios mirtys, nors Taivanas yra itin tankiai apgyvendintas ir palaiko glaudžius komercinius ryšius su žemynine Kinija, kurioje infekcija atsirado pirmiausia.

„Smerktinos Kinijos Liaudies Respublikos pastangos nutildyti Taivaną atskleidžia, jog Kinijos teiginiai dėl trokštamo skaidrumo ir tarptautinės kooperacijos kovojant su pandemija tėra tuščios kalbos, be to, išryškina ir taip didelį skirtumą tarp Kinijos ir Taivano“, – sakė M. Pompeo.

„Taivanas yra pavyzdinė pasaulio valstybė, tuo metu Kinijos Liaudies Respublika ir toliau slepia svarbią informaciją apie virusą ir jo kilmę“, – pridūrė jis.

D. Trumpas jau anksčiau apkaltino PSO pavėlavus perspėti pasaulį dėl plintančios infekcijos ir aklai tikint Kinijos žodžiais po to, kai virusas praėjusių metų pabaigoje buvo aptiktas Uhane.

Kritikai mano, kad D. Trumpas, kuris anksčiau gyrė Kinijos atsaką į plintantį virusą, bando nukreipti dėmesį nuo savo paties dorojimosi su pandemija JAV, kuriose užfiksuota daugiausia mirčių pasaulyje.