aA
Omikron atmaina greičiausiai paplis po visą pasaulį ir kelia didelį pavojų ten, kur COVID-19 protrūkiai „turi skaudžiausių padarinių“, teigiama pirmadienį Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) išplatintame pranešime.
PSO: rizika dėl omikron – labai didelė
© Reuters / Scanpix

Jungtinių Tautų agentūra, patarinėjanti 194 valstybėms narėms, ragina didinti skiepijimo tempus prioritetinėms grupėms ir taip „užtikrinti, kad daroma viskas“, kad nesutriktų svarbiausios sveikatos priežiūros paslaugos.

„Omikron iš kitų atmainų išsiskiria precedento neturinčių spyglio baltymo mutacijų skaičiumi, kai kurios iš jų gali turėti didelės įtakos pandemijos trajektorijai. Bendra pasaulinio lygio rizika dėl naujos atmainos – omikron – vertinama kaip labai didelė“, – teigia PSO.

„Jei įvyks dar viena, šįkart omikron sukelta COVID-19 banga, pasekmės gali būti sunkios“, – teigiama PSO pranešime ir priduriama, kad „kol kas negauta pranešimų apie su omikron susijusias mirtis“.

Norint geriau suprasti omikron atmainos potencialą išvengti imuninės apsaugos, kurią sukuria turimos vakcinos ir persirgta infekcija, reikia atlikti daugiau tyrimų, teigia organizacijos atstovai ir patikino, kad daugiau duomenų turės po kelių savaičių.

„COVID -19 sirgs ir pasiskiepiję asmenys, tik svarbu akcentuoti, kad tie skaičiai bus nedideli ir prognozuojami“, – priduriame pranešime.

Organizacija pridūrė, kad kol kas nepranešta apie jokius su omikron variantu siejamus mirties atvejus.

Tačiau net jei naujasis variantas ir nepasirodytų pavojingesnis ar labiau mirtinas už ankstesnius, lengvesnis plitimas reikštų daugiau COVID-19 atvejų, didesnį spaudimą sveikatos apsaugos sistemoms, o tuo pačiu ir daugiau mirties atvejų, nurodė PSO.

„Jei dėl omikron kils dar viena didelė COVID-19 banga, pasekmės gali būti sunkios, – sakoma dokumente. – Bendra pasaulinė rizika, susijusi su naujuoju susirūpinimą keliančiu omikron variantu, vertinama kaip labai didelė.“

PSO teigimu, šalys turėtų atidžiau stebėti ir stengtis susidaryti aiškų vaizdą, kur ir kokiu greičiu plinta naujoji atmaina.

PSO taip pat ragina spartinti skiepijimą nuo COVID-19, ypač pažeidžiamose, skiepų išvis dar nesulaukusiose populiacijose.

Tačiau organizacija įspėja neskelbti suvaržymų kelionėms, baimindamasi, kad kelionių iš tų šalių, kur nauji variantai pastebimi pirmiausiai, blokavimas galėtų būti nesąžininga praktika ir galėtų neskatinti stebėti viruso.

„Kadangi omikron variantas jau aptiktas keliuose pasaulio regionuose, kelionių draudimai... Afrikai kenkia pasauliniam solidarumui“, – sakė PSO Afrikos padalinio direktorė Matshidiso Moeti.

Vis daugiau šalių, įskaitant Didžiąją Britaniją, Indoneziją, Kuveitą, Nyderlandus, Katarą, Saudo Arabiją ir JAV, įveda kelionių suvaržymus Pietų Afrikai.

PSO: įprasti PGR testai aptinka omikron atmainos virusą, kitų testų jautrumas tiriamas

Įprasti polimerazės grandininės reakcijos (PGR) testai pajėgūs aptikti naujosios omikron atmainos koronaviruso infekciją, bet aiškinamasi, koks yra kitų testų jautrumas šio susirūpinimą keliančio varianto patogenui, sekmadienį nurodė PSO.

„Plačiai naudojami PGR testai toliau aptinka infekciją, įskaitant užsikrėtimą omikron, kaip stebėjome ir kitų variantų atveju“, – sakoma atnaujintame PSO pranešime apie naująją viruso atmainą.

„Tęsiamos studijos siekiant nustatyti, ar yra koks nors poveikis kitų tipų testams, įskaitant greituosius antigenų aptikimo testus“, – pridūrė Jungtinių Tautų sveikatos apsaugos organizacija.

PSO penktadienį pripažino omikron variantą keliančiu susirūpinimą. Ši COVID-19 sukeliančio koronaviruso atmaina anksčiau šį mėnesį pirmąkart buvo aptikta Pietų Afrikoje.

Prie didžiausią nerimą keliančių COVID-19 sukeliančio koronaviruso atmainų grupės taip pat priskiriamas šiuo metu labiausiai išplitęs delta varianto virusas, taip pat kiek mažiau užkrečiamos alfa, beta ir gama padermės.

Iki sekmadienio apie užfiksuotus pirmuosius užsikrėtimo omikron varianto virusu paskelbė virtinė šalių. Stengdamosi suvaldyti dar menkai ištirto ir potencialiai pavojingesnio patogeno plitimą, daugelis valstybių ėmėsi riboti oro susisiekimą ir įvedė kitų suvaržymų. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė, kad vyriausybės „lenktyniauja su laiku“, stengdamosi išsiaiškinti naujos atmainos ypatumus.

Naujo varianto, kuris gali pasirodyti esąs itin užkrečiamas, atsiradimas sukėlė abejonių, kiek veiksmingos bus pasaulinės pastangos įveikti COVID-19 pandemiją. Šalys buvo priverstos vėl imtis suvaržymų, kurių, kaip daugelis vylėsi, turėjo nebeprireikti.

Atnaujintame pranešime PSO nurodė, kad „dar neaišku“, ar omikron lengviau perduodamas nuo vieno žmogaus kitam, taip pat ar šio varianto infekcija sukelia sunkesnių susirgimų negu ankstesnės atmainos.

„Šiuo metu nėra jokios informacijos, kuri leistų manyti, jog su omikron susiję simptomai kaip nors skiriasi nuo sukeliamų kitų variantų“, – pabrėžė agentūra.

Pirminiai duomenys rodo, kad dėl omikron varianto galbūt didesnė rizika vėl užsikrėsti koronavirusu asmenims, kurie jau yra persirgę COVID-19, bet kol kas šiuo klausimu turima labai mažai informacijos.

PSO nurodė dedanti pastangas išsiaiškinti naujos atmainos poveikį lig šiol taikytoms apsaugos nuo COVID-19 priemonėms, įskaitant vakcinas.

Kalbant apie gydymo priemones, PSO kelia prielaidą, kad kortikosteroidiniai ir IL6 receptorius blokuojantys preparatai išliks veiksmingi gydant sunkių formų COVID-19. Taip pat bus įvertinta, ar kitos gydymo priemonės taip pat yra veiksmingos užsikrėtus omikron atmainos virusu.

Pasak PSO, naujojo viruso varianto įvairių aspektų tyrimai gali trukti kelias savaites, kol bus padarytos kokios nors išvados.

„PSO koordinuoja veiksmus su dideliu skaičiumi tyrėjų visame pasaulyje, kad geriau suprastų omikron, – nurodė agentūra. – Daugiau informacijos atsiras ateinančiomis dienomis ir savaitėmis.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(58 žmonės įvertino)
2.3276

Top naujienos

Karo ekspertai: kažkas tikrai bus

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad dėl...

Konvojuojat kalinius užpultas Matuko žudikas Kontenis: tai kerštas už vaiko nužudymą

Dėl keturmečio posūnio Matuko nužudymo 19 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas Kėdainių...

LSDP vicepirmininkas – apie Skardžiaus prisijungimą: buvo padaryta klaida papildyta (20)

Ketvirtadienį pranešta, kad buvęs Darbo partijos atstovas Seime Artūras Skardžius pradeda...

Ukraina iš Slovakijos jau gavo pirmuosius naikintuvus papildyta (4)

Pirmieji keturi naikintuvai „MiG-29“ jau yra Ukrainoje . Apie tai pranešė Slovakijos gynybos...

Vienas didžiausių Kauno susisiekimo projektų „išlindo“ iš po žemės

Pernai pavasarį pradėtas tiesti Pietrytinis aplinkkelis ima panėšėti į transporto arteriją –...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Dovydas prieš Galijotą arba Izraelis prieš Prancūziją: slaptoji operacija, kuri iki šiol kelia ne vieną klaustuką

Apie Izraelio kariškių ir slaptųjų tarnybų operacijas, įvairiais šios valstybės gyvavimo...

Jau netrukus prasidės geomagnetinė audra: išvardijo, kokius simptomus ji gali sukelti ir kaip apsisaugoti (2)

Jeigu pastarosiomis dienomis pasijaustumėte prasčiau, gali būti, kad taip jus paveikė Saulės ir...

Karas Ukrainoje. Ukraina: didysis rusų puolimas žlugo (1)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...