„Tikėtina, kad šis regionas juda link prie tam tikros pandemijos baigiamosios fazės“, – interviu naujienų agentūrai AFP sakė H. Kluge. Jis pridūrė, kad iki kovo mėnesio omikron varianto viruso infekcija gali paveikti apie 60 proc. europiečių.

Kai šiuo metu Europą apėmęs omikron atmainos plitimo pliūpsnis išsikvėps, „kelias savaites ar mėnesius laikysis visuotinis imunitetas – dėl vakcinų arba žmonėms įgijus atsparumą dėl infekcijos, taip pat mažėjant sezoniniam“ sergamumui, aiškino pareigūnas.

„Tikimės, kad bus ramybės laikotarpis iki COVID-19 galimai sugrįžtant arčiau šių metų galo, bet pandemija nebūtinai sugrįš“, – pridūrė H. Kluge.

JAV vyriausiasis patarėjas pandemijos klausimais Anthony Fauci sekmadienį irgi reiškė panašų optimizmą.

Televizijos „ABC News“ jis sakė, kad kai kur Jungtinėse Valstijose registruojamų naujų COVID-19 atvejų skaičiai mažėja „gana staigiai“, todėl „reikalai atrodo gerai“.

Jis perspėjo per daug nenusiraminti, bet pažymėjo, jog jeigu sergamumas tokiose teritorijose kaip JAV šiaurės rytai toliau mažės, „tikiu, kad pradėsite matyti persilaužimą visoje šalyje“.

PSO Afrikos padalinys praeitą savaitę taip nurodė, kad sergamumas koronavirusine infekcija šiame regione sparčiai mažėja. Be to, registruojamų koronavirusu užsikrėtusių žmonių mirties atvejų skaičius pradėjo mažėti pirmąkart nuo omikron varianto paskatintos ketvirtosios pandemijos bangos piko.

Tyrimai rodo, kad omikron variantas užkrečiamesnis negu anksčiau plitusi delta atmaina, bet pasiskiepiję žmonės, užsikrėtę šiuo virusu, paprastai perserga lengviau. Tai sustiprino viltis, kad COVID-19 iš pandemijos pradeda darytis lengviau suvaldoma sezonine liga, panašia į gripą.

Vis dėlto H. Kluge perspėjo, kad COVID-19 perėjimą į endemijos fazę skelbti dar anksti.

„Daug kalbama apie endemiją, bet endemija reiškia... kad įmanoma prognozuoti, kas nutiks. Šis virusas [mus] jau ne kartą yra nustebinęs, taigi, turime būti labai atsargūs“, – pabrėžė PSO pareigūnas.

Omikron atmaina yra plačiai išplitusi, ir bet kada gali atsirasti naujų viruso variantų, perspėjo H. Kluge.

Pastangos sumažinti poveikį

Už Europos Sąjungos vidaus rinkas atsakingas Europos Komisijos narys Thierry Bretonas, taip pat prižiūrintis vakcinų gamybą, sekmadienį sakė, kad esamas vakcinas bus įmanoma priderinti prie naujų viruso variantų, jeigu jų atsirastų.

„Galėsime tapti atsparesni, įskaitant naujus variantus, – jis sakė Prancūzijos televizijai LCI. – Būsime pasiruošę priderinti vakcinas, ypač iRNR [technologijų], jeigu bus būtina jas pritaikyti prie virulentiškesnių variantų.“

PSO regionas apima 53 šalis, įskaitant keletą Centrinės Azijos valstybių. Sausio 18-osios duomenimis, šiame regione užsikrėtimo omikron varianto virusu atvejai sudarė 15 proc. visų naujų COVID-19 atvejų. Savaite anksčiau jie sudarė 6,3 proc., nurodė agentūra.

Omikron atmaina dabar yra dominuojantis koronaviruso variantas Europos Sąjungoje ir Europos ekonominėje erdvėje (EEE), kuriai priklauso Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas, praeitą savaitę pranešė ES sveikatos apsaugos agentūra ECDC.

Kadangi ši užkrato padermė Europoje labai sparčiai išplito, H. Kluge sakė, kad dėmesys turėtų būti sutelktas į pastangas „sumažinti sutrikdymą ligoninėms, mokykloms ir ekonomikai, taip pat turėtų būti didžiulės pastangos apsaugoti pažeidžiamiausiems“, o ne stengiamasi stabdyti viruso plitimą.

Vis dėlto pareigūnas ragino žmones elgtis atsakingai.

„Jeigu nesveikuojate – pasilikite namuose, pasidarykite testą. Jeigu jis teigiamas – izoliuokitės“, – kalbėjo jis.

H. Kluge sakė, kad Europoje pirmiausiai turi būti stengiamasi stabilizuoti padėtį, nes regiono šalyse vakcinacijos lygis svyruoja nuo 25 iki 95 proc., todėl ligoninėms ir sveikatos apsaugos sistemai tenka nevienodas krūvis.

„Stabilizavimas reiškia, kad sveikatos apsaugos sistema nebėra perkrauta dėl COVID-19 ir kad galima toliau teikti pagrindines medicinos paslaugas, kurios, deja buvo smarkiai sutrikdytos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų bei įprastos imunizacijos atveju“, – pabrėžė PSO pareigūnas.

Paklaustas, ar žmonės privalės skiepytis ketvirtąja vakcinos doze, kad būtų užbaigta pandemija, H. Kluge kalbėjo atsargiai.

„Žinome, kad po kiekvienos vakcinos injekcijos imunitetas šokteli“, – sakė jis.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (26)