Nors Jungtinių Tautų prokurorai svarsto galimybę Slobodaną Miloševičių apkaltinti genocidu - sunkiausiu karo nusikaltimu, jie pripažįsta, jog teks paplušėti, siekiant tai įrodyti.
"Įrodyti kaltinimą genocidu teisme yra labai sudėtinga... Reikia ypatingų įrodymų visiems ypatingiems genocido požymiams, pagal nustatytą jo apibrėžimą, - agentūrai "Reuters" sakė Florence Hartmann (Florens Hartman), vyriausiosios prokurorės Carlos Del Ponte (Karlos Del Pontės) atstovės spaudai. - Jei bent kurio vieno pritrūks, kaltinimo genocidu neįrodysi".

1948 metais pasirašytoje JT konvencijoje dėl genocido, parengtoje tais laikais, kai atmintyje dar buvo gyvi nacių vykdyto Holokausto vaizdai, genocidas apibūdinamas kaip "veiksmas, siekiant sunaikinti dalį ar visą nacionalinę, etninę, rasinę ar religinę grupę kaip tokią".

Antradienį C.Del Ponte išreiškė viltį, jog pavyks apkaltinti S.Miloševičių dėl genocido, įvertinus jo vaidmenį per karus Kroatijoje ir Bosnijoje.

Šiuo metu jam pateikti trys kaltinimai nusikaltimais žmoniškumui ir vienas kaltinimas Ženevos konvencijos dėl karo įstatymų ir papročių pažeidimu, kurie susiję su deportavimais, nužudymais ir kitais nusikaltimais, įvykdytais Kosove 1999 metais, per serbų karo kampaniją prieš albanus.

Užtikrinant apkaltinimą genocidu svarbiausia įrodyti, jog sekta išnaikinti gyventojų grupę.

Praėjusio mėnesio pabaigoje Tarptautinio tribunolo buvusiai Jugoslavijai prokurorai antrą buvo priversti atsiimti kaltinimą genocidu, kai teismo proceso metu toks kaltinimas buvo panaikintas buvusiam koncentracijos stovyklos viršininkui, Bosnijos serbui Duško Sikiricai (Duškui Sikiricai).

Teisėjas nusprendė, jog prokurorai nesurinko pakankamai įrodymų apie tokius ketinimus D.Sikiricos veiksmuose. Jo teismo procesas tęsiamas, nagrinėjant kitus jam pateiktus kaltinimus.

Kad būtų įrodytas genocidas, teisėjus reikia įtikinti, jog kaltinamasis ketino sunaikinti visą grupę žmonių, o tai labai sunku padaryti, teigė Richardas Dickeris (Ričardas Dikeris), žmogaus teisių gynimo organizacijos "Human Rights Watch" tarptautinio teisingumo programos direktorius.

"Tai didelis iššūkis, ir galbūt todėl tai nepavyko ankstesnėse bylose (dėl buvusios Jugoslavijos)". Vis dėlto Jungtinės Tautos gana sėkmingai teisė nusikaltėlius dėl genocido kitame Tarptautiniame Tribunole - skirtame karo nusikaltimams Ruandoje tirti.

Pirmasis kaltu dėl genocido už savo veiksmus 1994 metais žudant vietos tutsius 1998 metų rugsėjo mėnesį buvo pripažintas buvęs meras Jeanas Paulas Akayesu (Žanas Polas Akajesus). Tai buvo pirmoji byla, kurioje teisėjai pasiremta 1948 metų JT konvencijos nuostatomis.

Prokurorai teismui teigė, jog kaip Tabos regiono meras, J.P.Akayesu pasinaudojo savo vadžia regione ir policijoje, kad paskatintų vietos tutsių žudynes. Per du su puse mėnesio šiame rajone jų buvo išžudyta daugiau kaip 2 tūkstančiai.

Tačiau, pasak Avril McDonald (Avril Makdonald) iš Hagoje įsikūrusio Assero (Asiro) tarptautinės teisės instituto, Jugoslavijos tribunolas genocidą traktuoja gerokai siauriau nei Ruandos teismas.

"Faktai Ruandoje labai skiriasi nuo Jugoslavijos", - sakė jis "Reuters". Buvusios hutų vyriausybės sankcionuotose žudynėse buvo sunaikinta beveik 800 tūkst. žmonių. A.McDonald manymu, pateikti kaltinimus genocidu dėl 1999 metų baisybių Kosove S.Miloševičiui bus itin sudėtinga.

"Regis, Kosove planuota tremti, persekioti ir žudyti. Tačiau aš nematau jokių įrodymu, jog ten buvo planuota išnaikinti visą ar dalį Kosovo albanų bendruomenės", - teigė ji.

Jos teigimu, kitokia padėtis buvo Bosnijoje, turėdama galvoje žiaurumus, kaip garsūs 1995 metų įvykiai Jungtinių Tautų Bosnijoje suformuotame Srebrenicos anklave, kur buvo išžudyti daugiau kaip 8 tūkst. musulmonų.

"Tikrai sunku įrodyti genocidą, - sakė A.McDonald. - Svarbus ne tik išžudytųjų kiekis, bet ir kas yra žudomi, pavyzdžiui, jauni reproduktyvaus amžiaus vyrai".

Prancūzų laikraščiui "Le Monde" C.Del Ponte sakė, jog nurodžiusi savo prokurorų komandai parengti naujus kaltinimus, susijusius su karais Bosnijoje, kur žuvo beveik 200 tūkst. žmonių, ir Kroatijoje.

"Kalbant apie šiuos du tyrimus, manau galima numatyti galimybę pateikti kaltinimus genocidu. Tačiau tik tyrimų pabaigoje mes sužinosime, ar galėsime įrodyti šiuos kaltinimus teisėjams", - sakė ji.

S.Miloševičius antradienį pirmą kartą pasirodė Hagos tribunole, kur atsisakė prisipažinti kaltu, ar nekaltu dėl jam pateiktų keturių kaltinimų karo nusikaltimais.

Per serbų represijų kampaniją 1999 metais iš Kosovo buvo priversti pasitraukt trys ketvirtadaliai iš milijono gyventojų. S.Miloševičiui pateiktame kaltinime dėl nužudymų patekti beveik 600 identifikuotų per represijas nužudytųjų vardai.

Ketvirtadienį laukiama istorinio apeliacijų rūmų nutarimo, kuriuo bus patvirtintas galutinis sprendimas Bosnijos serbo Gorano Jelisičiaus byloje, kurioje jam anksčiau buvo atmesti kaltinimai genocidu.

1999 metų gruodžio mėnesį G.Jelisičius buvo nuteistas 40 metų kalėti už nusikaltimus žmogiškumui, 1992 metais padarytus musulmonams šiaurės Bosnijos Brčko miestelyje serbų įkurtoje koncentracijos stovykloje. Prokurorai apskundė išteisinimą dėl kaltinimų genocidu kaip teisės ir procedūrinį pažeidimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusų šnipai po diplomatine priedanga Lietuvoje: kaip jie atrodo ir ką veikia? (76)

Po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuva svarsto išsiųsti...

Pensijų fondai uždirbo, bet džiaugtis per anksti (231)

Praėjusiais metais antrosios pakopos pensijų fondai, kurių dalyviai yra daugiau kaip milijonas...

Į JAV spruko dar 1981-aisiais: Amerika dabar pasikeitė neatpažįstamai - ne tik atlyginimai, bet ir automobiliai (22)

Jungtinėse Amerikos Valstijose Adamas Pavlikevičius atsidūrė dėl savo politinės veiklos 1981 m....

Įtampa tarp Londono ir Maskvos: britai bijo vieno dalyko (75)

Kilus vis gilėjančiam susipriešinimui dėl atakos Solsberyje, kur buvo panaudota nervus...

Nufilmuota: Šiauliuose policininkę partrenkęs „Opel“ vairuotojas nė nebandė stabdyti (25)

Policija paviešino vaizdo medžiagą, kurioje užfiksuotas ketvirtadienio įvykis Šiauliuose: apie...

Energetikos ministerija tikisi taikiai susitarti su vokiečiais

Kovo pradžioje netikėtai paskelbtas Energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno sprendimas...

Tragiška avarija Radviliškio r. – iš miškavežio išbyrėję rąstai pražudė „Chrysler“ vairuotoją (13)

Kovo 22 d., apie 20.12 val., Radviliškio r., Baisogalos sen., Komariškių kaime, kelio...

Šeimos išžudymu kaltinamas Anupraitis buvo sukurpęs pabėgimo planą (6)

Penktadienį Kauno apygardos teisme nagrinėjamas prokuratūros prašymas pratęsti suėmimą Egidijui...

Iki Vilniaus pietinio aplinkkelio tiesimo II etapo darbų pradžios – vienas žingsnis (29)

Susisiekimo ministerija , Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos...