aA
Graikijos parlamento rinkimuose nugalėjusios centro dešinės partijos „Naujoji demokratija“ lyderis Kyriakos Mitsotakis pirmadienį davė priesaiką ir tapo naujuoju šalies premjeru.
Kyriakos Mitsotakis
© Reuters / Scanpix

K. Mitsotakis prisiekė gerbti šalies Konstituciją ir įstatymus, taip pat – tarnauti graikų tautos interesams. Priesaikos ceremonija vyko Graikijos prezidento rūmuose, joje dalyvavo ir prezidentas Prokopis Pavlopoulos.

Kiek anksčiau P. Pavlopoulos suteikė K. Mitsotakiui mandatą fomuoti naująją Vyriausybę. Naujojo Graikijos ministrų kabineto sudėtis, tikimasi, bus paskelbta pirmadienį.

Graikijos parlamento rinkimus laimėjusi „Naujoji demokratija“ surinko 39,7 proc. balsų ir užsitikrino 158 mandatus 300 vietų parlamente. Tai leido K. Mitsotakio partijai be jokių koalicijos partnerių formuoti Vyriausybę.

Antroje vietoje liko pastaruosius 4 metu Vyriausybei vadovavusio Alexio Tsipro kairioji partija „Syriza“, surinkusi 31,5 proc. balsų. „Syriza“ teko 86 vietos parlamente.

Sekmadienį vykusius parlamento rinkimus laimėjęs K. Mitsotakis tapęs premjeru rinkėjams žadėjo „pasiraitoti rankoves ir atstovauti visus graikus“. Jis taip pat pakartojo, kad parlamentarai dirbs vasarą be įprastos 4 savaičių pertraukos.

„Šiandien prasideda sunkus darbas. Esu visiškai įsitikinęs, kad esame pajėgūs atremti šį iššūkį“, – kalbėjo naujasis vyriausybės vadovas.

Naujasis ministrų kabinetas bus prisaikdintas antradienį, o trečiadienį pradės posėdžius, nurodė K. Mitsotakis.

Po to jis išėjo į šalia esantį premjero biurą, kur trumpai buvo susitikęs su rinkimus pralaimėjusiu kairiųjų pažiūrų vyriausybės vadovu Aleksiu Cipru.

Sekmadienį iškovota pergalė atvėrė K. Mitsotakiui galimybę perimti labiausiai įsiskolinusios Europos Sąjungos narės vairą, bet jis žada užbaigti dešimtmetį besitęsiančią ekonomikos krizę.

Naujojo lyderio laukia nemenkas iššūkis, perimant valdžią A. Cipro, įvedusio griežto taupymo priemones, kurių reikalavo tarptautiniai skolintojai, kad Graikija galėtų likti euro zonoje.

Pernai valstybės skola buvo 335 mlrd. eurų, tai yra, 180 proc. šalies bendrojo vidaus produkto.

Šiemet ši našta sumažėjo iki 168 proc. BVP, bet tik dėl diržų veržimo politikos, vykdytos A. Cipro partijos „Syriza“. K. Mitsotakio Naujosios demokratijos partija sako, kad tokia strategija slopina augimą.

Sudėtinga užduotis patenkinti Graikijos skolintojus ir tuo pačiu lengvinti naštą graikams mažinant mokesčius ir iš naujo derantis dėl biudžeto uždavinių gali lemti, kad K. Mitsotakio vyriausybės „medaus mėnuo“ bus trumpas.

Euro zonos finansų ministrus vienijančios euro grupės susitikime pirmadienį bus aptarinėjama Graikijos ekonomikos būklė po A. Cipro sumažintų mokesčių. Tai jis padarė prieš gegužės mėnesio rinkimus, tikėdamasis žūtbūt laimėti rinkėjų palankumą.

Permainų žinutė

Buvęs bankininkas žadėjo kurti darbo vietas ir „sunaikinti“ kliūtis verslui.

Šie jo pažadai papirko graikų rinkėjus, sekmadienio rinkimuose atidavusius jam 40 proc. balsų ir leidusius gerokai aplenkti 31,5 proc. balsų surinkusį A. Ciprą.

„Tai tvirta žinia, kad Graikijai reikia permainų“, – sakė K. Mitsotakis žurnalistams sekmadienį.

Praėjusią savaitę naujienų agentūrai AFP jis sakė, kad jo misija – „užtikrinti ekonomikos persikrovimą“ ir „ambicingą augimą, varomą privačių investicijų, eksporto ir inovacijų“.

Jis sakė, kad jam pavyks įtikinti Graikijos skolintojus sutikti sumažinti griežtus fiskalinius reikalavimus, jeigu bus pateiktas „visapusiškų reformų paketas“.

Savo ruožtu A. Cipras perspėjo, kad K. Mitsotakis gali atsisakyti socialinių išlaidų, kurias jis planavo siekdamas padėti pažeidžiamiausioms Graikijos gyventojų grupėms.

Mitsotakių šeimą – vieną garsiausių Graikijos politikų dinastijų – jis pavadino 2010 metais šalį iki bankroto privedusios nevykusios sistemos, privertusios prašyti žeminančios finansinės pagalbos, dalimi.

Premjero sūnus

K. Mitsotakis yra buvusio ministro pirmininko ir vieno ilgiausiai parlamente išdirbusio politikos veterano Konstantino Mitsotakio sūnus. Jo sesuo Dora Bakojanis yra buvusi ministrė ir pirmoji Atėnų merė moteris.

Be to, nors giminystės ryšiai Graikijos politikoje nieko nestebina, naujasis premjeras yra gegužę išrinkto Atėnų mero Kosto Bakojanio dėdė.

K. Mitsosakis pradėjo vadovauti „Naujosios demokratijos“ partijai prieš trejus metus. Po rinkimų jo partija turės 158 mandatus 300 vietų parlamente.

Paskutinį kartą ši partija valdžioje buvo 2014 metais, kai buvo sudariusi koaliciją su graikų socialistais.

Nors po rinkimų „Syriza“ savo mandatų skaičių sumažino nuo 144 iki 86, A. Cipras žada, kad jo partija išliks „aktyvi“ opozicijoje.

Sekmadienio rinkimai Graikijoje buvo treti per tris mėnesius.

Gegužę vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose „Naujoji demokratija“ aplenkė „Syriza“ beveik 9,5 procentinio punkto. Dar po savaitės ji laimėjo vietos valdžios rinkimus beveik visuose regionuose, taip pat Atėnų ir Salonikų didmiesčiuose, ir įveikė A. Cipro valdančiuosius kairiuosius. Po tokio kairiųjų pasirodymo A. Cipras buvo priverstas šaukti pirmalaikius rinkimus.

„Skaudus ratas užsidarė“, – sakė per televiziją K. Mitsotakis po pergalės rinkimuose. Jis pridūrė, kad jam vadovaujant žalieji „vėl išdidžiai pakels savo galvą“.

Pirmą kartą į Graikijos parlamentą pateko televizijos parduotuvės pardavėjo Kirijako Velopulo vadovaujama nacionalistinė partija „Graikiškas sprendimas“ ir buvusio finansų ministro Janio Varufakio partija „MeRA25“, pasisakanti prieš griežto taupymo priemones.

Neonacių partija „Auksinė aušra“ nepateko į parlamentą pirmą kartą po 2012 metų.

Dar neseniai rinkėjų apklausose „Auksinė aušta“ užėmė trečią vietą pagal populiarumą. Jos reitingai smarkiai nusmuko tęsiantis teismo procesui dėl vieno antifašistinių pažiūrų reperio nužudymo 2013 metais, esą įvykdyto su partijos aukšto rango narių žinia.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Iš Alytaus mero – nerimą keliančios žinios: mūsų vyrai po truputį krenta (228)

Alytaus meras Nerijus Cesiulis ir toliau aktyviai informuoja žmones apie situaciją gaisro...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis (64)

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (175)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (30)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė spąstus (615)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

Dar viena pergalė: pajėgų kroatą palaužęs Maslobojevas užsitikrino pasaulio čempionato medalį (31)

Savo pergalingą žygį WAKO pasaulio kikbokso čempionate Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) pratęsė...

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (372)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (76)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...

Vyras jaučiasi atsidūręs kvailio vietoje: bandė guosti išsiskyrusią draugę, bet jos lūkesčiai tik augo (69)

Taip jau nutiko, kad susipažinau su moterimi, kuri jau turi vaiką iš ankstesnių santykių. Iš...

ES narės pritarė siūlymui atidėti „Brexit“ (49)

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios...