Bendrijos diplomatijos vadovas nurodė, kad ES politinio ir saugumo komiteto ambasadoriai susirinks į neeilinį posėdį dėl šios atakos, kuri, anot J. Borrellio, „nusipelnė pasmerkimo“.

Vis dėlto jis pridūrė, kad ES kol kas „neturi informacijos, kas atsakingas už šią kibernetinę ataką“.

Taip pat aktyvuota ES greitojo reagavimo į kibernetinius incidentus komanda, sakė J. Borrellis žurnalistams Bendrijos užsienio reikalų ministrų susitikimo kuluaruose.

„Mobilizuojame visus mūsų išteklius, kad padėtume Ukrainai tvarkytis su tokio pobūdžio kibernetine ataka“, – sakė jis.

Paprašyta dalyvauti visų ES vyriausybių, „nors Ukraina nėra [bloko] narė“, pridūrė jis.

J. Borrellis sakė, kad dar anksti „kažką kaltinti“.

„Neturime įrodymų“, – sakė jis, tačiau pridūrė: „Galite įsivaizduoti, kas tai padarė.“

Ukrainos tarnybos pranešė, kad praeitą naktį buvo surengta ataka, nutaikyta prieš daugelio valstybės institucijų tinklalapius, įskaitant Užsienio reikalų ministerijos, Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos ir Ministrų kabineto interneto svetainės.

Josepas Borrellis

Šalies saugumo tarnybos penktadienį nurodė, kad jokių asmeninių duomenų nebuvo pavogta ir kad incidentas toliau tiriamas.

„Tinklalapių turinys nebuvo pakeistas. Pagal preliminarią informaciją, jokių asmeninių duomenų nebuvo nutekinta“, – sakoma Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) pranešime.

Sutrikdytas vyriausybės institucijų tinklalapių veikimas

Ukrainos vyriausybės institucijų tinklalapiai naktį iš ketvirtadienio į penktadienį tapo kibernetinės atakos taikiniu.

„Dėl visuotinės [kibernetinės] atakos naktį iš 2022 metų sausio 13-osios į 14-ąją Švietimo ir mokslo ministerijos tinklalapis laikinai neveikia“, – sakoma šios ministerijos „Facebook“ paskyroje paskelbtame pranešime.

Taip pat neveikia Užsienio reikalų ministerijos, Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos ir Ministrų kabineto interneto svetainės.

Atsakomybės už šią ataką kol kas niekas neprisiėmė.

URM tinklalapio pirmajame puslapyje buvo laikinai matomas pareiškimas ukrainiečių, rusų ir lenkų kalbomis, iš kurio galima spręsti, kad ataka yra atsakas dėl Ukrainos provakarietiškos pozicijos.

„Ukrainieti! Visi jūsų asmeniniai duomenys buvo įkelti į bendrą tinklą. Visi duomenys kompiuteryje naikinami, jų atkurti neįmanoma. Visa jūsų informacija tapo vieša, bijokite ir laukite blogiausio, – teigiama pareiškime. – Tai jums už jūsų praeitį, dabartį ir ateitį. Už Volynę, už OUN UPA (Antrojo pasaulinio karo laikų Ukrainos nacionalistų organizaciją ir Ukrainos sukilėlių armiją), už Galiciją, už Polesę ir istorines žemes.“

Švietimo ir mokslo ministerija nurodė, kad institucijos, įskaitant saugumo tarnybą SBU ir kibernetinę policiją, tiria šį incidentą.

Kibernetinė ataka buvo surengta tvyrant įtampai tarp Vakarų ir Rusijos, sutelkusios prie sienos su Ukraina stiprias pajėgas.

Vakarai kaltina Maskvą galimai planuojant įsiveržti į kaimyninę šalį, Rusijai pastaraisiais mėnesiais sutelkus prie sienos apie 100 tūkst. karių, daug tankų ir kitos sunkiosios karinės technikos. Maskva savo ruožtu šiuos kaltinimus atmeta.

Šią savaitę JAV ir jų sąjungininkės NATO surengė derybas su Rusija, mėgindamos išsklaidyti įtampą. Vis dėlto Ženevoje, Briuselyje ir Vienoje vykusios diskusijos apčiuopiamų rezultatų neatnešė.

Ketvirtadienį Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas pareiškė, kad Maskva neįžvelgia priežasčių rengti tolesnes saugumo derybas su Vakarais, kadangi per šią savaitę vykusias diskusijas pažangos nebuvo.

Švedijos užsienio reikalų ministrė Ann Linde sakė, kad pastaroji kibernetinė ataka yra „būtent tai, apie ką mes įspėjome ir ko bijome“.

Ataka „didina įtampą“ tokiu metu, kai ES įspėjo Rusiją apie pasekmes, kurių ji sulauktų užpuolusi Ukrainą, todėl „mes turime labai ryžtingai atsakyti Rusijai“, sakė ministrė.

„Jei bus atakų prieš Ukrainą, duosime labai griežtą, tvirtą ir ryžtingą atsaką“, – kalbėjo A. Linde.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock savo ruožtu sakė, kad dabar santykiai su Rusija palaikomi kantriai ir ramiai.

„Ypač krizių metu diplomatija reikalauja didžiulės ištvermės, kantrybės ir šaltų nervų“, – sakė ji žurnalistams.

A. Baerbock, ateinantį antradienį Maskvoje susitiksianti su S. Lavrovu, pridūrė: „Darome viską, kad būtų išvengta tolesnės eskalacijos.“

Vokietijos diplomatijos vadovė pridūrė, kad jos vizitas į Maskvą yra dalis pastangų „išnaudoti visus įmanomus komunikacijos kanalus“.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (73)