aA
Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May pirmadienį dar griežčiau įspėjo prieš „Brexit“ susitarimą su Europos Sąjunga ketinančius balsuoti įstatymų leidėjus, kad neįgyvendinus pažado išvesti šalį iš Bendrijos, tai sukeltų katastrofiškų pasekmių šalies demokratijai.
© AFP / Scanpix

Antradienį šalies parlamentas turi balsuoti dėl Th. May ir ES lyderių patvirtinto išstojimo sutarties projekto, parengto po pusantrų metų trukusių sunkių derybų. Svarbaus balsavimo išvakarėse premjerė pasakė kalbą keramikos fabrike vidurio Anglijos Stoko mieste, kurio gyventojai palaiko „Brexit“.

Th. May, kuriai prognozuojamas triuškinamas pralaimėjimas per balsavimą Bendruomenių Rūmuose, pasinaudojo paskutine galimybe užsitikrinti didesnį palaikymą. „Brexit“ remiančius įstatymų leidėjus ji įspėjo, kad balsuodami prieš susitarimo projektą jie gali sužlugdyti visą procesą, o tolesnės narystės Bendrijoje šalininkams priminė jų demokratinę atsakomybę.

„Mūsų visų pareiga įgyvendinti referendumo rezultatus“, – sakė ministrė pirmininkė.

„Prašau parlamentarų pagalvoti apie jų veiksmų pasekmes Britanijos žmonių tikėjimui mūsų demokratija“, – sakė Th. May ir klausė, kokia būtų reakcija, jei 2016 metų birželį vykusiame referendume būtų nugalėjusi tolesnės narystės Bendrijoje stovykla, o parlamentas mėgintų išvesti šalį iš ES.

Th. May taip pat ketina vėliau kreiptis į parlamentą ir išdėstyti Briuselio garantijas opiais susitarimo klausimais, nors, panašu, premjerė nepristatys jokių priemonių, galinčių turėti teisinę galią.

Už pasitraukimą iš ES pasisakantys parlamentarai būgštauja, kad dėl susitarimo projekte numatytos vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (backstop), kuria siekiama išlaikyti atvirą sieną tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, Britanija gali neribotam laikui likti ES muitų sąjungoje.

Theresa May
Theresa May
© Reuters / Scanpix

Balsavimas dėl pasitikėjimo

Britanija iš ES turi išstoti kovo 29 dieną, bet iki to laiko likus mažiau nei 11 savaičių dar galutinai nepatvirtino savo išstojimo sąlygų.

Th. May susitarimo projekte numatytas metų ir devynių mėnesių pereinamasis periodas, kol bus deramasi dėl būsimų santykių su bloku, bet šioms sąlygoms nepritaria nei „Brexit“ šalininkai, nei priešininkai.

Ministrė pirmininkė yra sakiusi, kad atmetus susitarimą Britanija atsidurtų „nežinomuose vandenyse“ ir iškiltų „iškritimo“ iš ES be sutarties ar net „Brexit“ proceso nutraukimo pavojus.

Opozicinė Leiboristų partija, kuri teikia pirmenybę pasilikimui nuolatinėje muitų sąjungoje su ES, užsiminė, kad sieks balsavimo dėl nepasitikėjimo vyriausybe, jei parlamentarai atmes išstojimo susitarimo projektą.

Kaip sekmadienį pranešė laikraštis „The Observer“, leiboristų parlamentarams buvo pasakyta, kad toks pasiūlymas gali būti pateiktas antradienį „per kelias valandas“ po to, o balsavimas dėl nepasitikėjimo įvyktų trečiadienį.

Jei vyriausybė pralaimės balsavimą dėl pasitikėjimo, prasidės 14 dienų periodas, per kurį partijos galės siekti alternatyvios darbo daugumos parlamente.

Jei tai padaryti nepavyks, bus sušaukti visuotiniai rinkimai.

„Savo pasirinktu laiku pateiksime pasiūlymą (pareikšti) nepasitikėjimą vyriausybe, bet tai bus (padaryta) greitai“, – sekmadienį transliuotojui BBC sakė leiboristų lyderis Jeremy Corbynas.

J. Corbynas pripažino, jog jei jo partija gautų valdžią, parlamentui tikriausiai reikėtų atidėti „Brexit“ po kovo 29-osios, kad būtų galima iš naujo derėtis dėl išstojimo susitarimo.

„Labai britiškas perversmas“

Parlamentarai, manantys, kad pagal dabartinį susitarimą Britanija lieka arba pernelyg arti, arba pernelyg toli nuo ES, trečiadienį sudavė dar vieną smūgį vyriausybei ir nubalsavo už nutarimą, kad tuo atveju, jeigu „Brexit“ sutartis kitą savaitę būtų atmesta Vestminsterio, ministrų kabinetas turėtų per tris dienas paskelbti, kokių žingsnių bus toliau imtasi.

Laikraštis „The Sunday Times“ pranešė, jog grupė įtakingų įvairioms partijoms priklausančių „maištininkų“ dabar rengia planą pakeisti Bendruomenių Rūmų taisykles, kad galėtų ignoruoti vyriausybės veiksmus, jei susitarimas žlugs.

Pagal „labai britišku perversmu“ vadinamą planą Th. May prarastų parlamento darbo kontrolę, kuri atitektų parlamentarams. Tokiu atveju iškiltų pavojus jos galioms valdyti, rašė laikraštis.

Straipsnyje sakoma, kad Dauningo gatvė yra „itin susirūpinusi“ dėl tokios galimybės, su kuria parlamentarai paskui galėtų atidėti „Brexit“ nauju įstatymu.

Konservatorių parlamentaras Nickas Bolesas, kuris pritaria Norvegijos stiliaus santykiams su bloku, reiškiantiems Britanijos susiejimą su ES bendrąja rinka, BBC radijui sakė, kad ketina paskelbti įstatymo projektą dėl galimybių parlamentarams parengti „kompromisinį“ „Brexit“ susitarimą.

Pagal „2-ąjį pasitraukimo iš Europos Sąjungos įstatymo projektą“ parlamento Ryšių komitetas imtųsi svarbaus vaidmens, jei parlamentas atmes ministrės pirmininkės išstojimo susitarimo projektą.

ES sako norinti išvengti Britanijoje ginčijamų „Brexit“ apsidraudžiamųjų priemonių

Europos Sąjungos lyderiai pirmadienį parašė Th. May laišką su paaiškinimais dėl „Brexit“ susitarimo, britų ministrei pirmininkei svarbaus parlamento balsavimo dėl šio teksto išvakarėse siekiant patraukti savo pusėn skeptiškai nusiteikusius įstatymų leidėjus.

Tačiau Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ir Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris taip pat atmetė galimybę pritarti kam nors, „kas keistų“ susitarimą ar „jam prieštarautų“.

Susitarimas tarp Didžiosios Britanijos ir ES buvo sudarytas lapkričio mėnesį, bet dokumentas susidūrė su pasipriešinimu britų parlamente, kur nepritarimą jam reiškė ir „Brexit“ šalininkai, ir priešininkai.

Ypač didelius ginčus kelia susitarimo projekte numatytos vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (backstop), kuriomis siekiama išlaikyti atvirą sieną tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, kad ir kokie būtų derybų dėl santykių po „Brexit“ rezultatai.

Savo laiške ES lyderiai sako, jog „Europos Sąjunga nenori, kad apsidraudžiamosios priemonės įsigaliotų“, ir pažymi, kad apsidraudžiamąsias priemones ketinama taikyti tik prireikus ir tik laikinai.

Pasak J.-C. Junckerio ir D. Tusko, pasiektas susitarimas yra „teisingas kompromisas ir juo siekiama užtikrinti tvarkingą Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš Europos Sąjungos, tokiu būdu apribojant neigiamas „Brexit“ pasekmes“.

ES lyderiai nurodo, kad laišką siunčia norėdami „palengvinti kitus proceso žingsnius“, ir sako, kad jų patikinimai turi teisinę vertę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis dėl prezidento rinkimų turi ir abejonių: jei taip, tai turėsime problemą (93)

„Kandidatas, kurį mes patvirtinsime savo suvažiavime, taps Lietuvos Respublikos prezidentu“, -...

Linkevičius apie krizę Britanijoje: vyksta iškilmingas viešas šalies niokojimas (11)

„Kad ir kaip baigtųsi Brexitas , Europa jau bus kitokia – ji sukrėsta“, – taip dabartinės...

Gyvai / Vanagas finišavo tarp TOP 5, Žala grįžo 13-as, Juknevičiui – vėl techninės problemos atnaujinta 20.41 val. (360)

Dakaro ralyje – 9-oji diena ir finišas, rodos, ranka pasiekiamas. Tačiau lenktynių organizatoriai...

Atostogauti ketinę lietuviai niršta: kelionių organizatoriai be perspėjimo atšaukė keliones (37)

Poilsines keliones į Tenerifę Ispanijoje nusipirkę lietuviai pasipiktino, kai gavo laiškus iš...

Britų parlamentas sprendžia premjerės likimą aklavietė dėl „Brexit“ toliau – nepramušama (26)

Didžiosios Britanijos parlamentas trečiadienio vakarą po ilgų debatų balsuoja dėl...

Atostogos lietuvių pamėgtoje saloje: maistas už centus ir pikantiški pasiūlymai gatvėje (62)

Balis – unikali Indonezijai priklausanti sala, kurią dabar renkasi kone visi, galintys keliauti...

Gyvai / Europos taurė: „Rytas“ – ALBA (20)

Vilniaus „Ryto“ krepšininkai Europos taurės „Top-16“ etapo pirmąjį ratą baigia...

Beatos Nicholson čanachai priminė vaikystę: siūlo išbandyti kelis receptus (1)

Galbūt tai nėra kasdienis patiekalas, o labiau savaitgalio projektas, bet jei turite šiuos indelius...

Santykių ekspertas Darius Ražauskas: neištikimam vyrui reikalinga „šoko terapija“ (1)

Su neištikimybe susiduria daugybė porų - vienos kaip mat išsiskiria, kitos bando lipdyti...

Į Vilnių pasižiūrėti Sirvydžio žaidimo atvyko pats „Raptors“ bosas (4)

Į jaunuosius krepšinio talentus besižvalgantis ESPN skautas Jonathanas Givony Europos taurės...