Skandalui įsisiūbavus, vieni pareigūnai neteko postų, kiti buvo suimti. Jiems pareikšti kaltinimai dėl dalyvavimo realizuojant, kaip įtariama, korupcinę Lenkijos vizų išdavimo schemą.

Nors Lenkijos Vyriausybė didžiuojasi griežta pozicija migracijos klausimais, skandalas iš esmės kilo dėl to, kad įvairiose pasaulio šalyse, o ypač Afrikoje ir Azijoje, veikiančių Lenkijos konsulatų tarnautojai už dosnų atlygį išduodavo Lenkijos vizas ir taip suteikdavo migrantams galimybę patekti į ES. Remiantis Lenkijos žiniasklaida, nuo 2021 m. buvo išduota maždaug 250 tūkst. vizų, kurių kaina galėjo svyruoti nuo kelių iki keliasdešimties tūkstančių eurų.

Kaip teigiama kai kuriuose pranešimuose, pasinaudodami daugkartinėmis Lenkijos vizomis, migrantai keliaudavo į Meksiką, o vėliau – į Jungtines Valstijas. Opozicijos lyderis Donaldas Tuskas pastarojo meto įvykius pavadino „didžiausiu XXI a. Lenkijos skandalu“.

Penktadienį Lenkijos užsienio reikalų ministerija anuliavo visas sutartis su išorinėmis kompanijomis, padėjusiomis tvarkyti vizų išdavimo reikalus, atleido Teisės ir atitikties užtikrintumo funkcijos departamento vadovą Jakubą Osajdą ir pažadėjo atlikti neeilinį auditą Varšuvos konsuliniame departamente bei visame pasaulyje veikiančiuose Lenkijos konsulatuose.

Kaip rašo „Politico“, sprendžiant iš išplatinto pranešimo, ministerija bando suversti kaltę Radoslawui Sikorskiui, opozicijai atstovaujančiam politikui, užsienio reikalų ministro pareigas ėjusiam 2014 m.

Rugpjūčio 31 d. iš užimamų pareigų netikėtai buvo atleistas Piotras Wawrzykis, tuometinis užsienio reikalų viceministras, atsakingas už konsulinius reikalus. Jis taip pat buvo pašalintas iš PiS kandidatų į parlamentą sąrašo. Pranešama, kad ketvirtadienį vakare P. Wawrzykis pateko į ligoninę. Jam jokių kaltinimų nepateikta.

Lenkijos prokuratūra nurodė, kad tiriant skandalo aplinkybes kaltinimai pareikšti septyniems asmenims ir trys yra suimti.

Po to, kai iš pareigų buvo atleistas P. Wawrzykis, Lenkijos laikraštis „Gazeta Wyborcza“ informavo, kad vykdomo tyrimo objektas – sistema, suteikusi galimybę asmenims, kurie nėra ES piliečiai, už sumą, siekiančią iki 5 tūkst. dolerių, gauti Lenkijos vizą.

Daugkartinių vizų buvo išduota, pavyzdžiui, indams, – jomis pasinaudodami šie nuvyko į Meksiką, nes, kirsdami jos sieną, ketino patekti į JAV. Kai kurie prašymus išduoti vizą pateikę asmenys, tikėtina, apsimetė Bolivudo filmavimo komandos nariais, rašoma Lenkijos portale „Onet“.

Tokie pranešimai kelia vis didesnį galvos skausmą Vyriausybei, savo rinkimų kampaniją iš dalies grindusiai griežtu požiūriu į migraciją ir net kalbomis apie sieną, iškilsiančią prie pasienio su Baltarusija ir išvaduosiančią Lenkiją nuo nelegalių migrantų srauto. Negana to, rinkimų dieną PiS ketina surengti referendumą ir vienas iš jame figūruosiančių klausimų yra nukreiptas prieš ES migracijos politiką.

Kad ir kaip būtų, Vyriausybė teigia kontroliuojanti situaciją.

„Nelegalių imigrantų problema Lenkijoje neegzistuoja“, – penktadienį vakare pasakė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis ir apkaltino opozicijos lyderį D. Tuską už bandymą sukurti „melagingą alternatyvią realybę“ bei norą pasinaudoti problemomis užsienio ministerijoje sau palankia linkme.

„Pažeidimai, susiję su keliais šimtais vizų, kartoju – keliais šimtais, buvo išaiškinti atliekant patikros procedūras. Lenkijos tarnybos ėmėsi atitinkamų veiksmų ir nustatė, kaip įtariama, įstatymus pažeidusius asmenis“, – nurodė ministras pirmininkas.

Vis dėlto opozicija įžvelgia galimybę laimėti taškų, kaip paaiškėjo, be galo įtemptoje politinėje kampanijoje, kurioje dalyvaujanti PiS deda maksimalias pastangas, kad spalio 15 d. galėtų pasidžiaugti precedento neturinčiu įvykiu – trečiąkart iš eilės laimėtais rinkimais.

Ketvirtadienį, kreipdamasis į Vyriausybės atstovus, D. Tuskas pateikė keletą klausimų: „Kaip ilgai apie tai žinojote? Koks šito reikalo mastas? Kuriems iš jūsų kolegų ir pareigūnų pavyko iš jo pasipelnyti?“

Po dienos jis užsipuolė PiS sakydamas: „Jie pasistengs padaryti taip, kad lenkai nesužinotų apie šį triukšmą. Jie, kaip ir visada, nori apsukti įvykius 180 laipsnių kampu.“

„Politico“ duomenimis, iki skandalo atliktos apklausos rodo, kad PiS palaiko 38 proc., o D. Tusko vadovaujamą Pilietinę platformą – 30 proc. rinkėjų. To nepakanka, kad kuri nors partija galėtų valdyti viena. Tai reiškia, kad joms teks ieškoti koalicijos partnerių, jog suformuotų daugumą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)