aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir jo sąjungininkai respublikonai antradienį patyrė skaudų smūgį, demokratams laimėjus atidžiai stebimus rinkimus dviejose valstijose.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© AP / Scanpix

Ši nesėkmė yra rimtas pavojaus signalas D. Trumpui prieš 2020 metais vyksiančius prezidento rinkimus, kuriuose jis sieks perrinkimo antrai kadencijai.

Respublikonų gubernatorius Mattas Bevinas tradiciškai už respublikonus balsuojančioje Kentukio valstijoje pralaimėjo demokratui Andy Beshearui, aplenkusiam savo varžovą mažiau nei puse procentinio punkto, rodo duomenys, gauti suskaičiavus visus balsus, pranešė rinkimus stebinti pareigūnė.

D. Trumpo partija taip pat prarado abejų Virdžinijos valstijos parlamento rūmų kontrolę, skelbia JAV žiniasklaida, įskaitant dienraštį „The New York Times“. Šioje valstijoje, daugelį metų buvusioje vienu iš respublikonų bastionų, demokratai sėkmingai stiprina savo pozicijas.

„Nusprendėme, kad [valstijos] generalinis prokuroras A. Beshearas bus Kentukio išrinktasis gubernatorius“, – per televiziją CNN sakė Kentukio valstijos sekretorė Alison Lundergan Grimes.

Prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad „M. Bevinas paskutinėmis dienomis pakilo mažiausiai 15 procentinių punktų, tačiau gali būti, jog to nepakaks (Melagienos kaltins Trumpą!).

A. Beshearas, kurio tėvas buvo paskutinis šios valstijos gubernatorius demokratas, paskelbė apie savo pergalę, tačiau M. Bevinas pralaimėjimo dar nepripažįsta.

„Tai įtemptos, labai įtemptos varžybos. Nenusileisime varžovui nė per nago juodymą“, – kalbėjo gubernatorius.

Jei galutiniai rezultatai patvirtins M. Bevino pralaimėjimą, tai bus sukrečianti konservatorių stovyklos nesėkmė šioje pietinėje valstijoje, kur D. Trumpas 2016 metais prieš savo varžovę Hillary Clinton laimėjo 30 proc. persvara.

Dabar Virdžinijoje demokratai užims visus svarbiausius valstijos valdžios postus ir kontroliuos valstijos parlamentą. Tokios padėties Virdžinijoje nėra buvę nuo praėjusio amžiaus 10-o dešimtmečio.

Demokratų vadovybė suskubo pateikti antradienio rinkimų rezultatus kaip didžiulį laimėjimą partijai, besirengiančiai kitais metais vyksiančiam žūtbūtiniam mūšiui su prezidentu.

„Ši istorinė pergalė turėtų smarkiai įbauginti Donaldą Trumpą ir kiekvieną respublikoną“, – sakė Demokratų nacionalinio komiteto pirmininkas Tomas Perezas.

„Demokratai varžosi visuose rinkimuose, visose valstijose, atstovaudami mūsų vertybėms ir nukreipdami beprecedentę energiją į balsavimo kabinas – taip laimėjome rinkimus šįvakar, taip sutriuškinsime D. Trumpą 2020-aisiais“, – kalbėjo jis.

Antradienio rinkimai laikomi rinkėjų entuziazmo dėl D. Trumpo barometru prieš 2020-ųjų prezidento rinkimų mūšį. Visos šalies mastu prezidentas yra itin nepopuliarus, be to, jo atžvilgiu Kongrese atliekamas apkaltos tyrimas.

Antradienį taip pat vykusiuose Misisipės valstijos gubernatoriaus rinkimuose žiniasklaida pergalę prognozuoja respublikonui Tate'ui Reevesui.

„Išties bloga žinia“


D. Trumpas neslėpė džiaugsmo rinkimų rezultatais Misisipėje. Per tviterį pasveikinęs T. Reevesą prezidentas pareiškė, kad jo parama buvo vienas svarbiausių veiksnių, nulėmusių šio respublikono pergalę.

„Sveikinimai, @tatereeves, iškovojus didžios Misisipės valstijos gubernatoriaus postą. Mūsų didžiulis Mitingas penktadienio vakarą persvėrė svarstyklių lėkštę ir atvedė į didžią PERGALĘ. Puikus atoveikis esant tokiam spaudimui, Tate'ai!“ – rašė jis.

Vašingtonui įsitraukus į prezidento apkaltos sagą, rinkimai Kentukyje, Misisipėje ir Virdžinijoje turėjo parodyti, kaip ši krizė veikia rinkėjus, ar D. Trumpas vis dar palaikomas tradiciniuose respublikonų bastionuose, taip pat – ar demokratams sekasi išlaikyti išaugusią įtaką priemiesčiuose.

Respublikonų stovyklos nesėkmė Kentukyje, prie kurios nemažai prisidėjo didelis demokratus palaikančių rinkėjų aktyvumas Leksingtono ir kitų pagrindinių valstijos miestų priemiestiniuose rajonuose, dar kartesnė D. Trumpui, turint galvoje, kad jis pirmadienio vakarą surengė ten didžiulį mitingą, norėdamas paskatinti savo elektoratą ateiti prie balsadėžių.

„Jei pralaimėsite, bus pasiųsta išties bloga žinia, – kalbėjo D. Trumpas. – Negalite leisti, kad man taip nutiktų.“

Tą patį vakarą prezidentas piktai užsipuolė demokratus, kad šie nubalsavo, jog apkaltos tyrime būtų pradėtas naujas etapas, per kurį bus viešinama liudininkų apklausų medžiaga.

„Pasibjaurėtinas demokratų elgesys subūrė piktą daugumą, išversiančią veltėdžius demokratus iš jų postų“, – sakė D. Trumpas.

Tačiau nutiko priešingai.

Tiek M. Bevinas, tiek T. Reevesas žengė koja kojon su D. Trumpu. Tačiau M. Bevinas dėl savo sveikatos apsaugos ir mokytojų atlyginimų politikos tapo vienu nepopuliariausių Kentukio gubernatorių per visą valstijos istoriją.

Tuo tarpu Virdžinijos valstijoje demokratai pastarąjį dešimtmetį pastebimai sustiprino savo pozicijas. Jie tikėjosi, kad akį rėžiantis D. Trumpo nepopuliarumas ir auganti priemiesčių elektorato įtaka padės jiems susigrąžinti valstijos įstatymų leidžiamosios institucijos kontrolę.

„Šios dienos rinkimai parodė, kad amerikiečiai nuo Virdžinijos iki Kentukio atmeta D. Trumpo nesantaiką kurstančią politiką“, – pareiškė senatorius Cory Bookeris, siekiantis teisės kaip Demokratų partijos kandidatas mesti iššūkį D. Trumpui 2020-ųjų prezidento rinkimuose.

„Mums reikia moralinių lyderių, siekiančių suvienyti šalį ir dirbti dėl geresnės visų amerikiečių ateities“, – pažymėjo jis.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.3333

Top naujienos

Krizė su Baltarusija jau krypsta neišvengiamos eskalacijos keliu: jei nuaidės šūviai – kas vyks toliau (281)

Jeigu jūs mums taip, tai mes jums šitaip. Tokia Lietuvos santykių padėtis su Baltarusija primena...

Gyventojai sukilo prieš planuojamą projektą Žirmūnuose: bijo, kad daugiabutis taps „pastatu vaiduokliu“ (10)

NT rinkoje atsiranda naujų, negirdėtų vystytojų, kurie ketina plėtoti gyvenamąjį turtą....

Ne iš mylimojo Vido Bareikio pasiūlymą tekėti gavusi Indrė Stonkuvienė sužadėtuvių žiedą užsimovė nė neišgirdusi klausimo (17)

Vasara yra ne tik vestuvių, bet ir sužadėtuvių metas, tad savo žinomiems draugams išskirtinio...

JK kenčia dėl darbuotojų trūkumo: jų reikia įvairiuose sektoriuose, darbdaviai gali būti priversti didinti algas (7)

Škotijos Kerkoldžio (Kirkcaldy) miesto pakraštyje pridygę naujų baigiamų statyti namų. Prie...

Vaida Kurpienė | D+

Ką valgyti? Su Vaida Kurpiene: kas penkta moteris kenčia nuo policistinių kiaušidžių sindromo – štai kaip reikėtų maitintis

Kas penkta moteris turi policistinių kiaušidžių sindromą. Šio sindromo sukeliamus simptomus...

Vyriausybė ir Seimo komitetai svarstys projektus dėl tvoros statybos pasienyje (13)

Penktadienį Vyriausybė ir du Seimo komitetais svarstys teisės aktų projektus, turinčius sudaryti...

Kavinė, kurioje niekada nebuvo alkoholio ar rūkoma: čia keičiasi žmonių likimai (1)

Vilniaus senamiestyje įsikūrusi kavinė „ Mano guru “ ne tik maitina svečius, bet ir turi...

Pažeidėjai skaičiuojame ne šimtais, o dešimtimis tūkstančių: pražūtingas įprotis Lietuvoje – itin gajus (8)

Šiuolaikinis žmogus dieną dažniausiai pradeda ir baigia su telefonu rankoje. Skambučiai, el....

Gera žinia 50-mečiams ir vyresniems: tai gerokai padidins galimybę susirasti norimą darbą

Darbo rinkoje pastaruoju metu pokyčių netrūko. Prisitaikyti prie besikeičiančios darbo aplinkos...

Jungtinė Karalystė tiesia greitųjų traukinių liniją, kurios geležinkelis bus kitoks, nei visi iki šiol buvę (1)

„High Speed 2“ geležinkelis sujungs Londoną, Birmingemą, Mančesterį ir Lidsą. Tai -...