aA
Tūkstančiai migrantų, įstrigusių prie Turkijos ir Graikijos sienos, šeštadienį susirėmė su graikų policija, pranešė ten esantis naujienų agentūros AFP fotografas.
Prie Turkijos ir Graikijos sienos – migrantų susirėmimas su policija
© AFP / Scanpix

Graikijos policija leido ašarines dujas, mėgindama atremti migrantus, susirinkusius prie sienos Turkijos vakarinėje Edirnės provincijoje. Kai kurie protestuotojai atsakydami pradėjo į pareigūnus svaidyti akmenis.

Graikija sustiprino savo sienos su Turkija apsaugos priemones, Ankarai penktadienį paskelbus, kad ji nebetrukdys pabėgėliams iš Sirijos keliauti į Europą.

Šis sprendimas buvo priimtas po ankstesnį dieną Sirijos šiaurės vakaruose įvykusio Damasko režimo pajėgų smūgio, per kurį žuvo 33 Turkijos kariai.

Graikija šeštadienį paskelbė neįsileidusi keleto tūkstančių migrantų, „neteisėtai“ kertančių jos sieną su Turkija. Šiuo metu prie šalies sienų sulaukiama itin didelio srauto žmonių, bėgančių nuo atsinaujinusio smurto Šiaurės vakarų Sirijoje.

„Graikija vakar patyrė organizuotą, masinį, neteisėtą mūsų sienų pažeidimo išpuolį, kurį teko atkentėti“, – šeštadienį sakė vyriausybės atstovas spaudai Steliosas Petsas po skubaus susitikimo su šalies premjeru Kyriakosu Mitsotakiu.

„Išvengėme daugiau nei 4 000 bandymų neteisėtai kirsti mūsų sieną“, – pridūrė jis.

Graikija penktadienį neįsileido šimtų migrantų, mėginusių patekti į šalį, o premjeras Kiriakas Micotakis perspėjo, kad „nelegalūs“ mėginimai kirsti sieną nebus toleruojami, taip reaguodamas į Turkijos pareiškimą, kad nebetrukdys prieglobsčio prašytojams keliauti į Europą.

Sienos kirtimo punkte Graikijos šiaurės rytiniame Evro regione esančiame Kastaniese vienas naujienų agentūros AFP reporteris matė kelis spygliuotos vielos prikrautus karinius sunkvežimius ir ten dislokuotus ginkluotus karius, Atėnams padidinus parengties lygį „iki maksimalaus įmanomo“.

„Daugybė migrantų ir pabėgėlių susibūrė į dideles grupes prie Graikijos ir Turkijos sausumos sienos ir bandė neteisėtai patekti į šalį“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė K. Micotakis.

„Norėčiau aiškiai pasakyti: nelegalus atvykimas į Graikiją jokiu būdu nebus toleruojamas. Stipriname savo sienų apsaugą“, – pridūrė jis. Pasak Atėnų, į rajoną buvo išsiųsti Graikijos generalinio štabo vadovas ir už policiją atsakingas ministras. Anksčiau į tą teritoriją atvyko apie 300 prieglobsčio prašytojų, tikriausiai iš Turkijos Edirnės, AFP pranešė šaltiniai graikų kariuomenėje ir policijoje.

„Girdėjome, kad jie išduos leidimus ir kad visi mes galėsime išvykti“, – sakė 20 metų afganas Sebghatullah Amani.

„Taigi, šiandien mes visi paliekame [Turkiją] ir vykstame į Vokietiją“, – pridūrė autobusų stotyje Stambule AFP kalbintas jaunuolis.

Turkų privati naujienų agentūra DHA informavo, kad prieglobsčio prašytojai taip pat rinkosi Aivadžiko pakrantėje Turkijos vakarinėje Čanakalės provincijoje, norėdami nuplaukti laivais į Graikijos Lesbo salą.

Kaip iš Lesbo pranešė AFP korespondentai, į salą atvyko du laivai su maždaug 70 žmonių, kurie plūdo į krantą, o daugelis jų nešėsi vaikus ant nugarų.

Bulgarija imasi priemonių pasienyje


Tuo metu Bulgarijos ministras pirmininkas Boiko Borisovas penktadienį pareiškė, kad policijos pajėgos buvo pasiųstos „prie mūsų [ir Turkijos] sienų anksti ryte“.

Pasak jo, „nerimą kelia faktas, kad atsitraukė Turkijos pasieniečiai“. Bulgarų gynybos ministras Krasimiras Karakačanovas savo ruožtu penktadienį sakė, kad anksčiau tą dieną dvi 30 žmonių grupės bandė patekti į Bulgariją, tačiau jie buvo sustabdyti Turkijoje ir nespėjo kirsti sienos.

Ministras pažymėjo, kad prireikus pasienyje gali būti dislokuoti 1 000 karių. Pabėgėliai ne tik mėgino pasiekti Europą sausuma, bet ir bandė patekti į Graikiją jūra.

Anksčiau vienas aukšto rango Turkijos pareigūnas pareiškė, kad Ankara nebelaikys uždarytų savo sienų pabėgėliams, norintiems pasiekti Europą. Tokia žinia nuskambėjo netrukus po to, kai per antskrydį Sirijos šiaurėje žuvo 33 turkų kariai.

„Po įvykių Idlibe [Atėnai] palaiko glaudžius ryšius su ES ir NATO“, – teigė šaltinis Graikijos vyriausybėje. Turkija, kur šiuo metu gyvena apie 3,6 mln. sirų pabėgėlių, būgštauja, kad į šalį gali atvykti daugiau žmonių, o daugelis turkų vis labiau piktinasi jų buvimu.

Tuo metu Graikija ir jos partnerės Europos Sąjungoje baiminasi dar vieno potencialaus pabėgėlių antplūdžio iš Sirijos. 2015 metais į Europą pateko daugiau nei 1 mln. prieglobsčio prašytojų, bet vėliau ES ir Ankara pasirašė susitarimą dėl atvykėlių skaičiaus kontrolės.

Graikijai jau sunkiai sekasi apgyvendinti tūkstančius prieglobsčio prašytojų, įstrigusių šalyje per pastaruosius penkerius metus, ypač salose, kur migrantų stovyklos yra perpildytos. Lesbo, Samo, Chijo, Lero ir Koso salose stovyklose gyvena daugiau kaip 38 tūkst. migrantų, nors oficialiai jose gali tilpti tik 6,2 tūkst. žmonių.

Atgal į Turkiją buvo išsiųsti tik keli šimtai migrantų ir tik nedaugelis Europos valstybių pasiūlė priimti pabėgėlius iš Graikijos po to, kai 2016 metais buvo uždarytos ES sienos.

Liepą į valdžią atėjusio konservatoriaus K. Micotakio vyriausybei nepavyko įtikinti salų valdžios sutikti, kad būtų statomi nauji migrantų centrai. Stovyklos žemyninėje Graikijos dalyje taip pat perpildytos, ir vietos valdžia taip pat priešinasi pastangoms perkelti ten daugiau prieglobsčio prašytojų.

Anksčiau šią savaitę vyriausybė mėgino jėga įgyvendinti savo stovyklų statymo planus, siųsdama riaušių policiją ir statybinę techniką į Lesbą ir Chiją. Tačiau po kelias dienas trukusių brutalių susirėmimų su vietos protestuotojais, per kuriuos dešimtys žmonių buvo sužeisti, policijos pajėgos buvo išvestos. K. Micotakis paskelbė, kad po ketvirtadienio susitikimo su vietiniais merais apsilankys Same, Lesbe ir Chije ir pamėgins sumažinti įtampą.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(59 žmonės įvertino)
4.2881

Top naujienos

Roma Macijauskaitė | D+

Tikina, kad namuose pagamintas gėrimas tvarko virškinimą, gerina lytinį pajėgumą ir per 10 minučių padeda atsigauti po audringo vakarėlio

Sveiko maisto kūrėju save vadinantis Andrius Vilkas (39 m.) vasarą muzikos festivaliuose lankosi ne...

Lietuvoje pastebėta keista tendencija: padaugėjo žiemą plintančios infekcijos atvejų (56)

Prieš keletą savaičių Didžiojoje Britanijoje buvo fiksuotas netikėtas noroviruso protrūkis...

Klimatalogas įvardijo, kas mūsų laukia rugpjūtį: kaitra nesugrįš, lietūs bus labai netolygūs (29)

Lietuvoje prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, o po rekordinių liepos karščių , atrodo, jau...

Keistas tvarstis pakaušyje užminė naują mįslę dėl Kim Jong Uno (63)

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pastarosiomis dienomis viešumoje pasirodo su kelių...

40+ moterys: kirptis trumpai ar išlaikyti ilgus plaukus? (12)

Nuo senų senovės įvairiose kultūrose buvo tikima, kad ilgi plaukai turi magiškų galių ir yra...

Čempionų lygos atrankoje Arlauskio ir Dambrausko klubai pergales prarado paskutinėmis minutėmis

UEFA čempionų lygos atrankoje lietuviškų akcentų turintys klubai sužaidė itin panašiu...

Apsidairykite, ar jūsų namuose nėra šių nereikalingų ir neskoningų daiktų: buvo tikima, kad jie neva pritraukia negandas (47)

Sakoma, kad namų ūkio gerovei įtakos turi ne tik patys namai , bet ir daiktai, kurie juose yra....

Papietavusi prie ežero išsižiojo: atostogos tai atostogos, bet kokia kainytė! (140)

Paprastai aš nelinkusi burbuliuoti dėl kainų, ypač kai poilsiauju. Atostogos tam ir yra, kad...

Kodėl po seksualinių santykių peršti makštį ir kaip to išvengti (18)

Makšties perštėjimas, skausmas po seksualinių santykių – gana dažnas reiškinys, teigia...