aA
Birželio 24 d. vakarą kartu su kolegomis žurnalistais ir tyrėjais iš „Global Fact 9“ konferencijos leidome bare „Amundsen Bryggeri & Spiseri“, įsikūrusiame centrinėje Oslo dalyje. Už kelių žingsnių už tvoros, parke, vyko penktadieninis „Pride“ savaitės koncertas. Į barą užsukome iš karto po priėmimo Oslo rotušėje, kur kelis šimtus faktų tikrintojų iš viso pasaulio, dalyvavusių „Global Fact“ konferencijoje, sveikino miesto merė. Visa centrinė miesto dalis buvo pasipuošusi LGBTQ+ atributika. Prie miesto rotušės taip pat plevėsavo iškeltos LGBTQ+ vėliavos. Miesto merė, sveikindama dalyvius, pasidžiaugė, kad konferencija vyksta tuo pat metu, kaip ir Oslo „Pride“ savaitė ir paragino susidomėjusius sudalyvauti šeštadienį turėjusiame vykti „Pride“ parade.
Šaudynės Osle
Šaudynės Osle
© Reuters / Scanpix

Tęsiantis vakarui bare rinkosi vis didesnė kompanija, leidome laiką tarp kolegų iš Jungtinių Valstijų, Lenkijos, Nigerijos ir Norvegijos, aptarinėjome besibaigiančią konferenciją. Šiek tiek po 1 val. nakties vietos laiku (po 2 val. nakties Lietuvos laiku) bare buvę norvegai iš faktisk.no susijaudinę pradėjo pasakoti girdėję, kad kažkur netoli yra šaulys, kad nušauti du žmonės. Dauguma vietinių paliko lauko staliukus ir subėgo į baro vidų. Daug informacijos tuo metu nežinojome. Kolega iš Jungtinių Valstijų patarė netikėti visa tuo metu sklidusia informacija, nes jo žiniomis dažniausiai pirmi pasirodę pranešimai būna netikslūs, pranešami netikslūs aukų skaičiai. Netrukus norvegai išsiskirstė namo, kolegos iš kitų šalių dar nutarė pabūti bare.

Šaudynės Osle
Šaudynės Osle
© Reuters / Scanpix

Vėliau, apie 3 val. nakties, einant link viešbučio, prie vieno klubo pamatėme išsirikiavusius greitosios pagalbos ir policijos automobilius. Iš žiniasklaidos reportažų sužinojome, kad šaulys šaudė prie „London Pub“ – žymiausios LGBTQ+ bendruomenės susirinkimo vietos mieste. Šis baras buvo už 500 metrų nuo vietos, kurioje laiką leidome mes.

Improvizuotas „Pride“ renginys po to, kai po šaudynių buvo atšauktas tikrasis paradas Osle.
Improvizuotas „Pride“ renginys po to, kai po šaudynių buvo atšauktas tikrasis paradas Osle.
© A. Meidutės nuotr.

Šiandien, šeštadienį, Oslas gerokai tylesnis, nei buvo numatyta. Policijos prašymu, visi turėję įvykti „Pride“ koncertai ir didžiulis paradas buvo atšaukti. „Facebook“ socialiniame tinkle parade ketinę dalyvauti žmonės pasidalino į dvi aikšteles – vieni tvirtina, kad toks policijos sprendimas teisingas ir verčiau „Pride“ dieną pažymėti namuose, nei rizikuoti savo gyvybe, jei pasitaikytų daugiau panašių išpuolių, kiti, atvirkščiai, tikina, kad toks sprendimas rodo baimę prieš agresorius ir žeidžia LGBTQ+ bendruomenę. Kol kas policija pranešė, kad nėra įtarimų jog šis išpuolis galėtų būti didesnio teroro akto dalis, tačiau šaudymas siejamas su teroro išpuoliu. Įtariamas šaulys buvo sulaikytas per kelias minutes nuo tada, kai pranešta apie tragiškus įvykius. Per tas kelias minutes jis spėjo mirtinai nušauti 2 žmones, trys patyrė rimtus sužalojimus, dar keli išvežti į ligoninę.

Šaudynės Osle
Šaudynės Osle
© Reuters / Scanpix

Šis įvykis sukrėtė Oslo gyventojus. Faktisk.no redaktoriaus iš žurnalisto Kristofferio Egebergo, išplatinusio laišką „Global Fact“ konferencijos dalyviams, toks įvykis miesto istorijoje pasitaiko pirmą kartą. Anksčiau jokių panašių incidentų „Pride“ metu nėra buvę. Oslas garsėja savo toleranciją ir visa „Pride“ savaitė tai puikiai atskleidė. Kas vakarą miesto parke vyko dideli koncertai, kuriuose linksminosi labai įvairaus amžiaus žmonės – nuo vaikų iki senelių. Mieste buvo daug žmonių su LGBTQ+ atributika, visi džiaugėsi didele švente. Šiandien, šeštadienį, miestas atrodo praradęs šį džiaugsmą. Vietinės įrašų parduotuvės, į kurią užsukau, pardavėjas iš karto pasiteiravo, ar girdėjau apie įvykius, paragino saugotis. Patikino, kad naujienos jį, kaip turbūt ir daugelį norvegų, šokiravo.

Laiške faktų tikrintojams Kristofferis Egebergas rašė: „Man taip liūdna, kad tai įvyko per „Global Fact“ konferenciją, praėjus vos kelioms valandoms po to, kai miesto rotušėje su Oslo mere šventėme savo laisves. Prieš atvykstant į „Global Fact“ pažadėjau jums, kad Oslas yra saugus miestas, o Norvegija yra saugi šalis. Tai – vis dar tiesa. Tačiau praėjusi naktis parodė, kokia trapi yra taika ir saugumas, koks svarbus mūsų darbas išaiškinant melus ir netiesą, sąmokslo teorija ir klaidinančius teiginius, kurie kuria neapykantą ir nepasitikėjimą vienas kitu.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(44 žmonės įvertino)
3.7273

Top naujienos

Estijos akibrokštas Rusijai – tik kelio pradžia: jau galvojama žengti toliau

„Turėtų būti garantijos, jog Rusijos žudikai ir valstybinio teroro bendrininkai nesinaudotų...

Rusija skelbia Kaliningrado srityje dislokavusi raketas „Kinžal“ papildyta (2)

Rusija ketvirtadienį perkėlė į Kaliningrado sritį tris karinius lėktuvus, apginkluotus...

Dėl paramos Ukrainai mestas naujas šešėlis: ar susirūpinti turėtų ir Lietuva? (17)

Sugedo, nebešaudo, šlamštas! Ar Berlynas bando sabotuoti ginkluotę, kurią perduoda...

Transliacija / Iš esmės. Generolas Ben Hodges: jei padėsime Ukrainai, iki Naujųjų rusai bus išstumti

Buvęs Amerikos kariuomenės vadas Europoje Ben Hodges interviu DELFI sako, kad po penkerių metų...

Vyriausybė gelbės „Perlas Energija“ klientus: bus užtikrinamas visuomeninis tiekimas, kompensuojami kainų skirtumai (4)

Antram didžiausiam nepriklausomam elektros tiekėjui „ Perlas Energija “ ketvirtadienį...

Turkų žiniasklaida: Putinas keičia nuomonę dėl susitikimo su Zelenskiu (16)

Televizijos kanalas „CNN Turk“ skelbia, kad per Rusijos ir Turkijos prezidentų susitikimą,...

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida: Krymo „vadovybė“ staiga paliko pusiasalį, perkeliami orlaiviai Rusija vėl smogė Charkivui (4)

Ketvirtadienio naktį Rusijos pajėgos galingai atakavo Charkivą – smogta bendrabučiui, kurio...

Tikslas rinktinei – žaisti bent pusfinalyje: objektyvus ar optimistinis? (2)

„Iškėlėme ambicingus tikslus. Iš vyrų lauksime kovos dėl medalių Europos čempionate“, –...

Suomijos premjerė po audringo vakarėlio: nevartojau nieko, išskyrus alkoholį (14)

Socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašų, kuriuose Suomijos premjerė Sanna Marin audringai...

Nusikalstamas nepilnamečių smalsumas: pričiupo platinant vaikų pornografiją

Klaipėdos rajono savivaldybės Vaiko gerovės komisija prašo tėvelių atidžiau stebėti, kokia...