aA
Neseniai surengtos Šiaurės Korėjos karinės pratybos buvo ne tik jėgos demonstravimas – į jas buvo įtrauktos ir tinklinio varžybos, ir muzikinis pasirodymas, netgi galimybė nusifotografuoti su Kim Jong Unu.
Kim Jong Unas
Kim Jong Unas
© AFP / Scanpix

Ekspertai sako, kad visa tai gali būti ženklas augančio spaudimo, kurį jis patiria, kad pasipriešintų JAV.

„Dėl tebegaliojančių sankcijų jis patiria didelį spaudimą šalies viduje, tad turi parodyti jėgą savo paties kariuomenei ir savo šalies elitui“, – CNN kalbėjo Davidas Maxwellas iš Vašingtone įsikūrusio Demokratijų gynybos fondo.

Pratybose dalyvavę kariniai daliniai, pasak Šiaurės Korėjos valstybinės žiniasklaidos, „netvėrė džiaugsmu“ ir buvo „pagauti ekstazės“ galėję priimti ir pamatyti istorinį lyderį.

Kimas aplankė moteris, tarnaujančias Korėjos Liaudies armijos 5492 dalinyje, kuris yra dislokuotas pietvakarinėje šalies pakrantėje.

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas nuotraukoje užfiksuotas apsuptas grupės raudančių moterų karių. Pats Šiaurės Korėjos lyderis demonstratyviai šypsosi.

Karės su vienodomis uniformomis ir identiškomis šukuosenomis apsupo lyderį, kuris šypsosi į kadrą. Nuotraukas paskelbė oficiali Šiaurės Korėjos Centrinė naujienų agentūra.

„Mes matėme ne vieną tokią nuotrauką – verkiančios moterys, verkiantys vyrai. Turime prisiminti, kad šiaurės korėjiečių išlikimo garantas – lojalumo Kim Jong Unui demonstravimas. Nesvarbu, ar šios ašaros tikros, ar dirbtinės, jų tikslas – parodyti asmeninį lojalumą Šiaurės Korėjos lyderiui“, – sakė D. Maxwellas.

Kim Jong Unas
Kim Jong Unas
© AFP / Scanpix

„Jis tarsi koks mitinis, neliečiamas lyderis – tarsi dievas. Štai kodėl aplink save jis nori matyti tokią isteriją“, – CNN kalbėjo Lindsey Ford iš amerikiečių tyrimų grupės „Brookings Institution“.

Kim Jong Unas taip pat užfiksuotas tikrinantis Čangrino saloje dislokuotą vakarų fronto gynybos būrį. Nuotraukoje jis užfiksuotas pozuojantis su karine įranga ir žemėlapiu.

Prieš paskelbdama šiuos kadrus Šiaurės Korėja įspėjo, kad nesuteiks JAV prezidentui Donaldui Trumpui progos girtis – nesutiks dėl naujo viršūnių susitikimo, kol negaus branduolinių ginklų susitarimo nuolaidų.

Pirmadienį valstybinė žiniasklaida Pchenjane paskelbė, kad Šiaurės Korėjos lyderis įsakė savo kariuomenei surengti artilerijos šaudymo pratybas netoli ginčijamos jūros sienos su Pietų Korėja. Seulas netrukus pasmerkė tokius veiksmus.

Tai buvo vėliausias Kim Jong Uno nekantrumo požymis, skambant būgštavimams kad beveik dvejus metus JAV ir Šiaurės Korėjos dedamos diplomatinės pastangos žlugs, jei Vašingtonas nepatenkins Pchenjano reikalavimo iki šių metų pabaigos pasiūlyti naują iniciatyvą ginčui dėl šiaurės korėjiečių branduolinių ginklų programos išspręsti.

Pasak Šiaurės Korėjos centrinės naujienų agentūros (KCNA), pakrančių artilerijos kuopa per Kim Jong Uno vizitą prie vakarinės pakrantės esančioje Čangrino salelėje „visavertiškai pademonstravo savo šaudymo iš pabūklų įgūdžius“ ir „nudžiugino aukščiausiąjį lyderį“. Agentūra nepatikslino, kada įvyko vizitas; taip pat lieka neaišku, kokie konkrečiai ginklai buvo panaudoti.

Pasak Suvienijimo ministerijos Seule, tai buvo pirmasis žinomas Kim Jong Uno vizitas fronto linijoje esančiame kariniame objekte nuo praėjusių metų balandžio – apytiksliai to laiko, kai Pchenjanas užmezgė diplomatinį kontaktą su JAV. Šios derybos, kadaise laikytos daug žadančiomis, šiuo metu iš esmės yra aklavietėje, Šiaurės Korėjai spaudžiant Vašingtoną panaikinti tarptautines sankcijas ir atsisakyti, jos teigimu, priešiškos politikos Pchenjano atžvilgiu.

Kim Jong Unas
Kim Jong Unas
© AP / Scanpix

Kai Šiaurės Korėja anksčiau kalbėjo apie JAV priešiškumo šalinimą, ji turėjo omeny dešimtis tūkstančių amerikiečių karių, dislokuotų Pietų Korėjoje ir Japonijoje. Manoma, kad Kim Jong Unas siekia susitarimo, kuris sušvelnintų jo šaliai paskelbtas skaudžias sankcijas mainais į nusiginklavimo iniciatyvas, kurios, kaip teigia kritikai, būtų įgyvendinamos per lėtai ir reikšmingai nesuvaržytų Pchenjano branduolinės programos.

Salelė, kurioje neseniai vyko pratybos, yra kiek šiauriau faktinės abiejų Korėjų jūros sienos. Toje vietovėje praeityje įvyko keli kruvini abiejų kaimynių jūrų pajėgų susirėmimai. 2010 metais Šiaurės Korėjai sudavus artilerijos smūgį kiek piečiau sienos esančiai Pietų Korėjos salai žuvo keturi žmonės. Anksčiau tais metais Pchenjanas buvo apkaltintas apšaudęs netoli sienos plaukiojusį pietų korėjiečių karo laivą ir nužudęs 46 jūreivius.

Pietų Korėjos gynybos ministerija išreiškė apgailestavimą dėl naujausių pratybų, tvirtindama, kad jomis buvo pažeisti pernai abiejų Korėjų sudaryti susitarimai, kuriais siekiama sumažinti priešpriešą pasienyje.

Kaip žurnalistams pareiškė ministerijos atstovė spaudai Choi Hyun-soo, Šiaurės Korėja privalo susilaikyti nuo veiksmų, galinčių padidinti karinę įtampą, ir laikytis ankstesnių susitarimų.

Abiejų Korėjų santykiai pernai pastebimai pagerėjo, kai Kim Jong Unas vedė derybas su JAV dėl Pchenjano branduolinio arsenalo vystymo likimo. Šiaurės korėjiečių lyderis pernai birželį pirmąkart susitiko su amerikiečių prezidentu Donaldu Trumpu Singapūre. Tai buvo pirmas toks viršūnių susitikimas nuo 1950–1953 metų Korėjos karo pabaigos. Praėjusiais metais Kim Jong Unas taip pat tris kartus buvo susitikęs su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu.

Branduolinės derybos nutrūko vasario mėnesį, kai D. Trumpas atmetė Kim Jong Uno raginimus atšaukti daugumą sankcijų mainais į Šiaurės Korėjos pagrindinio branduolinio komplekso išardymą, tai yra dalinę denuklearizaciją. Nuo to laiko abiejų Korėjų santykiai vėliau atšalo, Pchenjanui kritikuojant Pietų Korėją dėl nesugebėjimo atitrūkti nuo Vašingtono ir dėl to, kad ji neatkūrė bendrų ekonominių projektų, įstrigusių dėl JT sankcijų.

Per pastaruosius mėnesius Šiaurės Korėja išbandė nemažai trumpojo nuotolio raketų ir kitų ginklų, kurie, pasak ekspertų, daugiausia kelia grėsmę Pietų Korėjai. Pchenjanas taip pat pagrasino išardyti statinius, pastatytus Seulo įgyvendinant dabar jau nebevykdomą bendrą turizmo projektą Šiaurės Korėjoje.

Vis tik Šiaurės Korėja neatšaukė savanoriško tolimojo nuotolio raketų ir branduolinių bandymų moratoriumo, kurį D. Trumpas liaupsina kaip svarbiausią pasiekimą savo politikoje Šiaurės Korėjos atžvilgiu. Tačiau Kim Jong Unas reikalauja, kad amerikiečių prezidentas iki metų pabaigos pateiktų naujų priimtinų pasiūlymų, kaip išgelbėti derybas dėl denuklearizacijos.

Stebėtojai nerimauja, jog kitu atveju Šiaurės Korėja gali sugrįžti prie 2017 metais įšaldytų ginkluotės bandymų, kurie daugeliui kėlė nerimą, kad regione gali prasidėti karas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.5714

Top naujienos

Apžvalgininkai: „valstiečiai" smūgį jau atlaikė, Narkevičius liks iki pabaigos (187)

Nors net kelis mėnesius žiniasklaidoje netilo kalbos apie tai, kad susisiekimo ministras Jaroslavas...

Mokytojai kyla į kovą su internete nusirašinėjančiais moksleiviais: priemonės tokios, kad noras sukčiauti praeina akimirksniu (118)

„Patogiausia ir išmaniausia pratybų atsakymų svetainė! Pranešk draugams! Būk protingas“, –...

Išdalintos „Žmonės 2020” statulėlės: Dano Rapšio triumfas ir jautriai pagerbtos pernai išėjusios žvaigždės pildoma (137)

Sausio 23-iąją dieną, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre bei tiesioginiame LNK...

Europos įmonės sunkiai randa vietą „Naujojo Šilko kelio“ projekte (39)

Europos kompanijos iš esmės nedalyvauja prezidento Xi Jinpingo „Vienos juostos, vieno kelio“...

Vyresni kolegos įvertino Gabrieliaus Landsbergio laišką bendražygiams (554)

Po to, kai trečiadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas...

„Žmonių“ apdovanojimuose – jautrus dukters gestas Vitalijui Cololo: žiūrovai nesulaikė ašarų (21)

Skelbiant „Žmonių“ apdovanojimus paminėti ir praėjusiais metais anapilin iškeliavę šou ir...

NBA lyderių treneris: jei spręsčiau tik aš, Sabonis tikrai žaistų „Visų žvaigždžių“ mače specialiai Krepšinis.lt iš Paryžiaus (9)

Balsavimas į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes baigėsi, ir nors Domantas Sabonis nebus...

Naujosios Rusijos kultūros ministrės nuotrauka „sprogdina“ socialinius tinklus (143)

Naujojo Rusijos premjero Michailo Mišustino vadovaujamoje Rusijos vyriausybėje išskirtinio...

Aistė Simėnaitė

Kiek uždirbtumėte jei nebūtumėte „susitvarkiusi“?

Nuo to „susitvarkiusi“ mane jau purto keletą metų. Ne vienas tekstas prirašytas apie tai, kiek...

Savo lovoje niekada nemiegate vieni: kuo ilgiau būnate lovoje, tuo ten daugiau apsigyvena nekviestų svečių (23)

Jūsų lovoje knibždėte knibžda nekviestų svečių. Ypač tada, kai joje praleidžiate labai daug...