aA
Tūkstančiams migrantų plūstelėjus iš Turkijos prie Graikijos sienų, saugumo pajėgos iš visų jėgų stengiasi jų neįsileisti, bet praėjus penkeriems metams po panašios krizės daugeliui kyla nemalonus deja vu jausmas – kad Europos Sąjunga atrodo lygiai taip pat prastai pasiruošusi, kaip ir ankstesnį kartą.
Pabėgėliai Turkijos-Graikijos pasienyje
Pabėgėliai Turkijos-Graikijos pasienyje
© Sipa / Scanpix

2015 metais prie Graikijos sausumos ir jūros sienų suplūdo šimtai tūkstančių žmonių; dauguma jų bėgo nuo karo Sirijoje ar Irake ir siekė saugaus gyvenimo klestinčioje Europoje.

Tačiau šį kartą europiečiai teigia, kad juos šantažuoja į šiaurės Siriją įsiveržusi negailestinga Turkija, išaugus karo aukų skaičiaus pradėjusi gabenti tūkstančius viltį praradusių žmonių, daugiausia ne sirų, Bendrijos sienų link.

„Dešimtys tūkstančių žmonių, mėginusių patekti į Graikiją per pastarąsias kelias dienas, atvyksta ne iš Idlibo. Jie saugiai gyveno Turkijoje, – šią savaitę pareiškė graikų ministras pirmininkas Kiriakas Micotakis. – Turkijai nepavyks šantažuoti Europos dėl pabėgėlių problemos.“

Neseniai kalbėdami ant pakylos netoli pasienio zonos aukščiausio rango ES pareigūnai išdidžiai stovėjo vienas šalia kito ir gyrė Graikiją šalį kaip „skydą“, saugantį 27 valstybių narių bloką ir šventas ir neliečiamas europietiškas vertybes.

Įprastomis aplinkybėmis šios vertybės apimtų ir teisę dėl savo gyvybės bijantiems žmonėms prašyti tarptautinės apsaugos ir nebūti stumiamiems nuo sienų.

Tačiau laikai nėra įprasti. Atrodo, kad į Graikijos saugumo pažeidimus ar sprendimą laikinai nenagrinėti prašymų suteikti prieglobstį, anot JT, pažeidžiantį tarptautinę ir Europos teisę, šiuo metu nekreipiama dėmesio. Ministrai ir komisarai tvirtina, kad šalyje susiklostė „išskirtinės aplinkybės“.

Tarptautinė migracijos organizacija (IOM), nors ir pripažindama, kad tiek Graikijai, tiek Turkijai reikia pagalbos, siekiant išspręsti jų migracijos iššūkius, ketvirtadienį paragino „laikytis tarptautinių teisinių įsipareigojimų, ypač kalbant apie žmones, kuriems gali prireikti tarptautinės apsaugos“.

Krizei nepasiruošta


Kaip bebūtų, tokia padėtis apskritai neturėjo susiklostyti. Nors ES žadėjo daugiau niekada neleisti pasikartoti 2015 metų migrantų antplūdžiui, blokas faktiškai leido tam įvykti ir net smarkiai nesipriešino.

Per penkerius metus ES taip ir nesugebėjo išspręsti pagrindinės politinės mįslės: kas turėtų būti įpareigotas priimti prieglobsčio prašytojus ir nagrinėti jų prašymus, taip pat ar krizės priešakyje nesančios Bendrijos valstybės turėtų būti spaudžiamos padėti?

„Europai nepavyko išspręsti migracijos krizės. Tikiuosi, kad ši krizė visiems taps įspėjimų, kad būtina prisiimti atsakomybę“, – sakė K. Micotakis.

2015 metų migracijos krizė buvo palyginti lengvai suvaldoma. Turkija priėmė daugiau pabėgėlių nei visos ES šalys kartu sudėjus. Tačiau Graikija ir Italija jautėsi apleistos savo partnerių – tokių valstybių kaip Vengrija, apsijuosusi tvoromis, arba Austrija, nepraleidinėjusi į Vokietiją ar Švediją keliavusių migrantų.

Kvotų sistema, skirta sudaryti sąlygas pasidalinti našta, tiesiog nesuveikė.

Europos Komisijos migracijos pareigūnai, pradėję eiti pareigas praėjusių metų pabaigoje, šiuo metu dirba prie naujojo Migracijos pakto, kurio tikslas – pradėti gyvybiškai svarbią Europos prieglobsčio suteikimo taisyklių reformą, daugelį metų negalėjusią pajudėti iš mirties taško.

Valdininkai sako, kad pertvarka turi apimti ne kurią nors atskirą Bendrijos dalį, o visą bloką, įskaitant šalis, kurias palieka migrantai arba kuriose jie sustoja pakeliui į Europą. Be to, kalbama apie „tvirtas sienas ir prasmingą bei veiksmingą solidarumą“ tarp ES valstybių, ir žadama išsiųsti namo daugiau žmonių, neturinčių teisės pasilikti Europoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje: po 12 val. kelionės į Vilnių atvyko ekspresas iš Talino (37)

Antradienį 21:00 į Vilniaus geležinkelio stotį atvyko specialus geležinkelio ekspresas iš...

Roma Macijauskaitė | D+

Miškininkas: kodėl reikia kirsti medžius ir kaip klimato kaita keičia miško veidą – stebimi anksčiau nematyti reiškiniai

„Mūsų, miškininkų , rūpestis – auginti ir veisti miškus, saugoti juos nuo žvėrių ir...

Po skaudžios netekties medikas paaiškino, kokia liga labiausiai kamuoja darbingo amžiaus jaunus žmones: čia yra paradoksas (82)

Visuomenę ir vėl sukrėtė žinia apie iš gyvenimo pasitraukusį mediką. Praėjusį penktadienį,...

Po pasibaigusių rinkimų Rusijoje neatmeta net kraštutinio scenarijaus: nieko nebeįmanoma padaryti (462)

Nebuvo jokių abejonių, jog Kremliaus režimas per šį savaitgalį vykusius Rusijos Valstybės...

Su Čanaku susirėmęs amerikietis – FIBA juodajame sąraše (4)

Praėjusiame sezone Panevėžio „Lietkabeliui“ atstovavęs, bet finišo tiesiojoje dėl klubo...

Edmundas Jakilaitis | D+

Apie karybą: brutalus žaidimas – kas pirmas pradėjo naudoti informacines technologijas kaip kovos priemonę?

Tai – jau trečiasis Edmundo Jakilaičio pokalbis apie karybą su Vilniaus universiteto Istorijos...

Išvardijo vyrus, kuriems dažniausiai nustato prostatos vėžį: vienas veiksnys grėsmę padidina 2–3 kartus (3)

Rugsėjo 15-oji – pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Remiantis statistikos duomenimis,...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Britų siaubas: jei pamatei nacių povandenį laivą, galimai kitas toks pats laivas mato tave

I-asis pasaulinis karas „prikaustė“ žmonijos dėmesį milijonais aukų ir kolosaliais...

„Rimi Latvija“: žinia apie „Alfa“ pardavimą „Maximos“ savininkams mums buvo staigmena (11)

Informacija apie tai, kad keičiasi prekybos centro Latvijoje „Alfa“ savininkas, „Rimi“...