aA
Prancūzijos tradicinė centro dešinioji partija turėtų pasislinkti arčiau politinio spektro kraštutinės dešinės, sekmadienį savo nauju lyderiu išrinkusi žodžių į vatą nevyniojantį uolų kataliką, galintį mesti rimtą iššūkį centristinių pažiūrų prezidentui Emmanueliui Macronui.
Laurentas Wauquiezas
© AFP/Scanpix

Respublikonų partija, atstovaujanti pokario Prancūzijos politikoje vyraujančiai konservatyviajai srovei, savo vairą patikėjo Laurent'ui Wauquiezui. Tikimasi, kad šis politikas padės partijai atsitiesti po jai katastrofiškai nesėkmingų metų.

42 metų L. Wauquiezas sekmadienį vykusiuose partijos lyderio rinkimuose, kaip buvo prognozuota, nesunkiai įveikė du savo varžovus, surinkęs 74,6 proc. balsų.

„Šis vakaras dešiniesiems yra naujos eros pradžia“, – sakė politikas, kai buvo paskelbti balsavimo rezultatai.

„Mes viską atrasime iš naujo, viską rekonstruosime, – aiškino jis. – Siunčiame nedviprasmišką žinią. Taip, galime pasakyti, kad dešinysis sparnas sugrįžo.“

L. Wauquiezo iškilimas yra naujausias posūkis Prancūzijos politinio žemėlapio perbraižymo procese, paskatintame E. Macrono ir jo naujos centristinės partijos „Respublika, pirmyn!“ pergalės rinkimuose.

L. Wauquiezas laikosi griežtos pozicijos prancūzų identiteto, saugumo ir imigracijos klausimais, artimos kraštutinių dešiniųjų stovyklai. Dėl šios priežasties ultradešinysis Nacionalinis frontas (FN) ir jo lyderė Marine Le Pen praėjusį mėnesį pasiūlė L. Wauquiezui sudaryti aljansą.

„Jis turėjo progą padaryti galą dešiniajam sparnui, neginančiam Prancūzijos žmonių. Jis nusigręžė nuo mūsų ištiestos rankos. Tai gėdinga“, – sekmadienį sakė FN vicepirmininkas Nicolas Bay.

Buvęs meras, parlamentaras ir ministras L. Wauquiez, vadovaujantis Overnė-Rona-Alpių administracinio regiono Prancūzijos pietryčiuose tarybai, taip pat žadėjo griežtai kovoti su „viešųjų lėšų švaistymu“.

Eksprezidento Nicolas Sarkozy įpėdinio rinkimuose sekmadienį galėjo balsuoti apie 230 tūkst. Respublikonų partijos narių.

„Tikri dešinieji“

Respublikonams, kurie kartu su socialistais yra dvi tradicinės valdžios partijos Prancūzijoje, šių metų pradžioje buvo prognozuojama pergalė prezidento ir parlamento rinkimuose. Tačiau visas kortas jiems sumaišė staigus E. Macrono iškilimas.

39 metų E. Macronas balandį ir gegužę vykusiuose prezidento rinkimuose dalyvavo kaip nepriklausomas kandidatas. Kelią į pergalę jam atvėrė didžiulio masto skandalas dėl fiktyvių darbų, kurio epicentre atsidūrė Respublikonų partijos kandidatas, buvęs premjeras Francois Fillonas.

E. Macronas taip pat sėkmingai pasinaudojo valdžia nusivylusių rinkėjų troškimu politinėje arenoje matyti naujus veidus. Jam tai buvo galimybė imtis reformuoti šalies politinį gyvenimą ir pasiūlyti naują centristinę alternatyvą – savo partiją „Respublika, pirmyn!“ Šios politinės jėgos atsiradimas paskatino kairiųjų ir dešiniųjų stovyklas laikytis labiau kraštutinei dešinei ir kraštutinei kairei būdingo kurso.

L. Wauquiezo pergalė leidžia tikėtis, kad jo pranašystė dėl naujos dešiniųjų eros didžia dalimi išsipildys, Respublikonų partijai pakeitus savo politinį pozicionavimą. Tuo tarpu socialistai liks nustelbti naujos kraštutinių kairiųjų partijos „Nepalaužtoji Prancūzija“.

Respublikonai tebėra didžiausia opozicinė partija parlamente su 100 įstatymų leidėjų. Tačiau jie yra pasidaliję į dvi grupes: viena remia E. Macrono į verslą orientuotą, proeuropinę darbotvarkę, o kitą sudaro uolūs L. Wauquiezo šalininkai.

„Flirtuodami su Nacionaliniu frontu galiausiai suteiksime kraštutinių dešiniųjų stovyklai valdžią“, – sakė iš partijos išstojęs buvęs respublikonų įstatymų leidėjas Franckas Riesteris.

L. Wauquiezas gimė rytiniame Liono mieste į pirmą kartą į parlamentą buvo išrinktas būdamas 29 metų. 2007–2012 metais prezidento pareigas einant N. Sarkozy, jis užėmė kelis postus vyriausybėje.

L. Wauquiezas žada sutelkti partiją, tačiau mano, jog dabar svarbiausia yra paversti respublikonus „tikrais dešiniaisiais“ imigracijos, saugumo ir suvereniteto klausimais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (78)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės, priversti lipti per kaimynų tvoras (2)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Kova įsisiūbuoja: Skvernelis į Lietuvą vilioja 12 užsienio prekybos tinklų (340)

Jau kitą savaitę Vyriausybėje bus praskleistas paslapties šydas ir įvardintos konkrečios...

DELFI nufilmavo, kas vyksta Labanoro girioje: prieš įsigalint draudimui kirsti griūva aukščiausios pušys (187)

Pastarosiomis dienomis Labanoro girioje daugiau miškavežių nei grybautojų. Šiuo metu šioje...

Lietuviai nuo alkoholio priklausomybės gydėsi ir prieš 200 metų: vaistų atsigabendavo net iš Nikaragvos (28)

Priklausomybės ligos ir jų gydymas Lietuvoje – apipintas diskusijomis, mitais ir baime, o...

Indrė Makaraitytė. Karšta žarijų duobė Gitanui Nausėdai – tylioji dauguma, kuri prieš gėjų teises (255)

Gitanas Nausėda net pačiam sau turbūt netikėtai sugalvojo, kad vienos lyties asmenų...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (68)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...

Žvilgsnis į dabartinių pradinukų ateitį: profesijos, kurių visi vaikysis 2030-aisiais (4)

Moksleivių profesinio orientavimo projektas būsiu_ tęsia straipsnių ciklą apie ateities...

Ekspertas atskleidė, kuriuose mikrorajonuose dabar geriausia pirkti būstą (13)

Būsto pirkėjus nuolat neraminantis klausimas – ką rinktis? Senos statybos būstą ar naujos...

Draugės pokštas prieš vestuves apvertė gyvenimą (2)

Niekada negalvojau, kad draugų pokštas apvers mano gyvenimą aukštyn kojomis. Bet apie viską nuo...