aA
Tūkstančiai žmonių visoje Prancūzijoje šeštadienį išėjo į gatves ir reikalavo, kad valdžia panaikintų saugumo įstatymą, suvaržantį nuotraukų ir vaizdo įrašų, kuriuose matomi policijos pareigūnai, viešinimą.
Prancūzijoje tūkstančiai žmonių protestavo prieš saugumo įstatymą ir policijos smurtą
© AFP / Scanpix

Aistras šalyje dar labiau pakurstė neseniai paviešintas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip policininkai muša ir rasiškai įžeidinėja juodaodį.

Demonstracijos prieš naująjį įstatymą vyko visoje šalyje, o Paryžiaus centre esanti Respublikos aikštė, nepaisant koronaviruso pandemijos, buvo sausakimša.

Praėjusį savaitgalį Paryžiuje įvykęs incidentas, kai buvo sumuštas juodaodis muzikos prodiuseris Michelis Zecleras, padidino susirūpinimą dėl, kaip teigiama, sisteminio rasizmo policijoje. Prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienio vakarą šį įvykį pavadino „gėda“.

Sausakimšoje Paryžiaus aikštėje susirinkę protestuotojai laikė plakatus su užrašais „Policija – visur, teisingumo – niekur“, „policinė valstybė“ ir „šypsokis, kai tave muša“.

Prancūzijoje tūkstančiai žmonių protestavo prieš saugumo įstatymą ir policijos smurtą
© AFP/Scanpix

Paryžiaus valdžia reikalavo, kad organizatoriai mitingą organizuotų vienoje vietoje, bet penktadienį vakare pareigūnai suteikė leidimą surengti eitynes nuo Respublikos aikštės iki netoliese esančios Bastilijos aikštės.

„Politinė krizė“

Pradėtas tyrimas dėl keturių incidente dalyvavusių policijos pareigūnų veiksmų, tačiau komentatoriai teigia, kad vaizdai, kuriuos pirmasis paskelbė naujienų portalas „Loopsider“, galėjo ir nebūti paviešinti, jei kontroversiškasis saugumo įstatymo 24-asis straipsnis jau būtų įsigaliojęs.

Šis straipsnis numato baudžiamąją atsakomybę už vaizdo įrašų ir nuotraukų, kuriuose matyti pareigas vykdantys policijos pareigūnai, viešą paskelbimą siekiant „pakenkti jiems fiziškai arba psichologiškai“.

Nacionalinis Susirinkimas šį teisės aktą priėmė praeitą savaitę, bet jį dar turi patvirtinti Senatas.

Remiantis 24-uoju straipsniu, už vaizdo įrašų ir nuotraukų su policijos pareigūnais paviešinimą pažeidėjams galėtų būti skirta iki vienerių metų laisvės atėmimo bausmė ir 45 tūkst. eurų bauda.

E. Macronui kovojant su pandemija ir jos ekonominėmis pasekmėmis bei sprendžiant daugybę tarptautinių problemų, pasipiktinimas dėl šio įstatymo ir policijos smurto tampa dar viena krize vyriausybei.

Vyriausybė jau pasiuntė ženklų, kad kontroversiškąją įstatymo nuostatą galbūt ruošiamasi atšaukti: premjeras Jeanas Castexas penktadienį paskelbė, kad paskirs komisiją, turėsiančią perrašyti 24-ojo straipsnio projektą.

Tiesa, J. Castexui teko atsisakyti šio pasiūlymo, kai Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas, artimas E. Macrono sąjungininkas Richard'as Ferrand'as apkaltino premjerą bandymu perimti parlamento vaidmenį.

Vyriausybė sako, kad tokia nuostata pareigūnus stengiamasi apsaugoti nuo grasinimų paviešinti su jais susijusią asmeninę informaciją (vadinamojo doksingo) ir persekiojimų internetu.

Tačiau žiniasklaidos profesinės sąjungos sako, kad teisės aktas gali suteikti policijai pagrindą uždrausti žurnalistams ir socialinių tinklų vartotojams fiksuoti pareigūnų įvykdomus pažeidimus.

Kritikai tvirtina, jog šis įstatymas yra naujas įrodymas, kad E. Macrono administracija krypsta į dešinę.

„Dėl policijos smurto Emmanuelis Macronas susidūrė su politine krize “, – pareiškė dienraštis „Le Monde “.

„Pyktis ir baimė“

Laiške, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, Paryžiaus policijos vadovas Didier Lallement'as prieš šeštadienį planuojamas demonstracijas rašė policijos pareigūnams, jog „ateinančiomis dienomis ir savaitėmis... neabejotinai susidursite su sunkumais, abejonėmis, netgi pykčiu ir baime“.

Prancūzijoje tūkstančiai žmonių protestavo prieš saugumo įstatymą ir policijos smurtą
© AFP / Scanpix

Vis dėlto jis tvirtino galįs „kliautis [policijos pareigūnų] principingumu, garbės ir etikos suvokimu“.

Vakariniame Nanto mieste, policijos duomenimis, demonstracijoje dalyvavo apie 3,5 tūkst. protestuotojų, bet organizatoriai sakė, kad į gatves išėjo 6–7 tūkst. žmonių.

Pietinio Monpeljė miesto pareigūnai pranešė, kad šeštadienį protestavo 3,8 tūkst. žmonių – daugiau nei dukart daugiau nei prieš savaitę. Organizatoriai teigė, kad dalyvių skaičius siekė 5 tūkstančius.

„Aš tik laukiu, kol įstatymas bus atšauktas“, – sakė Monpeljė eisenoje dalyvavusi 22 metų sociologijos studentė Adele Lequertier.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Itin šiltą savaitgalį lietuviai užplūdo parkus – tiek veiksmo jau seniai nebuvo (34)

Karantino it nebuvę. Sulaukus beveik vasariškos šilumos žmonės nugulė ežerų pakrantes,...

Parduotuvių įėjimai iš lauko patinka ne visiems: gyventojai skundžiasi triukšmu (5)

Parduotuvės, negalėdamos veikti prekybos centruose ir ieškodamos išeičių dirbti, atvėrė duris...

Kviečia 65 m. ir vyresnius asmenis skiepytis: skelbiami vakcinacijų centrų kontaktai (41)

Vyriausybė kviečia senjorus aktyviai vakcinuotis – tai ne tik vienintelis mokslo įrodymais...

Įvertino sporto klubo reklamą su Petru Gražuliu: kaip bebūtų šlykštu, mes apie tai kalbėsime (129)

Sporto klubas „Kangoo Club“ pirmadienį išplatino vaizdo klipą, kuriame pagal vulgarią dainą...

Merai Šimonytei išsakė savo lūkesčius: nebuvo jokių užuominų apie atlaisvinimus papildyta: svarsto, kaip būtų galima leisti žmonėms testuotis ir patiems (123)

Merai pirmadienį per susitikimą su premjere Ingrida Šimonyte kėlė klausimus dėl švietimo, lauko...

Bankrutuojanti „Baltic TS Group“ atleidžia visus darbuotojus (5)

Bankrutuojanti metalo konstrukcijų ir jų dalių gamybos bendrovė „ Baltic TS Group“ atleidžia...

Dyzelino iššūkiai: ką vairuotojai pamiršta ir kodėl kartais kyla rimtų problemų

Pastaraisiais metais žiemos Lietuvoje tapo šiltesnės ir daugeliui sausio-vasario mėnesiais...

Šaltiniai: situacijai Ukrainoje kaistant, Landsbergis keliauja į Kijevą reikšti paramos (349)

Rusijos ir Ukrainos santykiams toliau aštrėjant dėl neslopstančios įtampos rytiniame Donbaso...

Didysis klausimas: skiepija dabar, o kiek tas bus veiksminga rudenį? (163)

Nors šiuo metu negalima pasakyti tiksliai, kokiu procentu, tačiau neabejotinai pasiskiepijus dabar,...