aA
Dėl įtakos karo išdraskytoje Libijoje konkuruojantys šalies lyderiai antradienį susirinko Paryžiuje į didelę taikos konferenciją, laikomą rizikingu, Prancūzijos remiamu bandymu pasiekti politinį susitarimą.
Emmanuelis Macronas
© Sipa / Scanpix

Daugelis analitikų skeptiškai vertina galimybes, kad iniciatyva suburti keturias įtakingas figūras, atstovaujančias skirtingoms Libijos frakcijoms, ir kaimyninių šalių bei regiono galių atstovus duos kokių nors reikšmingų rezultatų.

Daug metų trukęs Jungtinių Tautų ir buvusios kolonijinės valdytojos Italijos tarpininkavimas neatnešė stabilumo šiai Šiaurės Afrikos šaliai, kurioje chaosas įsiviešpatavo 2011 metais nuvertus diktatorių Muamarą Kadhafi.

Pagrindinis Paryžiaus konferencijos tikslas yra pasiekti susitarimą dėl politinių gairių, įpareigojančių visas šalis iki metų pabaigos surengti parlamento ir prezidento rinkimus. Tačiau tokiam planui pritaria ne visi.

„Manau, kad rinkimai yra didelė rizika tokioje ginkluotoje šalyje kaip Libija“, – naujienų agentūrai AFP sakė Vašingtone įsikūrusio strateginių studijų centro „The Brookings Institution“analitikė Federica Saini Fasanotti.

Taip pat nesutariama dėl to, kas turėtų vykti pirmiau: balsavimas dėl naujos konstitucijos ar prezidento ir parlamento rinkimai.

„Nors italai, turkai, katariečiai ir, didele dalimi, amerikiečiai mano, kad prieš rinkimus turi būti konstitucija, ... prancūzai, egiptiečiai ir (Jungtiniai Arabų) Emyratai pirma nori rinkimų“, – AFP sakė Mohamedas Eljarhas iš konsultavimo firmos „Libya Outlook“.

Be to, nors prancūzai stengėsi sukviesti visus pagrindinius naftos turtingos Libijos žaidėjus, Misratos mieste ir aplink jį veikiančios grupuotės boikotuoja procesą, tad Vakarų Libijai derybose atstovaujama nepakankamai.

Ilgas svečių sąrašas

Tarp pakviestųjų yra JT remiamos Libijos vienybės vyriausybės Tripolyje premjeras Fayezas al Sarrajas ir jo varžovas – 75 metų įtakingas veikėjas Khalifa Haftaras, kurio Libijos nacionalinė armija dominuoja šalies rytuose.

Į Eliziejaus rūmus antradienį ryte taip pat atvyko Tobruko mieste Libijos rytuose gyvenantis parlamento pirmininkas Aguila Salehas Issa, nepritariantis JT remiamai administracijai, ir naujai išrinktas patariamosios Aukštosios valstybės tarybos vadovas Khalidas al Mishri.

Buvo pakviesti maždaug 20 šalių, dalyvavusių sprendžiant Libijos krizę, atstovai. Tuo pripažįstama, kad Libijos problemos gali būti išspręstos tik regiono galioms sutarus dėl bendrų gairių.

Tarp šių šalių yra Egiptas, Rusija ir JAE, kurie rėmė Kh. Haftarą ir konkuruojančią administraciją Tobruke, o ne JT pripažįstamą vyriausybę sostinėje Tripolyje.

Taip pat dalyvauja Kataras, Kuveitas, Saudo Arabija ir Turkija, Libijos kaimynai Alžyras ir Tunisas, Vakarų Afrikos šalys Nigeris ir Kongas.

Priešingi interesai

Europos lyderiai Libijos stabilizavimą laiko labai svarbia sąlyga siekiant išspręsti džihadistų grėsmės ir migracijos iš šios valstybės problemas. Iš Libijos Europos krantus bando pasiekti šimtai tūkstančių afrikiečių.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas į Libijos problemos sprendimą įsitraukė netrukus po išrinkimo 2017 metų gegužę. Liepos mėnesį jis pakvietė F. al Sarrają ir Kh. Haftarą į Paryžių, kur jie susitarė dėl ugnies nutraukimo ir rinkimų 2018 metais. Tuomet jo diplomatija nemaloniai nustebino Italiją.

Libijos stabilizavimą taip pat komplikuoja skirtingi Artimųjų Rytų valstybių, kurios kartais remia priešingas Libijos ginčo šalis, interesai ir Europos galybių tarpusavio konkurencija.

Kai kas Italijoje įtaria E. Macroną tyčia organizuojant konferenciją tokiu metu, kai Italija, turinti didelių su nafta susijusių interesų Libijoje, išgyvena rimtą politinę krizę.

„Tarsi Macronas norėtų kuo daugiau išpešti iš šio momento, kai Italija nedalyvauja“, – praėjusią savaitę remdamasis diplomatiniais šaltiniais rašė italų laikraštis „La Repubblica“.

Kai kas pačioje Libijoje įtaria Prancūziją palankumu prieštaringai vertinamam karo vadui Kh. Haftarui, kovojusiam su islamistų grupuotėmis ir neseniai vienoje Paryžiaus ligoninėje gydytam dėl neskelbiamos ligos.

„Vakarų Libijoje daug kas ... nuogąstauja, kad ši prancūzų iniciatyva yra bandymas sustiprinti Khalifos Haftaro, kaip svarbaus politinio veikėjo Libijoje, pozicijas“, – sakė M. Eljarhas iš „Libya Outlook“.

Konfliktų zonas studijuojanti nevyriausybinė organizacija „Crisis Group“ taip pat atsargiai vertino Prancūzijos surengtą konferenciją.

„Dar lieka daug darbo, kad taikos kūrimo pastangos Libijoje būtų sėkmingos, –pirmadienį nurodė organizacija. – Todėl „Crisis Group“ mano, jog Prancūzija neturėtų prašyti, kad keturi jos svečiai iš Libijos pasirašytų susitarimą.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po skandalo Pravieniškėse – košmaras Alytuje: „bachūrai“ pademonstravo, kas zonoje yra valdžia (39)

Alytaus pataisos namuose , kur bausmę atlieka už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus nuteisti...

Kandidatų į prezidentus reitinguose – paskutinė didelė mįslė (204)

Kandidatų į prezidentus reitinguose į antrą vietą stipriai padidinusi savo populiarumą iškopė...

Daugybę metų prekyboje skaičiuojantys Lietuvos verslininkai: sumažinti kainų – neįmanoma (87)

Beveik 19 metų prekybos verslu Lietuvoje užsiimantys Valdas Čeilutka ir Saulius Jurkus įsitikinę...

Robotai gviešiasi europiečių darbo vietų – ypač pažeidžiama – Lietuva (43)

Robotai taikosi į žmonių darbo vietas Europoje, ir ypač pažeidžiamos atrodo šalys iš...

Orai: plikledis primins apie artėjančią žiemą (2)

Artėjantis savaitgalis bus žiemiškai vėsus, tačiau termometro stulpelis į minuso pusę persiris...

15 kg priaugusi Natalija Bunkė dabar save vadina plius dydžio modeliu: dar niekada tiek daug nesvėriau (86)

Atlikėjai Natalijai Bunkei tikrai galima pavydėti žavesio. Tačiau pati dainininkė savo grožio...

Vairuotojus įspėja apie plikledį: priminė, kurios vietos pavojingiausios (2)

Lapkričiui nebūdingus ganėtinai šiltus orus, teigia sinoptikai, netruks pakeisti šaltukas. Jau...

11 didžiausių klaidų, kurias daro bandantys maitintis sveikai

Nesvarbu, kiek sveikų užkandžių suvalgote ar kaip dažnai sportuojate, kaip ir daugelis žmonių,...

Gražiausiame Lietuvos rezervate pjaunami visi medžiai iš eilės: miškininkai sako, kad tai būtina (1)

Naglių gamtiniame rezervate jau kurį laiką darbuojasi medkirčiai su pjūklais – kertamas per...

Ar lėktuvas galėtų tęsti skrydį, jei sugestų trys iš keturių variklių?

„Boeing 747“ – tai laineris kartais vadinamas dangaus karaliene. Šis įspūdingas lėktuvas...