aA
Per tris mėnesius, kai Prancūzijoje vyko „Didieji nacionaliniai debatai“, buvo surengta 10 tūkst. bendruomenių susitikimų, internetu buvo pateikta maždaug 2 mln. nuomonių, o prezidentas kalbėjo 100 valandų.
Emmanuelis Macronas
© Sipa / Scanpix

Prancūzų premjeras Edouard'as Philippe'as savo ruožtu nuo pirmadienio bandys visame šiame reikale susigaudyti.

Prezidentas Emmanuelis Macronas debatus sausio mėnesį inicijavo kaip atsaką į „geltonųjų liemenių“ judėjimo protestus dėl sparčiai brangstančio pragyvenimo. Šie visoje šalyje vykstantys protestai sukėlė didžiausią krizę nuo jo atėjimo į valdžią.

Pakviesdamas dalyvauti rinkėjus E. Macronas turėjo dvejopą tikslą: nukreipti pyktį iš gatvių į susitikimus merijose ir sušvelninti savo įvaizdį pademonstruojant, kad jis pasirengęs klausytis.

„Ketinu paversti pyktį sprendimais“, – sausio 13-osios atvirame laiške šaliai pareiškė prezidentas, turėdamas omenyje protestus, per kuriuos minios blokuodavo kelius, o Paryžiaus Eliziejaus Laukų prospekte kildavo riaušės.

„Jūsų pasiūlymai padės parengti naują sandorį šaliai“, – žadėjo prezidentas.

Po netvirtos pradžios, kai pagrindinė organizatorė turėjo atsistatydinti kilus pasipiktinimui dėl jos atlyginimo, dauguma stebėtojų debatus kol kas laiko sąlygine 41 metų centristų prezidento sėkme.

Pateiktų nuomonių skaičius pademonstravo entuziazmo lygį, kuris iš pradžių neatrodė garantuotas, be to, matėsi, kad prezidentui patinka susitikinėti su rinkėjais per rinkimų kampanijos stiliaus renginius bendruomenių centruose visoje šalyje.

„Jam tai labai patinka“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas patarėjas pirmojo tokio renginio kuluaruose. Per tą renginį E. Macronas dėmesio centre išbuvo šešias su puse valandos, ištverme pranokdamas daugelį dalyvių.

Jo populiarumas, kuris 2018 metų pradžioje buvo katastrofiškai mažas, vėl padidėjo: neseniai atlikta apklausa parodė, kad maždaug 30 proc. rinkėjų teigiamai vertina ši buvusį bankininką.

Nacionaliniai tauškalai?

Tačiau iš E. Macrono ir jo vyriausybės, pakursčiusių lūkesčius dėl debatų, kuriuos daugelis oponentų vadino „didžiaisiais nacionaliniais tauškalais“, dabar tikimasi rezultatų.

„Nieko nebus lygiai taip pat, kaip buvo anksčiau“, – sekmadienį sakė vyriausybės atstovė Sibeth Ndiaye, akcentuodama debatų vaizdavimą E. Macrono prezidentavimo takoskyra.

Per vieną pirmadienio renginį Paryžiuje premjeras E. Philippe'as, dalyvaujant ministrams, ekspertams ir visuomenės atstovams, turi išdėstyti pirmąsias išvadas.

Viena apklausų firma ir trys politinio konsultavimo kompanijos bandė apdoroti visus duomenis iš interneto, viešų susitikimų ir 16 tūkst. merijose visoje šalyje buvusių knygų, į kurias žmonės galėjo surašyti savo nusiskundimus.

Šaltiniai premjero biure pabrėžė, kad buvo sunku išklausyti labai susiskaldžiusią šalį, kuri gruodžio viduryje atrodė priartėjusi prie sukilimo slenksčio.

„Yra keli išryškėjantys dalykai, bet realybė tokia, kad yra didelių nuomonių skirtumų dauguma klausimų“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas padėjėjas.

Ekspertai atkreipė dėmesį ir į kitus trūkumus. Vyresnio amžiaus žmonių dominavimas daugelyje viešų susitikimų rodytų, kad šiai visuomenės grupei atstovaujama per daug, o dauguma „geltonųjų liemenių“ išvis boikotavo debatus.

Satyrinis žurnalas „Charlie Hebdo“ sausio mėnesį pirmajame puslapyje išspausdino karikatūrą, kurioje buvo pavaizduoti du demonstrantai, dalyvaujantys debatuose tik tam, kad nuspręstų, kuriuos ašmenis panaudoti giljotinuojant E. Macroną.

E. Philippe'as penktadienį sakė, kad vyriausybė išklausė „viską, ką įvairiausi žmonės ir kartais labai sudėtingai turėjo pasakyti“.

Nekantravimas

E. Macronas turėtų bandyti žmonių atsiliepimus paversti politikos pakeitimais ir šio mėnesio viduryje planuoja svarbią kalbą.

„Kiekvieni debatai pateikdavo jam naujų idėjų. Vis dėlto jis dar neapsisprendė, – praėjusią savaitę AFP sakė vienas padėjėjas, nenorėjęs skelbti savo pavardės. – Jis dar konsultuosis. Tačiau galiausiai nuspręs pats ir, galbūt, paskutinę minutę.“

Viešai jis nedaug ką atskleidė, bet pabrėžė, kad daugelio reikalavimus mažinti mokesčius turi lydėti valstybės išlaidų mažinimas.

Prezidentas taip pat atmetė galimybę vėl įvesti specialų mokestį turtingiesiems, kurį panaikino savo kadencijos pradžioje, bandydamas paskatinti investicijas ir darbo vietų kūrimą.

Šio mokesčio sugrąžinimas yra tarp pagrindinių reikalavimų, kuriuos kelia „geltonosios liemenės“, ir toliau šeštadieniais mobilizuojančios protestus, nors ir daug mažesnius nei metų pradžioje.

Tarp svarstomų galimybių galėtų būti ir referendumas, galbūt siekiant pritarimo planams sumažinti parlamentarų skaičių ir pakeisti rinkimų sistemą dėl kai kurių vietų.

„Prancūzija nėra koks nors apvalusis stalas ar politinė grupinė diskusija siekiant iškelti naujų idėjų“, – praėjusią savaitę rašė centro dešinės laikraštis „Le Figaro“, išreikšdamas didėjantį nekantravimą dėl debatų formato.

„Dabar visi – piliečiai, įstatymų leidėjai, net ministrai – tikisi sprendimų“, – pridūrė laikraštis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Antanas Saulaitis – apie lietuvius, šventes ir nuodėmes: pasižiūri į žmones ir negali žinoti, ar čia laidotuvės, ar Velykos (40)

„Vienoje šeimoje buvo keturios mergytės, jos kiekvieną dieną sutaupė po vieną saldainį per...

Darbas su nepilnamečiais vieno pavojingiausių Vilniaus mikrorajono gatvėse: nedraudžiame muštis, gerti ar rūkyti (27)

Naujininkai, vienas prieštaringiausiai vertinamų sostinės mikrorajonų, pamažu atgimsta....

Orai: pirmąją Velykų dieną gamtą gaivins lietus (7)

Po ilgokai užsitęsusio sausringo laikotarpio, pirmąją Velykų dieną pagaliau žemę drėkins lietus.

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (544)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (552)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

Sėkmingiausias rungtynes San Antonijuje sužaidęs Motiejūnas ir „Spurs“ neatsilaikė prieš „Nuggets“ (4)

Vienoje labiausiai intriguojančių šių metų NBA atkrintamųjų varžybų pirmojo etapo serijų...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (78)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (249)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...

Maža kaimo krautuvėlė prie didelio kelio: su pirkinių sąrašais čia sugrįžta net iš kitų miestų (14)

Talačkonių parduotuvė , priklausanti tiems patiems šeimininkams, kaip ir Ustukių malūnas ,...

Mokslininkai: protėvių poravimasis su kitomis žmonių rūšimis keitė mūsų genus (45)

Neseniai Naujojoje Gvinėjoje atrasta nauja žmonių giminė, kurios atstovai poravosi su...