aA
Ateinančios 10 dienų gali tapti itin svarbios planams pertvarkyti Europos Sąjungą (ES) vadovaujant naujai vykdomosios valdžios komandai, kuri turės stengtis atgaivinti ekonomiką ir atkurti pasitikėjimą tarp pusės milijardo Bendrijos gyventojų.
Jeanas-Claude'as Junckeris
© AFP/Scanpix

Nuo pirmadienio Europos Parlamento nariai, išrinkti ant antibriuseliškų protestų bangos, rengs susitikimus su kandidatais, siūlomais į postus Bendrijos aukščiausiosios valdžios institucijoje - Europos Komisijoje.

Tie klausymai gali išderinti pirminius planus ir sudėtingą naują struktūrą, kurią pasiūlė būsimasis Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris.

Buvęs Liuksemburgo premjeras savo komandą pristatė kaip „politinę, o ne technokratinę“: joje dirbs keli buvę premjerai ir kiek mažiau karjeros biurokratų.

Tačiau įstatymų leidėjai abejoja dėl kai kurių jo pasirinkimų, o Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Ispanijos ir Vengrijos kandidatų veikiausiai laukia priekabus kamantinėjimas.

Siūlydamas prieštaringai vertinamus kandidatus į kai kuriuos svarbiausius postus, J.-C. Junckeris tikisi įveikti Bendrijos šalių pasipriešinimą ES politikai, suteikdamas jų atstovams įgaliojimus tose srityse, dėl kurių jų vyriausybės nesutaria su Briuseliu.

Suteikdamas Britanijos kandidatui Jonathanui Hillui bankininkystės kontrolę, o prancūzui Pierre'ui Moscovici - biudžeto drausmės priežiūrą, jis tikisi "paversti brakonierius eiguliais" ir užsitikrinti Londono palaikymą bendroms ES finansų taisyklėms bei Paryžiaus pritarimą biudžeto išlaidų struktūros reformoms.

Europos Parlamento klausymai dėl J.Hillo kandidatūros vyks trečiadienį, o dėl P.Moscovici - ketvirtadienį.

J.-C. Junckerio pasiūlymai sulaukė nacionalinio lyderių palaikymo, įskaitant centro dešiniosios sąjungininkė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel. Vienas aukšto rango pasiuntinys Briuselyje pareiškė, kad J.Hill paskyrimas yra „meistriškas ėjimas“.

Tačiau daugelį Parlamento narių dar reikia įtikinti - tai turės padaryti patys kandidatai arba naujoji dviejų lygmenų Europos Komisijos hierarchija.

Tokia struktūra turi išfiltruoti ir sumažinti ES direktyvų srautą, kuris piktina daugelį rinkėjų, bei sutelkti dėmesį į kelis prioritetus.

Ypatingas dėmesys bus skirtas pastangoms atgaivinti Bendrijos ekonomiką, kenčiančią dėl nedarbo, taip reaguoti į didėjantį palaikymą euroskeptiškiems nacionalistams, pateikiant populiarių ir apčiuopiamų rezultatų.

Naujos sistemos kritikai sako, kad ji gali lemti varžymąsi dėl įtakos, o ES komisarų atsakomybė gali tapti miglota.

Europarlamentarai, nusiteikę pasinaudoti viena iš svarbiausių savo galių - spręsti dėl vykdomosios valdžios institucijos, sudarytos iš visų 28 Bendrijos šalių atstovų, sudėties - anksčiau jau yra pasiekę, kad būtų atlikta pakeitimų. Prieš penkerius metus jie neleido dabartinei komandai, vadovaujamai Jose Manuelio Barroso (Žozė Manuelio Barozu), pradėti darbo, kol jis pašalino tris kandidatus, o ketvirtajam skyrė kitokį postą.

Didelis lošimas

J.-C.Junckeris, sukaupęs didelę darbo patirtį priiminėdamas sprendimus Briuselyje, tikisi Europos Parlamento palaikymo savo komandai, naudodamasis nauju procesu, pagal kurį pagrindinės kairiosios ir dešiniosios partijos bendradarbiaudamos gali apsaugoti siūlomą Europos Komisijos sudėtį nuo sutaršymo, koks ištiko J.M.Barroso.

Pareigūnai kalba apie „nepuolimo paktą“ su centro kairiąja stovykla. Tačiau netgi J.-C.Junckeriui artimi veikėjai sako, kad jo planai yra „didelis lošimas“.

Centro kairiosios frakcijos, kuri per gegužę vykusius Europos Parlamento rinkimus liko antra po J.-C.Junckerio centro dešiniojo bloko, lyderis Gianni Pittella po kelių susitikimų su būsimuoju Europos Komisijos pirmininku penktadienį pareiškė: „Pasirūpinsime, kad visi komisarai būtų labai nuodugniai patikrinti ... Šis mūšis toli gražu nebaigtas.“

Pirmaisiais, kuriems teks atsakyti į komitetų klausimus per trijų valandų posėdį, bus Maltos atstovas Karmenu Vella, kuriam siūlomas aplinkos apsaugos ir žvejybos išteklių komisaro postas, bei Švedijos kandidatė į prekybos komisaro postą Cecilia Malmstrom. Jų kandidatūrų svarstymas prasidės 14 val. 30 min. vietos (15 val. 30 min. Lietuvos) laiku.

Tokios sesijos tęsis visą šią savaitę nuo 9 val. (10 val.) iki 21 val. (22 val.), o dauguma komitetų siekia priimti sprendimus tą pačią dieną.

Kitą savaitę bus klausinėjami kandidatai į Komisijos pirmininko pavaduotojų postus, įskaitant italę Federicą Mogherini, kuriai siūlomas Bendrijos išorės politikos komisarės postas.

Paskutiniame posėdyje spalio 7 dieną bus svarstomas buvęs Olandijos užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas, kuris turėtų tapti J.-C.Junckerio dešiniąja ranka ir prižiūrėti visą komandą.

Visos Komisijos sudėtis bus patvirtina arba atmesta vienu metu per balsavimą Europos Parlamente, numatytą surengti spalio 22 dieną.

Taigi, jeigu komitetai nepatvirtintų bent vieno kandidato, procesas, per kurį J.-C.Junckeris turėtų pakeisti J.M.Barroso lapkričio 1 dieną, gali užsitęsti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (413)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (57)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (49)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (626)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (5)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (29)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (61)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (10)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (3)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...