Atitinkamą įsaką pasirašė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, sakoma valstybės vadovo tinklalapyje paskelbtame pranešime.

M. Saakašvilio pavaduotoju tapo bendrovių „Internet Invest Group“, „Imena.ua“ bei „Mirohost“ vadovas Oleksandras Olšanskis.

V. Zelenskis, žadėjęs apsaugoti Vakarų investicijas ir išrauti šalyje išsikerojusią korupciją, praeitą mėnesį pasiūlė paskirti M. Saakašvilį už reformas atsakingu premjero pavaduotoju.

Tačiau šio 52 metų veikėjo kandidatūra akivaizdžiai nesulaukė didelio palaikymo Kijeve ir išprovokavo Tbilisio protestus. Siūlymas paskirti M. Saakašvilį vicepremjeru net nebuvo pateiktas svarstyti Aukščiausiajai Radai, kontroliuojamai V. Zelenskio partijos.

Po kelias savaites trukusių užkulisinių derybų V. Zelenskis paskyrė M. Saakašvilį vadovauti iki šiol mažai tesireikšdavusios Ukrainos nacionalinės reformų tarybos komitetui. Šiam paskyrimui prezidento įsaku parlamento patvirtinimas nebuvo reikalingas.

„Esu įsitikinęs, kad jis suteiks impulsą Nacionalinei reformų tarybai ir padės įgyvendinti svarbius pokyčius šalies gyvenime“, – sakoma V. Zelenskio pranešime.

M. Saakašvilis buvo paskirtas Ukrainai ypač sunkiu metu – analitikai perspėja, kad dėl koronaviruso pandemijos padarinių šalies ekonomika gali šiais metais susitraukti iki 10 procentų.

Kol kas neaišku, ar M. Saakašvilis galės padėti formuoti Ukrainos politikos ir ekonomikos kryptį, atlikdamas daugiausiai patariamojo pobūdžio darbą.

Buvęs Sakartvelo lyderis sakė norįs padėti Ukrainai laviruoti per ekonomikos krizę.

„Ukrainai žengia į ekonomikos audrą. Turime imtis neįprastų sprendimų, kad išgelbėtume Ukrainos ekonomiką“, – praeitą mėnesį žurnalistams sakė M. Saakašvilis.

Šis paskyrimas žymi naują etapą audringoje M. Saakašvilio karjeroje. Anksčiau jis padėjo nukreipti Sakarvelą provakarietišku keliu, atėjęs į valdžią po 2003 metais įvykusios bekraujės Rožių revoliucijos.

2004–2013 metais dirbdamas Sakartvelo prezidento poste jis reformavo šalies ekonomiką ir pritraukė užsienio investicijų, bet taip pat įsitraukė į karą su Rusiją dėl dviejų separatistinių regionų.

M. Saakašvilis savo šalyje ieškomas dėl kaltinimų piktnaudžiavimu valdžia, bet jis pats juos neigia ir tvirtina, kad jie yra politiškai motyvuoti.

Kai jis paliko Sakartvelą, V. Zelenskio pirmtakas Petro Porošenka 2015 metais paskyrė M. Saakašvilį strategiškai svarbios Odesos srities gubernatoriumi.

Tačiau eidamas šias pareigas M. Saakašvilis supykdė nemažai politikų, pradėjęs kritikuoti jų turtus ir patį Ukrainos lyderį dėl nesugebėjimo pažaboti korupciją.

Galiausiai jis susipyko su P. Porošenka, buvo apkaltintas Rusijos remiamo perversmo organizavimu ir išsiųstas iš šalies.

Pernai M. Saakašviliui buvo sugrąžinta Ukrainos pilietybė.