aA
Portugalijos socialistas premjeras Antonio Costa penktadienį pagrasino atsistatydinti, jeigu parlamentas pritars įstatymui, nutrauksiančiam mokytojų atlyginimų įšaldymą, nes tai, pasak vyriausybės vadovo, smarkiai padidins biudžeto išlaidas.
Antonio Costa
© AFP / Scanpix

„Šios iniciatyvos galutinis patvirtinimas privers vyriausybę atsistatydinti“, – A. Costa sakė per televizijos transliuotą spaudos konferenciją, surengtą po derybų su prezidentu.

Ketvirtadienį parlamento Švietimo komitetas nubalsavo, kad būtų atšauktas mokytojų algų įšaldymas, šiam pasiūlymui netikėtai pritarus A. Costos mažumos vyriausybę remiantiems kraštutiniams kairiesiems – komunistams ir Kairiųjų blokui, taip pat konservatyviosioms partijoms. Prieš jį balsavo tik valdantieji socialistai.

Komiteto patvirtintą teisės aktą dar turėtų priimti visas parlamentas. Kol kas balsavimo data nepaskelbta, bet portugalų žiniasklaida nurodė, kad jis galėtų įvykti apie gegužės 15-ąją.

Ginčas dėl įšaldytų mokytojų atlyginimų įsiplieskė artėjant gegužės 26-ąją Portugalijoje vyksiantiems Europos Parlamento ir spalio 6-osios parlamento rinkimams.

A. Costa sakė, kad atšaukus mokytojų algų įšaldymą vyriausybė taip pat pasielgti su kitais viešojo sektoriaus darbuotojais. Tokiu atveju metinės viešosios išlaidos gali padidėti 800 mln. eurų, todėl žlugtų pastangos subalansuoti biudžetą.

Premjeras taip pat perspėjo, kad atlyginimai galėtų būti didinami tik „reikšmingai padidinus mokesčius“ arba taupant kitose srityse.

„Šiandien neatšauksime atlyginimų įšaldymo vien tam, kad turėtume įšaldyti juos rytoj“, – pabrėžė vyriausybės vadovas.

„Nebūtų parodyta pakankama pagarba, jeigu dabar, baigiantis šio parlamento kadencijai ir artėjant rinkimams, sugadintume tai, kas itin brangiai kainavo Portugalijos žmonėms, – kalbėjo jis. – Tai reikštų, kad bus nutraukti mūsų įsipareigojimai ir kiltų grėsmė šalies tarptautiniam patikimumui. Ir tai nesvarstytina.“

Nuo atėjimo į valdžią 2015 metais su Komunistų partijos ir Kairiųjų bloko pagalba A. Costos socialistų mažumos vyriausybė susitelkė į pastangas atkurti biudžeto tvarumą, nors tuo pačiu buvo atšaukiamos ankstesnio konservatyvaus kabineto priimtos griežto taupymo priemonės.

Biudžeto deficitas, per 20101014 metų Portugalijos skolų krizę vienu metu išaugęs iki 11 proc. bendrojo vidaus produkto, buvo beveik panaikintas, vyriausybei atsisakius griežto taupymo kai kuriose srityse, įskaitant pensijų didinimą ir mokesčių mažinimą mažiausiai uždirbantiems.

Nepotizmo skandalas

Mokytojai rengė streikus ir triukšmingus gatvių protestus prieš 2018 metų biudžete vyriausybės numatytą priemonę, leidžiančią valstybei skaičiuojant atlyginimus neatsižvelgti į iki 10 metų darbo stažo.

Tarp 36 Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių Portugalijos mokytojų atlyginimai nusileidžia tik Liuksemburgo pedagogams, vertinant panašaus išsilavinimo lygio specialistų uždarbius kiekvienoje šalyje, sakoma pernai paskelbtoje šios grupįs ataskaitoje.

Profesinės sąjungos, atstovaujančios slaugytojoms, policininkams ir kitiems valstybinio sektoriaus darbuotojams taip pat pareikalavo didesnių algų.

Apklausos rodo, kad socialistai veikiausiai laimės parlamento rinkimus, bet neužsitikrins daugumos.

Partijos populiarumas pastaraisiais mėnesiais sumažėjo dėl numanomo nepotizmo vyriausybėje.

Dabartinėje Portugalijos vyriausybėje esama pavyzdžių, kai kartu dirba sutuoktinių pora arba tėvas ir duktė. Dėl šios priežasties pagrindinės opozicinės centro dešiniosios partijos PSD lyderis Rui Rio pajuokavo, kad savaitiniai kabineto posėdžiai atrodo panašūs į „kalėdines vakarienes“.

Konservatyviosios opozicijos partijos kaltina A. Costa „teatrališkumu“ ir politinės krizė kurstymu artėjant visuotiniams rinkimams.

Politikos analitikas Antonio Costa Pinto sakė, jog „labai maža tikimybė“, kad A. Costa atsistatydins.

„Portugalija yra vidury rinkimų ciklo. Po trijų savaičių bus Europos rinkimai, o po penkių mėnesių – visuotiniai rinkimai. Šiuo atžvilgiu atsistatydinti socialistams nebūtų naudinga“, – naujienų agentūrai AFP sakė jis.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
2.0000

Top naujienos

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką (220)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fotografavo vėžiu sergančias mamas su vaikais: buvau šokiruota, kiek moterų kasdien yra diagnozuojama ši liga (21)

Amerikoje gyvenanti žinoma lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes neseniai pristatė visiškai...

Nausėda apie „valstiečių“ rinkimų retoriką: niekada nežinai, kas yra dugnas (145)

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda sako, kad iš susitikimų su Lietuvos žmonėmis...

Po rekordinių karščių – staigios permainos: Lietuvoje siautės vėjas, trankysis perkūnija (4)

Vieni džiaugiasi rekordiškai šiltomis dienomis, kiti pergyvena dėl ilgai besitęsiančių sausų...

Užkalnis. Nebesvarbu, kas bus prezidentas (176)

Jau daugiau nei savaitę Lietuva gyvena nuostabiai kaip niekada. Gal kažką gerai darė išeinanti...

Adomaitis ragino pamiršti rezultatą, Maksvytis apgailestavo dėl „sudegusios komandos“ (7)

Vilniaus „Ryto“ komandos vyriausiasis treners Dainius Adomaitis po pirmųjų „Betsafe-LKL“...

Amerikiečių analitikai įvertino Kremliaus ginkluotę gegužės 9-osios parade (411)

Nepaisant to, jog technika smarkiai pasenusi, o ir gamybos bazė kaip reikiant šlubuoja, Rusijos...

Karbauskis: jeigu mes siūlysime nebalsuoti, laimės Šimonytė (281)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis sako siūlysiantis...

Parduoda seniausią pasaulyje „Porsche“ – prašys svaiginančios sumos (8)

Yra nemažai žymių aukcionų organizatorių, į kurių rankas kartas nuo karto patenka patys...

„Neptūną“ užsmaugęs ir sutriuškinęs „Rytas“ priartėjo prie finalo (92)

Vilniaus „Ryto“ komanda žengė didžiulį žingsnį „Betsafe-LKL“ finalo link. Pirmose...