aA
Lenkų populistas Andrzejus Lepperis (Andžejus Leperis), kurio nacionalistinė "Savigynos" partija pagal populiarumą pirmauja nuomonių apklausose, anot pranešimų, palankiai vertina ankstyvąją nacių diktatoriaus Adolfo Hitlerio politiką.
Adolf Hitler
Adolf Hitler
© Sipa Press/Scanpix
"Savo veiklos pradžioje A. Hitleris turėjo tikrai gerą programą, - trečiadienį laikraštis "Zycie Warszawy" citavo A. Lepperį. - Aš nežinau, kas jam nutiko vėliaup, kas turėjo jam tokią įtaką, kad jis pasidavė į genocido pusę".

Didėjantis A. Lepperio populiarumas nėra išskirtinis reiškinys nuo sunkių reformų ir vyriausybės skandalų pavargusioje Vidurio ir Rytų Europoje, kur pastaruoju metu stebimas populistinių jėgų atsigavimas. Jo nacionalistinės, prieš valstybės aparatą ir privilegijuotuosius sluoksnius nukreiptos pažiūros turi savo atitikmenis Vakarų Europoje, kur rinkimuose sėkmingai pasirodo tokie politikai kaip austras Joergas Haideris (Jorgas Haideris) arba prancūzas Jeanas-Marie Le Penas (Žanas Mari Le Penas). Tas pats J. Haideris kartą irgi stebėjosi "pavydėtinais" A. Hitlerio pasiekimais kuriant naujas darbo vietas.

Paprašytas patvirtinti savo pasisakymą, A. Lepperis pareiškė, kad laikraštis iškraipė jo žodžius - jis tesakęs, kad A. Hitleris panaikino nedarbą. "A. Hitleris buvo didžiausias nusikaltėlis ir žudikas žmonijos istorijoje", - pridūrė "Savigynos" lyderis.

Apklausos rodo, kad maždaug kas trečias lenkas per parlamento rinkimus balsuotų už A. Leperio partiją. Eiliniai rinkimai Lenkijoje turėtų įvykti tik kitąmet, bet gali įvykti ir anksčiau, nes valdančiajai kairiųjų koalicijai niekaip nesiseka sudaryti naujos vyriausybės.

Nepopuliarus premjeras Leszekas Milleris (Lešekas Mileris) atsistatydins gegužės 2 dieną, t.y. kitą dieną po to, kai Lenkija bus priimta į Europos Sąjungą (ES). Jo įpėdinis Marekas Belka dar nėra užsitikrinęs parlamento paramos savo kabinetui.

Kaip kurie lenkų apžvalgininkai įžvelgia panašumų tarp A. Hitlerio taktikos, padėjusios jam ateiti į valdžią, ir A. Lepperio taktikos. Panašiai kaip būsimas nacių fiureris, kuris niekino silpną Veimaro Respubliką, A. Lepperis taip pat negailestingai plieka didžiąsias partijas ir demaskuoja jaunos Lenkijos demokratijos trūkumus. Jis nepritaria narystei ES, yra už didesnį valstybės vaidmenį ekonomikoje ir nori stipraus prezidento, kurios pagal savo galias prilygtų Rusijos lyderiui Vladimirui Putinui. A. Lepperis taip pat žada įgyvendinti plataus masto viešųjų darbų programą ir taip sumažinti nedarbą, dabar siekiantį apie 20 proc.

1933 metais atėjęs į valdžią, A. Hitleris ėmėsi įgyvendinti milžiniškus infrastruktūros projektus - be kita ko, statyti automagistralių tinklą ir kurti karinę pramonę.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gydytojas Morozovas pasakė, kaip seksas veikia organizmą (105)

Jo trūkumas pasireiškia mažesniu atsparumu infekcijai, dažnesnėmis onkologinėmis ligomis, prasta...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti (247)

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena iš dešimties...

Šio verslo gamyklos Lietuvoje išbando išskirtines inovacijas: štai kaip viskas atrodo iš vidaus (2)

Skirtingose pramonės šakose įdiegiama vis daugiau aplinką tausojančių sprendimų, ne išimtis ir...

Vilniaus ir Kauno eglės – tikros gražuolės: kuri jums patiko labiau? balsavimas (377)

Šiemet kalėdinių eglių įžiebimo šventes sekame nebe miestų aikštėse, o namuose. Vilniaus ir...

Pagaliau: sostinėje įžiebta įspūdinga Kalėdų eglė, kuria žavėsis visa Europa susirinko minia žmonių; papildyta nuotraukų galerija (557)

Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienį vakare įžiebta pagrindinė šalies Kalėdų eglė....

Lietuvos valdovė, kuri tapo „blogiete“: net Žygimantas Augustas manė, kad ji kalta dėl Barboros mirties (22)

Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės romanas pavergė lietuvių širdis. Tragiškai...

Paslaptinga vieta ligoninėje traukia būrius smalsuolių (1)

Ant cementinių apleistos psichiatrijos ligoninės, vadinamos The Ridges, grindų yra žmogaus kūno...

Žinių radijas | D+ nariams

Niekada nesibaigianti diskusija: kada santykiuose pereiti prie sekso ir kuri lytis turi dažniau jį inicijuoti?

Ar klausyti tradicijų ir seksualinius santykius pradėti kuo vėliau? O ką duoda ankstesnis intymumo...

Savaitgaliui – pasivaikščiojimas po Grigiškes: tai vienintelis Lietuvoje miestas mieste (11)

„Neakivaizdinis Vilnius “ tęsia Vilniaus miesto gyvenamųjų rajonų maršrutų pristatymus ir...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Virginija Cibarauskė? (3)

Literatūros kritikė Virginija Kulvinskaitė ( Cibarauskė ) daugeliui labiau atpažįstama kaip...

|Maža didelių žinių kaina