Krikščionys ir musulmonai turi tęsti atvirą dialogą, kadangi tiki tą patį Dievą ir sutaria dėl gyvenimo prasmės bei tikslo, antradienį ganytojiško vizito Turkijoje metu sakydamas pirmąją kalbą, teigė popiežius Benediktas XVI.
© Reuters/Scanpix
Rugsėjį pasakyta kalba apie islamą papiktinęs musulmonus, kuriems popiežiaus žodžiai pasirodė įžeidūs, Benediktas XVI pabrėžė būtinybę "geriau pažinti vieniems kitus, gerbti skirtumus ir pripažinti, ką turime bendro".

Per susitikimą su Ankaros Religinių reikalų generalinės direkcijos vadovu Ali Bardakoglu pasakyti popiežiaus žodžiai buvo kur kas taikesni nei ištarti Rėgensburge, kur jis citavo XIV amžiuje gyvenusį Bizantijos imperatorių, vadinusį islamą sveiko proto stokojančia smurtinga religija.

Šįkart jis citavo Grigalių VII, kuris 1076 metais sakė, jog Šiaurės Afrikos musulmonų princas krikščioniškiems dalykams parodė kilniaširdiškumą todėl, jog "mes tikime tą patį Dievą, nors ir skirtingai".

Pasak Benedikto XVI, šiandienos krikščionys ir musulmonai yra pašaukti "tęsti dialogą kaip nuoširdžius mainus tarp draugų <...> optimistiškai ir su viltimi".

"Krikščionys ir musulmonai, atitinkamai sekdami savo tikėjimais, pabrėžia šventumo tiesą ir asmens orumą. Tai abipusės mūsų pagarbos pagrindas. Mes galime pateikti patikimą atsakymą į klausimą, aiškiai kylantį iš šiandienos visuomenės, net jei į jį dažnai nekreipiama dėmesio, - į klausimą apie gyvenimo prasmę ir tikslą", - sakė jis.

Kitaip nei 2005 metų rugpjūtį, kai Vokietijoje susitikęs su musulmonų lyderiais atvirai kalbėjo apie religija grindžiamą terorizmą ir tvirtino, jog krikščionims ir musulmonams reikia išvien jam priešintis, šįsyk popiežius vengė bet kokių užuominų apie smurtą.

Rėgensburge pasakytoje kalboje popiežius teigė, kad neprotingas tikėjimas gali atvesti prie ekstremizmo. Nors jis to nesiejo su islamu, pavartota imperatoriaus citata sudarė musulmonams įspūdį, jog užuominos būta būtent apie tai, nors pats popiežius neigė turėjęs tokių ketinimų.

A.Bardakoglu iškėlė smurto klausimą ir sakė, kad musulmonai besąlygiškai jį smerkia, o bet kokie islamui metami kaltinimai smurtu musulmonams yra įžeidūs ir netgi gali išprovokuoti tuos, kurie naudojasi religija daryti pikta.

Išreikšdamas pagarbą jį priėmusiai šaliai, kuri kadaise buvo Osmanų imperijos širdis ir musulmonų kalifų buveinė, Benediktas XVI gyrė Turkiją kaip didžią turtingos istorijos ir kultūros šalį.

"Ši didinga žemė taip pat yra pačiose įvairiausiose srityse regėjusi nepaprastą islamo civilizacijos sužydėjimą", - pridūrė Katalikų Bažnyčios vadovas.

Kreipdamasis į A.Bardakoglu, popiežius sakė: "Aš sveikinu visus Turkijos musulmonus su ypatinga pagarba ir mylinčiu rūpesčiu".

Turkijos religinis vadovas: islamo įžeidinėjimai maitina smurtą

Aukščiausias Turkijos musulmonų dvasininkas antradienį, dalyvaujant pačiam popiežiui Benediktui XVI, pakartojo, jog islamas nėra smurtinga religija ir teigė, jog taip teigiant tik skatinami tie, kurie naudojasi tikėjimu daryti pikta.

Ali Bardakoglu, kuris vadovauja Ankaros Religinių reikalų generalinei direkcijai, kontroliuojančiai Turkijos imamus ir rašančiai jiems pamokslus, tvirtino, kad jų tikėjimui mesti kaltinimai smurtu įžeidė visus musulmonus.

"Tokie kaltinimai ir mėginimai gali tik pasitarnauti skatinti tiems, kurie daro pikta naudodamiesi religijos vardu", - savo kalboje teigė dvasininkas.

Viso pasaulio musulmonus rugsėjį papiktino Benedikto XVI paskaita, kurioje, pasak jų, islamas buvo pavaizduotas kaip sveiko proto stokojanti smurtinga religija. Vėliau Benediktas XVI pareiškė apgailestaująs, kad jo pasisakymas sukėlė tiek skausmo, tačiau neatsiprašė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (217)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (51)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

Kodėl Japonijoje nėra populizmo? (15)

Dešiniojo populizmo bangai besiritant per Europą, Jungtines Amerikos Valstijas, Indiją ir kai...

Mokslininkai išsiaiškino, kokio mikroelemento trūkumas itin svarbus vėžio išgyvenamumui (11)

Neseniai su krūties vėžiu sergančiomis lenkėmis atlikto tyrimo metu atskleista, kad moterys,...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (129)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja rekordo link, atnaujinta 06.59 (284)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Portlande Sabonio pastangos neišgelbėjo „Pacers“ nuo nesėkmės

NBA čempionate ketvirtadienį vakare penkių pergalių seriją siekė pratęsti Indianos „Pacers“...

Kodėl skandinaviškas stilius tampa keiksmažodžiu? (2)

Kai išgirstu ar pamatau žodžius „skandinaviškas stilius“ ar „skandinaviškas interjeras“,...

Kaip lietuviškoje fermoje veikia melžimo robotas ir kodėl karvės jį myli (1)

„Viskas yra robotizuota, ateini į tvartą ir nėra su kuo pasibarti“ – juokauja Žemės ūkio...

Jus stebi ne tik jūsų telefonas ir kompiuteris, bet ir automobilis (3)

Jūsų telefonas jūsų klausosi. Jūsų išmanusis televizorius jus stebi. Jūsų apsilankymai...