aA
Popiežius Pranciškus pasiuntė dar vieną žinutę Vatikane dirbantiems kardinolams ir vyskupams apie savo ketinimus traukti Bažnyčios hierarchus atsakomybėn už nusikalstamą elgesį ir panaikino procedūrines kliūtis, saugojusias juos nuo Vatikano baudžiamojo tribunolo persekiojimo.
Popiežius supaprastina kardinolų ir vyskupų patraukimo atsakomybėn procedūrą
© Sipa / Scanpix

Penktadienį paskelbtame naujame teisės akte aiškiai nurodoma, kad Šventojo Sosto kardinolai ir vyskupai priklauso Vatikano prokurorų jurisdikcijai, ir tyrimui prieš juos pradėti tereikia popiežiaus sutikimo.

Šiuo įstatymu buvo panaikinta dar praėjusiais metais patvirtinta tvarka, pagal kurią tik aukščiausias tribunolo apeliacinis teismas, kurį sudaro trys kardinolai teisėjai, gali vertinti baudžiamaisiais nusikaltimais apkaltinų kardinolų ir vyskupų veiksmus.

Ši reforma yra dar vienas ženklas, kad po aštuonerius metus trukusių pamokslų apie kovą su korupcija ir kita nusikalstama veika Šventajame Soste Pranciškus imasi konkrečių veiksmų, siekiant sumažinti kliūčių patraukti atsakomybėn jo paties kardinolus bei vyskupus, padrąsindamas prokurorus imtis darbo.

Ketvirtadienį pontifikas priėmė dar vieną potvarkį, reikalaujantį, kad aukšti Vatikano pareigūnai deklaruotų teisėtą savo pajamų kilmę, ir nustatė maksimalios 40 eurų vertės apribojimą dovanoms, kurias gali priimti Vatikano darbuotojai. Maksimalios leidžiamos dovanų vertės nustatymas yra laikomas būdu kovoti su Vatikano darbuotojų gaunamomis asmeninėmis dovanomis.

Praėjusiais metais Pranciškus atėmė kardinolo teises ir privilegijas iš savo artimo patarėjo – italų kardinolo Angelo Becciu (Andželo Bečaus). Tai buvo laikoma pirmu žingsniu, ruošiantis priversti A. Becciu stoti prieš teismą.

Tačiau nėra aišku, kuo jis yra įtariamas, ir kol kas A. Becciu nebuvo oficialiai apkaltintas jokiu nusikaltimu.

Pasak A. Becciu, popiežius Pranciškus taip pasielgė dėl 100 tūkst. eurų dotacijos iš Šventojo Sosto fondų vienai labdaros organizacijai, kuriai vadovauja kardinolo brolis. Tačiau pats A. Becciu neigė neteisėtai pasielgęs ir sakė, kad turėjo teisę skirstyti lėšas, o pinigai buvo skirti labdarai, ne jo broliui ir niekur neiškeliavo iš vyskupijos banko sąskaitos, į kurią buvo pervesti.

Praeityje A. Becciu buvo siejamas su Vatikano tyrimu dėl nekilnojamojo turto Londono prestižiniame Čelsio rajone, apmokėto iš lengvatinio apmokestinimo fondų ir kompanijų. Investavimas į prabangių apartamentų statybos schemą prasidėjo 2014 metais, kai G. A. Becciu dirbo Vatikano valstybės sekretoriate.

„Lygūs prieš įstatymą“

Įvedus naują procedūrinę tvarką Vatikanui veikiausiai nebereikės atiminėti iš kardinolų jų teisių ir privilegijų, norint patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn.

Pristatydamas šį potvarkį Pranciškus sakė, kad būtina, jog visi būtų lygūs prieš įstatymą.

„Šių Bažnyčios bendruomenėje subrandintų vertybių ir principų supratimas šiandien reikalauja, kad Vatikano kodeksas labiau atitiktų“ tarptautinius standartus, parašė jis.

Vatikano kanoninės teisės sistema numato, kad kardinolus ir vyskupus teisia tik popiežius, kuris yra absoliutus monarchas, Vatikane turintis išskirtinę įstatymų leidybos, vykdomąją ir teisminę galią. Ši kardinolų privilegija taip pat buvo numatyta miesto valstybės tribunolo baudžiamajame kodekse. Tokia tvarka pastaraisiais metais privedė iki absurdiškų situacijų.

Vienoje garsioje byloje prokurorai nusprendė net nepradėti tyrimo dėl kardinolo, kurio butas Vatikane buvo suremontuotas už 0,5 mln. JAV dolerių lėšas, paaukotas popiežiaus globojamai vaikų ligoninei. Ligoninės vadovas, pervedęs šias lėšas buto remontui, buvo nuteistas Vatikano tribunole, tačiau iš šio nusikaltimo naudos turėjęs kardinolas net nebuvo iškviestas duoti parodymų.

Neseniai vienas britų teisėjas išreiškė nuostabą, kad Vatikano bažnytinei valdžiai pavyko išvengti tyrimo Londono nekilnojamojo turto korupcijos byloje. Tai jis pareiškė pateikdamas savo nutartį, susijusią su vieno pagrindinių bylos įtariamųjų lėšų konfiskavimu. Teisėjui iškilo klausimas, kodėl Vatikano valstybės sekretorius ir jo dešinioji ranka net nepateikė parodymų apie šį sandorį kaip liudytojai, nors dokumentai ir įrodymai byloja, kad sandoris buvo atliktas su jų sutikimu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Maskoliūnas aiškiai įvardijo, kas dar kiša koją Lietuvos rinktinei (40)

Po trijų sėkmingų testų prieš olimpinį atrankos turnyrą Kaune, kuris prasidės kitą savaitę,...

Po Nausėdos patarėjo išėjimo pas mitinguotojus – griežtas vertinimas: gali būti aukų (632)

Po to, kai praėjusią savaitę prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Povilas...

Po audringų dienų – atokvėpis: sinoptikai pateikė prognozę, koks laukia savaitgalis (5)

Šiandien Lietuvos orus vėl lems žemesnio slėgio laukas. Po šviesesnio ir sausesnio ryto,...

Po „Pfizer“ ir „Moderna“ triumfo – nusivylimas Vokietijoje: tai didelė staigmena (280)

Spartus „ Pfizer Inc.“ ir „ Moderna Inc.“ vakcinų kūrimas ir ypatingas veiksmingumas...

Neatrasta Europos šalis: čia dar nėra gausybės turistų, tačiau rasite įspūdingą gamtą, laisvus paplūdimius ir puikų maistą (60)

Albanijoje dar nėra gausybės turistų, didžiulių viešbučių tinklų ir perpildytų paplūdimių,...

Testai baigėsi: Lietuvos rinktinė dar kartą sutriuškino Dominikos Respublikos krepšininkus (148)

Pasirengimą olimpiniam atrankos turnyrui Kaune Lietuvos rinktinė baigė trečia pergale iš eilės....

Perspėja, kad atostogos gali apkarsti: apie ką dažniausiai nepagalvoja gyventojai, palikdami savo namus (13)

Prasidėjus atostogų sezonui, reikėtų pasirūpinti ne tik savo laisvalaikiu, bet ir namais. Antraip...

Severija Tarailienė | D+

Susapnavote intymų sapną apie pažįstamus žmones? Ką apie tai pasakytų Jungas, Freudas ir Perlsas

Prabudote ir pamenate sapną , kuriame patyrėte intymų ryšį su savo kolega ar neseniai sutiktu...

Savo žvaigždės sulaukę kroatai įveikė Puerto Riką, paskutinis vokiečių testas atšauktas dėl COVID-19

Prieš olimpinį atrankos turnyrą Splite Kroatijos nacionalinė ekipa dar kartą 72:66 (22:18, 24:9,...