aA
Popiežius Pranciškus pakeitė Romos Katalikų Bažnyčios poziciją dėl mirties bausmės ir nurodė, kad tokios bausmės negalima skirti jokiais atvejais, nes ji tolygi „atakai“ prieš bet kurio žmogaus įgimtą orumą.
Popiežius Pranciškus
© Sipa / Scanpix

Pontifikas padarė pakeitimų Katalikų Bažnyčios katekizme – oficialių mokymų rinkinyje. Anksčiau jame buvo teigiama, kad Bažnyčia nedraudžia mirties bausmės, „jei tai yra vienintelis būdas veiksmingai apginti žmonių gyvybes nuo neteisaus agresoriaus“.

Atnaujintoje doktrinoje sakoma, jog ankstesnė politika yra pasenusi, ir kad dabar yra kitų būdų apsaugoti visuomenę: „Taigi, Bažnyčia dėsto, kad, remiantis Evangelija, mirties bausmė yra nepriimtina, nes tai yra ataka prieš asmens neliečiamybę ir orumą, ir kad (Bažnyčia) ryžtingai siekia (mirties bausmės) panaikinimo visame pasaulyje.“

Mirties bausmė buvo panaikinta beveik visose Europos ir Pietų Amerikos šalyse, bet tebetaikoma Jungtinėse Valstijose ir keliose Azijos, Afrikos ir Artimųjų Rytų valstybėse. Be to, šią savaitę Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad jo šalyje gali būti grąžinta tokia bausmė, kurios Turkija atsisakė 2004-aisiais, siekdama įstoti į Europos Sąjungą.

Pasikeitusią Bažnyčios poziciją aiškinančiame lydraštyje Vatikano doktrinos biuro vadovas pareiškė, jog naujoji politika neprieštarauja ankstesniems mokymams, o yra jų raida.

„Jei dėl politinės ir socialinės padėties mirties bausmė praeityje buvo laikoma priimtina priemone visų labui ginti, šiandien vis plačiau plinta požiūris, kad žmogaus nepraranda orumo, net jei padaro didžiausią nusikaltimą“, – teigė Tikėjimo doktrinos kongregacijos prefektas kardinolas Luisas Ladaria.

Pasak jo, atnaujinta doktrina siekiama „suteikti energijos“ kovos su mirties bausme judėjimui „ir pagarbiu dialogu su civilinėmis institucijomis raginti sudaryti sąlygas, kurios leistų panaikinti mirties bausmę ten, kur ji tebetaikoma“.

Popiežius Pranciškus jau ilgą laiką kritikuoja egzekucijų praktiką ir tikina, kad tokia bausmė yra nepateisinama, kad ir koks baisus būtų nusikaltimas. Per beveik visas savo užsienio keliones pontifikas lankydavosi įkalinimo įstaigose, kur bendravo su kaliniais apie solidarumą ir viltį. Be to, Pranciškus palaiko ryšius su viena grupe Argentinos kalinių, kuriems jis laikė pamaldas būdamas Buenos Airių arkivyskupu.

Popiežius paskelbė apie savo ketinimą pakeisti Bažnyčios poziciją dėl mirties bausmės praėjusį spalį. Tuomet jis paminėjo 25-ąsias katekizmo išleidimo metines, paskelbęs, jog planuoja jį atnaujinti.

Katekizmas, kurio pirmąją versiją išleido popiežius Jonas Paulius II, yra lengvas ir praktiškas Bažnyčios mokymų vadovas, kur aptariami kone visi gyvenimo aspektai – nuo komunijų iki sekso.

2017-aisiais Pranciškus pareiškė per vieną ceremoniją, jog mirties bausmė pažeidžia Evangeliją ir prilygsta tyčinei žmogžudystei, nors kiekvieno žmogaus gyvybė „visada yra šventa Kūrėjo akyse“.

Jis pripažino, kad ateityje net popiežiams priklausančiose teritorijose ši „kraštutinė ir nežmoniška išeitis“ buvo leistina. Pranciškus pridūrė, kad vis dėlto Šventasis Sostas klydo toleruodamas galvoseną, kuri yra „labiau legalistinė nei krikščioniška“, ir dabar yra pasimokęs iš savo klaidų.

Nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“, daugelį metų agituojanti už mirties bausmės panaikinimą visame pasaulyje, sveikino Vatikano sprendimą ir pavadino jį „svarbiu žingsniu pirmyn“.

„Praeityje Bažnyčia jau išreikšdavo savo antipatiją mirties bausmei, bet jos žodžiuose buvo vietos dviprasmybėms. Šiandien ji kalba apie tai net aiškiau“, – nurodė „Amnesty International“ Italijos skyriaus atstovas Riccardo Noury.

Jis taip pat sveikino aiškius ženklus, kad Vatikanas pasiruošęs kovoti su mirties bausme ne tik koreguodamas savo doktriną.

„Atrodo, norima, kad Katalikų Bažnyčia atliktų aktyvų vaidmenį pasaulinėje kovos su mirties bausme kampanijoje“, – sakė R. Noury.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kaip gyvensime kitąmet: pokalbis su buvusiais premjerais – Butkevičiumi ir Kubiliumi (7)

Kaip gyvensime kitąmet? Valdžiai po truputį pradedant pristatyti kitų metų biudžetą, naujausius...

Pajamų nelygybė tampa išskirtiniu Lietuvos bruožu: šimtai tūkstančių žmonių priversti išgyventi už apgailėtiną sumą (247)

Naujausi duomenys rodo, kad skurdo rizikos lygis Lietuvoje 2017 m. buvo didžiausias nuo pat šalies...

Mistika: lietuvis gavo baudą už greitį Prancūzijoje, nors joje niekada nėra buvęs (55)

Pastaruosius kelerius metus Europos Sąjungos (ES) šalys keičiasi informacija apie prasižengusius...

Ypatinga diena Lietuvoje: pasiektas 100 metų šilumos rekordas (20)

Atrodo, kad šis ruduo – tikrai išskirtinis. Jau antrą savaitę Lietuvoje lepinamės šiltais ir...

Prokuroras prakalbo apie Aidelio įkurtą „Pravieniškių mafiją“: zonoje jie veikė daugiau kaip 6 metus (12)

„Pravieniškių mafijos“ nusikalstamas susivienijimas, kurį sudarė už labai sunkius...

Skvernelis viešai atsakė į opozicijos klausimus: skambėjo Seime negirdėti epitetai (274)

Premjeras Saulius Skvernelis stojo į Seimo tribūną atsakyti į opozicinių partijų parlamentarų...

Ekspertas: Putino planas pernelyg akivaizdus, kad būtų klaidingai suprastas (28)

Rugsėjo 30 dieną Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Gavinas Williamsonas paskelbė, kad 800...

Skvernelis neigia, kad išsipūtęs biudžetas paveiktas artėjančių rinkimų (63)

Vyriausybėje baigtas aptarti svarbiausias finansinis dokumentas – Lietuvos biudžetas ....

Vladimiras Laučius. Demokratinio kapitalizmo saulėlydis. Tamsieji amžiai (171)

Šiuolaikinės demokratijos modelį, įsigalėjusį po Antrojo pasaulinio karo ir iš esmės...

Kurtinaičio sąskaitą papildys įspūdinga suma: strategas laimėjo bylą prieš „Chimki“ (15)

Šiuo metu be darbo esantis Rimas Kurtinaitis iš esmės gali jo kol kas ir neieškoti: Maskvos...