aA
Popiežius Pranciškus sekmadienį pradėjo savo vizitą Graikijos Lesbo saloje esančioje migrantų stovykloje, siekdamas atkreipti dėmesį į pabėgėlių problemas ir paraginti juos integruoti Europoje tuo metu, kai stiprėja prieš migrantus nukreiptos nuotaikos.
Popiežius Pranciškus atvyko į migrantų stovyklą Lesbo saloje
Popiežius Pranciškus atvyko į migrantų stovyklą Lesbo saloje
© Scanpix

Popiežius lankosi laikinoje Mavrovunio stovykloje, pakeitusioje didžiulę Morijos stovyklą, kurioje popiežius lankėsi 2016 metais.

Antrąją vizito Graikijoje dieną pontifikas atvyko nedidelei grupei, daugiausia prieglobsčio prašytojų vaikų, stovint už metalinių barjerų. Vienas žmogus sušuko „mes tave mylime“ ir tai popiežių paskatino meiliai pasisveikinti su vaikais.

Popiežiaus vizitas Lesbo saloje bus trumpesnis už ankstesnįjį, sakė pareigūnai, nes sekmadienį jis grįš į Atėnus, kur laikys Mišias maždaug pustrečio tūkstančio žmonių.

Lesbo saloje pontifikas pasakys „Viešpaties angelo“ maldą vienoje stovyklos palapinėje, dalyvaujant Graikijos prezidentei Katerinai Sakelaropulu (Sakellaropoulou), Europos Komisijos vicepirmininkui Margaričiui Schinui (Margaritis Schinas) ir Graikijos migracijos ministrui Nočiui Mitarakiui (Notis Mitarachi).

„Jo vizitas yra tikra palaima“, – sakė prieglobsčio prašytoja iš Kongo Rosette Leo (Rosetė Leo), laikanti dviejų mėnesių kūdikį.

Migrantų apleidimą popiežius Pranciškus pavadino „civilizacijos žlugimu“

Migrantų apleidimą pontifikas pavadino „civilizacijos žlugimu“.

„Europoje esama žmonių, kurie į šią problemą ir toliau žiūri kaip į reikalą, kuris jų neliečia“, – sakė popiežius laikinoje Mavrovunio stovykloje.

Šioje stovykloje, pakeitusioje didžiulę Morijos stovyklą, kurioje popiežius lankėsi 2016 metais, gyvena beveik 2 200 prieglobsčio prašytojų.

Antrąją vizito Graikijoje dieną pontifikas atvyko nedidelei grupei, daugiausia prieglobsčio prašytojų vaikų, stovint už metalinių barjerų. Vienas žmogus sušuko „mes tave mylime“ ir tai popiežių paskatino meiliai pasisveikinti su vaikais.

Popiežiaus vizitas Lesbo saloje bus trumpesnis už ankstesnįjį, sakė pareigūnai, nes sekmadienį jis grįš į Atėnus, kur laikys Mišias maždaug pustrečio tūkstančio žmonių.

Lesbo saloje pontifikas pasakys „Viešpaties angelo“ maldą vienoje stovyklos palapinėje, dalyvaujant Graikijos prezidentei Katerinai Sakelaropulu (Sakellaropoulou), Europos Komisijos vicepirmininkui Margaričiui Schinui (Margaritis Schinas) ir Graikijos migracijos ministrui Nočiui Mitarakiui (Notis Mitarachi).

„Jo vizitas yra tikra palaima, – agentūrai AFP sakė prieglobsčio prašytoja iš Kongo Rosette Leo (Rosetė Leo), laikanti dviejų mėnesių kūdikį. – Jis turi galią, turi įtakos žmonėms, kad jie į pabėgėlius žiūrėtų kitaip.“

„Siaubinga šiuolaikinė Odisėja“

Pranciškus jau ilgą laiką palaiko pabėgėlius, o šeštadienį sakydamas kalbą Graikijos pareigūnams juos pavadino „siaubingos šiuolaikinės Odisėjos veikėjais“. Taip jis sakė per pirmąjį savo vizitą Atėnuose per 20 metų.

Prieš popiežiaus vizitą stovykloje Lesbo saloje gyvenantis 31 metų kamerūnietis Christianas Tango (Kristianas Tango) sakė besitikįs, kad popiežius „perduos visam pasauliui pabėgėlių balsą“.

Kaip ir kitiems stovyklos gyventojams, šiam vyrui iš stovyklos leidžiama išeiti tik kartą per savaitę. Tačiau sekmadienį jam bus leista pasikalbėti su popiežiumi.

Mavrovunio palapinių stovykla buvo skubiai pastatyta po to, kai pernai buvo sudeginta Morijos stovykla, tuomet didžiausia Europoje.

Graikijos tarnybos dėl to kaltina jaunų afganistaniečių grupę. Prieš popiežiaus vizitą stovykloje buvo smarkiai sustiprintas saugumas, atsiųsta 850 policijos pareigūnų.

Graikijos pareigūnai neatmeta galimybės, kad pontifikas po šio vizito su savimi į Italiją išskraidins ir keletą migrantų. Po savo vizito Lesbo saloje 2016 metais jis išsivežė 12 Sirijos pabėgėlių.

ES „skaldo egoizmas“

Šeštadienį pradėdamas istorinį vizitą Graikijoje Pranciškus sakė, kad dėl Europos Sąjungos nacionalistinio susiskaldymo trūksta koordinacijos sprendžiant migracijos klausimą.

Pasak popiežiaus, Europos bendrija „toliau delsia“ ir „kartais atrodo užblokuota ir nekoordinuojanti“ veiksmų, nors turėtų būti „solidarumo variklis“ migracijos klausimu.

„Šiandien, ir ne tik Europoje, mes stebime nutolimą nuo demokratijos“, – sakė jis ir perspėjo dėl populizmo pateikiamų „lengvų atsakymų“.

Mavrovunio stovykloje šiuo metu gyvena 2 193 žmonės, jos pajėgumas yra 8000 žmonių, šią savaitę valstybinei televizijai ERT sakė jos vadovo pavaduotojas Dimitris Vafeas.

„Visi gyvena konteineriuose geromis sąlygomis. Prieglobsčio procedūros yra smarkiai patobulintos, niekas stovykloje nepraleidžia ilgiau nei tris ar keturis mėnesius, išskyrus išskirtinius atvejus“, – sakė jis.

Šiuo metu Graikijos salose ES lėšomis yra statomos „uždaros“ stovyklos, aptvertos spygliuota viela, su stebėjimo kameromis, rentgeno skeneriais ir magnetiniais vartais, kurie uždaromi nakčiai. Trys tokios stovyklos jau atidarytos Samo, Lero ir Koso salose, o ateinančiais metais dar dvi turėtų būti atidarytos Lesbo bei Chijo salose.

Kai migrantams suteikiamas prieglobstis, jie nebegali likti stovyklose. Tačiau daugeliui sunku susirasti gyvenamąją vietą ar darbą, o tai sulaukia nevyriausybinių organizacijų ir pagalbos agentūrų kritikos.

Šios grupės taip pat kelia klausimų dėl naujų stovyklų ir teigia, kad žmonių judėjimas neturėtų būti ribojamas.

Graikijoje veikiančios 36 grupės šią savaitę nusiuntė Pranciškui laišką, kuriame papasakojo apie stovyklose žmonių patiriamus sunkumus ir paprašė pagalbos stabdant neteisėtus migrantų apgręžimus, kuriuos esą vykdo graikų pasieniečiai.

Graikija savo ruožtu tai griežtai neigia ir sako, kad pakrančių apsauga jūroje gelbėja žmonių gyvybes.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Įvertino padėtį prie Ukrainos sienų: įmanoma istorinė klaida, kurios mes galime labai gailėtis (143)

Ukraina gali būti užpulta bet kurią dieną. Rusija savąją karo mašiną jau įjungė. Teliko...

D+Gabrielė Grinkaitė

Vos prieš 40 metų pasaulį buvo išgąsdinusi kita pandemija: pagal ją galime spėti, kaip baigsis koronavirusas

Nors atrodo, kad žmogaus imunodeficito virusas, geriau žinomas kaip ŽIV, pasaulyje yra jau nuo...

Lietuvoje nustatyti 5735 nauji koronaviruso infekcijos atvejai, mirė 17 žmonių papildyta

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 5735 nauji COVID-19 užsikrėtimo atvejai, mirė 17 žmonių,...

Palaikus atkasę archeologai aptiko šiurpų radinį: viduramžiais miręs vyras vietoje nukirstos rankos buvo įsitaisęs protezą-peilį

2018-aisiais archeologai susidūrė su išties nelengvu galvosūkiu – Viduramžiais gyvenusio italo...

D+Giedrius Drukteinis

Tikra amerikietiška sėkmės istorija: nustoję pyktis dėl skerdyklų atliekų, du vyrai sukūrė kompaniją, kurios produktus naudojame kasdien

Viena iš dvidešimties didžiausių pasaulio korporacijų ir didžiausios pasaulyje plataus vartojimo...

Lietuvą aplankė rekordinis laimėjimas – vilnietis loterijoje susižėrė 24 mln. Eur (53)

Penktadienio vakarą Lietuvą sudrebino rekordas – „Eurojackpot“ žaidėjas iš Vilniaus, kartu...

Ukrainiečių žurnalistas apie situaciją dėl Rusijos: dabar viskas kaip ant delno (157)

Karai ne veltui lyginami su epidemijomis. Žmonės gana panašiai į juos reaguoja. Visi pamena...

Trys ginekologės, nuo pacientės slėpusios tikrąją operacijos priežastį, išvengė atsakomybės

Tarnybine padėtimi piktnaudžiavusios ir dokumentus suklastojusios trys Klaipėdoje dirbančios...

Ar po valdančiųjų fiasko Seime laukia dar vienas Šimonytės ultimatumas: dauguma nėra tvirta

Seimas neįteisino privalomo medikų ir socialinių darbuotojų vakcinacijos. Pataisas inicijavo...

9 receptai su vištiena – nuo gardaus užkandžio iki patiekalų, kuriuos ne gėda padėti ir ant šventinio stalo

Tebūnie šiandien vištienos diena! Receptams, kuriuos parinkome, tiks įvairi paukštiena,...