aA
Popiežius Pranciškus sekmadienį pradėjo savo vizitą Graikijos Lesbo saloje esančioje migrantų stovykloje, siekdamas atkreipti dėmesį į pabėgėlių problemas ir paraginti juos integruoti Europoje tuo metu, kai stiprėja prieš migrantus nukreiptos nuotaikos.
Popiežius Pranciškus atvyko į migrantų stovyklą Lesbo saloje
Popiežius Pranciškus atvyko į migrantų stovyklą Lesbo saloje
© Scanpix

Popiežius lankosi laikinoje Mavrovunio stovykloje, pakeitusioje didžiulę Morijos stovyklą, kurioje popiežius lankėsi 2016 metais.

Antrąją vizito Graikijoje dieną pontifikas atvyko nedidelei grupei, daugiausia prieglobsčio prašytojų vaikų, stovint už metalinių barjerų. Vienas žmogus sušuko „mes tave mylime“ ir tai popiežių paskatino meiliai pasisveikinti su vaikais.

Popiežiaus vizitas Lesbo saloje bus trumpesnis už ankstesnįjį, sakė pareigūnai, nes sekmadienį jis grįš į Atėnus, kur laikys Mišias maždaug pustrečio tūkstančio žmonių.

Lesbo saloje pontifikas pasakys „Viešpaties angelo“ maldą vienoje stovyklos palapinėje, dalyvaujant Graikijos prezidentei Katerinai Sakelaropulu (Sakellaropoulou), Europos Komisijos vicepirmininkui Margaričiui Schinui (Margaritis Schinas) ir Graikijos migracijos ministrui Nočiui Mitarakiui (Notis Mitarachi).

„Jo vizitas yra tikra palaima“, – sakė prieglobsčio prašytoja iš Kongo Rosette Leo (Rosetė Leo), laikanti dviejų mėnesių kūdikį.

Migrantų apleidimą popiežius Pranciškus pavadino „civilizacijos žlugimu“

Migrantų apleidimą pontifikas pavadino „civilizacijos žlugimu“.

„Europoje esama žmonių, kurie į šią problemą ir toliau žiūri kaip į reikalą, kuris jų neliečia“, – sakė popiežius laikinoje Mavrovunio stovykloje.

Šioje stovykloje, pakeitusioje didžiulę Morijos stovyklą, kurioje popiežius lankėsi 2016 metais, gyvena beveik 2 200 prieglobsčio prašytojų.

Antrąją vizito Graikijoje dieną pontifikas atvyko nedidelei grupei, daugiausia prieglobsčio prašytojų vaikų, stovint už metalinių barjerų. Vienas žmogus sušuko „mes tave mylime“ ir tai popiežių paskatino meiliai pasisveikinti su vaikais.

Popiežiaus vizitas Lesbo saloje bus trumpesnis už ankstesnįjį, sakė pareigūnai, nes sekmadienį jis grįš į Atėnus, kur laikys Mišias maždaug pustrečio tūkstančio žmonių.

Lesbo saloje pontifikas pasakys „Viešpaties angelo“ maldą vienoje stovyklos palapinėje, dalyvaujant Graikijos prezidentei Katerinai Sakelaropulu (Sakellaropoulou), Europos Komisijos vicepirmininkui Margaričiui Schinui (Margaritis Schinas) ir Graikijos migracijos ministrui Nočiui Mitarakiui (Notis Mitarachi).

„Jo vizitas yra tikra palaima, – agentūrai AFP sakė prieglobsčio prašytoja iš Kongo Rosette Leo (Rosetė Leo), laikanti dviejų mėnesių kūdikį. – Jis turi galią, turi įtakos žmonėms, kad jie į pabėgėlius žiūrėtų kitaip.“

„Siaubinga šiuolaikinė Odisėja“

Pranciškus jau ilgą laiką palaiko pabėgėlius, o šeštadienį sakydamas kalbą Graikijos pareigūnams juos pavadino „siaubingos šiuolaikinės Odisėjos veikėjais“. Taip jis sakė per pirmąjį savo vizitą Atėnuose per 20 metų.

Prieš popiežiaus vizitą stovykloje Lesbo saloje gyvenantis 31 metų kamerūnietis Christianas Tango (Kristianas Tango) sakė besitikįs, kad popiežius „perduos visam pasauliui pabėgėlių balsą“.

Kaip ir kitiems stovyklos gyventojams, šiam vyrui iš stovyklos leidžiama išeiti tik kartą per savaitę. Tačiau sekmadienį jam bus leista pasikalbėti su popiežiumi.

Mavrovunio palapinių stovykla buvo skubiai pastatyta po to, kai pernai buvo sudeginta Morijos stovykla, tuomet didžiausia Europoje.

Graikijos tarnybos dėl to kaltina jaunų afganistaniečių grupę. Prieš popiežiaus vizitą stovykloje buvo smarkiai sustiprintas saugumas, atsiųsta 850 policijos pareigūnų.

Graikijos pareigūnai neatmeta galimybės, kad pontifikas po šio vizito su savimi į Italiją išskraidins ir keletą migrantų. Po savo vizito Lesbo saloje 2016 metais jis išsivežė 12 Sirijos pabėgėlių.

ES „skaldo egoizmas“

Šeštadienį pradėdamas istorinį vizitą Graikijoje Pranciškus sakė, kad dėl Europos Sąjungos nacionalistinio susiskaldymo trūksta koordinacijos sprendžiant migracijos klausimą.

Pasak popiežiaus, Europos bendrija „toliau delsia“ ir „kartais atrodo užblokuota ir nekoordinuojanti“ veiksmų, nors turėtų būti „solidarumo variklis“ migracijos klausimu.

„Šiandien, ir ne tik Europoje, mes stebime nutolimą nuo demokratijos“, – sakė jis ir perspėjo dėl populizmo pateikiamų „lengvų atsakymų“.

Mavrovunio stovykloje šiuo metu gyvena 2 193 žmonės, jos pajėgumas yra 8000 žmonių, šią savaitę valstybinei televizijai ERT sakė jos vadovo pavaduotojas Dimitris Vafeas.

„Visi gyvena konteineriuose geromis sąlygomis. Prieglobsčio procedūros yra smarkiai patobulintos, niekas stovykloje nepraleidžia ilgiau nei tris ar keturis mėnesius, išskyrus išskirtinius atvejus“, – sakė jis.

Šiuo metu Graikijos salose ES lėšomis yra statomos „uždaros“ stovyklos, aptvertos spygliuota viela, su stebėjimo kameromis, rentgeno skeneriais ir magnetiniais vartais, kurie uždaromi nakčiai. Trys tokios stovyklos jau atidarytos Samo, Lero ir Koso salose, o ateinančiais metais dar dvi turėtų būti atidarytos Lesbo bei Chijo salose.

Kai migrantams suteikiamas prieglobstis, jie nebegali likti stovyklose. Tačiau daugeliui sunku susirasti gyvenamąją vietą ar darbą, o tai sulaukia nevyriausybinių organizacijų ir pagalbos agentūrų kritikos.

Šios grupės taip pat kelia klausimų dėl naujų stovyklų ir teigia, kad žmonių judėjimas neturėtų būti ribojamas.

Graikijoje veikiančios 36 grupės šią savaitę nusiuntė Pranciškui laišką, kuriame papasakojo apie stovyklose žmonių patiriamus sunkumus ir paprašė pagalbos stabdant neteisėtus migrantų apgręžimus, kuriuos esą vykdo graikų pasieniečiai.

Graikija savo ruožtu tai griežtai neigia ir sako, kad pakrančių apsauga jūroje gelbėja žmonių gyvybes.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (13)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (5)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Vytenis Miškinis

Kruviną egzekuciją sugyventiniui suplanavusi moteris: jis nesirūpino manimi ir nesitvarkė (5)

Sugyventiniu atsikratyti nusprendusi vilnietė nuviliojo jį prie geležinkelio bėgių, ten du...

Gynyba nusivylęs Maksvytis: kovojome, bet to nepakanka įvertino „Žalgirio“ šansus kovoti dėl Top-8

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Iš Mariupolio ištrūkęs Sergejus – apie karo baisumus ir žmonių nusiteikimą: „rusų pasaulio“ laukę vietiniai savo akimis pamatė, ką jis reiškia (5)

„Aš iš Ukrainos, iš Mariupolio, mano vardas Sergejus. Tik truputį kalbu lietuviškai,...

Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (61)

Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...

Parengė Eglė Gatelytė

Vokiečių ekspertas: Vakarai turi naują lyderę (4)

Kol Vokietiją dusina neryžtingumas ir biurokratinė inercija, Vakarai sulaukė tikrosios...

Euro 2024 atrankos starte progų turėję lietuviai iš Serbijos grįš tuščiomis

Lietuvos futbolo rinktinė nesėkme pradėjo 2024-ųjų Europos čempionato atrankos turnyrą:...

Atsargos pulkininkas nesupranta Ukrainos sprendimų: tai niekais pavers svarbiausią kariuomenės užduotį (31)

Ukrainos karo ekspertas Olegas Ždanovas įsitikinęs, kad Ukrainos pajėgoms nėra jokios...

Toma Miknevičienė

Itin sparčiai plinta priklausomybė nuo pornografijos: į seksologą kreipiasi savo vyrus pričiupusios moterys (7)

Neseniai „Gemius“ paskelbtas tyrimas atskleidė įdomią lietuvių naršymo internete statistiką....