aA
Popiežius Pranciškus pradėjo nuodugnų į skandalus įsivėlusio Vatikano banko tyrimą prieš atleisdamas, kaip manoma, jo vadovybę, pranešė trečiadienį Vatikanas.
Popiežius krečia Vatikano banką
© AFP/Scanpix

Šis sprendimas yra vienas pirmųjų Pranciškaus žingsnių iki banko pertvarkymo. Popiežiaus nurodymu sudaryta speciali penkių asmenų komisija turės tiesiai pranešti jam apie viską, kas bus atskleista.

76-erių pontifikas pasiryžęs "geriau sužinoti apie teisinę Religijos darbų instituto (Istituto per le Opere di Religione, IOR) būklę ir jo veiklą, kad būtų atsikratyta niūraus įvaizdžio, kai vis pasirodo pranešimų apie įtartinus banko sandorius.

Vatikanas nurodo, kad minėtoji komisija turės teisę paimti į savo rankas bet kuriuos dokumentus.

"Popiežiaus Pranciškaus revoliucija prasideda nuo IOR", - sakė Carlo Marroni, dienraščio "Il Sole 24 Ore" korespondentas, kuris domisi Vatikano reikalais, pranešdamas apie "ryžtingą, stiprų ir visiškai neįprastą intervenciją".

Su tokia nuomone sutinka ir religijos reikalų ekspertas Andrea Tornielli, pridurdamas, kad "tai buvo naujoviškas sprendimas".

"Prieš pradėdamas reformas, Pranciškus nori žinoti viską ir, aš manau, viską, kas vyksta "Nicolo V" bastiono (šio banko štabo) šešėlyje," , - rašė jis laikraščio "La Stampa" projekte "Vatican Insider".

Vatikano banką pastaraisiais dešimtmečiais krėtė virtinė skandalų. Ankstesnį jo prezidentą Ettore Gotti Tedeschi Komisija be jokių ceremonijų atleido 2012 metų gegužę.

Vatikano banko istorijoje buvo liūdnų įvykių, kaip pavyzdžiui "Banco Ambrosiano" žlugimas. Šventasis Sostas buvo pagrindinis šio banko, kaltinto Sicilijos mafijos pinigų plovimu, akcininkas.

"Banco Ambrosiano" pirmininkas, Roberto Calvi, žiniasklaidoje vadintas "Dievo bankininku", buvo rastas pasikoręs ar pakartas 1982 metais po vienu Londono tiltu; buvo įtarta, kad jį nužudė gangsteriai.

2011 metais popiežius Benediktas XVI įsteigė vidinę Finansinės informacijos valdybą (FIA), siekdamas pradėti banko reformas, kad bankas atsidurtų "baltajame sąraše" šalių, kurios bendromis pastangomis kovoja su pinigų plovimu, prižiūrint Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO).

Tačiau kritikuojančiųjų nuomone, toks veiksmas buvo nevykęs; ir dabar daugelis stebi, ar Pranciškus perkratys aukščiausią šios įstaigos lygmenį.

Popiežius, išrinktas kovo mėnesį, kai viduje buvo aktyviai diskutuojama, ar apskritai Vatikanui reikia turėti banką, koneveikė pinigų kultą ir ragino Bažnyčią tapti "vargšų Bažnyčia".

Kartą jis pašmaikštavo, kad "Šv.Petras neturėjo banko sąskaitos" ir perspėjo IOR bei kitus Vatikano pareigūnus, kad "biurai reikalingi, bet jie reikalingi tik iki tam tikro taško".

Pontifikas birželio 13 dieną patvirtino sprendimą paskirti monsinjorą Battistą Mario Salvatore Riccą IOR banko laikinuoju prelatu.

Šis svarbus postas buvo laisvas nuo 2011 metų.

Prelatas prižiūri banko veiklą, dalyvauja jo Priežiūros tarybos posėdžiuose ir, kas itin svarbu, turi teisę susipažinti su visais jo dokumentais. IOR prelatas yra atskaitingas Kardinolų komisijai, kuriai vadovauja antrasis pagal rangą Šventojo Sosto pareigūnas, todėl faktiškai jis turi galimybę palaikyti tiesioginį ryšį su popiežiumi.

Dabar sudarytas naujas komitetas, kuriam vadovaus kardinolas Raffaele Farina, buvęs Vatikano slaptųjų archyvų archyvaras, ir kurį sudaro keturi prelatai bei Harvardo teisės profesorė Mary Ann Glendon.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Grasinimai trauktis į šešėlį finansų ministrės nejaudina: mokesčių reformos pagal tokius žmones nekuriamos

Ilgai lauktą mokesčių reformą pristačiusi finansų ministrė Gintarė Skaistė ironizuoja, kad...

Įvertino bandomojo matematikos egzamino rezultatus: pernykštė tragedija pasikartos

Pagal gautus visų Vilniaus ir trečdalio kitų Lietuvos miestų mokyklų, laikiusių bandomąjį...

Karas Ukrainoje. Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi Ukrainos kariai vienu šūviu okupantams pridarė didžiulių nuostolių

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Rygoje sugriuvo penkiaaukštis pastatas

Ketvirtadienį 14.15 val. Latvijos valstybinės priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos gavo...

Karo ekspertai: rusai bando pakartoti tai, kas praeityje labai pasiteisino

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, pasirodė...

Dėl gresiančio pavojaus gyvybei uždraudė vienus vaistus, skirtus kosuliui, peršalimui ir gripui gydyti

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), remdamasi Europos Komisijos (EK) sprendimu, naikina...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Lauko reklamos efektas: jos nesinori išjungti, o gudrūs technologiniai sprendimai leidžia pasiekti net sėdinčius namie

Didėjanti urbanizacija, skaitmeninio formato lauko reklamos plėtra, inovatyvūs sprendimai atveria...

„Regitros“ egzamino dėl instruktoriaus kaltės neišlaikęs vyras: jie jaučiasi neliečiami ir nebaudžiami (2)

Nors dažnai akcentuojama, kad praktinio vairavimo egzamino būsimi vairuotojai neišlaiko dėl per...

Legendinei Uljanai Semionovai amputuota koja – prikaustyta prie neįgaliojo vežimėlio

Buvusios SSRS ir Latvijos krepšinio rinktinių vidurio puolėja judėti gali tik sėdėdama...

Diplomatas Januška stebisi Lietuvos planais: tegul prisipažįsta tie, kas nenori to įgyvendinti (3)

Amerikos rezervo generolas, buvęs JAV pajėgų vadas Europoje, Benas Hodgesas atvykęs į Vilnių...