aA
Jungtinės Valstijos kovos dėl įtakos NATO rytiniame flange susigrąžinimo, ypač tokiose šalyse kaip Vengrija, su kuria santykiai atvėso dėl netinkamo vyriausybės demokratinių principų suvokimo, ir tai leido Rusijai bei Kinijai plėsti savo įtaką, pareiškė JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo.
Mike'as Pompeo Vengrijoje
© AP / Scanpix

Per pirmąjį nuo 2011 metų JAV valstybės sekretoriaus vizitą Vengrijoje M. Pompeo pirmadienį perspėjo dėl nuklydimo į Rusijos orbitą pavojų ir paragino Vengriją neleisti Kinijai
kurti „placdarmą“, dėl kurio Budapeštas taptų „ekonomiškai ir politiškai“ įsiskolinęs. Pasak M. Pompeo, Jungtinės Valstijos kovos dėl „teigiamos įtakos“ Rytų Europoje.

„Mes neturime leisti V. Putinui įvaryti pleišto tarp draugų NATO, – žurnalistams sakė M. Pompeo prieš pietus su Vengrijos premjeru Viktoru Orbanu. – Vengrai pernelyg gerai žino iš savo istorijos, kad autoritarinė Rusija niekada nesibičiuliaus su mažesnių tautų laisve ir suverenitetu“.

Ši žinia iškart sulaukė atgarsio Vengrijoje, kur V. Orbanas į Maskvą žiūri veikiau kaip į ekonominę partnerę nei kaip į grėsmę saugumui, priešingai nei daugelis kitų regiono šalių. Vengrijos lyderis, kuris tapo Europos nacionalistų vėliavnešiu ir kuris reguliariai susitinka su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pažadėjo plėsti ryšius tiek su Maskva, tiek su Pekinu, tuo pat metu išsaugant šalies vietą Europos Sąjungoje ir NATO.

„Patikimas sąjungininkas“

Vengrija vis dar yra Jungtinių Valstijų „patikimas sąjungininkas“, per pirmadienį surengtą bendrą spaudos konferenciją su M. Pompeo tvirtino Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto. Kad tą įrodytų, P. Szijjarto pareiškė, kad dvišalis karinio bendradarbiavimo susitarimas, kuris leistų JAV pajėgoms veikti laisviau NATO priklausančioje Vengrijoje ir kurį Vengrija vis delsė pasirašyti, bus pristatytas peržiūrėti vienam Vengrijos parlamento komitetui. Anot P. Szijjarto, Vengrija dalyvauja derybose dėl vidutinio nuotolio oro gynybos sistemų įsigijimo iš vienos JAV ginklų gamintojos.

Pernai pastebėti pirmieji apčiuopiami rezultatai nuo tada, kai prezidentu tapus Donaldui Trumpui, JAV užsienio politika radikaliai pakeitė kryptį, – ja imta siekti patraukti savo pusėn V. Orbaną. Iki tol nemažai metų politika buvo sutelkta į Vengrijos, vadovaujamos V. Orbano, kritiką, nukreiptą prieš demokratijos nykimą Vengrijoje. Per tuos metus Vengrija atsigręžė į Rusiją, pasiūliusi jai sutartį dėl branduolinės jėgainės plėtros už 12 mlrd. JAV dolerių. V. Orbanas taip pat aršiai kritikuoja ekonomines sankcijas, paskelbtas V. Putino vyriausybei, ir blokavo Ukrainos derybas su NATO, neva dėl Kijevo požiūrio į etninę vengrų mažumą Ukrainoje.

JAV kritika

M. Pompeo teigė tikįs, kad aktyvesnės pastangos ir didesni įsipareigojimai galėtų padėti vėl patraukti V. Orbaną savo pusėn. „Netolimoje praeityje pernelyg dažnai Jungtinės Valstijos buvo skyrium nuo Vidurio Europos, – kalbėjo M. Pompeo, Vengrijoje pradėjęs savo kelionę po Vidurio Europą, per kurią jis aplankys penkias šalis, tarp jų – Slovakiją ir Lenkiją. – Tai nepriimtina. Mūsų konkurentai užpildė šiuos vakuumus. Šiandien dar kartą turime pabrėžti savo ryžtą varžytis dėl teigiamos įtakos regione“.

Tuo pačiu M. Pompeo aiškiai leido suprasti, kad JAV neatsisakys kryptingos kritikos, pavyzdžiui, iškilus susirūpinimui dėl teisinės valstybės principo.

M. Pompeo pirmasis susitikimas Budapešte vyko su pilietinės visuomenės vadovais, kurie kritikuoja V. Orbano galios konsolidavimą, griežtą atsaką į priešingas nuomones ir įtariamą vyriausybės korupciją.

Aukšto rango JAV diplomatas taip pat paskelbė inicijuojantis programą, skirtą finansuoti nepriklausomą vietos žiniasklaidą Vengrijoje ir trijose kitose Vidurio Europos šalyse, ypač žurnalistinius tyrimus, susijusius su galima korupcija, kuriai įtakos darė Rusija bei Kinija.
„Mes tikimės, kad Vengrija sieks laikytis įsipareigojimo, kurį prisiėmė prieš 30 metų, – kalbėjo M. Pompeo. – Kiekvienos sąjungininkės pareiga – išsaugoti Europą laisvą“.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(9 žmonės įvertino)
3.2222
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus dalis, kur niekas nestato daugiabučių: pirkėjus vilioja itin mažos kainos

Trakų Vokė – Vilniaus pietvakariuose įsikūręs ganėtinai ramus ir tvarkingas rajonas. Tai yra...

Gyvenimą religijai paskyręs vienuolis: nuo minčių apie šeimą nepabėgsi (21)

„Ką, aš durnas ar ką?“ – taip į draugų klausimą ar netaps kunigu prieš daugelį metų...

Sovietų valdžios įslaptintas incidentas: Uralo kalnuose rasti septyni kūnai, mįslingos detalės šiurpą kelia iki šiol (454)

Rusijos generalinės prokuratūros atstovas Aleksandras Kurenojus vasario 1 d. pranešė, kad tyrėjai...

Prabilo Airijoje dingusios lietuvės sesuo: prieš nužudymą Raguckaitė galėjo būti triskart išprievartauta

Prabilo be žinios dingusios lietuvės Giedrės Raguckaitės sesuo Gintarė. Paskutinį kartą 29...

5 metus bandžiau atsiauginti savo pažeistus plaukus ir štai, kas man padėjo (7)

„Bright Side“ rašanti autorė dalinasi, kaip jai pavyko atsiauginti kasas ir atgaivinti savo...

Svajonių darbas ar pragaras: nemokamai keliaujantys žmonės papasakojo, kaip atrodo jų kasdienybė (1)

Sėkmingi keliautojai atskleidė geras ir ne tokias geras savo pavydėtino darbo – nuo keliavimo...

Antrajame „Eurovizijos“ pusfinalyje džiaugėsi tik 4 dalyviai: paaiškėjo visi finalistai rezultatai sutapo su DELFI skaitytojų nuomone (672)

Vasario 16-osios vakarą suskambo antrasis nacionalinės „ Eurovizijos “ pusfinalis. Ši...

Baiminantis skyrybų, į vilkikus jau sėda šeimos (126)

Tarp tolimųjų reisų vairuotojų sklando oficialiai nepatvirtinta statistika, kad dėl ilgų reisų...

Nekilnojamojo turto kainos: problemos Švedijoje galėtų persikelti į Lietuvą (110)

Nekilnojamojo turto rinkos burbului Švedijoje artėjant pabaigos link, „Swedbank“ ekonomistas...

Nutylėta tiesa apie superžvaigždę Bruce'ą Willisą (13)

Sunku įsivaizduoti šiuolaikinį Holivudo veiksmo filmą be Bruce'o Williso įtakos. Eilinį veiksmo...