„Neramu matyti, kaip kai kurie mūsų draugai Europoje paverčia solidarumą politiniu teatru, kurdami trilerį dėl grūdų. Gali pasirodyti, kad jie atlieka savo vaidmenį, bet iš tiesų jie padeda paruošti sceną aktoriui iš Maskvos“, – antradienį kalbėjo kalbėjo V. Zelenskis.

Ukrainos ambasadorių priėmė Lenkijos užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas Pawełas Jabłońskis.

„Viceministras perdavė griežtą Lenkijos protestą dėl prezidento V. Zelenskio pareiškimų JT Generalinėje Asamblėjoje, kad esą kai kurios ES šalys dedasi solidarios, bet netiesiogiai remia Rusiją. Užsienio reikalų ministerijos vadovo pavaduotojas pažymėjo, kad šis teiginys yra neteisingas ir nepagrįstas Lenkijos atžvilgiu, nes mūsų šalis remia Ukrainą nuo pirmųjų karo dienų“, – pabrėžė URM.

Viceministras P. Jabłońskis pareiškė, kad spaudimas Lenkijai daugiašaliuose forumuose ar skundų siuntimas tarptautiniams tribunolams nėra tinkamas būdas spręsti ginčus tarp dviejų šalių. Anot URM, P. Jabłońskis taip pat pažymėjo, kad šie veiksmai prieš Lenkiją neduos rezultatų, nes Lenkijos vyriausybės veiksmai lenkų ūkininkų interesams ginti atitinka nacionalinę, ES ir tarptautinę teisę.

„Užsienio reikalų ministerijos vadovo pavaduotojas išreiškė susirūpinimą dėl pastaruoju metu aukščiausių Ukrainos valdžios atstovų skelbiamų pareiškimų, primetančios vienpusį požiūrį į daugiamatę Ukrainos žemės ūkio produkcijos eksporto į kaimynines šalis problemą“, – sakoma Lenkijos URM komunikate.

„Viceministras P. Jabłońskis išsakė lūkestį, kad tiek Ukrainos valdžios vykdoma politika, tiek jos vieša komunikacija atspindės tikrąjį Lenkijos ir Ukrainos santykių pobūdį, atsižvelgiant į precedento neturinčią Lenkijos ir lenkų pagalbą ukrainiečiams ir Ukrainos valstybei, taip pat visą mūsų gero bendradarbiavimo spektrą“, – rašoma pranešime.

Po V. Zelenskio kalbos JT Generalinės Asamblėjos kuluaruose planuotas Ukrainos ir Lenkijos prezidentų susitikimas neįvyko. Oficialiai tai buvo paaiškinta pasikeitusiu tvarkaraščiu.

Lenkijos premjeras įspėjo Ukrainą


„Delfi“ primena, kad pirmadienį Kyjivas paskelbė pateikęs Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) skundą prieš Lenkiją, Vengriją ir Slovakiją dėl šių šalių sprendimo pratęsti Ukrainos žemės ūkio produkcijos embargą. Antradienį PPO atstovas, atsakydamas į „Reuters“ klausimą, patvirtino, kad organizacija gavo Ukrainos skundą dėl maisto produktų importo iš šios šalies draudimo. Jis teigė, kad formaliai tai yra prašymas surengti konsultacijas, taigi, pirmasis žingsnis teisminiame procese.

Antradienį Ukrainos ekonomikos ir prekybos viceministras Tarasas Kačka interviu leidiniui „Rzeczpospolita“ pareiškė, jog artimiausiomis dienomis Ukraina įves embargą lenkiškiems svogūnams, pomidorams, kopūstams ir obuoliams.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis trečiadienį pareiškė, kad, jeigu Ukrainos valdžia eskaluos konfliktą, Lenkija papildys produktų, kuriuos draudžiama įvežti į Lenkiją, sąrašą.

„Mes pirmieji labai daug nuveikėme Ukrainos labui, todėl tikimės, kad mūsų interesai bus suprasti, o mes labai ryžtingai ginsime savo interesus. Tai reiškia, kad mes, žinoma, atsižvelgiame į visus Ukrainos rūpesčius, tačiau mums svarbiausi yra mūsų ūkininko interesai, Lenkijos žemės ūkio sektoriaus interesai“, – trečiadienį pabrėžė ministras pirmininkas M. Morawieckis.

Pasak jo, tai reiškia, kad Lenkija nesutinka su jokiomis procedūromis, reglamentais, potvarkiais ar ieškiniais prieš ją. Premjeras pridūrė, jog jie reiškia tik tai, kad kažkas, šiuo atveju – Ukraina, nesupranta, kaip destabilizuota Lenkijos žemės ūkio rinka. M. Morawieckis priminė, kad Lenkijos vyriausybė „priėmė iššūkį ir įvedė vienašališką embargą Ukrainos grūdams“.

Premjeras, paklaustas, ar yra nusivylęs Kyjivo pareiškimais dėl embargo įvedimo kai kurioms lenkiškoms daržovėms, atsakė: „Įspėju Ukrainos valdžią, nes jei jie tokiu būdu eskaluos šį konfliktą, tai mes papildysime produktų, kuriuos draudžiama įvežti į Lenkijos Respublikos teritoriją, sąrašą.“

Draudimą importuoti kviečius, kukurūzus, rapsus ir saulėgrąžas iš Ukrainos į Bulgariją, Vengriją, Lenkiją, Rumuniją ir Slovakiją Europos Komisija įvedė 2023 metų gegužės pradžioje, kai susitarė su šiomis šalimis dėl Ukrainos žemės ūkio produkcijos. Iš pradžių ribojimai galiojo iki birželio 5 d., o vėliau buvo pratęsti iki rugsėjo vidurio. EK sprendimu embargas buvo panaikintas rugsėjo 15 d.

Rugsėjo 16 d. įsigaliojo reglamentas dėl neterminuoto Ukrainos žemės ūkio produktų importo į Lenkiją draudimo. Vengrijos, Slovakijos ir Rumunijos vyriausybės taip pat nusprendė vienašališkai pratęsti importo ribojimus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (31)