aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį pristatė nekantriai lauktą planą Artimiesiems Rytams ir žadėjo šiam regionui „naują aušrą“, bet įtūžę palestiniečiai tvirtino, kad šis projektas yra šališkas ir vertas tik „istorijos šiukšliadėžės“.
Benjaminas Netanyahu, Donaldas Trumpas
Benjaminas Netanyahu, Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Baltųjų rūmų Rytiniame kambaryje, stovėdamas greta Izraelio premjero Benjamino Netanyahu, D. Trumpas pareiškė, kad jo planas gali pavykti, nors dešimtmečius JAV dėtos ankstesnės pastangos sutaikyti Artimųjų Rytų konflikto šalis buvo nesėkmingos.

„Kartu mes galime atnešti... naują aušrą Artimiesiems Rytams“, – D. Trumpas sakė entuziastingiems klausytojams, tarp kurių buvo daug izraeliečių ir Amerikos žydų, bet, regis, nebuvo nė vieno palestiniečių atstovo.

Palestiniečiai griežtai atmetė šį planą, suteikiantį Izraeliui didžiąją dalį to, ko žydų valstybė dešimtmečius siekė vykdydama tarptautinę diplomatiją. Be kita ko, plane numatoma perduoti Izraeliui Jeruzalės, žydų valstybės „nedalomos sostinės“, visišką kontrolę, atmetant palestiniečių pretenzijas į rytinę miesto dalį. Planas taip pat leidžia Izraeliui aneksuoti žydų nausėdijas Vakarų Krante.

D. Trumpas gyrė Izraelį, kad šis atliko „milžinišką žingsnį taikos link“ rengiant šį planą, taip pat išdėstantį viziją ateityje įkurti Palestinos valstybę, jeigu bus įvykdyta virtinė griežtų sąlygų.

Tarp šių sąlygų yra reikalavimas, kad būsima Palestinos valstybė būtų „demilitarizuota“, taip pat būtų oficialiai pripažintas Izraelio suverenitetas nausėdijose, pastatytose okupuotose teritorijose.

JAV prezidentas kalbėjo apie planuojamas 50 mlrd. dolerių investicijas, turinčias ištraukti palestiniečius iš dabartinio skurdo, bet taip pat pabrėžė, kad Izraelio saugumui niekada neturi iškilti pavojus.

D. Trumpas kritikavo ankstesnes JAV diplomatines pastangas kaip visiškai nekonkrečias ir atkreipė dėmesį, jog jo siūlomas planas yra 80 puslapių apimties ir kad jame yra siūlomų būsimų valstybių ribų žemėlapis.

Donaldo Trumpo siūlomų Izraelio ir Palestinos valstybių ribų žemėlapis
Donaldo Trumpo siūlomų Izraelio ir Palestinos valstybių ribų žemėlapis
© AFP / Scanpix

Palestiniečiai savo ruožtu visą šį planą piktai atmetė.

„Ši sąmokslo sutartis nepraeis. Mūsų žmonės ją išmes į istorijos šiukšliadėžę“, - pareiškė palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas.

D. Trumpas žadėjo, kad būsimos Palestinos valstybės teritorijos teritorija būtų „vientisa“. Šiuo metu Izraelis kontroliuoja didelę teritoriją, skiriančią du pagrindinius gyvenamuosius centrus Gazos Ruože ir Vakarų Krante.

Tačiau prie plano pridėtame žemėlapyje matyti, kad Vakarų Krante lieka daugybė žydų gyvenviečių, sujungtų su Izraeliu, ir pažymėtas tik ilgas transporto tunelis, turintis sujungti Vakarų Kranto teritoriją su pajūrio anklavu.

Šis planas akivaizdžiai suteikia Izraeliui teisę iškart aneksuoti savo nausėdijas palestiniečių žemėse.

Kalbėdamas apie itin opų Jeruzalės statuso klausimą, D. Trumpas tvirtino, kad Izraelis turėtų išlaikyti šio miesto, savo „nedalomos sostinės“, kontrolę. Tačiau tuo pačiu palestiniečiams būtų leista paskelbti savo sostinę okupuotos Rytų Jeruzalės teritorijoje, pridūrė JAV prezidentas.

Gazos Ruožą kontroliuojantis palestiniečių islamistų judėjimas „Hamas“ pareiškė niekuomet nesutiksiantis su kompromisu dėl Jeruzalės, kaip būsimos Palestinos valstybės sostinės.

Apkalta ir kaltinimai


Naujasis planas buvo paskelbtas tiek D. Trumpui, tiek B. Netanyahu kovojant dėl savo politinės ateities.

JAV Senatas šiuo metu nagrinėja D. Trumpo apkaltos bylą dėl prezidento įtariamo piktnaudžiavimo įgaliojimais ir trukdymo Kongreso darbui.

Be to, D. Trumpo šiais metais laukia nelengva kova dėl perrinkimo. Jo rinkėjų branduolį sudarantys proizraelietiški krikščionys evangelikai rėmė prezidento ligšiolines pastangas stiprinti Izraelio pozicijas Artimuosiuose Rytuose.

Pačiam B. Netanyahu antradienį buvo oficialiai pareikšti trys kaltinimai dėl korupcijos, premjerui nusprendus nebesiekti, kad jam būtų taikoma teisinė neliečiamybė kaip parlamento nariui.

B. Netanyahu dešinioji partija „Likud“ per kovo 2-ąją vyksiančius rinkimus turės stoti į žūtbūtinę kovą su premjero varžovo Benny Gantzo centristiniu bloku „Mėlyna ir balta“. Vis dėlto dabartiniam Izraelio lyderiui gali būti palanki jo glaudi partnerystė su D. Trumpu.

Abiejų lyderių kalbos Baltuosiuose rūmuose buvo dažnai pertraukiamos plojimų.

B. Netanyahu sakė, kad naujasis planas yra „šimtmečio sandoris“, ir pridūrė, kad D. Trumpas yra „didžiausias draugas, kokį Izraelis yra kada nors turėjęs Baltuosiuose rūmuose.

D. Trumpas sakė, kad antradienį išsiuntė laišką M. Abbasui, vildamasis jo palaikymo.

„Paaiškinau [M. Abbasui], kad jo naujai valstybei skirta teritorija liks atvira ir neapstatyta ketverius metus, – nurodė D. Trumpas. – Tai gali būti paskutinioji galimybė, kokią jie kada nors turės.“

Naujojo plano rengimui vadovavo D. Trumpo žentas Jaredas Kushneris, dirbęs patylomis ir beveik nebendraudamas su palestiniečių derybininkais. Jis kalbėjo ne mažiau tiesmukai ir paragino palestiniečius „nepaleisti niekais šios galimybės“.

„Manau, kad jiems bus labai sunku žiūrėti į veidą tarptautinei bendrijai ir sakyti, kad jie yra aukos“, – televizijai CNN sakė J. Kushneris.

Tarptautinė reakcija – nevienareikšmė


D. Trumpo planas buvo iškart pasmerktas Gazos Ruože ir Vakarų Krante. Numatoma, kad artimiausiomis dienomis šiose teritorijose tęsis protesto demonstracijos.

Vakarų Krante per protestuotojų susirėmimus su Izraelio kariuomene buvo sužeista 13 žmonių, nurodė Raudonasis Pusmėnulis.

Nebuvo patenkinti ir griežtosios linijos šalininkai Izraelyje. Susisiekimo ministras Bezalelis Smotrichas iš kraštutinio dešiniojo bloko „Yemina“ sakė, kad jo partija „jokiomis sąlygomis nesutiks tiesiogiai arba netiesiogiai pripažinti Palestinos valstybės“.

Renginyje Baltuosiuose rūmuose dalyvavo trijų arabų valstybių – Omano, Jungtinių Arabų Emyratų ir Bahreino – atstovai. Tai buvo ženklas, patvirtinantis D. Trumpo pareiškimus, kad palaikymas jo pastangoms Vidurio Rytų regione didėja.

Vis dėlto tarptautinė reakcija buvo geriausiu atveju atsargiai teigiama.

Saudo Arabija sakė „vertinanti“ D. Trumpo pastangas ir paragino surengti Izraelio ir palestiniečių tiesiogines derybas.

Rusija, taip pat stiprinanti savo vaidmenį Vidurio Rytuose, išsakė skeptiškų nuomonių.

„Nežinome, ar amerikiečių pasiūlymas yra priimtinas abiem pusėms, ar ne“, – Rusijos naujienų agentūroms sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Michailas Bogdanovas.

B. Netanyahu biuras nurodė, kad premjeras trečiadienį vyks į Maskvą ir asmeniškai pristatys naująjį planą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis sakė, kad blokas „nagrinės ir vertins“ JAV pasiūlymu. Vokietijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad būtų veiktų „tik derybomis pasiektas dviejų valstybių sprendinys, priimtinas abiem pusėms“.

Jungtinė Karalystė, penktadienį paliekanti ES ir nuo seno palaikanti ypač glaudžius ryšius su Vašingtonu, apie D. Trumpo planą pasisakė bene šilčiausiai.

Britanijos užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas pareiškė, kad tai yra „rimtas pasiūlymas, atspindintis daug [jį rengiant įdėto] laiko ir pastangų“.

Vieną griežčiausių smerkiančių nuomonių išsakė Turkija – anot jos, naujasis planas „gimė negyvas“. Iranas taip pat pareiškė, kad amerikiečių sumanymas „pasmerktas žlugti“.

Kita vertus, Egiptas, svarbi arabų pasaulio valstybė, paragino „rūpestingai ir nuodugniai išnagrinėti JAV viziją“.

Komentuodamas naująjį planą Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus atstovas Stephane'as Dujarricas pareiškė, kad JT remia dviejų valstybių sprendinį, tačiau Izraelio ir Palestinos ribos turėtų išlikti, kokios jos buvo iki 1967 metų.

„Jungtinių Tautų pozicija dėl dviejų valstybių sprendinio prieš daug metų buvo apibrėžta atitinkamomis Saugumo Tarybos ir Generalinės Asamblėjos rezoliucijomis, kurių [JT] sekretoriatas privalo laikytis“, – pabrėžė jis.

S. Dujarricas pridūrė, kad JT „lieka įsipareigojusios“ palaikyti palestiniečių ir izraeliečių pastangas išspręsti konfliktą „remiantis ribomis iki 1967 metų“.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.0769

Top naujienos

Orai: ciklonai apsiraminti nežada

Pirmadienį vėjas rims. Tik kai kuriuose rajonuose vakarinių krypčių vėjo gūsiai užsiliks iki...

Ukrainiečiai Lietuvą vadina svajonių šalimi: priežastys, kodėl pas mus geriau nei pas juos (324)

Ukrainoje myli Lietuvą. Vietiniai žmonės ten giria mūsų šalį, giria mūsų politiką, giria...

Įspėjo dėl Putino reitingų: norėdamas išlikti šis režimas gali ryžtis siaubingiems scenarijams (778)

Vos trečdalis rusų pasitiki Vladimiru Putinu. Tai rodo naujausios apklausos Rusijoje, kurią jau du...

Artimiausioje Zelenskio aplinkoje – permainos: pirmasis pavojaus signalas nuskambėjo dar vasarą (33)

Prezidento administracijos (anksčiau – sekretoriato, dabar – prezidento biuro) vadovo pareigos,...

Naujausi siūlymai JK tūkstančius privertė panikuoti: kilo didžiulis chaosas ir sąmyšis – gali prasidėti krizė (377)

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė paviešino būsimą taškais grindžiamą imigracijos...

Italijoje dėl koronaviruso izoliuojama daugiau nei dešimt miestų, atšauktas Venecijos karnavalas pranešama apie trečią mirtį; užsikrėtę jau daugiau nei 150 žmonių (493)

Italijai kovojant su didžiausiu koronaviruso protrūkiu Europoje, vyriausybė nusprendė blokuoti...

Favoritų nesėkmės namuose: serbai nusileido gruzinams, ispanai – lenkams visi rezultatai (57)

Sekmadienį žaidžiami antrieji 2021 metų Europos čempionato atrankos susitikimai. Staigmena...

Vietoje sekso – masturbacija: gydytojai atsakė, kaip tai gali padėti (13)

Apie savęs patenkinimą vis dar nedrįstame kalbėti, nors pagal statistiką tuo užsiima 95 proc....

Viena seniausių Žemaitijos gyvenviečių mena kraupias istorijas: po kryžiuočių antpuolių likdavo tik griuvėsiai ir lavonai (17)

Prie pat Dubysos upės , Vieviršės upelio krantuose stūkso labai senas Betygalos miestelis. Viena...

Žmogžudystė dykroje: meilės trikampis pasibaigė taip, kad apie jį iki šiol sklando legendos (1)

Kornvalio grafystė Anglijoje – tolimą istoriją menantis regionas, po kurį išties verta...

|Maža didelių žinių kaina