aA
Naujasis Italijos premjeras Giuseppe Conte antradienį laimėjo pirmąjį iš dviejų jo vyriausybei patvirtinti reikalingų balsavimų, prieš kurį savo kalboje paragino įvesti „privalomą“ prieglobsčio prašytojų paskirstymą po Europos Sąjungos šalis ir peržiūrėti sankcijas Rusijai.
© Reuters / Scanpix

G. Conte vyriausybė, sudaryta iš kraštutinių dešiniųjų ir euroskeptiškų partijų, buvo prisaikdinta penktadienį, po beveik tris mėnesius trukusios politinės sumaišties, kėlusios nerimą Europos Sąjungos pareigūnams ir finansų rinkoms.

Mažai politinio darbo patirties turintis ir niekada anksčiau vyriausybėje nedirbęs G. Conte buvo pasiūlytas į premjero postą kraštutinės dešiniosios „Šiaurės lygos“ (Lega Nord) vadovo Matteo Salvini ir prieš isteblišmentą nusistačiusio Penkių žvaigždučių judėjimo (M5S) lyderio Luigi di Maio. Abu jie dabar dirbs premjero pavaduotojų pareigose.

Per pirmąją nuo prisaikdinimo politinę kalbą G. Conte pakartojo kelis pagrindinius koalicijos sutarties akcentus, įskaitant griežtą poziciją migrantų atžvilgiu, nepritarimą griežto taupymo politikai ir taikingesnį toną Maskvos atžvilgiu.

„Norime sumažinti savo valstybės skolą, bet norime tai daryti augimu, o ne griežto taupymo priemonėmis“, – vyriausybės vadovas sakė senatoriams.

„Tvirtai raginsime pertvarkyti Dublino taisyklę, kad užtikrintume, jog būtų laikomasi sąžiningo (migrantų) perskirstymo įpareigojimo ir pasiektume prieglobsčio ieškotojų priverstinio perskirstymo automatinę sistemą“, – pabrėžė G. Conte.

Vadinamoji Dublino taisyklė numato, kad prieglobsčio Europos Sąjungoje siekiantys asmenys prašymus turi pateikti atvykimo šalyje, todėl Italijai tenka nagrinėti didžiulį kiekį šių dokumentų.

Kalbėdamas apie Rusiją, kuriai taikomos ES sankcijos dėl Ukrainos krizės, G. Conte sakė: „Skatinsime iš naujo svarstyti sankcijų sistemą.“

Giuseppe Conte
Giuseppe Conte
© AP/ Scanpix

Artėjantys viršūnių susitikimai

Kraštutinių dešiniųjų „Šiaurės lygos“ ir prieš isteblišmentą nusistačiusio Penkių žvaigždučių judėjimo (M5S) koalicinę vyriausybę antradienį palaikė 171 senatorius, prieš balsavo 117, o 25 susilaikė.

Trečiadienį koalicija sieks galutinio patvirtinimo per balsavimą Deputatų Rūmuose, kur taip pat turi daugumą.

Vyriausybė veikiausiai bus patvirtinta, nors buvusio premjero Silvio Berlusconi partija „Pirmyn, Italija“ (Forza Italia), Šiaurės lygos kampanijos partnerė, ir buvusi valdančioji centro kairioji Demokratų partija pareiškė nebalsuosiančios už šį kabinetą.

53 metų premjero pirmųjų darbo savaičių kalendoriuje yra šią savaitę Kanadoje vykstantis Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimas ir mėnesio gale vyksiantis svarbus ES aukščiausio lygio susitikimas.

G. Conte iki šiol buvo mažai žinomas veikėjas, todėl spėliota, kad abu premjero pavaduotojai darys jam didelę įtaką. Be to, M. Salvini gavo vidaus reikalų ministro portfelį, o L. Di Maio kontroliuos Ekonomikos plėtros ministeriją.

Nuo savo prisaikdinimo G. Conte tepaskelbė „Facebook“ žinutę, kurioje sakoma, kad jis kalbėjosi su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu. Premjeras pridūrė, kad su abiem lyderiais susitiks per G-7 susitikimą.

„Geri laikai baigėsi“

Pirmadienį L. Di Maio susitiko su maisto išvežiotojų atstovais.

Jis pareiškė, kad šie darbininkai yra „likimo valiai paliktos kartos simbolis“ ir pabrėžė, kad jiems būtina suteikti „darbo saugumą ir orų minimalų atlyginimą“.

M. Salvini savo ruožtu nedelsdamas ėmėsi kelti klausimus dėl imigracijos. Savaitgalį lankydamasis Sicilijoje, į kurią pastaraisiais metais atvyko tūkstančiai migrantų, jis pareiškė, kad Italija „negali būtų Europos pabėgėlių stovykla“.

Šeštadienį šis 45 metų politikas sakė, kad Italijoje, į kurią nuo 2013 metų atvyko apie 700 tūkst. migrantų, „geri laikai nelegalams baigėsi“.

„Ruoškitės krautis lagaminus“, – pridūrė jis.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai antradienį susitiko aptarti galimybes pertvarkyti prieštaringai vertinamas Dublino taisykles, bet didesnės pažangos šiuo klausimu nepasiekė.

M. Salvini piktinosi, kad dabartinė sistema užkrauna Viduržemio jūros šalis nesąžiningą naštą ir veda prie „vadybos, skaičių ir išlaidų akivaizdaus disbalanso“.

Jis ir L. Di Maio buvo aštriai kritikuojami dėl savo tylos po 29 metų Malio piliečio Sacko Soumaylos nužudymo. Šis vyras žuvo šeštadienį, nežinomiems užpuolikams pradėjus šaudyti į jį ir du kitus žmones.

Tačiau antradienį G. Conte pareiškė, kad šis incidentas yra „tragiškas ir neraminantis“. Premjeras pridūrė, kad S. Soumayla buvo „vienas iš tūkstančių padienių darbininkų, turinčių tvarkingus imigracijos dokumentus ir kiekvieną dieną atvykstančių į šią šalį dirbti sąlygomis, žemiau bet kokio orumo lygio“.

„Politikai turėtų prisiimti atsakomybę už šių žmonių kančias ir užtikrinti galimybes legalizuotis. Tai yra mūsų vyriausybės programos kelrodis žiburys“, – pridūrė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (410)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (239)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Šiltoje mero užuovėjoje – Frankenšteino eksperimentas valstybės sąskaita

170 tūkst. eurų – tiek valstybei per metus atsieina sportininkų rengimo centro Druskininkuose...

Liudininkai pasakoja apie Strasbūre kilusią paniką: žmonės lakstė ir verkė ant tilto sužeistąjį radęs vyras: po 45 min. liovėmės gaivinti (32)

Prancūzijos policija trečiadienį tebeieško asmens, nušovusio tris žmones ir sužeidusio dar...

VTEK: Veryga pažeidė įstatymo nuostatas (32)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo...

Balsuos dėl nepasitikėjimo Theresa May (15)

Trečiadienį britų spauda pranešė, kad konservatorių partijos nariai ketina inicijuoti balsavimą...

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės atnaujinta 07.20 (523)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

Pranckietis: visos galimybės kelti atlyginimus mokytojams jau išsemtos (84)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis įsitikinęs, kad dėl penktą savaitę streikuojančių...

Bloomberg ekspertas: su Vokietijos skola dedasi kažkas neaiškaus (35)

Krentantis Vokietijos vyriausybės skolos pajamingumas – klasikinės „atsitraukimo“ strategijos...

5 dažniausi mitai apie permanentinį makiažą

Nepriekaištingai atliktas makiažas yra svarbi kiekvienos moters įvaizdžio dalis. Vienas iš...