aA
Marina Litvinenko, 2006 metais Londone nužudytojo Aleksandro Litvinenkos našlė, kalba apie bandymą nunuodyti buvusį rusų agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją, britų vyriausybės neveiklumą ir Vladimiro Putino vaidmenį.

Vokiečių politinės kultūros žurnalo „Cicero“ autorė Tessa Szyszkowitz Londone susitiko su Marina Litvinenko, dabar patiriančia išties šiurpų déjà-vu, – jai šis scenarijus neišvengiamai primena tragišką vyro lemtį, kai buvęs rusų FSB karininkas Aleksandras Litvinenka 2006 metais buvo nunuodytas radioaktyviu poloniu.

Įtariamasis žudikas Andrejus Lugovojus šiandien ramiai sau sėdi Rusijos Dūmoje.

M. Litvinenko išsakė rimtų priekaištų Didžiosios Britanijos vyriausybei, kuri, pasak jos, per silpnai reaguoja.

„Pirmiausia šiuos nužudymus ar bandymus nužudyti derėtų vadinti tuo, kas jie ir yra – teroro išpuoliais. Tuomet reikėtų iš rusų valdininkų bei politikų, prie to prikišusių nagus, atimti leidimą čia lankytis. Reikėtų konfiskuoti čia esančius jų namus“, – sakė M. Litvinenko.

„Tam esama pavyzdžio – Magnickio sąrašas, kurio pagrindu Amerikoje imamasi tokių priemonių: visi politikai ir valdininkai, 2009 metais prisidėję prie advokato Sergejaus Magnickio nužudymo, nebeturi teisės įvažiuoti į JAV. O Didžiojoje Britanijoje, nepaisant mano vyro nužudymo, ir toliau stengtasi negadinti gerų verslo santykių su Rusija“, – apgailestavo našlė.

„Tačiau dabar, po bandymo nužudyti Sergejų Skripalį, tikėkimės, susivokta, kad pinigai priimtini ne iš visų. Didžioji Britanija pagaliau turėtų priimti Magnickio įstatymą ir papildyti sąrašą tais, kurie slypi už šių ir kitų panašių nužudymų“, – kalbėjo moteris.

Ypač svarbi vokiečių pozicija

Neturėdama konkrečių įrodymų, Theresa May nemestų tokių kaltinimų Rusijai, – įsitikinusi M. Litvinenko.

„Kaip rodo mano patirtis, Rusijoje viskas priklauso nuo Vladimiro Putino, – sakė ji. – Galbūt ne jis tiesiogiai užsakė naujausią operaciją, tačiau jis veikiausiai ją palaimino. Kai 2010 metais Sergejus Skripalis mainais už rusų agentus buvo išsiųstas į Angliją, Putinas pasakė: „Išdavikai pasprings savo sidabriniais“.

M. Litvinenko negali suprasti Rusijos reakcijos, tų niekinančių kalbų apie „cirką“ ir „britų paranoją“, priekaištų, esą, britai ėmęsi nelegalių sprendimų.

Marina Litvinenko
Marina Litvinenko
© DELFI / Domantas Pipas

„Man absoliučiai nesuprantama, kodėl Rusijos valdžiai nerūpi, jog nuodyta Rusijos pilietė Julija Skripal. Juk jie patys privalėtų imtis tyrimų. Vis dėlto manyčiau, kad turėtume būti itin atsargūs, kad turėtume palaukti įrodymų ir nereaguotume emocingai“, – kalbėjo moteris.

S. Skripalio moteris sakėsi nepažinojusi. O štai neseniai Londone nužudytąjį Nikolajų Gluškovą paskutinįkart sutikusi 2015 metais, kai šis buvo atėjęs kaip liudininkas duoti parodymų oficialioje jos vyro A. Litvinenkos nužudymo tyrimų byloje.

Pati A. Litvinenkos našlė sakė baimės nejaučianti.

„Tai mano užduotis – tęsti vyro Sašos darbą. Jam visuomet rūpėjo išsiaiškinti. Jis visada bendravo su žurnalistais. Dabar jis nebegali to daryti. Tad kalbu aš“, – sakė moteris.

Vokiečių politikams parūpo „abejotinų Rusijos pinigų srautai“ Europoje

M. Litvinenko tikisi tarptautinio, ypač europiečių, solidarumo su britais. Labai svarbi, pasak jos, esanti vokiečių pozicija.

O ji šįkart pasirodė besanti ryžtinga. Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen pareikalavo, kad incidentą ištirtų nepriklausomi Jungtinių Tautų (JT) cheminio ginklo ekspertai.

„Iš Rusijos aš tikiuosi, kad ji prisidės prie tyrimo“, – pabrėžė ministrė.

Krikščionių demokratų parlamentinės užsienio reikalų komisijos pirmininkas Norbertas Röttgenas ragino atidžiau patyrinėti Rusijos pinigų srautus Europoje. Juk akivaizdu, kad „Londone ir kituose Europos didmiesčiuose cirkuliuoja „abejotinas rusiškos kilmės stambusis kapitalas ir kad čia esama lengvo pinigų plovimo galimybių“.

„Didžioji Britanija, o ir kiti europiečiai privalėtų šioje srityje koreguoti ligšiolinę savo atvirumo politiką“, – sakė N. Röttgenas Vokietijos spaudos agentūrai. Tai, pasak politiko, būtų viena iš pirmųjų minėtų įvykių pasekmių.

Miuncheno saugumo konferencijos vadovas Wolfgangas Ischingeris ragino Vakarus užimti Rusijos atžilgiu vieningą poziciją, nepalikti Didžiosios Britanijos vienos.

Kol atvejis neišaiškintas, tai reiškia „dramatišką“ Rytų ir Vakarų santykių pablogėjimą, – sakė jis Vokietijos radijui „Deutschlandfunk“.

Po rusų šnipo apnuodijimo – šiurpus prisiminimas: išdavikai pasprings savo sidabriniais
© DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kodėl legendinis Sergejus Bubka savo sunkiausią pergalę atšventė Vilniuje su krepšininkais? interviu

Lietuvoje rugsėjo pradžioje viešėjęs ir kartu su buvusios SSRS krepšinio rinktinės nariais...

Netikėti paramos būstui rezultatai: išsikelti į regioną panoro šimtai miestiečių kreiptis dar nevėlu (31)

Regionų atgaivinimas ir emigracijos mažinimas – tokie yra pagrindiniai paramos jaunų šeimų...

Šių dalykų Ušackas dabar nenorėtų prisiminti: Pavilionis priminė jo kalbas apie Rusiją Priežiūros komitetas įspėjo Pavilionį  (177)

Savo ketinimų dalyvauti prezidento rinkimuose atsisakęs parlamentaras Žygimantas Pavilionis...

Lauko reklama sukėlė didžiulį pasipiktinimą: ar tai butai naktinėms plaštakėms? (12)

Nekilnojamojo turto vystytojai ieško pačių įvairiausių reklamos sprendimų, kad tik patrauktų...

Sinoptikų prognozė – be šviesių akimirkų: rytoj ryte pasiruoškite gramdyti ledą (36)

Sinoptikė Izolda Marcinonienė perspėja, kad ateinanti naktis gali atnešti dar didesnių...

Bogušienė kirto ministerijai: turime išsaugotą susirašinėjimą, po kurio ir margarinas virto sveiku produktu papildyta SAM komentaru (189)

Maisto technologė Raminta Bogušienė antradienį išplatino spaudos pranešimą, kuriame kaltina...

Italas lietuviams išdavė skaniausio pesto receptus (2)

Genujiečiai jau daug metų stengiasi, kad ryškiai žalias ir kvapnus bazilikų padažas patektų į...

Donore tapusi Vida: atiduodi inkstą ir gauni sveiką normaliai gyvenantį žmogų (1)

Tai sako Vida Svetlikauskienė, padovanojusi inkstą savo vyrui. Žmonėms labai sunku apsispręsti...

Milijonierę senjorę vedęs rusų skandalistas atvėrė miegamojo duris: giriasi net labai pikantiškomis detalėmis (15)

37 m. šou verslo atstovas Gogenas Solncevas savo paskyros instagrame skaitytojams pasigyrė, kad...