aA
Nuo to laiko, kai Talibanas įžengė į Kabulą ir žlugo ankstesnė vadovybė, prabėgo mėnuo. Afganistano ištekliai išseko ir šaliai, kuri kliaujasi beveik vien tik užsienio parama, tai gali reikšti katastrofą.
Po pirmo Talibano valdymo mėnesio – slegiantys vaizdai Afganistane: tai gali reikšti katastrofą
© Scanpix

Savo istorija pasidalijęs Afganistano gydytojas iš Talibano susilaukė daugybės grasinimų mirtimi. Jis jau ilgą laiką nebegauna atlyginimo, tačiau vis vien tebedirba vienoje iš valstybinių Kabulo ligoninių. Daugelis jo personalo taip pat dar dirba ir daro tą neatlygintinai.

Maždaug 20 proc. darbuotojų pasitraukė. Be atlygio jie nebegalėjo darbuotis ir išmaitinti šeimų.

Tačiau likusieji – įskaitant sveikatos priežiūros sektoriaus darbuotojas moteris – tebedirba be atlygio. Šalyje vis mažėja medicininės įrangos ir senka vaistų atsargos. Jei nebus jokių esminių pokyčių, sistema ilgai neišsilaikys.

„Kiekvieną rytą, kai ateinu į ligoninę, svarstau, kad galbūt šiandien ji sugrius“, – pasakojo savo tapatybės nenorėjęs atskleisti gydytojas.

Viskas yra labai paprasta. Afganistano ištekliai išseko.

Daugiau nei 9 mlrd. dolerių (7,6 mlrd. eurų) užsienio rezervų – dauguma jų Jungtinių Valstijų bankuose – įšaldyta. Nors buvo pažadėta tarptautinė pagalba – dar 100 mln. eurų humanitarinės pagalbos, kurią suteikti neseniai įsipareigojo Europos Sąjunga – oro uostas vis dar neatidarytas, o afganistaniečiai jokios apčiuopiamos finansinės pagalbos dar nesulaukė.

Po pirmo Talibano valdymo mėnesio – slegiantys vaizdai Afganistane: tai gali reikšti katastrofą
© Scanpix

Šaliai, kuri kliaujasi beveik vien tik užsienio parama, tai gali reikšti katastrofą. Tuo tarpu tarptautinė Vakarų bendruomenė suka galvas, kaip padėti paprastiems afganistaniečiams neremiant paties Talibano.

Nuo to laiko, kai Talibanas įžengė į Kabulą praėjo mėnuo. Netrukus po to prezidentas Ashrafas Ghani pabėgo iš šalies drauge su Centrinio banko valdytoju ir daugybe kitų aukšto rango pareigūnų. Tūkstančiai dėl savo gyvybės besibaiminančių žmonių taip pat paliko šalį.

Jų pakeisti tiesiai iš kovų atskubėjo tūkstančiai mūšio lauke užgrūdintų islamo kovotojų. Jie įrengė ginkluotus patikros punktus, persikėlė į prezidento rezidenciją ir ėmė kontroliuoti gausybės krizių kamuojamą ekonomiką, o šį procesą papildo nuolatiniai gandai apie vidinius konfliktus naujojoje Talibano vadovybėje.

Po pirmo Talibano valdymo mėnesio – slegiantys vaizdai Afganistane: tai gali reikšti katastrofą
© Scanpix

Kurį laiką sklandantys gandai paskatino parduotuvių Kabulo centre užsidarymą baiminantis, kad tarp konkuruojančių stovyklų rėmėjų įsiplieks smurtas, rašo news.sky.com.

Tačiau užsidariusių įstaigų filmuoti žurnalistams Talibano policijos pareigūnai neleido ir ėmė agresyviai teirautis, kodėl koncentruojamasi į neigiamus naujojo režimo aspektus.

„Eikite apžiūrėti veikiančių parduotuvių, – vienas iš pareigūnų nurodė žurnalistams. – Kodėl jūs kreipiate dėmesį tik į uždarytas?“

Žurnalistams išties pavyko pamatyti veikiančių ir šurmuliuojančių prekyviečių, tačiau jie matė mažai veikiančių parduotuvių ir daug tuščių prekystalių turguose.

Po pirmo Talibano valdymo mėnesio – slegiantys vaizdai Afganistane: tai gali reikšti katastrofą
© Scanpix

Pasak „Atlantic Council“, buvęs Centrinio banko valdytojas Ajmalis Ahmady teigė, kad Talibanas turi „užtektinai pajamų perversmui, tačiau ne valstybės valdymui“.

Tūkstančiai žmonių kasdien visoje sostinėje valandų valandas laukia prie bankų norėdami išsiimti savo grynųjų pinigų.

„Šiais laikais išgyventi Afganistane yra pernelyg sudėtinga, – žurnalistams pasakojo vienas vyriškis. – Tai mūsų pačių pinigai. Jie pasiėmė mūsų pinigus, jie laiko mūsų pinigus ir nenori mums jų išmokėti.“

Po pirmo Talibano valdymo mėnesio – slegiantys vaizdai Afganistane: tai gali reikšti katastrofą
© Scanpix

Kitas vyriškis piktai pasisakė apie tarptautinę bendruomenę: „Jie įšaldė [šalies] pinigus, tačiau dėl to problemų kilo ne valdžiai, o žmonėms“.

Vyriškis tęsė: „Valdžios žmonės yra saugūs... Bet pažvelkite į tuos žmones [mosteli ranka į minią prie banko]… Dabar jie nebeturi ko valgyti“.

Valstybinėms ligoninėms ši situacija reiškia, kad gydytojams tenka priimti širdį draskančius sprendimus, kurį pacientą gydyti, mat vaistų jie turi labai mažai.

Ligoninės, kurioje apsilankė žurnalistai, intensyvios priežiūros skyriuje gulėjo 16-metis jaunuolis. Jis yra komoje – vaikiną apsvaigino jį seksualiai išnaudoję prievartautojai.

Tėvai vaikiną apleido. Jis guli pririštas, kad neimtų judinti rankų ir neišsitrauktų prijungtų vamzdelių. Jaunuolio gyvybę palaikantys medikai būgštauja dėl to, kiek laiko jiems užteks vaistų ir pavyks išlaikyti jį gyvą.

„Jis tiesiog laukia mirties“, – konstatuoja prižiūrintis gydytojas.

Po pirmo Talibano valdymo mėnesio – slegiantys vaizdai Afganistane: tai gali reikšti katastrofą
© Scanpix

Jis neįsivaizduoja, kiek laiko pavyks palaikyti paauglio gyvybę – ar kiek laiko pavyks išlaikyti veikiančią ligoninę.

„Situacija yra labai slegianti, – aiškina gydytojas. – Aš esu akademikas. Aš ne politikas, todėl nesu įsitraukęs į tuos sprendimus, bet, mano manymu, tarptautinė bendruomenė neturėjo štai taip atsitraukti.“

„Negalima taip apleisti Afganistano žmonių... Reikia palaikyti Afganistaną. Būtina palaikyti visus gydytojus. Turite palaikyti mane – aš profesorius“, – pridūrė gydytojas.

Už kelių kilometrų milžiniškuose rūmuose įsikūrė Talibano kovotojai. Šie rūmai anksčiau priklausė liūdnai pagarsėjusiam karo vadui Abdului Rashidui Dostumui, žinomam dėl savo žiaurumo kovos lauke ir dėl prabangaus gyvenimo būdo. Anksčiau Dostumas buvo viceprezidentas.

Po pirmo Talibano valdymo mėnesio – slegiantys vaizdai Afganistane: tai gali reikšti katastrofą
© Scanpix

Prabanga tviskančiuose rūmuose įrengtas baseinas, pirtis ir tropinis šiltnamis. Talibano kovotojai buvusio viceprezidento nuotraukas, kuriomis nukabinėtas ilgas rūmų įėjimas, dabar pridengė religiniais judėjimo šūkiais. Kovotojai sėdi įsitaisę priešais išrikiuotus akvariumus su egzotinėmis žuvimis, daugelis jų gniaužia naujuosius amerikietiškus ginklus.

Vienas iš aukštesnio rango kovotojų žurnalistams tarė: „Čia gyveno labai blogi žmonės... Tauta badavo, o [Dostumas] pasistatė sau pilį... Be šitos jis turėjo ir daugiau pilių. Jis galėjo tuos pinigus atiduoti žmonėms, tada nebūtų buvę skurdo“.

Po pirmo Talibano valdymo mėnesio – slegiantys vaizdai Afganistane: tai gali reikšti katastrofą
© Scanpix

Suprantama, vis nesiliauja pranešimai apie plačiai išplitusį kyšininkavimą. Dabar Talibano kontroliuojamas Centrinis bankas teigia iš buvusių aukščiausio rango vyriausybės pareigūnų konfiskavęs 12,4 mln. dolerių (10,54 mln eurų) grynais ir auksu.

Bet turto konfiskavimas šalies ekonominių problemų neišspręs – jos yra gerokai labiau komplikuotos.

Tačiau Talibanas siekia visur – ypač užsienio žiniasklaidoje – išryškinti ankstesnės valdžios trūkumus.

Kaip pabrėžia Talibanas, A. R. Dostumo dvaras yra Afganistaną apėmusios endeminės korupcijos simbolis. Tačiau, prabėgus vienam Talibano valdymo mėnesiui, daugumai Afganistano gyventojų jų patiriamas vargas ir skurdas sulaukia ne sprendimų, o tik gausybės naujų veidų su ginklais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(56 žmonės įvertino)
3.5357

Top naujienos

Pateikė daugiau detalių apie Kauno klinikose mirusią COVID-19 sirgusią 23 metų gimdyvę: dukrytė gimė sveika

Kauno klinikose trečiadienį tragiškai pasibaigė COVID-19 sirgusios gimdyvės gimdymas. 23...

Lietuva – Kinijos ir Taivano kovos epicentre: tokių dalykų jau seniai niekas nematė (176)

Ryšius su Lietuva siekiantis plėsti Taivanas gali pasiūlyti savų privalumų, tačiau sudaryti...

Registrų centras sureagavo į COVID-19 sertifikatų duomenų nutekėjimą ir galimybių pasų saugumą: esame pasiruošę reaguoti (33)

Europoje nutekėjus ES COVID-19 sertifikatų QR kodų generavimo duomenims programišiai ėmė kurti...

Pirma sankryža, nubraižyta pagal Vilniaus naujus 12 standartų, vairuotojams jau spėjo užkliūti (1)

Chaosas , neįmanomai siaura, niekas nepaiso ženklų – taip apie pokyčius Vilniaus Vytenio ir...

Armonaitė: ribojimai gali griežtėti išvardijo, kokie būtini ribojimai tikrai išliks, o kurie gali griežtėti (814)

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako besitikinti, jog koronaviruso pandemija...

LGBT atstovų artimieji jungiasi bendriems veiksmams: sulaukia daug priešiškumo (381)

Trys LGBTQ+ atstovų šeimų narės ketvirtadienį surengė spaudos konferenciją, pristatydamos savo...

D+ Viktorija Vilcanaitė

Po skyrybų su Erica Jennings Jurgis Didžiulis kelia sparnus ir verčia naują lapą: kraustymasis iš bendrų namų veikė kaip terapija (13)

Pastaruoju metu dainų ir muzikos autorius Jurgis Didžiulis patyrė nemažai pokyčių. Skyrybos...

D+Arūnas Marcinkevičius

Archeologas Gintautas Zabiela apie savojo renesanso tebelaukiančią Klaipėdos pilį: tai milžiniška būsimų tyrimų bazė

Archeologas Gintautas Zabiela pasakoja, su kokiais sunkumais vis susiduriama, norint atstatyti...

D+Ernestas Naprys

Šiemet pasaulyje brangsta beveik viskas: dalies žaliavų kaina pašoko kelis kartus, o atsargos sparčiai senka (4)

Gamtinės dujos šiemet yra labiausiai pabrangusi žaliava – Europoje dujų kaina nuo metų...

Grasina, kad 2025-aisiais laukia naujoji pasaulio tvarka: teiginiai suklastotame dokumente neįtikėtini (4)

Portale „Laisvas laikraštis“ skelbiamas vaizdo įrašas, kuriame rusų autorius pasakoja apie...