aA
Didžioji Britanija paprieštaravo JAV prezidento teiginiams, kad „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje yra įveikta. IS ir toliau kelia grėsmę ir neturėdama teritorijos, sakoma Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime. Kovoje su IS esą dar yra daug ką nuveikti, „ir mes negalime nematyti, kokį pavojų ji kelia“.
Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Prieš tai JAV vyriausybė netikėtai paskelbė apie dalinių išvedimą iš Sirijos. Karių išvedimas jau pradėtas, trečiadienį pranešė Baltieji rūmai. JAV esą įveikė islamistų judėjimo „teritorinį kalifatą“. Tai nereiškia, kad koalicijos kova su IS baigta. Tačiau dabar prasideda naujas šios misijos etapas.

Naktį į ketvirtadienį prezidentas Donaldas Trumpas dar kartą gynė šį žingsnį. Vaizdo įraše tviteryje jis sakė: „Mes laimėjome prieš IS. Dabar metas mūsų kareiviams grįžti namo“. Jie yra didvyriai.

Pasak stoties CNN, D. Trumpas, priimdamas sprendimą, nesitarė nei su valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo, nei su gynybos sekretoriumi Jamesu Mattisu. Stotis citavo respublikonų senatorių Bobą Corkerį, teigusį, kad sprendimas buvo šokas vyriausybės nariams. „New York Times“ rašė, kad Pentagono atstovai iki paskutinio momento nesėkmingai mėgino atkalbėti D. Trumpą nuo jo sprendimo. Vyriausybės atstovai žurnalistams teigė, kad karių išvedimo tvarkaraštis dar rengiamas. Klausimų apie detales jie nekomentavo.

JAV vadovauja tarptautinei koalicijai, kuri Sirijoje kovoja su IS. Sirijoje dislokuota apie 2 000 amerikiečių kareivių, kurie oficialiai čia yra tam, kad apmokytų ir konsultuotų Sirijos opozicinius dalinius.

Bobas Corkeris
Bobas Corkeris
© Reuters / Scanpix

S. Trumpo sprendimą išvesti karius sukritikavo ir jo paties partijos nariai. IS jokiu būdu nėra įveikta, rašė, pavyzdžiui, respublikonų senatorius iš Pietų Karolinos Lindsey Grahamas, kuris iš tikrųjų yra D. Trumpo gynėjas. Anot jo, JAV dalinių išvedimas yra didelė „Obamos lygio klaida“ ir padės IS įgyvendinti savo siekius vėl plėstis regione.

Respublikonų senatorius iš Floridos Marcas Rubio kalbėjo apie skubotą atsitraukimą ir siaubingą klaidą, kuri persekios šalį dar daug metų. Sprendimas esą priimtas nepaklausius kariškių ir turės didelių padarinių JAV. Respublikonų senatorius iš Kolorado valstijos Cory Gardneris paragino D. Trumpą atsisakyti savo sprendimo.

Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Šeši respublikonų senatoriai, tarp jų L. Grahamas ir M. Rubio, laišku tiesiogiai kreipėsi į D. Trumpą, ragindami persvarstyti savo sprendimą.

Savo nusivylimo ir susierzinimo neslėpė ir respublikonai Atstovų Rūmuose. Demokratų lyderė šiuose Rūmuose Nnacy Pelosi pareiškė, kad paskubėta paskelbti pergalę prieš IS ir atitrakti JAV dalinius iš Sirijos.

Saugumo ekspertai taip pat kalbėjo apie neapgalvotą ir nutrūktgalvišką žingsnį, kuris palankus dar toli gražu neįveiktai IS, o taip pat Sirijos prezidentui Basharui al Assadui, Iranui ir Rusijai.

Iš Maskvos D. Trumpas tuo tarpu sulaukė pagyrų. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė sakė, jog yra reali politinio susitarimo perspektyva. JAV daliniai Sirijoje esą buvo be JT mandato ir neprašyti Sirijos vyriausybės.

DELFI primena, kad D. Trumpas trečiadienį pareiškė, kad jo šalis įveikė džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje, o vienas amerikiečių pareigūnas nurodė, kad visi amerikiečių kariai bus išvesti iš šios karo nuniokotos šalies.

„Įveikėme ISIS (IS) Sirijoje; (tai) buvo vienintelė priežastis būti ten per Trumpo prezidentavimą“, – sakoma respublikono prezidento „Twitter“ žinutėje.

Minėtas pareigūnas nurodė, kad galutinis sprendimas buvo priimtas antradienį.

„Visiškas išvedimas. Visa reiškia visa“, – į klausimą, ar kariai bus išvesti iš visos Sirijos, atsakė pareigūnas.

Kai buvo paklaustas, kada tai galėtų būti padaryta, pareigūnas atsakė: „Užtikrinsime, kad pajėgų apsauga būtų tinkamai palaikoma, bet kuo įmanoma greičiau.“

Tuo metu Pentagonas atsisakė išsamiai komentuoti pranešimus apie karių išvedimą.

„Šiuo metu ir toliau dirbame su ir per mūsų partnerius regione“, – pareiškė JAV Gynybos departamento atstovas pulkininkas Robas Manningas.

JAV kariai Sirijoje
JAV kariai Sirijoje
© Reuters / Scanpix

Šiuo metu Sirijoje dislokuota maždaug 2 tūkst. amerikiečių kariškių. Dauguma jų dalyvauja parengimo ir konsultavimo misijose, remdami su IS kovojančias vietos pajėgas.

Didelę dalį šių pajėgų sudaro kurdų kovotojai iš Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) aljanso, kurį Turkija laiko teroristine grupuote.

Ankara šiuo metu planuoja pradėti operaciją prieš dar vieną kurdų sukarintą organizaciją – Liaudies apsaugos dalinius (YPG).

Nors YPG reikšmingai palengvino Vašingtonui kovą prieš IS, dėl jo paramos šiai organizacijai smarkiai paaštrėjo Vašingtono ir Ankaros santykiai.

Dvišaliai ryšiai pašlijo, kai JAV įrengė stebėjimo postus Sirijos šiaurėje, netoli sienos su Turkija, taip siekdama neleisti kilti konfliktui tarp Turkijos kariuomenės ir YPG.

IS 2014-aisiais užėmė didelius Sirijos ir kaimyninio Irako ruožus. Užimtas teritorijas grupuotė valdė geležiniu kumščiu, taikydama griežtą islamo teisės interpretaciją.

Tačiau nuo to laiko džihadistų svajonė įkurti visavertę valstybę žlugo, jiems per įvairias puolimo kampanijas praradus didžiąją dalį užimtos teritorijos.

Sirijoje IS kovotojai vis dar kontroliuoja kelis anklavus ir kaimus aplink Hadžino miestą.

Didžioji dalis JAV karių dislokuoti šiaurės Sirijoje, bet nedidelis kontingentas yra ir bazėje Tanfo regione, esančiame šalia Jordanijos ir sienos su Iraku.

Pentagono pareigūnai neiškart sugebėjo pateikti komentarų po ankstesnės D. Trumpo „Twitter“ žinutės, skelbiančios, kad IS buvo „nugalėta“. Galiausiai viena atstovė nurodė, kad Gynybos departamentas jau yra „pradėjęs procesą“, kad amerikiečių kariai grįžtų namo.

Įstatymų leidėjai savo ruožtu peikė prezidento sprendimą ir sakė, kad tai gali paskatinti Ankarą atakuoti JAV remiamus kurdų kovotojus.

Dauguma JAV karių laikomi šiaurės Sirijoje, bet nedidelis kontingentas taip pat yra Tanafo bazėje netoli sienos su Jordanija ir Iraku.

D. Trumpas anksčiau skeptiškai vertino JAV pajėgų vaidmenį Sirijoje. Kovą jis sakė norįs „greitai“ sugrąžinti karius namo.

Tačiau kariniai patarėjai ir tarptautiniai sąjungininkai perspėjo D. Trumpą nesiimti skuboto pajėgų išvedimo. Vėliau prezidentas sutiko, kad misija Sirijoje būtų vykdoma neribotą laiką.

JAV pareigūnai negalėjo atsakyti, koks bus išvedimo kalendorius, tik nurodė, jog tai bus siekiama atlikti „kiek įmanoma greičiau“.

Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders sake, kad JAV vadovaujama koalicija, kuriai priklauso dešimtys šalių, toliau kovos su džihadistais.

„Šios pergalės prieš ISIS Sirijoje nesiunčia signalo užbaigti Pasaulinę koaliciją arba jos kampaniją“, – sakoma S. Sanders pranešime.

Pentagonas nesutiko atsakyti, koks bus kontingento išvedimo poveikis aviacijos operacijoms Sirijoje, vykdomoms nuo 2014-ųjų pabaigos.

Vienas aukšto rango JAV administracijos pareigūnas sakė, kad D. Trumpo sprendimas atitinka jo daug metų reikštus komentarus.

„Ginčyčiau teiginį, kad kas nors šioje administracijoje buvo užkluptas netikėtai“, – pažymėjo pareigūnas.

Kurdų kovotojų klausimas

JAV remiamo su „Islamo valstybe“ Sirijoje kovojančio Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) aljanso didžiąją dalį sudaro kurdai. Turkija šias pajėgas vadina „teroristine“ grupuote.

Ankara šiuo metu planuoja pradėti operaciją prieš dar vieną kurdų sukarintą organizaciją – Liaudies apsaugos dalinius (YPG).

YPG atliko itin svarbų vaidmenį Vašingtono pastangose įveikti IS Sirijoje, bet kurdų kovotojams teikiama parama kurstė įtampą tarp Vašingtono ir Turkijos.

Tačiau JAV Valstybės departamentas trečiadienį paskelbė patvirtinęs 3,5 mlrd. vertės sandorį parduoti Turkijai raketų „Patriot“ ir susijusios įrangos. Tikėtina, kad tai gali būti santykių atšilimo ženklas.

JAV sprendimas trauktis iš Sirijos yra ne vien kurdams reikšmingas įvykis, bet ir sukrėtimas daug metų šiame regione JAV vykdytai doktrinai.

Dar praeitą savaitę specialusis JAV pasiuntinys kovos su IS reikalams Brettas McGurkas sakė, kad „niekas neskelbia, jog misija yra baigta“.

„Per daugelį metų įsitikinome mažiausiai vienu dalyku – kad (pastangos) įveikti tokias grupuotes kaip („Islamo valstybė“) reiškia, jog negali tiesiog jas nugalėti fizinėje erdvėje ir tuomet pasitraukti“, – aiškino jis.

„Trumparegiškas ir naivus“

Didžiosios Britanijos, jau seniai remiančios kovos su IS kampaniją Sirijoje, vyriausybės atstovas pabrėžė, kad toje šalyje „dar reikia daug nuveikti“.

„Neturime išleisti iš akių jų keliamos grėsmės. Netgi netekusi teritorijų (IS) išliks grėsmė“, – sakoma atstovo pareiškime.

Britanijos jaunesnysis gynybos ministras Tobias Ellwoodas savo ruožtu pareiškė „griežtai nesutinkantis“ su D. Trumpo išvada, kad džihadistai Sirijoje jau įveikti.
„Tai virto kitokių formų ekstremizmu, ir grėsmė tebėra labai aktuali“, – pabrėžė jis.

Prancūzija ketvirtadienį pareiškė liksianti dalyvauti su IS kovojančioje koalicijoje.

„Kol kas, aišku, liksime Sirijoje“, – televizijai „CNews“ sakė šios šalies Europos reikalų ministrė Nathalie Loiseau ir pridūrė, kad „kova su terorizmu nebaigta“.

„Tiesa, kad koalicija padarė reikšmingą pažangą Sirijoje, bet ši kova tęsiasi, ir mes ją tęsime“, – kalbėjo ji.

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas, prieš Kalėdas nuvykęs aplankyti Irake dislokuotų šalies karių, akcentavo koalicijos atliekamą darbą ir jos „tebegaliojančius įsipareigojimus kovoti su „Da'esh“ (IS) ir jos šalininkais“.

JAV buvimas Sirijoje laikomas vienu svarbiausių veiksnių, ribojančių Rusijos ir Irano įtaką šioje šalyje. Sirijos prezidento Basharo al Assado vyriausybę remia proiranietiškos sukarintos grupuotės, o Maskva 2015 metais įsitraukė į konfliktą Damasko pusėje.

JAV veikiančio Viduriniųjų Rytų instituto vyresnysis darbuotojas Charles'as Listeris sakė, kad D. Trumpo sprendimas yra „nepaprastai trumparegiškas ir naivus“.

„Tai svajonių scenarijus ne vien ISIS, bet ir Rusijai, Iranui ir Assado režimui – visi jie gaus reikšmingos naudos iš JAV pasitraukimo“, – aiškino analitikas.

IS kovotojai 2014 metais užėmė didžiules teritorijas Sirijoje ir kaimyniniame Irake. Savo kontroliuotą erdvę grupuotė valdė geležiniu kumščiu, taikydama griežtą islamo teisės interpretaciją.

Tačiau nuo to laiko džihadistų svajonė įkurti visavertę valstybę žlugo, jiems per įvairias puolimo kampanijas praradus didžiąją dalį užimtos teritorijos.

Sirijoje IS kovotojai vis dar kontroliuoja kelis anklavus ir kaimus aplink Hadžino miestą, įskaitant Šaafos ir Susos gyvenvietes.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kas plauna smegenis Lietuvai: apklausos rodo, už ką verta padėkoti Putinui ir kur prašovė Kremlius (516)

Lietuviai, kam jums ta kariuomenė? Nereikia jums ES ir NATO – vien išlaidos, nelaimės, pamintos...

Po „Brexit“ sukelto chaoso Britanijoje – nerimas iš Europos lyderių: JK tai būtų katastrofiška trys scenarijai (25)

Europos Sąjunga antradienį paragino Didžiąją Britaniją apsispręsti, kaip ji nori tęsti...

Pasikeitus mokesčiams, keičiasi ir pensija: dirbantys savarankiškai turėtų pasiskaičiuoti (42)

2019 metais įsigalioję mokestiniai ir pensijų kaupimo pakeitimai palietė visus dirbančiuosius,...

Nesėkmingą greičio ruožą įveikęs Vanagas: valandos per dvi dienas neatsiloši (76)

Benediktui Vanagui ir Sebastianui Rozwadowskiui, „ General Financing team Pitlane “ ekipažas,...

4 mėnesių kūdikis vis dar komoje: iš mediko – niūri prognozė (90)

Po dar vieno sukrėsto vaiko sindromo atvejo, kai kūdikis atsidūrė komoje, prof. dr. Rimantas...

Aštunta diena Dakare sėkminga ne visiems lietuviams – dėl geriausio rezultato laukia kova papildyta 02.54 val. (332)

Aštuntoji Dakaro ralio diena buvo permaininga kaip niekada. Organizatoriai žadėjo nelengvą dieną,...

Gintarė Karaliūnaitė pirmą kartą prabilo apie santykius su Rolandu Janavičiumi: tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė (77)

Dažnai sakoma, kad itin populiariems pramogų pasaulio atstovams, retai sekasi asmeniniame gyvenime....

Istorinis balsavimas: „Brexit“ susitarimas atmestas, balsuos dėl nepasitikėjimo May (742)

Antradienio vakarą, 19 valandą vietos (21 val. Lietuvos) laiku, po ilgų derybų ir premjerės...

Vilnietė patikrino, ką galima rasti Lenkijos išparduotuvių miestelyje: užėjus į pirmą parduotuvę mane ištiko euforija (206)

Iš Italijos slidinėjimo kurorto į Lietuvą garmėjusi Agnė negalėjo praleisti progos aplankyti...

Šaltojo karo metu netrūko kuriozų: juoką sukėlė pasikėsinimas į JAV šnipų lėktuvą (30)

Šaltasis karas tarptautinėje arenoje buvo neramūs laikai. Abi kariaujančios pusės darė viską,...