aA
Žurnalisto Arkadijaus Babčenkos niekas nenužudė.
Tačiau vargu ar kas jus apkaltintų, jei praėjus ne daugiau kaip kelioms valandoms po pirmųjų pranešimų, gautų vėlų gegužės 29-osios vakarą, pažvelgę į negyvo, kraujo klane veidu į grindis gulinčio jo kūno nuotrauką automatiškai pasidarytumėte išvadas apie dar vieno rusų reporterio nužudymą.

Ta nuotrauka buvo sufalsifikuota. Pasak Ukrainos saugumo pareigūnų, ja buvo naudojamasi kaip viena iš priemonių, turėjusių sutrukdyti tiems, kurie iš tiesų rengė A. Babčenkos nužudymo planą.

Kas buvo šio kadro autorius ir skelbėjas, kol kas nežinoma. Neaišku net, ar nuotraukoje tikrai A. Babčenka. Bet jos paviešinimas ir išplatinimas praėjus vos kelioms valandoms po pranešimo apie tariamą nužudymą yra pinklės, kurias spendžiant dalyvavo ir buvęs žurnalistas, ir Ukrainos politikas, ir galbūt nemažai kitų asmenų, skelbiama Laisvosios Europos radijo (RFE/RL) portale.

Nuotrauka buvo paskelbta buvusio Ukrainos reporterio, kaip pats tvirtina, dirbančio Vašingtone įkurtoje konsultavimo paslaugas teikiančioje organizacijoje, „Facebook“ puslapyje.

Ją labai greitai pamatė Ukrainos ir Rusijos reporteriai, tačiau žiniasklaidos kanalai dėl kraujo vaizdo jos viešinti nesiryžo.

Nuotrauką paskelbęs reporteris Jevgenijus Laueras gegužės 29 d. kalbėdamas su RFE/RL pasakė, kad tą kraupų kadrą jam perdavė šaltinis iš teisėsaugos struktūros, kurį įvardyti jis atsisakė.

Praeityje įvairiuose Ukrainos žiniasklaidos kanaluose dirbęs J. Laueras pastaruoju metu yra siejamas su įmone „Trident Group LLC“. Vašingtone Arlingtono rajone įkurta bendrovė, kaip pati nurodo, specializuojasi įstatymų vykdymo priežiūros, tyrimų, informacijos rinkimo ir analizavimo, taip pat konfliktų prevencijos ir sprendimo, tarptautinės rizikos kontrolės, asmeninės apsaugos ir specialiųjų operacijų vykdymo srityse.

Bendrovės prezidentas Jurijus Koškinas RFE/RL portalui patvirtino, kad J. Laueras iš tiesų dirba „Trident“, tačiau taip pat patikino nieko nežinąs apie šio asmens bendradarbiavimą su Ukrainos saugumo tarnyba vykdant pinklių, į kurias turėjo pakliūti galimi A. Babčenkos žudikai, spendimo operaciją.

Ką tik pasirodžiusią nuotrauką atsisakė viešinti ir RFE/RL, tačiau ne vien todėl, kad joje matomas kraujas, bet ir dėl neaiškių jos patekimo viešumon šaltinių.

Papildomų klausimų kėlė ir nuotraukos fotografavimo laikas: juk Ukrainos pareigūnai, įskaitant ir vieną politiką, minėjo, kad A. Babčenka mirė greitosios pagalbos automobilyje pakeliui į ligoninę. Vadinasi, fotografavimo akimirką jis tebebuvo gyvas?

Savo „Facebook“ paskyroje Ukrainos politikas Antonas Heraščenka pamėgino pateisinti slaptumą, kurio buvo laikomasi vykdant Ukrainos saugumo tarnybos inicijuotą falsifikavimo operaciją.

Slaptumas, pasak jo, buvo būtinas – net menkiausia detalė negalėjo būti nutekinta.

„Kaip tik dėl šios priežastie ir buvo nufotografuota neva auka tapusio A. Babčenkos kūnas“, – parašė A. Heraščenka.

Gegužės 30 d., kai A. Babčenka pasirodė spaudos konferencijoje ir pagrindinė Ukrainos saugos agentūra – SBU – atskleidė tiesą apie paspęstas pinkles, kurių tikslas buvo suimti įtariamus sąmokslininkus, į papildomus klausimus apie savo dalyvavimą J. Laueras atsakyti nepanoro – atsiuntė tik žinutę su šypseną reiškiančiais jaustukais.

Jis nesureagavo ir į papildomas per „Facebook“ atsiųstas žinutes.

Nors oficialūs Ukrainos pareigūnai tvirtino, kad operacija įvykdyta sėkmingai (pirma, buvo užkirstas kelias A. Babčenkos nužudymui, ir antra, pavyko išsiaiškinti, koks vaidmuo jį organizuojant teko Rusijos saugumo agentūroms), už spaudos ir informacijos laisvę kovojantys aktyvistai sumanytą apgavystę pasmerkė.

Sudarytas precedentas, anot jų, taps akstinu suabejoti teisėsaugos institucijų ir žiniasklaidos organizacijų skelbiamos informacijos patikimumu.

„Vienas toks atvejis meta šešėlį visoms kitoms politinių žmogžudysčių versijoms“, – išplatintame pranešime nurodė Christophe‘as Deloire‘as iš organizacijos „Žurnalistai be sienų“.

Gegužės 30 d. vienas palankiai Rusijos atžvilgiu nusitęs „Twitter“ naudotojas sufalsifikuotą nuotrauką jau panaudojo. Savo komentare jis nurodė, kad nuo šiol negalima tikėti ir kitų nuotraukų autentiškumu bei paminėjo tas, kuriose nufotografuoti gelbėtojai iš „Baltųjų šalmų“, padėję civiliams karo ištiktoje Sirijoje.

Ukraina prisipažino už visus žurnalistus. Nuo šiol niekada nebus galima tikėti emocijas keliančiais straipsniais ir nuotraukomis“, – parašė Antikaratel pasivadinęs internautas.

Kalbėdamas su reporteriais ir rašydamas žinutes socialiniuose tinkluose minėtos nuotraukos A. Babčenka nepakomentavo. Jis atsiprašė žmonos ir pagyrė SBU pareigūnus už puikiai atliktą darbą.

Vėlesnėje „Twitter“ žinutėje A. Babčenka be jokių užuolankų išsakė savo nuomonę apie Rusijos vyriausybę.

„Žadėjau mirti sulaukęs 96-erių, sušokęs ant V. Putino kapo ir pasidaręs asmenukę ant tanko „Abrams“ Tverės bulvare. <...> Taip ir pasistengsiu padaryti“, – parašė jis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1100)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (23)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (410)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (14)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (15)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

DELFI autoriai pagerbti Titanų statulėlėmis (16)

Antradienio vakarą į iškilmingą vakarą MO muziejuje rinkosi DELFI autoriai ir bičiuliai. Čia...

Antrame kėlinyje įvarčiais prapliupę serbai sutriuškino Lietuvos rinktinę (186)

Lietuvos futbolo rinktinė sužaidė geriausią pirmą kėlinį UEFA Tautų lygoje, tačiau antrajame...

Neuromokslininkas Bredesenas: norite nesusirgti Alzheimeriu – venkite pagrindinių ligos sukėlėjų (22)

„Holistic Primary Care“ redaktorius Erikas Goldmanas kalbasi su dr. Dale’u Bredesenu –...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (3)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...