aA
Rusija stengsis užtikrinti kovinėse operacijose Sirijoje dalyvaujančių oro pajėgų saugumą, todėl vienoje karinėje bazėje bus dislokuotas zenitinių raketų kompleksas S-300, trečiadienį pareiškė prezidentas Vladimiras Putinas, reaguodamas į ankstesnę dieną įvykusį incidentą, kai Turkija numušė vieną Rusijos karo lėktuvą prie sienos su Sirija.
Rusijos priešlėktuvinė sistema S-300
Rusijos priešlėktuvinė sistema S-300
© Reuters/Scanpix

„Kalbant apie skrydžių saugumo užtikrinimą per mūsų kovines operacijas Sirijoje, vakar paskelbtų pasiūlymų nepakanka. Mes tai jau ryte aptarėme su Gynybos ministerija, – žurnalistams sakė V.Putinas. – Mūsų oro pajėgų bazėje Sirijoje bus dislokuotas oro erdvės gynybos kompleksas S-300. Tikiuosi, kad tai kartu su kitomis priemonėmis, kurių imsimės, pakaks skrydžių saugumui užtikrinti.“

„Noriu pasakyti, kad mes, be abejo, kuo rimčiausiai vertinsime tai, kas įvyko, o visi mūsų ištekliai bus naudojami saugumui užtikrinti“, – pabrėžė jis.

Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© Reuters/Scanpix

Latakijos pakrantės rajone taip pat bus dislokuotas kreiseris „Moskva“, kuriame įrengta analogiška priešlėktuvinės gynybos sistema C-300 „Fort“.

Tai leis sustiprinti priešlėktuvinės gynybos priemones.

Generalinio štabo vyriausiosios operatyvinės valdybos pirmininkas Sergejus Rudskojus pažymėjo, kad visi taikiniai, keliantys Rusijai potencialią grėsmę, bus sunaikinti.

S.Rudskojus sakė, kad Rusija nutrauks bet kokį karinį bendradarbiavimą su Turkija, tarptautinėje bendruomenėje didėjant nerimui, kad šis incidentas gali eskaluotis į didelį konfliktą.

S.Rudskojus tvirtino, kad Su-24 nebuvo įskridęs į Turkijos oro erdvę, taip pat neigė, kad Turkijos armija stengėsi užmegzti radijo arba vizualinį kontaktą su to lėktuvo pilotais prieš jį numušant.

Generolas teigė, kad lėktuvas buvo numuštas, kai buvo Sirijos oro erdvėje, ir smerkė tą incidentą kaip „šiurkštų tarptautinių įstatymų pažeidimą“, kuris gali sukelti „griežčiausių pasekmių“.

Generalinio štabo atstovas sakė, kad Rusija pasiųs patruliuoti valdomomis raketomis apginkluotą kreiserį „Moskva“ patruliuoti Viduržemio jūroje netoli Latakijos.

„Visi taikiniai, keliantys mums potencialų pavojų, bus sunaikinti“, – perspėjo jis.

Zenitinių raketų sistema C-400 skirta gynybai nuo aviacijos ir kosminių smūgių.

V. Putinas ragina Rusijos žmones nevykti į Turkiją

V. Putinas trečiadienį palaikė Užsienio reikalų ministerijos rekomendaciją šalies piliečiams susilaikyti nuo kelionių į Turkiją po to, kai Ankaros naikintuvai numušė Rusijos karo lėktuvą Su-24 prie sienos su Sirija.

„Po tokių tragiškų įvykių, kaip mūsų lėktuvo sunaikinimas ir piloto žūtis, tai yra priverstinė priemonė, o URM teisingai elgiasi, perspėdama mūsų piliečius apie pavojų“, – V.Putinas sakė duodamas interviu televizijai.

V.Putinas žurnalistams taip pat pareiškė, kad Ankaros vyriausybės vykdo Turkijos islamizavimo politiką.

„Problema ne tragedijoje, su kuria susidūrėme vakar, – problema daug gilesnė. Tai stebime mes ... ir mato visas pasaulis: dabartinė Turkijos vadovybės jau nemažai metų vykdo gana tikslingą vidaus politiką, palaikydama savo šalies islamizaciją“, – sakė prezidentas.

V.Putinas pridūrė, kad islamas yra pasaulinė taiki religija ir vienas iš tradicinių tikėjimų, taip pat Rusijoje.

„Mes patys palaikome islamą ir toliau tai darysime, bet kalbame apie palaikymą kokiai nors labiau radikaliai krypčiai. Ir tai savaime sukuria labai nepalankią atmosferą, kuri nepastebima iš pirmo žvilgsnio“, – pabrėžė jis.

Turkijos numuštas „Su-24“: D. Medvedevas atskleidė, kokios bus pasekmės

Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas Turkijos karinių oro pajėgų ataką prieš Rusijos lėktuvą „Su-24“ Sirijoje pavadino nusikalstamais veiksmais. Ministrų kabineto vadovas šiuos įvykius žurnalistams pakomentavo atvykęs į Jekaterinburgą, po ilgos kelionės per Pietryčių Azijos šalis, skelbia newsru.com.

„Neprotingai nusikalstami Rusijos lėktuvą numušusios Turkijos valdžios veiksmai lėmė tris pasekmes, – pareiškė D. Medvedevas. – Pirma, pavojingą santykių tarp Rusijos Federacijos ir NATO paaštrėjimą, kurio negalima pateisinti jokiai interesais, įskaitant valstybinių sienų apsaugą. Antra, Turkija savo veiksmais pademonstravo, iš esmės, ginanti „Islamo valstybės“ sukilėlius. Tai nestebina, turint omenyje turimus duomenis apie tiesioginį kai kurių Turkijos pareigūnų, susijusių su „Islamo valstybei“ priklausančių įmonių gaminamų naftos produktų tiekimu, finansinį interesą“.

Dmitrijus Medvedevas
Dmitrijus Medvedevas
© AP/Scanpix

„Ir, trečia, pakirsti ilgamečiai geri kaimyniški santykiai tarp Rusijos ir Turkijos, įskaitant ekonomikos ir humanitarinės pagalbos srityse, – pažymėjo Rusijos premjeras. – Šią žalą bus sunku kompensuoti, dėl to gali būti atsisakyta eilės svarbių bendrų projektų ir Turkijos kompanijos gali prarasti savo pozicijas Rusijos rinkoje“.

Laikraščio „Kommersant“ turimais duomenimis, Rusijos ir Turkijos santykių krizė pirmiausia atsilieps tokiems projektams kaip dujotiekio „Turkijos srautas“ ir „Rosatom“ atominės elektrinės Turkijoje statybos. Reikia pažymėti, kad dujotiekio perspektyvos ir iki incidento su lėktuvu buvo miglotos – „Gazprom“, netekęs milijardų rublių dėl žemėje likusių vamzdžių, kalbėjo apie statybos terminų perkėlimą neapibrėžtam laikui.

Aukštas pareigas užimantys leidinio šaltiniai pažymi, kad pablogėjus santykiams gali kilti problemų ir dėl Rusijos laivų plaukimo per Juodosios jūros sąsiaurius, nepaisant to, kad pagal tarptautinius susitarimus tai gali būti ribojama tik karo atveju.

Turkija švelnina toną

Turkijos premjeras Ahmetas Davutoglu trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė nenorėjo pakurstyti įtampos su „mūsų drauge“ Rusija, kalbėdamas kitą dieną po to, kai Turkijos pajėgos numušė Rusijos karo lėktuvą prie sienos su Sirija.

„Neturėjome ketinimų įtempti (santykius) su Rusijos Federacija, – A.Davutoglu sakė valdančiosios partijos nariams parlamente. – Rusija yra mūsų draugė ir kaimynė.“

R. T. Erdoganas: Turkija nenori įtampos eskalacijos

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį pareiškė, kad Turkija nenori jokio įtampos eskalavimo su Rusija po to, kai pasienyje su Sirija numušė jos lėktuvą, tačiau pabrėžė, kad visada gins Turkijos sienas.

„Neketiname eskaluoti šio incidento. Tiesiog giname savo saugumą ir mūsų brolių teises“, – sakė R.T.Erdoganas televizijos transliuotame pasisakyme Stambule.

Recepas Tayyipas Erdoganas
Recepas Tayyipas Erdoganas
© AFP/Scanpix

„Turkija niekada nesirinko įtampos ir krizių; ji visada rinksis taiką ir dialogą“, – sakė R.T.Erdoganas.

Prezidentas pridūrė, jog nereikėtų tikėtis, kad Turkija „tylės“, kai pažeidžiamas jos sienų saugumas.

„Niekas neturėtų tikėtis, kad mes tylėsime, kai pažeidinėjamas mūsų sienų saugumas ir suverenumas“, – pabrėžė jis.

Turkija nurodė numušusi Rusijos lėktuvą, kai jis kelis kartus įskrido į šalies oro erdvę prie sienos su Sirija. Tačiau Maskva tikina, kad jis niekada nebuvo palikęs Sirijos oro erdvės.

R.T.Erdoganas sakė, kad antradienio rytą įvykęs incidentas parodė, „kokių padarinių gali sukelti nerūpestingi žingsniai“.

Prezidentas sakė, kad du Turkijos piliečiai buvo sužeisti Rusijos lėktuvo nuolaužų, kurių dalis nukrito Turkijos teritorijoje.

Jis atmetė Rusijos pareiškimus, kad tas lėktuvas dalyvavo misijoje prieš džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) teroristus šiaurės Sirijoje, sakydamas, kad tame regione gyvena daugiausiai Sirijos turkmėnų mažuma.

„Niekas neturėtų savęs apgaudinėti: nėra jokių „Daesh“ (IS) elementų Bajirbučako regione, kur gyvena turkmėnai“, – sakė R.T.Erdoganas.

Turkija numušė Rusijos karinį lėktuvą
Rusija prašys Jungtinių Tautų ištirti teroristų finansavimo šaltinius Rusija ketina kreiptis į Jungtines Tautas ir prašys ištirti teroristų, veikiančių Sirijoje, finansavimo šaltinius. Toks Rusijos žingsnis vertinamas kaip diplomatinis atsakas Turkijai už numušta lėktuvą, rašo „The Telegrpah“. Daugiau nei 20 valstybių, įskaitant D. Britaniją, JAV ir Rusiją susitarė apibrėžti tas organizacijas, kurios visose šalyse įvardijamos kaip teroristinės. Dabar bus prašoma įvertinti ir tų teroristinių organizacijų finansavimo kanalus. Manoma, kad toks Rusijos žingsnis susijęs su Rusijos prezidento V. Putino pareiškimu, kad Turkija remia „Islamo valstybės“ teroristus, leisdama per savo teritoriją nelegaliai gabenti naftą. 
Iranas: Rusijos lėktuvo numušimas „siunčia klaidingą signalą teroristams“Incidentas, per kurį Turkijos pajėgos numušė Rusijos karinį lėktuvą, „siunčia klaidingą signalą teroristams“ Sirijoje, Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas antradienio vakarą sakė Rusijos diplomatijos vadovui Sergejui Lavrovui.„Tokie veiksmai veda į Sirijos krizės eskalavimą ir siunčia klaidingą žinią teroristų grupuotėms“, – Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Hosseinas Jaberas Ansari citavo M.J.Zarifo žodžius.„Bet kokia priemonė, didinanti įtampą ir komplikuojanti padėtį, bus klaidingas signalas teroristams“, – pridūrė jis, sakydamas, kad tokiu atveju grupuotės „tikės galinčios tęsti savo teroristinę veiklą ... išnaudodamos požiūrių išsiskyrimą tarp (konflikto) šalių.“
Turkijos karinės oro pajėgos oficialiai paviešino radijo ryšiu vykusį pokalbį su jos oro erdvę pažeidusio Rusijos karinio lėktuvo Su-24 pilotais.Daugiau – čia.
Rusija palaiko F. Hollande'o raginimą uždaryti Sirijos ir Turkijos sienąRusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį pareiškė palaikąs Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o siūlymą uždaryti Sirijos ir Turkijos sieną, siekiant sustabdyti ją kertančių kovotojų srautą.„Prezidentas Hollande'as pasiūlė imtis priemonių Turkijos ir Sirijos sienai uždaryti, kad būtų nutrauktas kovotojų srautas ir teroristų palaikymas. Pažymėtina, kad prezidentas B.Obama (po susitikimo su F.Hollande'u vykusioje spaudos konferencijoje) į tai niekaip nereagavo. Manau, jog tai teisingas pasiūlymas“, – sakė S.Lavrovas žurnalistams prieš Prancūzijos vadovo ketvirtadienio vizitą Maskvoje.„Tikiuosi, kad rytoj prezidentas Hollande'as mums apie tai papasakos smukliau, mes būtume pasirengę rimtai peržiūrėti tam būtinas priemones“, – pridūrė jis.Pasak S.Lavrovo, daugelis mano, kad uždarius sieną bus galima užkirsti kelią teroristinei grėsmei Sirijoje.
S. Lavrovas: Rusija neplanuoja „kariauti“ su TurkijaRusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį pareiškė, kad Maskva neketina kariauti su Turkija, kai Ankaros pajėgos numušė vieną Rusijos karo lėktuvą.„Kariauti su Turkija nesiruošiame; santykiai su Turkijos liaudimi nepasikeitė – mums (tik) kyla klausimų dėl dabartinės Turkijos vadovybės veiksmų“, – S.Lavrovas sakė žurnalistams po pokalbio su Turkijos diplomatijos vadovu.Tačiau jis perspėjo, kad Maskva „iš naujo rimtai svarstys“ savo ryšius su Ankara.„Esu įsitikinęs, kad draugiški ryšiai tarp Rusijos ir Turkijos žmonių nepriklauso nuo vienų ar kitų politikų veiksmų, tačiau, kalbant apie dabartinę mūsų santykių stadiją (ir) susitarimus, kuriuos esame sudarę su dabar Ankaroje dirbančia Turkijos vyriausybe ... rimtai vertinsime iš naujo ir apmąstysime viską, kas vyksta mūsų santykiuose, atsižvelgiant į užpuolimą, įvykdytą prieš mūsų lėktuvą“, – pabrėžė S.Lavrovas.
Maskva: išgelbėtas vienas pilotasRusijos ir Sirijos specialiosios pajėgos išvadavo Turkijos numušto Rusijos karo lėktuvo antrąjį pilotą, kuris dabar yra vienoje oro pajėgų bazėje Sirijoje, trečiadienį pranešė gynybos ministras.„Operacija baigėsi sėkmingai. Antrasis pilotas buvo pargabentas į mūsų bazę. Jis gyvas ir sveikas“, – sakė ministras Sergejus Šoigu.„Norėčiau padėkoti visiems mūsų vaikinams, kurie dirbo naktį, smarkiai rizikuodami, ir baigė šį darbą apie 3 val. 40 min. (Maskvos, 2 val. 40 min. Lietuvos laiku)“, – Š.Šoigu sakė interviu televizijai.Prezidentas Vladimiras Putinas vėliau patvirtino, kad antrasis pilotas buvo išgelbėtas ir kad „jis bei kiti dalyviai, įskaitant gelbėjimo operacijos (komandą), gaus valstybės apdovanojimus“.Kitas numušto lėktuvo pilotas, kuris buvo nukautas ugnies nuo žemės, bus po mirties apdovanotas aukščiausiu Rusijos apdovanojimu už narsą – Rusijos didvyrio medaliu, pridūrė V.Putinas.S.Šoigu taip pat sakė, kad Rusija pasiųs į savo oro pajėgų bazę Sirijoje moderniausių zenitinių raketų kompleksų S-400, kad sustiprintų oro erdvės gynybą karo nuniokotoje šalyje.„Priešlėktuvinių raketų sistema S-400 bus dislokuotas Hmeimimo oro pajėgų bazėje“, – ministro žodžius citavo Rusijos naujienų agentūros.
 Rusija stengsis užtikrinti kovinėse operacijose Sirijoje dalyvaujančių oro pajėgų saugumą, todėl vienoje karinėje bazėje bus dislokuotas zenitinių raketų kompleksas S-300, trečiadienį pareiškė prezidentas Vladimiras Putinas, reaguodamas į ankstesnę dieną įvykusį incidentą, kai Turkija numušė vieną Rusijos karo lėktuvą prie sienos su Sirija. Daugiau – čia.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį pareiškė, kad Turkija nenori jokio įtampos eskalavimo su Rusija po to, kai pasienyje su Sirija numušė jos lėktuvą, tačiau pabrėžė, kad visada gins Turkijos sienas.Daugiau – čia.
JAV: reikia mažinti įtampąTurkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir JAV prezidentas Barackas Obama antradienį susitarė dėl būtinybės mažinti įtampą ir vengti incidentų, kai Turkijos pajėgos numušė vieną Rusijos karą lėktuvą prie sienos su Sirija, esą įskridusį į šalies oro erdvę, nurodė prezidentūra.„Jie sutarė, kad svarbu mažinti įtampą ir pasirūpinti, kad tokie incidentai nebepasikartotų“, – sakoma Turkijos prezidentūros pranešime, paskelbtame po abiejų lyderių pokalbio telefonu.Pranešime sakoma, kad B.Obama pabrėžė, jog Turkijos teisę ginti savo suverenumą „palaiko Jungtinės Valstijos ir NATO“.Jiedu taip pat pakartojo savo įsipareigojimą siekti, kad Sirijoje pasidėtų pereinamasis politinis taikos procesas, ir pasiryžimą tęsti kovą su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS), pridūrė prezidentūra.
JAV kol kas negali atsakyti, iš kur buvo pašautas Rusijos lėktuvasPentagono atstovas spaudai Peteris Cookas teigė, kad kol kas JAV negali atsakyti, iš kurios teritorijos buvo pašautas lėktuvas. DELFI primena, kad Turkija tvirtina, kad lėktuvas pažeidė jos oro erdvę, Rusija savo ruožtu neigia šią informaciją ir sako, kad lėktuvas buvo pašautas Sirijos teritorijoje. Pentagono atstovas spaudai sakė: „šiuo metu mes negalime daryti tikslių išvadų“, iš kur buvo pašautas Turkijos lėktuvas. Skelbiama, kad kol kas analizuojama radarų informacija. 
Rusija patvirtino, kad vienas iš pilotų žuvo Rusijos kariuomenė skelbia, kad vienas iš pilotų nukautas nuo žemės jam katapultavusis iš turkų numušto lėktuvo. 
Rusijos gynybos ministerija stabdo karinius santykius su Turkija, praneša Rusijos naujienų agentūros. Rusijos karinis laivas bus siunčiamas į Sirijos vandenis. 
Ieškant numušto lėktuvo Su-24, žuvo Rusijos jūrų pėstininkasPo kurio laiko Rusijos kariuomenė paskelbė, kad vienas rusų pilotas žuvo per paieškos operaciją, praneša BBC.Antradienį RF ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė, kad Rusijos sraigtasparnis Mi-8, dalyvavęs paieškų ir gelbėjimo operacijoje bombonešio Su-24 kritimo vietoje Sirijoje, buvo sunaikintas iš teroristų kontroliuojamos teritorijos, informuoja "Interfax".Pasak žinybos atstovų, per šį incidentą žuvo Rusijos jūrų pėstininkas, kuris dalyvavo gelbėjimo operacijoje. Žuvusio kariškio vardas ir pavardė neskelbiami. Nepaisant jo žūties, numušto Su-24 įgulos paieškų operacija buvo tęsiama.Informacija apie Rusijos sraigtasparnio numušimą pasirodė prie kelias valandas. Tai pranešė Sirijos žmogaus teisių priežiūros taryba. Pasak jos atstovų, sraigtasparnis buvo numuštas prieštankiniu ginklu.
Nato vadovas: rusų lėktuvas pažeidė Turkijos teritorijąPo specialaus NATO susitikimo Briuselyje Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas parėmė Turkijos poziciją incidente su Rusija. Jis sakė, kad yra įrodymų, jog Rusijos karinis lėktuvas pažeidė Turkijos oro erdvę. Jis sakė, kad kol kas buvo kontaktai tik tarp Ankaros ir Maskvos, bet ne tarp NATO ir Rusijos. J. Stoltenbergas ragino nurimti ir neeskaluoti situacijos. Reuters nuotr.
Rusijos kariuomenė skelbia, kad rusų pilotas buvo nukautas per paieškos operaciją, praneša BBC.
Sirijos turkai išplatino nuotraukas, kuriose rodomos parašiuto liekanos, po to, kai buvo numuštas Rusijos lėktuvas.
B. Obama: Turkija turi teisę ginti savo oro erdvęJAV prezidentas Barackas Obama po susitikimo su Prancūzijos prezidentu F. Hollande'u sakė, kad Rusijos lėktuvų skrydžiai, kai buvo pažeidinėjama oro erdvė, buvo dažni incidentai pasienyje su Turkija, tad ši šalis turi teisę ginti. Jis taip pat pareiškė, kad Rusija vykdydama antskrydžius Sirijoje galėtų taikliau taikytis į „Islamo valstybę“, o ne tik ginti Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado interesus.
Turkijos televizija: danguje užfiksuoti du parašiutaiNors vaizdas itin neryškus, Turkijos televizija teigia, kad tai du parašiutai danguje. Anksčiau Turkija pranešė, kad abu Rusijos pilotai dar gyvi ir pareigūnai stengiasi užtikrinti saugų jų paleidimą iš Sirijos kovotojų nelaisvės. AP nuotr.
Kremliaus atstovas pranešė, kad Rusija tęs karinę operaciją Sirijoje, nepaisant šios dienos incidento.
Vokietija ragina Rusiją ir Turkiją pademonstruoti „išmintį, sveiką protą“Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris antradienį paragino Maskvą ir Ankarą pademonstruoti „išmintį ir sveiką protą“, Turkijai numušus Rusijos karinį lėktuvą prie Sirijos sienos.„Tai gali reikšti, kad mes susidūrėme ne tik su nesėkme, bet ir tai, kad sunaikinamas tas vilties spindulys, kurį ką tik pamatėme, – sakė ji. – Tikiuosi, kad abejose sostinėse nugalės išmintis ir sveikas protas; ir tai leis mums toliau žengti keliu, kuris pradėtas per derybas Vienoje“.Praėjusį šeštadienį diplomatai iš 17 šalių, tarp jų ir Turkijos bei Rusijos, susitiko Vienoje aptarti išeities iš beveik penkerius metus Sirijoje nerimstančio konflikto,nusinešusio daugiau kaip ketvirtį milijono gyvybių.F.-W.Steinmeierias pažymėjo, kad „daug kas dabar priklausys nuo Maskvos ir Ankaros reakcijos“.
Turkija: pilotai dar gyviTurkijos atstovai įsitikinę, kad abu Rusijos pilotai dar gyvi ir pareigūnai stengiasi užtikrinti saugų jų paleidimą iš Sirijos kovotojų nelaisvės, „Reuters“ ir AFP naujienų agentūroms patvirtino Turkijos valdžios atstovas, praneša „Sky News“.
Turkijos pilotai 10 kartų įspėjo Rusijos lėktuvą prieš jį numušdami, patvirtino JAV kariškiai Jungtinių Valstijų kariškiai antradienį patvirtino Turkijos pareiškimą, kad turkų pilotai 10 kartų perspėjo Rusijos karinį lėktuvą prieš jį numušdami, tačiau jokio atsakymo nesulaukė.„Mes girdėjome viską, kas ten vyko, tas ryšys vyko atvirais kanalais“, – sakė koalicijos atstovas spaudai pulkininkas Steve'as Warrenas per telekonferenciją iš Bagdado.Paklaustas, ar jis gali patvirtinti, kad Turkijos pilotai nesulaukė atsakymo į 10 perspėjimų, S.Warrenas sakė: „Taip, aš galiu tai patvirtinti“.Pasak S.Warreno, kurioje Turkijos ir Sirijos sienos pusėje skrido lėktuvas, kol kas neaišku. Prireiks kažkiek laiko, kol bus išanalizuoti duomenys ir padaryta išvada.Anot Pentagono, JAV pajėgos nėra susijusios su šiuo rusų lėktuvo numušimo incidentu.Jungtinės Valstijos Turkijoje laiko stiprias pajėgas; iš šioje šalyje esančios Indžirliko aviacijos bazės reguliariai kyla amerikiečių lėktuvai, kurie bombarduoja „Islamo valstybės“ objektus Sirijoje ir Irake.Pentagono pareigūnai anksčiau yra smerkę rusų lakūnų elgesį ir taktiką, kai jų valdomi lėktuvai praėjusį mėnesį pažeidė Turkijos oro erdvę.Per šio antradienio incidentą Turkijos kariškiai tvirtina, kad du jų lėktuvai F-16 apšaudė rusų lėktuvą, kuriam apie oro erdvės pažeidimą buvo pranešama 10 kartų kas penkias minutes.Rusija tvirtina, kad jos lėktuvas buvęs numuštas Sirijos oro erdvėje, bei pasmerkė tai kaip „labai rimtą incidentą“.
Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas taip pat pakomentavo incidentą ir pareiškė, kad „Turkija dėl savo veiksmų gailėsis labai ilgai“. 
Rusijos gynybos ministerija dėl Turkijos karinių oro pajėgų veiksmų įteikė oficialų protestą Turkijos ambasados gynybos reikalų atašė. Tokia informacija skelbiama ministerijos puslapyje internete, informuoja gazeta.ru.
Žurnalistai išsiaiškino žuvusio Rusijos karinio lėktuvo Su-24 piloto tapatybęPaaiškėjo, kad Turkijoje nukritusio rusų karinio lėktuvo Su-24 pilotas buvo Čeliabinsko gyventojas, Šagolio aviacijos bazės karys Sergejus Rumiancevas, skelbia portalas Chelyabinsk.ru, remdamasis neįvardytu šaltiniu. „Tai, tai jis, tačiau daugiau neturime jokios informacijos, antrojo vis dar ieškoma“, - teigia šaltinis.
Sirija: tai skandalinga agresijaSirija pasmerkė Turkijos veiksmus, kuriais antradienį buvo numuštas rusų karo lėktuvas, ir pavadino tai „skandalinga agresija prieš Sirijos suverenumą“, – pranešė valstybinė Sirijos žiniasklaida.Šis incidentas „neabejotinai demonstruoja, kad Turkijos vyriausybė stojo į terorizmo pusę“, – sakoma kariškių pareiškime, kurį skelbia naujienų agentūra SANA.
Sirijos turkų pajėgos skelbia sušaudę du Rusijos karinio lėktuvo Su-24 pilotus. Tokią informaciją antradienį skelbia britų televizija ITV.Sirijos turkų karinės brigados vado pavaduotojas teigia, kad pilotai buvo sušaudyti dar ore – kai pradėjo parašiutais leistis iš lėktuvo, skelbia šaltinis.Alpaslanas Selikas, Sirijos turkų karinės brigados vado pavaduotojas, sako, kad abu pilotai apžiūrėti ir „pripažinti mirusiais“. Jis pridūrė, kad pilotai mirė dar nepasiekę žemės.Televizijos kanalas pabrėžia, kad A. Selikas situaciją komentavo Sirijos Jamadžio kaime, rankose laikydamas, kaip teigė pats, vieno iš pilotų parašiutą.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas atšaukė suplanuotą vizitą į Turkiją. Jis turėjo vykti trečiadienį. Maža to, S. Lavrovas Rusijos gyventojams pataria atsisakyti kelionių į Turkiją, esą ten terorizmo grėmsės lygis ten toks pat, kaip ir Egipte.
Numuštas sraigtasparnis?Sirijos teritorijoje nukrito Rusijos sraigtasparnis. Tokią informaciją suteikė Sirijos žmogaus teisių stebėsenos taryba, kurios pranešimą cituoja „Reuters“. Kaip žurnalistams sakė minėtosios tarybos atstovai, sraigtasparnį numušė prieštankiniai ginklai. Kol kas kitų šaltinių informacijos šiuo klausimu negauta.Grupuotės „Hezbollah“ atstovai spaudai informaciją apie numuštą rusų sraigtasparnį neigia. „Hezbollah“ teigimu, sraigtasparnis nusileido pats, jame buvę žmonės nenukentėjo, skelbia „Reuters“.Yra duomenų, kad minėtasis sraigtasparnis vykdė numušto rusų karinio lėktuvo tragedijos vietos paieškas.
Rusijos gynybos ministerija socialiniame tinkle „Twitter“ skelbia, kad „objektyvių skrydžio kontrolės duomenų analizė atskleidė, kad Turkijos oro erdvė pažeista nebuvo“.https://twitter.com/mod_russia/status/669141807293464576?ref_src=twsrc^tfw
Skelbiama, kad po incidento su Rusijos lėktuvu Su-24 Turkijos specialiosios pajėgos ėmėsi saugoti Rusijos diplomatinę atstovybę Stambule, skelbia „Sky News“.Reuters/Scanpix nuotr.
Turkijos ministras pirmininkas teigia, kad Turkija turi teisę reaguoti į šalies oro erdvės pažeidimus. Jis pabrėžė, kad pasaulis privalo žinoti, kad Turkija padarys viską, kas būtina, norėdama užtikrinti šalies saugumą.
Sirijos sukilėliai praneša, kad numuštas ir Rusijos sraigtasparnis, vykdęs numušto naikintuvo pilotų paieškos operaciją. Kol kas ši informacija oficialiai nepatvirtinta.
Rusijos karo lėktuvo numušimas Sirijoje yra „dūris į nugarą“, atliktas terorizmo pagalbininkų, sako Vladimiras Putinas. Daugiau – čia.
Sukilėlių grupės, sučiupusios rusų pilotą, kurio lėktuvas buvo numuštas Sirijos šiaurės vakaruose, atstovas spaudai sako, kad karys žuvo dar ore.Daugiau – čia.
Sukilėliai Sirijoje skelbia, kad ir antrasis pilotas – negyvas.
NATO šaukia nepaprastąjį posėdį, Turkijai numušus Rusijos karo lėktuvą.
Kaip gazeta.ru sakė Rusijos Kelionių operatorių asociacijos atstovai, numušto lėktuvo incidentas rusų poilsiui Turkijoje kol kas įtakos neturėjo: „Visi viešbučiai dirba įprastu režimu, jokių incidentų šiuo metu neužfiksuota“.
Internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame, kaip galima spėti, matomas sužeistas ir nejudantis rusų pilotas iš lėktuvo, kurį Sirijos pasienyje numušė Turkija, tvirtinanti, kad jis pažeidė jos oro erdvę.Pirmadienį paskelbtame vaizdo įraše matyti aplink rusų karį, kuris guli ant nugaros, ratu sustoję ginkluoti sukilėliai.Kario veidas kruvinas ir nubrozdintas. Iš vaizdo įrašo neaišku, ar karys gyvas.Įraše girdėti, kaip vienas sukilėlių sako: „rusų pilotas“. Tuomet pasigirsta kito vyro žodžiai: „10-oji divizija sučiupo rusų pilotą, Dievas visų didžiausias“.
NATO palaiko „glaudų ryšį“ su Turkija po Rusijos karo lėktuvo numušimoNATO palaiko „glaudų ryšį“ su Ankara ir stebi padėtį po to, kai svarbi Aljanso narė Turkija numušė Rusijos karo lėktuvą prie sienos su Sirija, antradienį pranešė vienas pareigūnas.„NATO atidžiai stebi padėtį. Palaikome ryšį su Turkijos institucijomis“, – pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP.
Kremlius: tai labai rimtas incidentasRusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pakomentavo faktą, kad Sirijoje buvo numuštas Rusijos karinis lėktuvas Su-24, skelbia naujienų agentūra „RIA Novosti“.„Šiuo metu pateikti kokius nors vertinimus, teikti siūlymus ar skelbti pareiškimus būtų neteisinga – mes dar nesusidarėme tikrojo vaizdo, kas nutiko. Todėl šiuo atveju reikalinga kantrybė. Tai labai rimtas incidentas. Nepaisant to, neturėdami visos reikiamos informacijos, negalime pasakyti nieko konkretaus. Tai būtų nesąžininga“, – pareiškė D. Peskovas.Rusijos prezidento atstovas spaudai atsisakė komentuoti galimybę atšaukti šalies diplomatijos vadovo Sergejaus Lavrovo vizitą Turkijoje. „Paskambinkite į užsienio reikalų ministeriją“, – pareiškė D. Peskovas.
Turkijos naujienų agentūra „Dogan“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame esą matomi Rusijos sraigtasparniai, skraidantys virš Sirijos teritorijos ir veikiausiai ieškantys numušto lėktuvo pilotų.https://twitter.com/Hurriyet/status/669091374873096192?ref_src=twsrc^tfw
Televizija „CNN Turk“ nurodė, kad Sirijos turkmėnų pajėgos, kurios kaunasi su Rusijos palaikomo prezidento Basharo al Assado režimo pajėgomis, sučiupo vieną pilotą.Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad pilotų likimas kol kas nežinomas.
CNN korespondentas socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad antras pilotas žuvo. Kol kas ši informacija oficialiai nepatvirtinta.
Maskva patvirtino, kad lėktuvas josMaskva antradienį paskelbė, kad karo lėktuvas, kurį Turkijos naikintuvai numušė prie sienos su Sirija, buvo Rusijos šturmo lėktuvas „Suchoj Su-24“, tačiau tikino, kad jis nebuvo įskridęs į Turkijos oro erdvę.„Rusijos pajėgų lėktuvas Su-24 sudužo Sirijos Arabų Respublikoje, tikriausiai dėl apšaudymo nuo žemės“, – Rusijos naujienų agentūros citavo Gynybos ministerijos pranešimą.Ministerija pridūrė, kad lėktuvas buvo numuštas, kai skrido maždaug 6 km aukštyje, ir kad pilotų, kurie veikiausiai spėjo katapultuotis, likimas kol kas nežinomas.
Turkija oficialiai paskelbė numušusi Rusijos karo lėktuvąKaro lėktuvas, kurį Turkijos oro pajėgos antradienį numušė prie sienos su Sirija, priklausė Rusijai, paskelbė Turkijos prezidentūra, pridūrusi, kad tas orlaivis pažeidė šalies oro erdvę.„Rusijos lėktuvas Su-24 buvo numuštas pagal kovos veiksmų taisykles, nes jis pažeidė Turkijos oro erdvę, nepaisydamas perspėjimų“, – sakoma prezidentūros pranešime.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Ruošia staigmeną Putinui: NATO Rusijai paliko du pasirinkimus ir abu jie – pražūtingi (4)

Vakarų sankcijos ne tik nustums į prarają Rusijos ekonomiką, bet ir paralyžiuos gynybos...

Drastiškai išaugus grūdų kainoms, ūkininkai nebeišgali auginti vištų: kiaušiniai galėtų kainuoti ir 5 eurus (4)

Miestą į kaimą išmainę Kaišiadorių rajono ūkininkai Rasa ir Andrius Prusakovai džiaugiasi...

Augant sergamumui koronavirusu, primena SAM pasiūlymus: 4 rekomendacijos

Nauja koronaviruso banga grįžta anksčiau nei tikėtasi. Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM )...

Lavrovas: Putino ir Macrono skambučio nutekinimu pažeistas diplomatinis etiketas (2)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį sakė, kad Prancūzijos ir...

Žymusis Palangos apžvalgos ratas: nors drastiškai brangsta – eilės formuojasi toliau

Bene didžiausia Palangos pažiba ir traukos objektas šiemet – aukščiausias Lietuvoje apžvalgos...

Karas Ukrainoje. Rusijai apšaudant Ukrainos Donecko sritį žuvo 5 civiliai mūšiuose dėl Lysyčansko žuvo baltarusių bataliono vadas

Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...

Kodėl režisierė išlaikė savo mylimąjį: mama sakė – o kas daugiau tokią negražią darboholikę ims?

Pasisvečiuoti pas režisierę, baleto artistę ir Baltijos baleto teatro įkūrėją Mariją Simoną...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Transformacija nuo lietuviško į tarptautinį prekės ženklą: svarbiausios pamokos

Prekės ženklas – nėra vien logotipas , tai ir priemonė, padedanti įmonei judėti į priekį...

Pakeltos valstybės ir istorinės vėliavos: šiandien Lietuvai ir vėl reikalinga Karaliaus Mindaugo drąsa

Trečiadienio vidurdienį Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės...

Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja: baigiasi Rusijos kariavimo ištekliai

Rusijos vadovybė svarsto kelis tolesnio karo prieš Ukrainą scenarijus ir orientuojasi į situaciją...