aA
Garsus rusų istorikas, prisipažinęs dėl savo meilužės studentės nužudymo, pirmadienį stojo prieš teismą ir buvo suimtas dviem mėnesiams, visuomenei vis garsiau raginant pradėti tyrimą dėl docento vykdyto įtariamo studenčių lytinio išnaudojimo.
Olegas Sokolovas
© Sputnik / Scanpix

Garsaus Napoleono eksperto byla vėl atkreipė dėmesį į smurtą prieš moteris Rusijoje, įskaitant jos akademinę aplinką. Kritikai sako, kad pareigūnai į tokius atvejus rimtai nereaguoja.

Sankt Peterburgo universitete dėstęs 63 metų Olegas Sokolovas prisipažino, kad nužudė savo 24 metų meilužę, buvusią studentę Anastasiją Ješčenko, ir supjaustė jos kūną.

Vyras buvo suimtas šeštadienį, kai buvo ištrauktas girtas iš Moikos upės su kuprine, kurioje buvo moters rankos.

Rusijos Sankt Peterburgo teismas pirmadienį leido dviem mėnesiams suimti nužudymu įtariamą istorijos profesorių O. Sokolovą.

Teismas atmetė gynybos prašymą skirti įtariamajam namų areštą.

„Esu sugniuždytas dėl to, kas įvyko, atgailauju“, – sakė O. Sokolovas teisme.

Vis dėlto jis taip pat bandė primesti kaltę savo aukai ir teisme pareiškė, kad „ji išprotėjo, kai paminėjau savo vaikus“ iš ankstesnės santuokos ir „puolė mane peiliu“.

O. Sokolovo advokatas Aleksandras Počujevas kelios valandos po teismo pranešė, kad istorikui buvo pareikšti kaltinimai dėl moters nužudymo.

Įtariama, kad A. Ješčenko, su kuria vyras gyveno keletą pastarųjų metų, istorikas nužudė praėjusią savaitę.

Ignoruojamas smurtas

Moterų teisių aktyvistė Ana Rivina naujienų agentūrai AFP sakė, kad smurtas prieš moteris dažnai yra ignoruojamas tol, kol „įvyksta kažkas siaubinga, nepakeičiama“.

„Mūsų visuomenė yra visiškai nepasiruošusi užsiimti smurto prevencija“, – kalbėjo A. Rivina, vadovaujanti vienam pagalbą smurto aukoms teikiančiam centrui.

Dauguma taip pat kritikavo dažnai nepriimtiną atmosferą akademinėse įstaigose.

Vieno socialinio tinklo paskyroje, skirtoje lytiniam smurtui, viena moteris rašo, jog universiteto dėstytojai dažnai siekia „seksualinių paslaugų“ iš „patrauklių studenčių“.

„Man gaila mūsų, jeigu apie šį persekiojimą universitetuose pagaliau nebus pradėta kalbėti viešai“, – parašė kita moteris Anastasija Chodyreva.

O. Sokolovas yra kelių knygų apie Prancūzijos imperatorių Napoleoną Bonapartą autorius, kelių istorinių filmų apie Napoleono karą Rusijoje konsultantas. 2003 metais jis buvo apdovanotas Prancūzijos Garbės legiono ordinu.

O. Sokolovas ir A. Ješčenko yra kelių darbų bendraautoriai. Jiedu kartu studijavo Prancūzijos istoriją ir mėgo rengtis istoriniais kostiumais. O. Sokolovas dažnai apsirengdavo Napoleonu.

Įtariama, kad savo mylimąją istorikas nužudė kilus konfliktui, paskui nupjovė jai galvą, rankas ir kojas.

Taip pat pranešama, kad atsikratęs kūno jis ketino nusižudyti, prieš tai apsirengęs Napoleono kostiumu.

„Išnaudotojų nebaudžiamumas“

Sankt Peterburgo valstybinis universitetas savo ruožtu pranešė, kad atleidžia docentą O. Sokolovą iš pareigų.

„Dėl to, kas įvyko, universitetas nutraukia santykius su docentu Sokolovu: jis bus atleistas, o jo akademinis krūvis bus paskirstytas kitiems dėstytojams. Universitetą šokiravo šis siaubingas nusikaltimas. Visos tragedijos aplinkybės bus nustatytos per tyrimą“, – sakoma universiteto pranešime.

Po pranešimų apie šį atvejį ir kilusių įtarimų, kad O. Sokolovas galėjo išnaudoti mažiausiai dar vieną savo studentę, visuomenė reikalauja valdžios imtis veiksmų.

„Šis atvejis aiškiai parodo, kad išnaudotojai visuomenėje yra nebaudžiami, – sakė Aliona Sadikova, Maskvoje įsikūrusio moterų krizių centro „Kitež“ vadovė.

Daugiau nei 5 tūkstančiai žmonių pasirašė peticiją internete, ragindami pareigūnus pradėti tyrimą dėl Sankt Peterburgo valstybinio universiteto, prezidento Vladimiro Putino alma mater, valdymo.

Peticijoje sakoma, kad O. Sokolovas „siaubingai“ elgėsi su savo studentais. Joje cituojama kita šio dėstytojo studentė, tvirtinanti, kad 2008 metais istorikas ją mušė, grasino nudeginti karštu lygintuvu ir nužudyti.

„Dėl nežinomų priežasčių šis smurtautojas sugebėjo išvengti bausmės“, – sakoma peticijoje. Joje taip pat raginama pradėti tyrimą dėl policijos pareigūnų, ignoravusių moters skundus.

Dauguma studentų kaltino universiteto vadovybę, esą seniai ignoravusią problemą.

„Niekas nekreipė dėmesio“, – naujienų agentūrai AFP universiteto miestelyje sakė studentas Ivanas Pustovoitas. Jo nuomone, universitetas „laiku“ nesustabdė O. Sokolovo.

Kremlius šį nužudymą pavadino „siaubingu beprotybės aktu“, bet pabrėžė, kad tai buvo vienintelis atvejis.

V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas savo ruožtu atsisakė komentuoti skundus dėl smurto Rusijos universitetuose ir klausė: „Kaip su tuo susijusi prezidento administracija?“

Rusija neturi specialaus įstatymo, draudžiančio smurtą artimoje aplinkoje arba seksualinį priekabiavimą darbo vietoje. Per JAV ir kitas Vakarų šalis nuvilnijusi moterų teisių judėjimo „#MeToo“ banga Rusijoje didelio poveikio neturėjo.

Dauguma rusų įsitikinę, kad romantiški santykiai tarp viršininkų ir jų pavaldinių, o taip pat dėstytojų ir studentų, yra visiškai priimtini, jeigu abi partneriai jiems pritaria.

Maskvos teisininkė ir moterų teisių gynėja Aliona Popova sako, kad „mūsų supuvusi sistema dangstė“ O. Sokolovą – garsų istoriką, kuris mokėsi Sorbonoje ir palaikė glaudžius ryšius su Rusijos valdžia.

„Šios žmogžudystės galima buvo išvengti“, – parašė ji socialiniame tinkle „Facebook“.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.6364

Top naujienos

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (50)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Lietuviams siūlo pasinaudoti šeichams skirta prabanga ir malonumais: visa tai nemokamai (29)

Prabangiausi pasaulyje viešieji tualetai, švariausi pasaulyje paplūdimiai, gatves puošiantys super...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...

Nepailstantis Leonavičius – apie 30 metų treniruojant vaikus ir sprendimą, kurio iki šiol nepamiršta Marčiulionis (2)

„Neseniai skridau į Romą ir taip išėjo, kad susėdome šalia su Šarūnu Marčiulioniu, kuris...

Verslininko atsakas besiskundžiantiems pinigų stygiumi: tikriausiai jūsų abi rankos kairios „Atsakingas požiūris“ su Rimvydas Valatka (3)

Šios savaitės DELFI TV laidoje „ Atsakingas požiūris “ žurnalistas Rimvydas Valatka kalbina...

Lietuvius užgrius naujovių banga: kas pajus keičiamų mokesčių naudą, o kas – naštą (327)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė laidoje „...

Telšiuose stovi turbūt pati natūraliausia eglė visoje Lietuvoje: ji puošta vien tik kankorėžiais (49)

Kol didieji šalies miestai eina iš proto dėl Kalėdų simbolių originalumo, o maži miesteliai...

Nevaikiškas vaikas – Greta Thunberg: kaip 8-erių metų išvystas filmas apvertė mergaitės gyvenimą aukštyn kojomis (17)

2019 m. kovo 15 d. įkvėpti Gretos 1,6 mln. žmonių dalyvavo pasauliniame streike dėl klimato. O...

Tolimųjų reisų vairuotojas prabilo apie darbo sąlygas: ar tikrai esame verti tik tiek? (25)

Profesijoje, turbūt kokia ji bebūtų, galime rasti pliusų ir minusų, taip pat kiekviena iš jų...