aA
Po prorusiškų sukilėlių surengto puolimo prieš strategiškai svarbų Mariupolio uostamiestį pietryčių Ukrainoje, Rusija tyčiojasi. Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad smurtas atsinaujino dėl Kijevo kaltės.
Sergejus Lavrovas
Sergejus Lavrovas
© RIA/Scanpix

Sekmadienį kalbėdamasis telefonu su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry S. Lavrovas pareiškė, kad naujausią smurto eskalavimą rytų Ukrainoje išprovokavo Kijevo vyriausybės pajėgų vykdytas „nuolatinis šaudymas“ į prorusiškų separatistų pozicijas gyvenamosiose teritorijose.

„S. Lavrovas nurodė, kad padėties paaštrėjimas yra Ukrainos kariuomenės vykdytų nuolatinių šaudymų į gyvenvietes, šiukščiai pažeidžiant Minsko paliaubų susitarimus, rezultatas“, – sakoma Rusijos užsienio ministerijos tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Rusija taip pat sugebėjo užkirsti kelią bendram Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pareiškimui, kuriuo smerkiamas išpuolis Mariupolyje bei siūloma ištirti atakas. Tokį pareiškimo projektą pasiūlė Didžioji Britanija, bet Rusija užkirto jai kelią. Saugumo Tarybos pareiškimai turi būti priimami vienbalsiai.

Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti Latvija dėl atsinaujinusių karinių veiksmų Ukrainoje skubiai paskelbė šaukianti užsienio reikalų ministrų pasitarimą.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorus Ban Ki-moonas savo pranešime sekmadienį pažymėjo, kad ataka Mariupolyje buvo išimtinai nukreipta į civilių gyvenamą rajoną, tai yra nediskutuojamas tarptautinės teisės pažeidimas.

ESBO nustatė: raketos - iš separatistų pusės

Mariupolio miesto administracija nurodė, kad per apšaudymą iš salvinės raketų ugnies sistemų „Grad“ mieste žuvo mažiausiai 30 žmonių, o dar apie 100 buvo sužeista, 40 iš jų sunkiai.

Prie Azovo jūros įsikūręs 500 tūkst. gyventojų turintis uostamiestis yra gyvybiškai svarbus rytų Ukrainos plieno ir grūdų eksportui.

Per jį taip pat eina pajūrio kelias nuo Rusijos sienos į Krymą – Juodosios jūros pusiasalį pietų Ukrainoje, kurį Rusija aneksavo praeitų metų kovą.

ESBO specialioji stebėsenos misija Ukrainai oficialiai pranešė, kad atakos Mariupolyje buvo įvykdytos raketomis „Grad" bei „Uragan". Remiantis misijos pranešimu, „Grad" buvo paleistos iš Šiaurės Rytų, iš Oktiabro vietovės arba 19 kilometrų į Šiaurės Rytus nuo Olimpijskos gatvės. „Uragan" paleistos iš Rytų, tai yra iš Zaičenko vietovės arba 15 kilometrų į Rytus nuo Olimpijskos gatvės. Abi vietoves kontroliuoja vadinamoji „Donecko liaudies respublika".

Ukrainos saugumo tarnyba sekmadienį paskelbė, kad iš separatistų kontroliuojamo Novoazovsko rajono išgabenamos raketų „Grad" sistemos, tačiau tankai ir gyvoji jėga liko savo vietose, rašo inforesist.org. Tai gali reikšti pėdsakų mėtymą.

Donecko kaimynystėje - šūviai ir mūšiai, miestas be šildymo

UNIAN praneša, jog dėl mūšių itin sudėtinga padėtis susidarė netoli Donecko esančiame Debalcevo mieste. Dėl nuolatinių apšaudymų Debalceve žūsta taikūs gyventojai, mieste visiškai dingusi elektra, neveikia centrinis šildymas.

Per pastarąsias dienas dėl nuolatinių atakų nukentėjo miesto gyventojai: yra žuvusių ir sužeistų, sugriauta apie 60 gyvenamųjų namų ir infrastruktūros objektų.

Apie Debalcevo situaciją pranešė ATO atstovas spaudai Andrejus Lysenko. Pasak jo, mieste apribotas transporto eismas, visai nėra elektros ir centrinio šildymo. Vakar apšaudymo metu mieste žuvo sutuoktinių pora.

Separatistams vadovauja Rusijos armijos štabo vadas?

Prorusiškų teroristų pajėgas Luhansko srities Popasnos mieste ir jo apylinkėse į puolimą prieš ATO (antiteroristinės operacijos) pajėgas veda Rusijos armijos štabo vadovas generolas majoras Sergejus Kuzovliovas, savo „Facebook“ paskyroje praneša ATO spaudos centras.

„Sprendžiant iš turimos informacijos, prorusiškų teroristų karinėms pajėgoms, vykdančioms puolimą prieš ukrainietiškus dalinius Popasnos gyvenvietėje, vadovauja Rusijos Federacijos Pietų karinės apygardos 58-osios armijos štabo vadas generolas majoras Sergejus Kuzovliovas“, teigiama pranešime.

Stiprina įtvirtinimus aplink Mariupolį

Kaip praneša UNIAN, Ukrainos kariuomenė stiprina savo įtvirtinimus aplink Mariupolį, ruošdamasi galimam prieš puolimui.

Tiesa, žvalgyba esą kol kas neužfiksavo aktyvesnio smogikų perdislokavimo ar sunkiosios karinės technikos judėjimo miesto link.

Ukrainoje žmonės, be kita ko, buvo kviečiami susirinkti savo miestų aikštėse ir pagerbti žuvusiuosius Mariupolyje.

Pateiks įrodymus, kas įvykdė antpuolį

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka po šios atakos pažadėjo ginti šalies teritoriją. Sekmadienį jis sušaukė nepaprastąjį Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos posėdį.

Posėdyje P. Porošenka paskelbė, kad pirmadienį Ukraina pateiks išsamią Mariupolio puolimo įrodymų ataskaitą, praneša unian.net.

„Rytoj ryte paskelbsime įrodymus, kad raketos buvo nutaikytos į gyvenamuosius rajonus. Norime, kad kiekvienas pamatytų šį nusikaltimą ir tuos, kas jį įvykdė“, – pareiškė P. Porošenka.

P. Porošenka pabrėžė nematantis alternatyvos Minsko paliaubų susitarimui.

Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos susirinkime Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas paskelbė, kad nė vienas Ukrainos žemės metras neperėjo priešui.

S. Poltorakas pažymėjo, kad situacija ties susidūrimų linija yra stabili, Ukrainos ginkluotosios pajėgos kontroliuoja visą fronto liniją.

Atsižvelgdama į paaštrėjusią saugumo situaciją Ukrainos rytuose, o ypač – Mariupolyje, Ukraina inicijuoja skubų NATO ir Ukrainos komisijos posėdį. Posėdį numatoma posėdį surengti pirmadienį, praneša pravda.com.ua.

Sulaikė išpuolio vykdytojus

Ukrainos Saugumo tarnybos vadovas Valentinas Nalivaičenko pranešė apie asmenų, vykdžiusių Mariupolio ataką, likvidavimą, skelbia rbc.ua.

„Operacija baigta, asmuo, vadovavęs Mariupolį raketomis apšaudžiusiems kariams, sulaikytas, pristatytas į Kijevą ir pasiruošęs bendradarbiauti su teisėsauga. Jo pavardė Kersanovas, tai buvęs teisėsaugos organų darbuotojas. Mariupolyje gyvena jo motina, tad šį nusikaltimą žmogiškumui jis planavo ir vykdė prieš savo paties motiną ir taikius Mariupolio gyventojus“, – sakė V. Nalivaičenko.

V. Nalivaičenko pridėjo, kad sulaikyti ne visi, dalyvavę Mariupolio puolime: dar nesulaikytas vienas iš vadeivų, jo pavardė Ponomarenko ir jis slepiasi Donecke.

Saugumo tarnybos vadovas taip pat pranešė apie sulaikytą Rusijos pilietį.

„Vienas iš operacijos metu nužudytų teroristų – Rusijos pilietis Jemeljanovas. Rasti ir Kijevui perduoti jo dokumentai, kad būtų galima ne tik pranešti žuvusiojo šeimai, bet ir pateikti įrodymus tarptautinei bendruomenei, kad teroro aktus prieš mūsų piliečius vykdo ir Rusijos piliečiai“, pranešė V. Nalivaičenko.

A. Zacharčenka perspėjo apie puolimą

„Mes pradėjome Mariupolio puolimą. Tai bus geriausias paminklas visiems mūsų žuvusiesiems“, – šeštadienį Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“ citavo separatistų lyderį Aleksandrą Zacharčenką, išsakytus per ceremoniją, per kurią buvo pagerbtos neseniai sukilėlių tvirtovėje Donecke įvykdyto apšaudymo aukos.

A. Zacharčenka taip pat sakė, kad separatistai planuoja artimiausiomis dienomis apsupti Debalcevės miestą, esantį į šiaurės rytus nuo Donecko, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas A. Zacharčenkos pranešimą įvertino kaip atsisakymą toliau laikytis paliaubų susitarimo.

Tačiau vėliau A. Zacharčenka neigė įsakęs surengti Mariupolio puolimą, o jo pavaduotojas neigė sukilėlių atsakomybę dėl civilių žūties.

Pastarosiomis dienomis rytų Ukrainoje atsinaujino įnirtingos kautynės, dėl kurių Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kaltina Kijevą. Tuo tarpu sukilėliai atmetė galimybę tęsti taikos derybas.

P. Porošenka piktai reagavo į puolimą prieš Mariupolį, kurį sukilėliai mėgino užimti praeitą rudenį, prieš paskelbiant trapias paliaubas rytų Ukrainoje. Kijevas baiminasi, kad sukilėliai nori sukurti sausumos tiltą tarp Rusijos ir Krymo.

ES ir JAV pasmerkė ataką Mariupolyje

ES išorės politikos vadovė Federica Mogherini pasmerkė ataką Mariupolyje ir paragino Maskvą daryti spaudimą sukilėlių lyderiams.

„Atvirai kviečiu Rusiją panaudoti savo reikšmingą įtaką separatistų lyderiams ir sustabdyti bet kokio pavidalo karinę, politinę arba finansinę pagalbą“ sukilėliams, pareiškė ji.

Kalbėdamasis su P.Porošenka, JAV viceprezidentas Joe Bidenas pasmerkė „atakas ir smurtą rytų Ukrainoje, pradėtą Rusijos palaikomų separatistų“, nurodė Baltieji rūmai.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, viešintis Ciuriche, paskelbė pranešimą, kuriame sakoma, kad separatistų puolimą paskatino Rusijos „neatsakingas ir pavojingas sprendimas pastarosiomis savaitėmis aprūpinti juos šimtais vienetų naujos pažangios ginkluotės, įskaitant raketų sistemas, sunkiąją artileriją, tankus ir šarvuotąsias mašinas, taip pat tęsti operatyvinį vadovavimą ir kontrolę“.

Tuo tarpu Indijoje viešintis JAV prezidentas Barackas Obama pažadėjo „didinti spaudimą Rusijai“, bendradarbiaudamas su JAV sąjungininkais, sakydamas, kad svarstys visas priemones, išskyrus karinę konfrontaciją.

„Jeigu ponas V. Putinas ir Rusija yra žūtbūtinai pasiryžę dalyvauti kariniuose konfliktuose – jų kariuomenė yra stipresnė negu Ukrainos, – sakė B. Obama. – Klausimas, ar jie toliau eis keliu, kuris yra žalingas ne vien Ukrainos žmonėms, bet ir Rusijos žmonėms.“

Maskva neigia siunčianti pajėgas ir ginklus į rytų Ukrainą, nors Kijevas ir Vakarų šalys sako turintys nepaneigiamų įrodymų. Praeitą savaitę P. Porošenka sakė, kad Rusija yra dislokavusi jo šalyje 9000. karių, ir reikalavo juos nedelsiant išvesti.

Jau devynis mėnesius vykstantis konfliktas, nusinešęs per 5 tūkst. žmonių gyvybių, sukėlė didžiausią krizę santykiuose tarp Rusijos ir Vakarų šalių nuo Šaltojo karo pabaigos.

Pasiėmė šūnį su kate ir slėpėsi rūsyje

Ataka prieš Mariupolį prasidėjo šeštadienį anksti ryte, sakė 76 metų pensininkas Leonidas Vasylenka, gyvenantis viename uostamiesčio rytiniame priemiestyje.

Mariupolis
Mariupolis
© AP/Scanpix

„Drebėjo sienos ir langų rėmai, name pradėjo byrėti dažai, – jis pasakojo kalbėdamas telefonu. – Pasislėpiau rūsyje. Ką dar būtų galima padaryti? Pasiėmiau šunį ir katę. Rūsyje girdėjosi, kaip dreba žemė.“

20 metų Albina Gavrilova per atakas Mariupolyje svečiavosi pas draugus, rašo independent.co.uk. Ji pabudo nuo raketos, atsitrenkusios į namo konstrukcijas, garso.

„Sienos pradėjo griūti, viskas drebėjo, smūgio banga buvo didžiulė" - pasakojo mergina.

Kadangi Albina yra žurnalistė, ji pasakoja esanti informuota, kaip elgtis tokiais atvejais. Ji šaukė draugams gultis ant grindų ir užsidengti galvas.

„Aš niekad gyvenime nebuvau labiau persigandusi: visas mano kūnas prakaitavo", - sakė A. Gavrilova.

Sieks sankcijų griežtinimo Rusijai?

Petro Porošenka, Joe Bidenas
Petro Porošenka, Joe Bidenas
© RIA/Scanpix

Šeštadienį vykusio telefoninio pokalbio metu JAV viceprezidentas Joe Bidenas bei Ukrainos prezidentas P. Porošenka susitarė siekti tolesnio sankcijų griežtinimo Rusijai.

Baltųjų Rūmų spaudos tarnyba nurodo, kad pašnekovai apžvelgė situaciją Ukrainos rytuose. J. Bidenas pasmerkė atsinaujinusius kovinius veiksmus ir apkaltino dėl šių separatistus. Pastarieji, anot pareigūno, pradėjo „įvairių regiono gyvenamųjų rajonų" puolimą.

P. Porošenka ir J. Bidenas taip pat teigė, kad Rusija demonstruoja „ignoruojanti savo įsipareigojimus pagal rugsėjį pasirašytą Minsko susitarimą".

Dėl šios priežasties pareigūnai „sutarė su tarptautiniais partneriais siekti garantijų, kad kainos Rusijai dėl vykdomų agresyvių veiksmų prieš Ukrainą ir toliau augtų".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Veryga: trečiadienį bus keičiamos ekstremalios situacijos sąlygos, įsigalios nauji draudimai viešiems renginiams kaukes nuo trečiadienio teks dėvėti ir lauke (58)

Lietuvoje sparčiai auga naujų susirgimų COVID-19 liga skaičius, o nuo pirmadienio į raudonąją...

Karantinas įvedamas dar 8 šalies savivaldybėse: tarp jų – ir didieji miestai kaukės įvedamos visose viešose vietose (192)

Vyriausybė pirmadienį netikėtai surengė posėdį, kuriame buvo apsispręsta lokalų karantiną...

Naujas rekordas – 766 nauji koronaviruso atvejai: iš jų neištirti net 468 atvejai, mirusieji – jaunesnės amžiaus grupės masiniai protrūkiai gydymo įstaigose (574)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ( NVSC ) spalio 26 d. 12 val. duomenimis, per vakar dieną...

Veryga: trečiadienį įsigalios nauji draudimai viešiems renginiams
 (4)

Lietuvoje sparčiai auga naujų susirgimų COVID-19 liga skaičius, o nuo pirmadienio į raudonąją...

COVID-19: Rytų Europai niūri prognozė darosi visiškai reali (3)

Čekijos Respublikoje ir Lenkijoje kalbama apie ketinimą dar labiau sugriežtinti įvestus...

Dangyra savo karjerą pradėjo nuo apskaitininkės, dabar užima vadovės pareigas: pasidalijo žiniomis, kurios padės ir kitiems

Gyvenimas šypsosi tau, kai tu šypsaisi jam – panašu, kad šis posakis puikiai tinka šios...

Kibernetiniai įsilaužėliai blokavo Baltarusijos nacionalinio banko tinklalapį: mes juos privertėme pakeisti nuomonę (2)

Kibernetinių įsilaužėlių grupė pirmadienį paskelbė blokavusi Baltarusijos nacionalinio banko...

Patikrino Vilniaus barus: vienam gresia bauda iki 6000 eurų (20)

Laikantis prieš savaitę Vilniaus miesto savivaldybės ir maitinimo įstaigų asociacijų suderėto...

Nausėda linki sėkmės Šimonytei premjerės poste: išsakė kriterijus, kuriuos kels ministrams susitikimuose jau buvo minima viena kita pavardė (136)

Prezidentas Gitanas Nausėda po susitikimo su politinių partijų lyderiais palinkėjo Ingridai...

|Maža didelių žinių kaina