aA
Ne per seniausiai Rusijos valdininkai gyrėsi sėkmingai sulaikę virusą. Dabar infekcijos atvejų daugėja, o oficialiais statistiniais duomenimis vis labiau abejojama.
Plintant koronavirusui, Rusijos tvirtovės mūrai pradeda braškėti
© Itar-Tass / Scanpix

Gerokai įsismarkavus koronaviruso sukeltai pandemijai, paralyžiavusiai ne vienos šalies gyvenimo ritmą ir pastarosiomis savaitėmis pareikalavusiai per 18 tūkst. žmonių gyvybių visame pasaulyje, Rusija kurį laiką atrodė kaip išskirtinė zona, kurioje vyrauja ramybė. O gal abejingumas?

Rusijos kasdienybė buvo nėmaž nepasikeitusi: parduotuvės, darbovietės ir mokymo įstaigos veikė kaip įprastai, o oficialūs pareigūnai demonstravo beribį pasitikėjimą savimi, nurodydami, kad šalyje – tik 147 patvirtinti užkrato atvejai ir nė vienos mirties, kaip, esą, paaiškėjo po daugiau nei 116 tūkst. COVID-19 testų, atliktų maždaug 145 mln. gyventojų turinčioje šalyje. Tokie rodikliai – vieni iš žemiausių bendros pasaulinės statistikos kontekste. Dar reikia paminėti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo karą dėl naftos kainų su Saudo Arabija, tarsi globali ekonomika nė neegzistuotų.

Vis dėlto per mažiau nei 48 valandas toks Rusijos įvaizdis ėmė blankti. Kad realybė kiek kitokia, galima spėti, matant, kokia skubota šalies vyriausybės reakcija į COVID-19: medicinos ekspertams suabejojus oficialia Rusijos užsikrėtimų statistika ir veiksmų, kurių imamasi siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, efektyvumu, buvo tuoj pat priimti sprendimai užverti sienas, apriboti skrydžius, uždaryti mokyklas ir duoti startą plataus masto ekonominio skatinimo iniciatyvai.

Jei paaiškėtų, kad tikroji COVID-19 išplitimo aprėptis Rusijoje – platesnė nei ta, kuri atspindėta oficialioje statistikoje, būtų galima teigti, kad šalies vyriausybė praleido progą sulėtinti pandemiją, užkraudama sunkią naujos valstybinės krizės naštą ir taip braškančiai sveikatos apsaugos sistemai bei nustekentai ekonomikai.

„Kadangi vyriausybė dabar supranta, kad infekuotųjų skaičius gali staiga išaugti, imamasi naujų priemonių stengiantis kuo skubiau suvaldyti situaciją, – sakė Aleksandras Gabujevas, Maskvos Carnegie centro vyr. specialistas. – Didžiausią nerimą kelia tai, kad medicinos sistema nėra pakankamai pajėgi susidoroti su tikėtinu atvejų pagausėjimu.“

Praeitą antradienį V. Putinas apsilankė naujame koronaviruso informacijos centre Maskvoje. Jame sutelkta begalė pažangiausių technologijų pagrindu veikiančių resursų, įskaitant stebėjimo kameras ir dirbtinio intelekto sistemas, leidžiančias sekti socialinių tinklų turinį ir atpažinti dezinformaciją apie ligos plitimą, užtikrinti, kad būtų laikomasi karantino, bei fiksuoti lentynų prekybos centruose tuštėjimą – akivaizdžią pastarojo meto tendenciją didžiuosiuose Rusijos miestuose. Po viešnagės minėtame centre V. Putinas konstatavo, kad situacija šalyje, jo vertinimu, kontroliuojama.

„Mums pavyko suvaldyti masinį užsikrėtimą ir [pandemijos] išplitimą, – sakė Rusijos prezidentas per Maskvoje įvykusį vyriausybinį ministrų ir aukščiausio rango pareigūnų susirinkimą. – Nepaisant aukšto rizikos lygio, situacija iš principo kontroliuojama.“

Nors ir buvo duotos viešos garantijos, konkretūs apsisaugojimo procesai Rusijoje vis dėlto pradėti. Siekiant sulėtinti viruso plitimą, iki gegužės 1 d. uždrausta atvykti užsieniečiams, Maskvoje uždrausti visi lauke vykstantys renginiai, o susibūrimai uždarose erdvėse apriboti iki 50 žmonių. Vyresnio amžiaus Rusijos piliečiai paraginti likti namuose. Mokyklos šiuo metu uždarytos. Neveikia ir gausiausiai turistų lankomi objektai. Praeitą pirmadienį Rusijos ministras pirmininkas Michailas Mišustinas informavo apie 4 mlrd. dolerių (3,7 mlrd. eurų) dydžio valstybės finansinės pagalbos paketą, skirtą riziką dėl ekonominės veiklos pristabdymo patiriančioms įmonėms. Rusija taip pat uždarė didžiules sausumos sienų atkarpas su 14 kaimyninių valstybių, o sostinėje Maskvoje dabar statomos dvi milžiniškos ligoninės, kuriose ketinama hospitalizuoti koronavirusu infekuotus asmenis.

Skubią vyriausybės reakciją iš dalies galėjo išprovokuoti pripažinimas, kad virusas vis dėlto plinta šalyje. Nors oficialūs duomenys išlieka nepakitę – skelbiami rodikliai vis dar žemi, randasi pagrindo manyti, kad realybė anaiptol ne džiugina, tik begalė susirgimų diagnozuojami įvardijant kitas ligas. Remiantis neseniai Rusijos verslo laikraštyje RBC paviešinta ataskaita, „Rosstat“, oficiali šalies statistikos agentūra, užfiksavo, kad įprastai išsivystančios pneumonijos atvejų šių metų sausį buvo 37 proc. daugiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019-aisiais. Bet juk pneumonijos simptomai gali sutapti su COVID-19. Minėtas atvejų padidėjimas reiškia, kad susirgusiųjų per sausį – beveik pora tūkstančių.

Dar vieną įrodymą, kad Rusijoje išplitusio užkrato mastas galėtų būti daug didesnis nei skelbiama, pateikė Gydytojų aljansas – neseniai šalyje susibūrusi medicinos specialistų sąjunga, – nurodydamas kad tikrasis naujuoju koronavirusu infekuotųjų skaičius gali prilygti tūkstančiams – tiesiog daugeliu atvejų liga diagnozuojama kaip pneumonija. Neseniai minėtos grupės „YouTube“ kanalu buvo paviešintas vaizdo įrašas, kuriame organizacijos atstovai perspėja apie apsaugos priemonių trūkumą regioninėse šalies ligoninėse, keliantį dar didesnę infekcijos išplitimo grėsmę. Vaizdo įraše galima išgirsti anonimiškumą panorusių išsaugoti gydytojų pranešimų apie nurodymus atlaisvinti ištisas ligoninių palatas, siekiant užtikrinti reikiamą vietų skaičių prieš nusimatantį „pneumonijos“ protrūkį.

Rusijos naujienų kanalas „Meduza“ informavo apie panašius veiksmus Sankt Peterburge – mieste, kuriame patvirtintų koronaviruso atvejų užregistruota tik dešimt, tačiau ligoninėse trūksta vietų dėl begalinių gripu ir plaučių uždegimu sergančių pacientų srautų.

Nedideli oficialūs skaičiai ir, palyginti su praktika kitose šalyse, menkai teviešinami Rusijos vyriausybės veiksmai, gali būti siejami su ekonominėmis, politinėmis ir faktinėmis realijomis šalies viduje.

Testavimas dėl koronaviruso Rusijoje šiuo metu vykdomas centralizuotai, ir yra pavestas daugiau nei per 3 tūkst. kilometrų nuo Maskvos nutolusiame Novosibirske (miestas Sibire) veikiančiai laboratorijai.

Testavimo procedūras stebi „Rospotrebnadzor“ – valstybinė sveikatos sektoriaus kontrolės įmonė. Vadinasi, laboratorijos pajėgumas darosi nepakankamas, todėl rezultatai galimai vėluoja. Negana to, testai Rusijoje atliekami naudojant vietinės gamybos priemones, kurių patikimumu nustatant virusą kai kurie medicinos ekspertai linkę abejoti. Būtina paminėti ir tai, kad įsisenėjęs nepasitikėjimas šalies sveikatos sistema gali lemti sergančių asmenų nenorą išsitirti.

„Žmonės gali nesikreipti į gydytojus, kadangi daugelis yra pratę gydytis liaudiškomis priemonėmis. Nepasitikėjimas sveikatos sistema yra didžiulis, ypač už Maskvos ribų“, – sakė visuomenės sveikatos Rusijoje ekspertė Judy Twigg iš Virdžinijos sandraugos universiteto.

Rusijos vyriausybės delsimą ir nenorą skelbti aliarmo dėl koronaviruso galima paaiškinti šlubčiojančia šalies ekonomika, patyrusia dvigubą smūgį – dėl COVID-19 nulemto globalaus nuosmukio ir dėl tebevykstančio naftos kainų karo su Saudo Arabija. Vos prieš kelias savaitės V. Putinas žadėjo Rusijos piliečiams, kad mirties taške įstrigusios jų pajamos pagaliau ims didėti ir taip, anot jo, nutiks dėl šiemet išaugsiančios ekonomikos, bet, atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius, viltys, kad taip bus, žlunga, ir šitai, kaip matyti, yra viena iš pagrindinių Kremliaus galvos skausmo priežasčių.

„Vyriausybė žino, kad žmonės neturi gausių santaupų, o įmonių veiklą palaiko mėnesiniai pinigų srautai, – sakė A. Gabujevas iš Maskvos Carnegie centro. – Svarbiausia jos užduotis – įvesti efektyvų karantiną ir apsisaugoti nuo masinio ekonomikos sutrikdymo.“

Staigią reakciją į viruso plitimo grėsmę Rusijos vyriausybė pademonstravo 2019-ųjų metų pabaigoje ir 2020-ųjų pradžioje uždarydama daugiau nei 4 tūkst. kilometrų ilgio sieną su Kinija ir apribodama tarp dviejų šalių vykdomus skrydžius. Tam tikrų prieštaringai vertinamų strategijų ėmėsi ir Maskvos meras Sergejus Sobjaninas, neseniai V. Putino paskirtas vadovauti kovos su koronavirusu darbo grupei.

Savo žvilgsnį jis nukreipė į kinų bendruomenę – nurodė vykdyti reidus įmonėse, kuriose dirba kinai, miesto autobusų vairuotojus įpareigojo informuoti, kai į autobusą įlips kinų tautybės žmogų primenantis asmuo. Šios priemonės sukėlė retai pasitaikantį Kinijos ambasados Maskvoje pasipiktinimą. Kremliui teko sulaukti tiesioginio jos skundo. Remiantis oficialiais skaičiais, griežtas sienos kontroliavimas pasiteisino, kadangi didžioji dalis Rusijoje patvirtintų COVID-19 atvejų – piliečiai, kurie lankėsi Europoje, dažniausiai – Italijoje.

Nuo tada Rusijos sostinėje išlaikoma „aukščiausios parengties“ būsena ir taikoma griežta politika, tačiau kol kas Maskva neskuba skelbti nepaprastosios padėties, ką jau padarė ne viena Europos valstybė.

Valdininkų teigimu, karantino reikalavimus ignoruojantiems asmenims gresia iki penkerių metų laisvės atėmimo bausmė. Be to, valdžios institucijos naudoja Maskvoje plačiai išvystytą veidų atpažinimo technologijos tinklą karantine esantiems gyventojams stebėti ir net skyrė baudas išmesti atliekų išėjusiems žmonėms.

Nors Rusija praėjusią savaitę ėmėsi naujų griežtų priemonių viruso plitimui sustabdyti, restoranai, barai ir prekybos centrai tebedirba. Beje, nemažai įmonių vadovų savo darbuotojams seniai nurodė dirbti iš namų, tačiau S. Sobjaninas oficialų įsakymą maskviečiams dirbti iš namų paskelbė tik trečiadienį.

„Kuo ilgiau veiks įvairios įstaigos ir bus vengiama apriboti žmonių kontaktavimą tarpusavyje bijant neigiamo poveikio ekonomikai, tuo labiau grės neišvengiamas drastiškas susirgimų atvejų padidėjimas“, – teigė J. Twigg.

Tuo tarpu Rusijos politinis gyvenimas nestoja net esant pandemijos grėsmei. Nepaisant susirūpinimo dėl tikėtinų didelių minių, V. Putinas patvirtino, kad balandžio 22 d. bus surengtas nacionalinis balsavimas dėl konstitucijos pataisų, leisiančių jam likti prezidento poste dar dvi kadencijas.

Savo ruožtu Kremlius pranešė, kad bus tęsiamos gegužės mėnesį numatyto Pergalės dienos parado repeticijos. Šiemet ši šventė ypatinga – bus minimos 75-osios Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare metinės. Ruošiantis iškilmėms, kartu gali repetuoti iki 10 tūkst. kareivių.

Foreign Policy
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(80 žmonių įvertino)
3.7125

Top naujienos

Šimonytė: visuomenininkai turėtų būti tik valstybės pagalbininkai, o ne jos skylių užkamšytojai (165)

Labai gerai, kad krizės atveju žmonės mobilizuojasi ir padeda valstybinėms institucijoms, – bet...

Skvernelis kreipėsi į senjorus: ragina niekur neiti iš namų, prabilo apie pensijas (313)

Ketvirtadienio vakarą premjeras Saulius Skvernelis kreipėsi į Lietuvos senjorus prašydamas,...

Kasiulevičius palygino JAV ir Lietuvos prognozes: nors ir sunkiai, bet galime išvairuoti (64)

Ketvirtadienio vakarą profesorius Vytautas Kasiulevičius pateikė JAV Misisipės valstijos,...

Londone peiliu sužalotas lietuvis netrukus mirė gatvėje (85)

Ketvirtadienį Londono policija paviešino peiliu mirtinai subadyto žmogaus tapatybę: tai –...

Latvijoje nusidriekė 12 kilometrų laukiančių atvykti į Lietuvą automobilių eilė (89)

Latvijoje ketvirtadienio vakarą dėl atvykstantiesiems matuojamos temperatūros nusidriekė 12...

Uždaroma „Rimi“ Kauno autobusų stotyje: koronavirusas patvirtintas antram darbuotojui (51)

Nuo penktadienio uždaromas Kauno autobusų stotyje veikiantis prekybos centras „Rimi“ . Tokį...

Netikėtas sprendimas atvėrė neužgijusias žaizdas: dėl išžaginimo nuteistas politiko sūnus – jau laisvėje (373)

Aštuoniolikmetę merginą per prievartą į lovą įsitempęs ir ją išžaginęs politiko sūnus...

Kardiologas pateikia 7 patarimus, kurie ypač svarbūs šiuo metu: būtina žinoti sergantiems ir sveikiems (10)

Europos kardiologų draugija, remdamasi šiandienine Europos šalių stebėsena, atkreipia dėmesį,...

Moterys demonstruoja absurdiškus manikiūro rezultatus – kas nutinka, kai užsidaro grožio salonai (5)

Žvelgiant į karštligiškas kai kurių moterų pastangas gelbėti nagų grožį, kai tenka laikytis...

Karantino metu pasiūlė žmones vienijančią veiklą: visi jaučia tą patį, nors nesėdi vieni šalia kitų (4)

Žiūrėjimas į dangų gali sustiprinti bendrumo su žmonėmis pojūtį šiuo fizinės atskirties...

|Maža didelių žinių kaina