aA
Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos reikalavimas visiems JK gyvenantiems ES piliečiams pateikti prašymą dėl leidimo nuolat gyventi šalyje neišvengiamai sukels didelių problemų pažeidžiamiems žmonėms, kuriems bus sunku įrodyti savo teisę gyventi Didžiojoje Britanijoje, įspėja aktyvistai.
Brexit
© AFP / Scanpix

Dešimtys tūkstančių Didžiojoje Britanijoje gyvenančių ES piliečių po „Brexit“ gali tapti nelegaliais migrantais, ir tai gali sukelti krizę, kuri bus didesnė nei „Windrush“ skandalas, perspėja aktyvistai.

Jie teigia, kad Didžiosios Britanijos vidaus reikalų ministerijos sistema, reikalaujanti, kad prieš Britanijai išstojant iš ES visi ES piliečiai kreiptųsi dėl leidimo nuolat gyventi šalyje, neišvengiamai sukels didelių problemų pažeidžiamiems žmonėms, kurie nesugebės įrodyti savo teisės gyventi šalyje artimiausiais metais, independent.co.uk rašo May Bulman.

ES apgyvendinimo programą (angl. The EU Settlement Scheme), kuri pradeda veikti šiandien, sausio 21 d., Jungtinės Karalystės vadovybė sukūrė siekdama užtikrinti ES piliečiams ir jų šeimos nariams teisę gyventi šalyje po „Brexit“. Jie turi kreiptis leidimo toliau gyventi šalyje iki 2021 m. birželio 30 d.

Besikreipiantieji turės patvirtinti savo tapatybę internetu, naudodamiesi mobiliąja programa. Iš pradžių siūlyta, kad patvirtinimas suaugusiems kainuotų 65 svarus (apytikriai 74 EUR), o vaikams iki 16 m. – 32,50 svaro (apytikriai 37 EUR), tačiau pirmadienį kreipdamasi į parlamentą Th. May pranešė, kad registracija vis dėlto bus vykdoma nemokamai, pranešė guardian.co.uk.

Kritikai sako, kad sistema galės pasinaudoti tik tie gyventojai, kurie apie ją žino, tačiau yra daugybė žmonių, kuriuos informacija sunkiai pasiekia – pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonės, žmonės, kurie nekalba angliškai ir tie, kurie yra išnaudojami, o pastangos juos informuoti yra „visiškai neadekvačios“.

Vyriausybė taip pat kritikuojama dėl to, kad mobilioji programa, per kurią galima pateikti prašymus, skirta tik išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams su įdiegta „Android“ operacine sistema, negalvojant apie vartotojus, turinčius „Apple“ įrenginius su „iOS“ operacine sistema. Tiesa, registruotis galima ir kitais būdais.

Perspėja: dešimtys tūkstančių JK gyvenančių ES piliečių po „Brexit“ gali tapti nelegaliais gyventojais
© Sputnik / Scanpix

Jungtinės imigrantų gerovės tarnybos teisės politikos skyriaus direktorius Chai Patelis pasakė: „Jie sako, kad platina informaciją, plečia aprėptį ir organizuoja nemokamus žmonių informavimo renginius – bet šioje konkrečioje situacijoje tai visiškai neadekvatu.“

„Jei politikai iš tiesų būtų norėję leisti ES piliečiams likti gyventi Jungtinėje Karalystėje, jie būtų teisiškai užtvirtinę leidimą nuolat gyventi šalyje, kad kiekvienas ES pilietis, kuris šiuo metu gyvena JK, turėtų teisę čia likti.“

Ch. Patelis išsakė kritiką ministrams dėl to, kad jie įvedė šią programą neva tam, kad galėtų perimti kontrolę ir deportuoti nepageidaujamus asmenis, tačiau nepagalvojo apie neigiamas pasekmes pažeidžiamiems asmenims, kurie negalės sužinoti apie programą arba nesugebės pateikti prašymo.

„Ministrai siekia perimti politinę kontrolę, jie nenori užtikrinti teisės gyventi šalyje žmonėms, kurie yra nepageidaujami“, – sako jis. – Bet tai reiškia, kad dešimtys tūkstančių žmonių taps nelegaliais migrantais tik dėl to, kad nesikreipė dėl statuso suteikimo – ir tai bus didelė problema.“

Kritikai taip pat įspėjo, kad tūkstančiai žmonių liks be teisinio statuso, jei prašymai nebus operatyviai ir veiksmingai apdorojami.

Tyrimų instituto „British Future“ strateginio skyriaus direktorė Jill Rutter pasakė: „Vidaus reikalų ministerija turėtų investuoti į tinkamą ES apgyvendinimo programos vykdymą nuo pat pradžių. Jei jos nepavyks sklandžiai ir veiksmingai įgyvendinti, neigiamas pasekmes jausime daug metų, o jų mastas bus daug didesnis nei „Windrush“ skandalas.“

Liberaldemokratų partijos atstovas parlamente seras Edas Davey pareiškė: „Niekas netiki, kad Vidaus reikalų ministerija sugebės užtikrinti teisę nuolat gyventi šalyje kiekvienam tinkamam kandidatui per dvejus metus. Tūkstančiai žmonių liks be statuso ir taps pažeidžiami Theresos May kuriamoje nesvetingoje aplinkoje.“

Theresa May
Theresa May
© Reuters / Scanpix

Tie gyventojai, kurie Jungtinėje Karalystėje nuolat gyveno penkerius metus, šios programos pagrindu gali teikti prašymą leidimui nuolat gyventi šalyje, tai reiškia, kad jie gali ir toliau gyventi ir dirbti JK neribotą laiką.

Asmenys, kurie Jungtinėje Karalystėje gyvena mažiau nei penkerius metus, gali teikti prašymą leidimui gyventi šalyje tol, kol bus gyvenę penkerius metus, o tada galės pateikti naują prašymą dėl nuolatinio gyvenimo šalyje.

Teikiant prašymą reikia įrodyti savo tapatybę, suteikti informaciją apie teistumą/ neteistumą ir įkelti veido nuotrauką.

Pareigūnai tada turi patikrinti duomenis apie darbą ir socialines garantijas ir patvirtinti, kad asmuo iš tiesų gyvena JK. Be to, visų prašymus pateikusių asmenų duomenys patikrinami JK nusikalstamumo ir saugumo duomenų bazėse.

Numatoma, kad iš viso gali būti pateikta daugiau nei 3,5 mln. paraiškų.

Vidaus reikalų ministerijos atstovas pareiškė: „ES apgyvendinimo programa užtikrins, kad visiems Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems ES piliečiams būtų suteiktas gyventojo statusas, kuris savo ruožtu užtikrins teisę į darbą, gyvenamą vietą ir išmokas. “

„ES piliečiams gauti šį statusą bus lengva ir paprasta. Jiems tereikės įvykdyti tris žingsnius – įrodyti savo tapatybę, įrodyti, kad gyvena JK, ir pateikti duomenis apie teistumą/neteistumą.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 13.28 (70)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:20 val. (158)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

Kauno r. sugalvojo atkirtį Matijošaičiui, pasiryžusiam per dieną už vaiką reikalauti kone 10 eurų (153)

9,20 euro už vieną Kauno vaikų darželiuose praleistą dieną. Tiek kitais metais reikės mokėti...

Finalas gali būti skandalingas: jei į Pranckiečio ir valdančiųjų konfliktą dėl posto būtų įtraukta net policija (273)

Antradienį Seimo posėdžių salę pasieks ne tik kitų metų biudžeto projektas ir jo pateikimas....

Įtarusi galimą dokumento klastojimą, Širinskienė kreipėsi į Seimo kanclerę (108)

Dėl tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimo spalio 15 d. nenumatyto Seimo plenarinio posėdžio...

Stilistė palygino pigius ir brangius drabužius – atrodo taip pat, o kainos skiriasi dešimtis kartų (19)

Žinomas prekinis ženklas – tai tik žmogaus puikybės ženklas ar, vis dėlto, nepriekaištinga...

Draudikai bara tėvus: taip skuba į darbą, kad nesirūpina, kaip paleidžia vaikus prie mokyklų

Nors pirmasis mokslo metų mėnuo baigėsi, prie ugdymo įstaigų rytais dar itin sunku išvengti...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (32)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Žalgiriečio Venskaus dvigubas dublis neišgelbėjo Lietuvos kariškių rinktinės nuo pirmo pralaimėjimo

Pasaulio kariškių žaidynėse Kinijoje pirmą pralaimėjimą patyrė Lietuvos krepšinio rinktinė....

Paaiškėjo naujos Anastasijos Zavorotniuk gydymo detalės: gydymo brangiame reabilitacijos centre prireikė staiga pablogėjus sveikatai (2)

Žurnalistai išsiaiškino, kiek kainuoja paslaugos elitiniame Pamaskvės rajone (Rubliovkoje)...