aA
Europos Sąjungos pareigūnai sekmadienį paragino nutraukti ugnį Afganistane ir sakė, kad žlugus JAV ir Talibano deryboms atsirado proga šioje šalyje siekti paliaubų.
Markas Esperis Kabule
Markas Esperis Kabule
© Reuters / Scanpix

Tokie komentarai pasirodė JAV gynybos sekretoriui netikėtai atvykus vizito į Kabulą.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas praėjusį mėnesį paskelbė, kad derybos su Talibanu žlugo dėl talibų atakos, per kurią žuvo amerikiečių karys.

Derybos buvo pasiekusios galutinę fazę; pagal susitarimą, kuris turėjo būti sudarytas, JAV kariai po 18 metų karo būtų buvę išvesti iš Afganistano mainais į įvairias Talibano garantijas.

Tačiau daugelio afganų ir tarptautinių stebėtojų nerimą kėlė tai, kad susitarime nebuvo numatoma iškart visuotinai nutraukti ugnį. Vietoje to būtų turėjusios susidaryti sąlygos sumažinti smurtą ir vėliau surengti Talibano ir Afganistano vyriausybės derybas.

ES specialusis pasiuntinys Afganistanui Rolandas Kobia sakė, jog deryboms žlugus atsirado galimybė siekti ugnies nutraukimo, kuris savo ruožtu būtų pakankamai didelis pokytis Afganistane, kad D. Trumpas svarstytų derybų atnaujinimą.

„Dabar tinkama akimirka ir tinkama proga galbūt žengti vieną žingsnį toliau nei paprastas smurto sumažinimas ir aiškintis kelius, kaip bus... nutraukta ugnis“, – žurnalistams sakė R. Kobia.

„Mintis yra išties pažiūrėti, kaip galime stumti ugnies nutraukimo idėją, o ne atidėti ją vėlesniam laikui... Šiandien yra atsiradusi galimybė“, – pridūrė jis.

Tuo metu smurtas Afganistane siautėja toliau. Penktadienį per bombos sprogimą mečetėje Nangarharo provincijoje žuvo mažiausiai 70 žmonių.

Atidėti rinkimų rezultatai

Paklaustas, kaip ES, turinti ribotas galimybes Afganistane, galėtų daryti poveikį dėl paliaubų, R. Kobia užsiminė, kad Talibanas per kelis mėnesius „vienokia ar kitokia forma“ galėtų sugrįžti į valdžią, todėl laikytųsi paliaubų, kad galėtų normalizuoti būsimus santykius su Europos bloku.

„Ugnies nutraukimas būtų ženklas, geros valios garantija ir geras pasirengimas normalizuoti šiuos santykius“, – sakė R. Kobia.

Talibanas griežtai atmeta galimybę tuojau pat nutraukti ugnį, bet pernai kartą buvo sudėjęs ginklus trijų dienų paliauboms.

Afganistane šiuo metu nerimastingai laukiama rugsėjo 28 dieną įvykusio prezidento rinkimų pirmojo rato rezultatų, kuriuos Nepriklausoma rinkimų komisija turėjo paskelbti šeštadienį, bet neribotam laikui atidėjo dėl „techninių problemų“ .

ES delegacijos Afganistane vadovas Pierre'as Mayaudonas sakė, jog atidėjimas kelioms dienoms rezultatams galutinai patvirtinti yra pagrįstas siekiant užtikrinti, kad balsai buvo teisingai suskaičiuoti.

„Bet ne daug daugiau dienų, kurios vėl virs savaitėmis ir galbūt sudarys įspūdį, kad kažkas vyksta“, – sakė jis žurnalistams.

Netikėti amerikiečių vizitai

Tuo metu JAV gynybos sekretorius Markas Esperis sekmadienį atvyko į Kabulą iš anksto neskelbto vizito – susitikti su JAV kariais ir Afganistano prezidentu Ashrafu Ghani.

„Tikiuosi... išties gerai pajusti, kas vyksta Afganistane ir, taip pat, pasikalbėti, kaip gali atrodyti tolesnis kelias“, – jį lydintiems žurnalistams sakė M. Esperis, kurio komentarus paskelbė Pentagonas.

„Manome, kad politinis susitarimas visuomet yra geriausias būdas eiti į priekį, kalbant apie kitus žingsnius Afganistane“, – pridūrė gynybos sekretorius.

Šiuo metu Afganistane yra maždaug 14 tūkst. JAV karių. Pasak M. Esperio, šis skaičius galėtų sumažėti iki maždaug 8,6 tūkst. be poveikio kovos su terorizmu operacijoms prieš tokias grupuotes kaip džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) padalinys Afganistane.

JAV Atstovų Rūmų lyderė demokratė Nancy Pelosi, kuri vadovauja D. Trumpo apkaltos tyrimui, sekmadienį taip pat atvyko iš anksto neskelbto vizito į Afganistaną – drauge su Kongreso delegacija, kurioje buvo abiejų partijų atstovų.

N. Pelosi, kuri griežtai kritikuoja D. Trumpo užsienio politiką, susitiko su A. Ghani, JAV kariais ir diplomatais.

D. Trumpui nutraukus derybas su Talibanu, deryboms vadovavęs JAV specialusis pasiuntinys Zalmay Khalilzadas neformaliai kalbėjosi su talibais Pakistane. Tai galėtų reikšti galimybę, kad Vašingtonas siekia atnaujinti diskusijas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

16 valandų su savo pagrobėju praleidęs žinomas Lietuvos aktorius papasakojo, kaip viskas vyko: aš tapau jo savotišku pagalbininku

Nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo kelios, tačiau plataus atgarsio sulaukusios įkaitų...

Psichologė pasakė, kada santuokoje jau laikas sukti skirtingais keliais: svarbu viską matyti skaidriai (95)

Kai lyčių stereotipai trinami laikmečio ar kitų procesų, kuo gi skiriasi vyras ir moteris? O...

Iš COVID-19 duomenis nagrinėjančių ekspertų – nerimo ženklai: kertasi dvi pandemijos (73)

Kai Ziyado Al-Aly vadovaujama tyrimų grupė pranešė jam, kaip dažnai diabetas kerta...

Restoranuose drastiškai trūksta darbuotojų: sugrįžusieji iš prastovų susirenka išmokas ir patraukia kitur (267)

Neseniai atsidarius lauko terasoms, maitinimo įstaigos jau jaučia darbuotojų stygių. Pusę metų...

Mirė garsi virtuvės šefė, „barbekiu mama“ Halina Bovševič (203)

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė, barbekiu mama vadinta Halina...

Lyg tikra vasara: į Lietuvą plūstelės šiluma – įdienojus net iki 23 laipsnių (3)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė – šiltoji dalis. Su smarkokais pietiniais oro...

Nepavykęs Kremliaus noras įgelti: lietuviai, rinkitės – ginklai arba vakcinos (576)

Lietuvos kariuomenės įsigijimai visada buvo ir išliko Kremliaus propagandistų dėmesio centre: tai...

Pavydas poroje: kada jis santykius griauna, o kada jiems padeda? (10)

Meskite į mane akmenį tie, kas niekada nejautė pavydo. Iš tiesų šis jausmas mus lydi nuo...

Gydytojas įvardijo, koks skausmas mus labai sendina: patarė nedelsti du skaičiai parodys, ar efektyviai sportuojate (18)

Pradėdami sportuoti, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, sporto salėje kartais nesupranta...

Orijus Gasanovas papasakojo, kodėl dabar pats geriausias laikas keliauti: stebina prabangių viešbučių kainos ir galimybės (38)

Dabar, kai pasaulis stengiasi išsivaduoti iš COVID–19 sukeltos pandemijos, vis dažniau iškyla...