aA
Pentagonas perspėjo Europos Sąjungą, kad jos užmojai savarankiški plėtoti gynybos projektus, vykdomus neatsižvelgiant į trečiųjų šalių, įskaitant JAV, interesus, gali sukelti politinių ir prekybos padarinių, pirmadienį pranešė Ispanijos žiniasklaida.
Pentagonas perspėjo Europos Sąjungą
© AFP / Scanpix

„JAV smarkiai susirūpinusios Europos gynybos fondo nuostatų priėmimu ir Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo [Permanent Structured Cooperation, PESCO] bendrosiomis sąlygomis“, – dienraštis „El Pais“ cituoja gegužės 1-ąją datuotą JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojos Ellen Lord (Elen Lord) laišką, išsiųstą ES diplomatijos vadovei Federicai Mogherini (Federikai Mogerini).

Pentagonas laikosi pozicijos, kad šie projektai „žymi dramatišką žingsnį atgal po tris dešimtmečius gilintos transatlantinės gynybos pramonės integracijos“.

Gynybos departamento laiške taip pat sakoma, kad ES gynybos pajėgumų plėtra „tokiu būdu, kad jie dubliuoja karines sistemas, kurios nėra tarpusavyje pakeičiamos, tik švaisto negausius gynybos išteklius ir kuria nereikalingą konkurenciją tarp NATO ir ES“.

„Akivaizdu, jog jeigu JAV įves analogiškus suvaržymus, kolegos ir sąjungininkai Europoje juos vertins nepalankiai. Nenorėtume ateityje šito imtis“, – perspėjo E. Lord ir pridūrė, kad toks žingsnis Europos gynybos sektoriaus įmonėms kainuotų milijonus eurų.

Anot Vašingtono, „tai gali padaryti žalos ne vien NATO ir ES konstruktyviems santykiais, bet ir potencialiai atnaujinti kontroversiškas diskusijas, prieš 15 metų vyravusias [ES ir NATO] ryšiuose dėl Europos gynybos iniciatyvų“.

Kaip rašo „El Pais“ ši JAV reakcija buvo paskelbta praėjus nedaug laiko po Europos Parlamento balandžio 18-ąją suteikto preliminaraus leidimo įkurti Europos gynybos fondą, kuriam 2017–22022 metų laikotarpiu turėtų būti skirta 13 mlrd. eurų. Be to, Vašingtonas pasisako prieš PESCO, pagal kurį 25 ES narės pradėjo vystyti 35 ginkluotės vystymo projektus.

JAV spaudžia pakeisti Europos gynybos programų nuostatas, kad iš jų būtų pašalintos sąlygos, susijusios su intelektinės nuosavybės apsauga ir eksporto kontrole, taip pat panaikinta kuriam nors projektui vadovaujančios šalies veto teisė, sudaranti galimybę atmesti projekto partnerėmis norinčias tapti nepageidaujamas įmones.

„Kol šie dokumentai neįsigaliojo, raginame juos iš naujo apsvarstyti, atsižvelgiant į mūsų bendrus ilgalaikius transatlantinės partnerystės saugumo srityje tikslus. Jeigu pakeitimai bus nereikšmingi, mūsų nerimas gali vėl padidėti“, – sakoma Gynybos departamento laiške.

„Akivaizdžiai susidūrėme su interesų konfliktu“, – „El Pais“ cituoja Madride įsikūrusio Elcano (Elkano) karališkojo instituto – tarptautinių ir strateginių studijų centro – vieną iš vadovų Luisą Simoną. Jis atkreipė dėmesį, kad „JAV gynybos pramonės pozicijos Europos rinkoje yra stiprios“.

„Taigi, Jungtinės Valstijos, matydamos Europos gynybos politikos pirmuosius žingsnius, kad ir kokie mažyčiai jie būtų, vertina juos kaip potencialią grėsmę savo dominavimui – tiek Europos rinkoje, tiek trečiosiose šalyse“, – aiškino ekspertas.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
5.0000

Top naujienos

Šimonytė išdėstė savo komandos viziją ir pažėrė netikėtų pastabų kai kuriems ministrams (38)

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sakė, kad į savo komandą, jei...

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (5)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...

Rusijos nešvarios naftos krizė ligi galo neišspręsta: uostus toliau pasiekia užteršta žaliava Rusija nekomentuoja (1)

Rusijos pastangos įveikti beprecedentę naftos taršos krizę buvo nesėkmingos, šaliai pakrovus dar...

LKL užkulisiai: kodėl „Rytas“ nepanoro australo ir kaip pergalės neatnešė net pažadėti „iPhone“ laida „Krepšinio zona“ (31)

Eurolyga jau žino savo šių metų čempionus bei prizininkus, o po poros savaičių juos turės ir...

Mažame Lietuvos mieste dirbančiai gydytojai pacientai negaili pagyrų: kaip jai pavyko tapti visų mylima (27)

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( VLK ) duomenimis, Lietuvoje dirba...

Po kepinančio karščio – audringos liūtys, vėjas ir perkūnija: skelbia, kuriems miestams klius (9)

Antradienio pirmoje dienos pusėje vyraus nepastoviai debesuoti ir sausesni orai .

Sklinda kalbos apie „valstiečių“ partijoje bręstantį sukilimą: Skverneliui mato du kelius (213)

Dar prieš pirmąjį Prezidento rinkimų turą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS...

Valančiūnas – apie FIBA 2019 akistatą su kanadiečiais: pasistengsime „išspardyti užpakalius“ (11)

Atrodė, kad tai eros pabaiga: po septynerių ištikimybės metų Toronto „Raptors“ išmainė...

„Valstiečiai“ siūlo užmiršti Karbauskio kalbas ir žiūrėti į ateitį (154)

Porą savaičių blaškęsi ir traukimusi iš valdžios rinkėjus gąsdinę „valstiečiai“...

Tūkstančiams dirbančių – lemtingas galvosūkis dėl pensijų: termino pabaiga negailestingai artėja (94)

Kokio dydžio pensiją gausite? Ar likti II pakopos pensijų fonduose? Klausimai, kuriuos sau užduoda...