aA
JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi ketvirtadienį pareiškė, kad „greitai“ perduos Senatui prezidento Donaldo Trumpo apkaltos straipsnius.
Nancy Pelosi
© Sipa / Scanpix

Šis pareiškimas leidžia tikėtis įtampos sumažėjimo Atstovų Rūmų pirmininkės ir Senato respublikonų priešpriešoje. Visgi N. Pelosi įspėjo, kad nereikėtų skubėti išteisinti D. Trumpo nesurengus sąžiningo teismo.

Demokratė N. Pelosi jaučia vis didesnį respublikonų ir kai kurių savo partijos kolegų spaudimą liautis vilkinus D. Trumpo teismo proceso Senate pradžią.

Jokių veiksmų negalima imtis, kol Atstovų Rūmų pirmininkė neperdavė Senatui gruodį Kongreso žemųjų rūmų patvirtintų D. Trumpo apkaltos straipsnių – dėl piktnaudžiavimo valdžia ir trukdymo Kongreso darbui.

Respublikonai sako, kad demokratams gėda dėl šio balsavimo. Tačiau N. Pelosi jiems atkirto, kad demokratai „didžiuojasi“, jog gina Konstituciją, ir sakė abejojanti, ar respublikonai elgsis taip pat.
Daugelis Kapitolijuje prognozuoja, kad D. Trumpo teismas Senate prasidės ateinančią savaitę.

„Perduosiu juos [apkaltos straipsnius], kai būsiu pasirengusi. Tai tikriausiai nutiks greitai“, – sakė N. Pelosi žurnalistams Kapitolijuje, pridūrusi, kad neatideda dokumentų perdavimo neribotam laikui.

Pastarąjį N. Pelosi ir Senato respublikonų daugumos lyderio Mitcho McConnello konfliktą išprovokavo dviejų Kongreso galios centrų ambicijų kova dėl trečio per šalies istoriją prezidento teismo Senate.

M. McConnellas pareiškė, kad jei N. Pelosi ir Atstovų Rūmų demokratams gėda perduoti apkaltos straipsnius, Senatas ateinančią savaitę tiesiog imsis kitų reikalų.

„Jiems nepavyks nugramzdinti visos mūsų šalies į nesibaigiančią švilpiko dieną“, – sakė M. McConnellas.

Keli informuoti šaltiniai pranešė, kad susitikime su respublikonų senatoriais M. McConnellas sakė, kad apkaltos bylos nagrinėjimas Senate turėtų prasidėti ateinančią savaitę.

Atstovų Rūmams nubalsavus už D. Trumpo apkaltą, demokratai sutelkė dėmesį į naujus įrodymus apie prezidento pastangas spausti Ukrainą atlikti tyrimus jo politinių varžovų atžvilgiu. Jie ėmė reikalauti, kad duoti parodymų Senate būtų iškviesti keli liudytojai, tarp jų buvęs Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas. Tuo metu respublikonai nori greito teismo proceso su išteisinamuoju verdiktu.

Respublikonai turi svertų – jie Kongreso aukštuosiuose rūmuose turi 53 vietas, demokratai – 47. M. McConnellas atmeta demokratų reikalavimus pateikti bylai svarbius dokumentus ir iškviesti liudytojus duoti parodymų. Demokratai savo ruožtu išnaudoja situaciją abejonėms būsimo proceso sąžiningumu kurstyti ir ruošdamiesi būsimiems balsavimams bando palenkti į savo pusę dvejojančius respublikonų senatorius. D. Trumpo teismo taisyklėms patvirtinti reikia 51 balso.

„Kai kalbame apie sąžiningą teismą, turime galvoje faktus, liudytojus, dokumentus“, – sakė Senato demokratų lyderis Chuckas Schumeras, žadėdamas, jog „bus balsuojama“ dėl to, ar reikalauti perduoti Senatui svarbius dokumentus ir iškviesti duoti parodymų demokratų pageidaujamus liudytojus.

„Kiekvienas iš mūsų Senate turės apsispręsti. Kaip mano draugai respublikonai nori būti prisimenami Amerikos žmonių, savo rinkėjų ir istorijos?“ – klausė jis.

D. Trumpas savo ruožtu pareiškė, jog taip pat norėtų, kad daugiau liudytojų duotų parodymus. Jis pageidautų, kad duoti parodymų teisme būtų iškviesti buvęs viceprezidentas Joe Bidenas, siekiantis teisės tapti Demokratų partijos kandidatu artėjančiuose prezidento rinkimuose, taip pat jo sūnus Hunteris bei vyriausybės informatorius, kurio skundas dėl D. Trumpo spaudimo Ukrainai tapo pagrindu pradėti apkaltos tyrimą.

Pernai liepą per pokalbį telefonu D. Trumpas paprašė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio inicijuoti tyrimus Bidenų atžvilgiu, įšaldęs karinę pagalbą šiai šaliai. Viena Ukrainos dujų bendrovė įdarbino H. Bideną, kai jo tėvas užėmė JAV viceprezidento postą ir kuravo Ukrainos klausimus tuometinio prezidento Baracko Obamos administracijoje. Nėra jokių įrodymų, kad Bidenai būtų padarę kokių nors pažeidimų.

D. Trumpas leido suprasti, kad jo administracija ir toliau blokuos demokratų pastangas iškviesti duoti parodymų Senate J. Boltoną ar kurį kitą administracijos pareigūną. Daugelis tų pareigūnų ignoravo Kongreso šaukimus atvykti duoti parodymų per apkaltos tyrimą.

„Negalime leisti nacionalinio saugumo patarėjams tiesiog atsistoti ir kalbėti viską, ką jie nori, – sakė D. Trumpas per vieną renginį, skirtą statybos rangovams. – Turime ginti ne tik mano, bet ir būsimų prezidentų teises. Tai labai svarbu.“

J. Boltonas, vienas iš keturių asmenų, kuriuos iškviesti duoti parodymų reikalauja demokratai, šią savaitę sakė esąs „pasiruošęs liudyti“, jeigu būtų iškviestas Senato.

M. McConnellas nuo pat pradžių sakė norįs, kad D. Trumpo teismas vyktų pagal taisykles, kokiomis vadovautasi per Billo Clintono apkaltos bylos nagrinėjimą Senate 1999 metais. Jis pabrėžė, kad nebus „jokio derėjimosi“ su Atstovų Rūmų demokratais dėl Senato procedūrų.

„Nebus jokių nesąžiningų naujų taisyklių, parengtų būtent prezidentui D. Trumpui“, – sakė M. McConnellas ketvirtadienį.

Delsimas pradėti prezidento apkaltos bylos nagrinėjimą Senate sujaukė ir politinį kalendorių. Dabar prognozuojama, kad kelias savaites truksiantis teismo procesas Senate nesibaigs iki demokratų kandidatų į prezidentus rinkimų, prasidėsiančių vasario pradžioje. Keli demokratų senatoriai varžysis dėl teisės tapti partijos kandidatu prezidento rinkimuose.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kokias karines pajėgas iš tikrųjų turi Iranas? Mini „galingą ir baimę sėjantį ginklą“ (88)

Po Qasemo Soleimani nužudymo drastiškai padidėjus Jungtinių Valstijų ir Irano konflikto...

Svajonių darbą galima rasti ir Lietuvoje: dirba keturias dienas per savaitę, tik su viena sąlyga (36)

Lietuvoje specialistai tampa vis reiklesni – vien tik geras atlyginimas „nebepaperka”...

Orai: žiemos nematyt (19)

Sekmadienį šiauriau Lietuvos slinks ciklonas. Šio sūkurio įtaka šalies orams bus nedidelė, tad...

Moteriškas kerštas: mamytė nori pašėlti, jeigu nori ir tu, – paskambink (111)

Daugybę kartų administracine tvarka bausta, kartą dėl smurto teista ir jau areštinės gultą...

Po Meksiką keliavusi lietuvių šeima: čia patyrėme tai, ko net nesusapnuotum (136)

Neseniai iš kelionės po Kenijos safarius grįžusi Marijos ir Algirdo Vaičaičių šeima trumpam...

Mūšis, apie kurį meluojama iki šiol: kodėl sovietai net kelis mėnesius nedrįso įžengti į Klaipėdą (1081)

Klaipėda – vienintelis Lietuvos miestas, kurį sovietai užėmė 1945-aisiais. Tam tikra...

Iš Dakaro sugrįžę Žala ir Juknevičius pažadų apie startą kitąmet nedalija: laukia namų darbai (132)

Po daugiau nei dviejų savaičių Saudo Arabijoje, kur šiemet vyko Dakaro ralis, į Lietuvą...

Karališkieji rūmai: princas Harry su Meghan oficialiai lieka be titulo, lėšų ir turės grąžinti pinigus už būstą (230)

Nuo pavasario princas Harry ir Meghan neteks lėšų, skirtų vykdyti karališkąsias pareigas, ir...

Gediminas Jankauskas. Net popiežiai mėgsta tango ir futbolą (22)

2013 metų kovą viso krikščioniško pasaulio dėmesys buvo nukreiptas į Vatikaną, o reportažuose...

Ryškėja „Eurovizijos“ atrankos lyderiai, keliaujantys į pusfinalį: 6 dalyviai ištarė „sudie“ (190)

Šį šeštadienį suskambo jau antroji „ Eurovizijos “ nacionalinės atrankos „Pabandom iš...