aA
Pekinas trečiadienį pareiškė „turintis teisę“ nustatyti oro erdvės gynybos atpažinimo zoną virš Pietų Kinijos jūros, toliau griežtindamas toną po tarptautinio tribunolo sprendimo, kuriame nebuvo pripažintos Kinijos pretenzijos į beveik visą tą strategiškai svarbią akvatoriją.
Pekinas atmeta Hagos tribunolo nutartį
© Reuters/Scanpix

Pekino sprendimas įkurti tokią zoną, kurioje civiliniai orlaiviai privalėtų pateikti informaciją apie save kariuomenės oro dispečeriams, priklausytų „nuo mūsų patiriamos grėsmės lygio“, sakė užsienio reikalų viceministras Liu Zhenminas.

„Nepaverskite Pietų Kinijos jūros karo lopšiu, – jis sakė žurnalistams. – Kinijos tikslas – padaryti Pietų Kinijos jūrą taikos, draugystės ir bendradarbiavimo jūra.“

Kinija dar kartą pabrėžė savo pretenzijas į tą teritoriją, netgi į vandenis šalia kaimyninių šalių krantų, kai Hagoje įsikūręs Nuolatinis arbitražo teismas (NAT) palaikė Filipinų pateiktą ieškinį, padaręs išvadą, kad Pekinas neturi teisėto pagrindo savintis beveik visos Pietų Kinijos jūros.

Liu Zhenminas per spaudos konferenciją pareiškė, kad tas nutarimas tėra „popiergalis“, teigdamas, kad tribunolu buvo „manipuliuojama“.

Penki teisėjai, nagrinėję tą bylą, „užsidirbo iš Filipinų“, sakė viceministras, ir pridūrė, jog „galbūt kiti žmonės taip pat davė jiems pinigų“.

Liu Zhenminas atkreipė dėmesį, kad keturi teisėjai yra Europos Sąjungos šalių atstovai, o NAT pirmininkas yra ilgametis Europos gyventojas.

„Ar tokie teisėjai reprezentatyvūs? – retoriškai klausė jis. – Ar jie supranta Azijos kultūrą?“

Buvęs Tarptautinio jūrų teisės tribunolo pirmininkas japonas Shunji Yanai „manipuliavo visu bylos nagrinėjimu“, veikdamas iš užkulisių, tvirtino Liu Zhenminas.

Sh.Yanai, buvęs Japonijos ambasadorius Pietų Korėjoje ir Jungtinėse Valstijose, atsistatydino iš tribunolo pirmininko pareigų 2014 metais.

Pekinas boikotavo NATA posėdžius, sakydamas, kad šis teismas neturi jurisdikcijos spręsti tokius klausimus. Kinija taip pat vykdė didelį diplomatinį ir viešųjų ryšių spaudimą, stengdamasi diskredituoti tribunolą ir jo sprendimą.

Liu Zhenminas savo komentarus išdėstė tuo metu, kai Kinijos vyriausybė paskelbė dokumentą, kuriame pateikė savo poziciją dėl to ginčo.

Kinija „pirmoji atrado, pavadino, tyrinėjo ir naudojo“ salas Pietų Kinijos jūroje bei aplinkiniuose vandenyse, sakoma dokumente.

Ši pozicija tiesiogiai prieštarauja antradienį Hagoje paskelbtai nutarčiai, kurioje sakoma, kad „nėra jokių įrodymų, kad Kinijai istoriškai priklausė išskirtinė tų vandenų arba jų išteklių kontrolė“.

Anglų kalba leidžiamas dienraštis „China Daily“ taip pat smerkė tribunolo nutartį, kurią laiko „piktinamai vienašališka“ ir „iš pagrindų neobjektyvi, nesąžininga ir dėl to nevykdytina“.

„Pekinas neabejotinai turėtų būti – ir yra – pasiruošęs blogiausiems scenarijams, įskaitant potencialius karinius susidūrimus“, pažymėjo laikraštis.

Per spaudos konferenciją Liu Zhenminas sakė, kad yra „normalu, jog Kinijos karo laivai veikia Pietų Kinijos jūroje, nes tai yra mūsų jūra“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Už aukso vertės sklypą – grašiai valstybei: štai kiek per metus sumoka Gulbinų kvartalo milijonieriai rezidencija parduota už įspūdingą sumą (5)

Delfi išsiaiškino, kiek ežero pakrantėje įsikūrusio Gulbinų kvartalo verslo elitas valstybei...

Su bute rūkančiu kaimynu kovojantis vilnietis sutrikęs, teisininkė įspėja – situacija sudėtinga (4)

Jau keli metai įstatymiškai draudžiama rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose,...

Abramovičiaus atsakas Lietuvai: gėdinga

Rusijos milijardierius Romanas Abramovičius sukritikavo Lietuvos norą peržiūrėti šalies...

Teismas neigiamai įvertino išplatintą vaizdo įrašą: mamos elgesys neatitinka vaiko interesų (1)

Visuomenę suskaldę vaizdai, kaip iš mamos paimamas vaikas, toliau kelia aistras. Vaikų teises...

Karas Ukrainoje. Baltieji rūmai: Rusija ir Iranas plėtoja karinį bendradarbiavimą žiniasklaida: Ukraina pateikė JAV būtinų ginklų sąrašą

Rusija ir Iranas plėtoja karinį bendradarbiavimą. Akivaizdus to įrodymas yra bepiločiai...

Po savaitgalio – ryškūs orų pokyčiai

Penktadienį, kaip ir pastarosiomis dienomis, Lietuvos orus lems pietvakarinis didžiulio Sibiro...

Be titulo: Valančiūnas su „Pelicans“ prie NBA taurės neprisilies – buvo nupešioti LeBrono ir „Lakers“ eliminuotas ir Giannis su „Bucks“

Paaiškėjo abu pirmą kartą rengiamo turnyro dėl NBA taurės finalininkai.

„Lukoil“ svarsto apie verslo Bulgarijoje pardavimą

„ Lukoil PJSC“ pranešė svarstanti galimybę parduoti didžiausią Pietryčių Europoje naftos...

Vilniuje paryčiais rastas įtariama mirtinai sušalęs žmogus

Sostinės pakraštyje, Žaliųjų ežerų g., penktadienio rytą rastas vyro kūnas.

Rolandas Mackevičius – apie žmonos Ievos ir jo mamos santykius: pradžioje buvo sudėtinga

Laidų ir renginių vedėjas Rolandas Mackevičius į pramogų pasaulį žengė prieš daugiau nei...