83 metų budistų vienuolis, vis dar esantis rakštis Kinijos pašonėje, į ligoninę „Max Healthcare“ Indijos sostinėje buvo paguldytas antradienį. Vienas jo padėjėjų pranešė, kad Nobelio taikos premijos laureatą vargino „nesunkus kosulys“.
„Apskritai Jo Šventenybei viskas gerai. Jam puikiai sekasi. Jis tebegydomas vaistais, bet jaučiasi labai gerai ir bus išrašytas“, – sakė Dalai lamos asmeninis atstovas Tenzinas Taklha.
„Šįryt jis užsiėmė įprasta veikla. Pasimankštino... Iš esmės jis pasveikęs, bet tęs paskirto gydymo vaistais kursą“, – pridūrė T. Talkha.
Dalai Lama po pabėgimo iš Tibeto jau apie 60 metų gyvena Indijos šiauriniame Dharamšalos mieste.
Iš Tibeto sostinės Lhasos jis pabėgo 1959-aisiais, būdamas 23 metų, kai Pekinas pasiuntė į regioną karius malšinti sukilimo prieš Kinijos valdymą.
Po dvi savaites trukusios sekinančios kelionės Himalajų kalnais Dalai Lama lydimas savo šalininkų pasiekė Dharamšalą. Šis miestas jau anksčiau buvo tapęs prieglobsčiu daugeliui nuo kinų represijų pabėgusių tibetiečių.
Indijoje Dalai Lama įkūrė egzilinę vyriausybę ir pradėjo kampaniją už didesnę Tibeto autonomiją, laikydamasis vadinamosios viduriniojo kelio strategijos, raginančios šio tikslo siekti taikiomis priemonėmis.
Save „paprastu budistų vienuoliu“ vadinantis Dalai Lamai skersai išilgai išmaišė pasaulį, susitikimuose su monarchais, politikais ir Holivudo žvaigždėmis siekdamas jų paramos savo tikslui.
Jis pelnė pasaulio pagarbą kaip nesmurtinio pasipriešinimo simbolis ir neretai palyginamas su tokiais vizionieriais kaip Indijos nepriklausomybės didvyris Mahatma Gandhi ar kovos už pilietines teises legenda Martinas Lutheris Kingas.
Tačiau Dalai Lama užsitraukė Kinijos rūstybę. Pekinas tvirtina, kad budistų vienuolis siekia atplėšti Tibetą nuo likusios Kinijos ir vadina jį „vilku ėriuko kailyje“.
Nors Dalai Lama tebėra labai populiarus lektorius, pastaraisiais metais jis mažiau keliavo po pasaulį ir nuo 2016-ųjų nėra susitikęs su jokiu pasaulio lyderiu. Vyriausybės taip pat vengia kviestis tibetiečių dvasinį lyderį, baimindamosi užrūstinti Pekiną.
Netgi Indija, 1959-aisiais suteikusi Dalai Lamai prieglobstį, atsuko jam nugarą. Pranešta, kad Narendros Modi vyriausybė įspėjo pareigūnus nedalyvauti renginiuose, kuriuose bus Tibeto dvasinis lyderis.
Kinijai faktiškai eliminavus bet kokį organizuotą pasipriešinimą savo valdymui Tibete, Dalai Lama stengėsi užkirsti kelią Pekinui paskelbti jo reinkarnuotą įpėdinį. 2011 metais jis netgi pareiškė, kad galbūt bus paskutinysis Dalai Lama.
Top naujienos
Vilniaus centre – tikra žemgrobystės drama: valstybinė žemė atlaisvinta, o po to užimta vėl (1)
Vilniaus Žvėryno mikrorajone inspektoriai surado dar vieną žemgrobystės atvejį. Birutės...
Tenerifėje – dar neregėti NT kainų rekordai: Lietuvos milijonieriai – vilose, kiti – „juoduosiuose sąrašuose“
Lietuvos poilsiautojų pamėgtoje ir visus metus vasara alsuojančioje Ispanijos Tenerifės saloje –...
„Valstybė, kuri neegzistuoja“ – Padniestrė: kodėl Rusija kiša prie jos nagus?
Padniestrė – Moldovos dalis prie Ukrainos sienos, kuri yra neteisėtai paskelbusi savo...
Putino karas žlugdo darbo rinką Rusijoje: ekonomikai – papildomas smūgis
Prezidento Vladimiro Putino siekis išplėsti Rusijos ginkluotąsias pajėgas prisideda prie darbo...
Karo ekspertai: rusai pasiuto dėl Zelenskio vizitų (1)
Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, mūšiai...
Atvėsino vieną karščiausių Eurolygos komandų: „Žalgiris“ Kaune paguldė ant menčių „Monaco“ (3)
Kauno „Žalgiris“ (16-15) dvigubą Eurolygos savaitę pradėjo pergalingai. Dėl vietos pirmajame...
Baimes dėl Biručio nuvijęs Maksvytis juokavo apie jo porininką: gerai, kad grįžo sužadėtinė
Kazys Maksvytis yra sakęs, kad jam patinka pergalės, paskutinę akimirką nudžiautos iš...
Neuromokslininkė – apie vyriškumo šaltinį testosteroną: kas nutinka, kai jo ima trūkti ir kodėl neretai dėl to būna kalti patys vyrai? (1)
Dažnai vyriškumo hormonu vadinamas testosteronas turi ne vieną funkciją organizme, bet...
Lietuvą pasieks šiltesnio oro masė: temperatūra kils daug sparčiau
Ketvirtadienio dieną slėgis šalyje kris, iš pietvakarių artės žemo slėgio sritis. Dangus...
Vilniečio pastangos pamiršti buvusiąją baigėsi pažintimi su ekstravagantiška Natalija: prisiminus tą naktį iki šiol apima gėda (3)
Sklandžiai išsiskirti – taip pat menas, pasakytų turintys didesnę tokio tipo procesų patirtį....