aA
Britų premjeras antradienį gali sulaukti balsavimo dėl „Brexit“, tačiau jo kelyje yra daugiau parlamento keliamų kliūčių, rašo politico.eu.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© Reuters / Scanpix

Borisas Johnsonas antradienį galiausiai sulauks balsavimo dėl jo pasiekto „Brexit“ susitarimo, tačiau tai nereiškia, kad jam pagaliau nusišypsojo sėkmė.

Po dviejų nepavykusių mėginimų, per kuriuos buvo sukliudyta britų premjero bandymams sulaukti parlamentarų pritarimo jo pasiektam pasitraukimo iš Europos Sąjungos susitarimui, Bendruomenių rūmai balsuos dėl susitarimo, dėl kurio B. Johnsonas praėjusią savaitę susiderėjo Briuselyje: jo vyriausybė bando pasiekti, kad būtų priimtas įstatymas, reikalingas tam, kad susitarimas būtų inkorporuotas į Jungtinės Karalystės teisę. Tam per vos kelių dienų laikotarpį prireiks pereiti parlamentinių procedūrų procesą.

Ambicingas tvarkaraštis, prasidėsiantis balsavimo procesu dėl įstatymo antradienio vakarą Bendruomenių rūmuose, kuris iki ketvirtadienio turės pasiekti Lordų rūmus, išsamiam nagrinėjimui laiko palieka mažai: B. Johnsonas yra pasiryžęs suspėti iki savo paties numatyto galutinio „Brexit“ termino – spalio 31 dienos.

Dabar konservatorių lyderis tikisi, kad parlamentas suteiks pirminį palaikymą išstojimo įstatymui, numatančiam, kaip būtų įgyvendinta atnaujinta „Brexit“ sutartis, kurią jis praeitą savaitę suderino su Briuseliu.

Tuomet jis tikėsis, kad žemieji Bendruomenių Rūmai įsipareigos per tris dienas priimti visą įstatymą – 110 puslapių tekstą, kuriuo turi būti atnarplioti 46 metus trukę pinklūs ES ir JK ryšiai.

Nesėkmė kuriame nors iš dviejų antradienio balsavimų galėtų suduoti potencialiai triuškinamą smūgį B. Johnsonui ir tikriausiai vėl pratęsti procesą.

Premjero kelyje tyko keletas kliūčių. Pirma, parlamentarai antradienį gali apskritai atsisakyti palaikyti patį įstatymo projektą. Jie taip pat gali paprieštarauti neįprastai sparčiam tvarkaraščiui – balsavimas dėl to planuojamas vėliau tą pačią dieną.

Netgi jei B. Johnsonui pavyks išplėšti pergalę abiejuose antradienio balsavimuose, parlamentas gali bandyti teikti įstatymo projekto pataisas: oponentų siūlymas arba dėl antrojo referendumo, arba dėl reikalavimo pasilikti Muitų sąjungoje gali sulaukti daugumos palaikymo Bendruomenių rūmuose. Bet kuris iš šių variantų sužlugdytų B. Johnsono planą ir atnaujintų vyriausybės ketinimus surengti pirmalaikius rinkimus.

„Viliuosi, kad parlamentas šiandien balsuos už kontrolės perėmimą į savo rankas, o Didžiosios Britanijos žmonės ir visa šalis galės pradėti skirti dėmesį pragyvenimo kainai, Nacionalinei sveikatos tarnybai ir mūsų aplinkos apsaugai. Nei visuomenė, nei Europos lyderiai, nei aš pats nebenorime jokių nukėlinėjimų. Įvykdykime „Brexit“ spalio 31-ąją ir judėkime toliau“, – kaip teigta trumpojoje spaudos konferencijoje, prieš antradienio balsavimą parlamentarams kalbės B. Johnsonas.

Leiboristų partijos atstovas Keiras Starmeris, vadinamasis šešėlinis „Brexit“ sekretorius, pirmadienį parlamentarams sakė, kad vyriausybė „bando palenkti parlamentarus priimti įstatymą, kuris gali sukelti milžinišką žalą“.

„Iš tiesų B. Johnsonas žino, kad kuo žmonės turės daugiau laiko įsigilinti į mažomis raidėmis surašytas jo susitarimo detales, tuo labiau išaiškės rizika, kurią jis kelia mūsų ekonomikai ir šalies bendruomenėms“, – teigė K. Starmeris.

Europos Sąjunga kol kas sulaikiusi kvapą laukia, tačiau jei nutiks taip, kad Briuselio lyderiai nuspręs pratęsti derybas, opozicijos parlamentarai turės menkai paskatų laikytis B. Johnsono tvarkaraščio.

B. Johnsoną palaiko dauguma už „kietąjį“ „Brexit“ pasisakančių jo paties Konservatorių partijos atstovų, įskaitant Steve‘ą Bakerį, Oweną Patersoną ir Anne Marie Morris. Jis taip pat užsitikrino kai kurių Leiboristų partijos narių, tarp kurių yra Melanie Onn, Garethas Snellas ir Sarah Champion, balsus. Niekas iš jų nebalsavo už buvusios premjerės Theresos May pasiektą susitarimą, kurį ji trečiu bandymu pralaimėjo 58 balsais.

Tačiau, kaip ir Th. May atveju, B. Johnsonui stinga neformalios Konservatorių partijos partnerės vyriausybėje – Šiaurės Airijos Demokratinės unionistų partijos (DUP) – paramos.

DUP atstovas „Brexit“ klausimais Sammy Wilsonas nesusilaikė nuo komentaro. „Akivaizdus Jungtinės Karalystės vyriausybės įsipareigojimo, pateikto Jungtinėje ataskaitoje [suderėta Th. May], leidžiančio Šiaurės Airijos verslui be apribojimų pakliūti į Didžiosios Britanijos rinką, pažeidimas. Kaip konservatorių ar unionistų parlamentarai gali tvirtinti, kad tai nereiškia sienos Airijos jūroje?!“, – „Twitter“ rašė S. Wilsonas.

Netgi jei įstatymo projektui pavyktų nedidelės daugumos dėka išlikti per pirmąjį balsavimą Bendruomenių rūmuose, trečiadienį jis gali būti galutinai paskandintas.

Pasiūlymo parėmimui reikalinga dauguma yra trapi, jį paliko atskirų frakcijų parlamentarai, sutariantys tik dėl to, kad „Brexit“ kažkokia forma turi įvykti.

Kai trečiadienį bus galima teikti įstatymo pakeitimo pasiūlymus, vyriausybė susidurs su grėsme, kad įstatymas gali būti papildytas antruoju referendumu ar muitų sąjungos planas.

Kai balandį parlamentas rengė balsavimą dėl alternatyvių išstojimo iš ES scenarijų, muitų sąjungos planui iki daugumos Bendruomenių rūmuose pritrūko mažiausiai – jis buvo atmestas mažiausia balsų persvara: 276 balsavo prieš, 273 – už, buvo daug susilaikiusių.

„Judėkime toliau“

Vis dėlto laimėti abu antradienio balsavimai jokiu būdu neužtikrintų, kad B. Johnsonui pavyks išvesti JK iš ES per likusias aštuonias dienas.

Pagrindinė opozicinė Leiboristų partija yra pažadėjusi kovoti su vyriausybės bandymais pasiutusiu greičiu prastumti įstatymus.

Per trijų dienų procesą leiboristai ir jų sąjungininkai vis tiek tikriausiai bandytų pridėti pataisų, nepatiksiančių vyriausybei.

„Leiboristai pasinaudos bet kokia galimybe priimant Išstojimo susitarimo įstatymą apsaugoti darbuotojų teises, mūsų ekonomiką ir užtikrinti, kad žmonėms būtų suteiktas paskutinis žodis“, – laikraštyje „Daily Mirror“ rašė šios kairiojo sparno partijos atstovas finansų klausimais Johnas McDonnellas.

„Parlamentarai turi galimybę atmesti netikrą pasirinkimą tarp Boriso Johnsono blogo susitarimo ir [išstojimo] be susitarimo“, – rašė jis.

Šaltiniai vyriausybėje laikraščiui „The Daily Telegraph“ sakė, kad B. Johnsonas galėtų atšaukti įstatymo projektą, jei jis apaugtų pataisomis, kurių jo konservatoriai negalėtų priimti.

Tie patys šaltiniai perspėjo, kad tuomet B. Johnsonas bandytų skubiai sušaukti rinkimus, kurie galėtų įvykti jau kitą mėnesį.

Pasak B. Johnsono, dauguma britų nori, kad „Brexit“ pagaliau būtų išspręstas.

„Visuomenė nebenori tolesnių atidėliojimų, nenori ir kiti Europos lyderiai, nenoriu ir aš, – pirmadienį sakė B. Johnsonas. – Įvykdykime „Brexit“ spalio 31-ąją ir judėkime toliau.“

Neleido balsuoti

B. Johnsonas jau patyrė virtinę pralaimėjimų parlamente, akcentavusių sunkumus, su kuriais susiduria jo mažumos vyriausybė, prižiūrinti istorinį atsiskyrimą nuo Europos Sąjungos.

Pradiniai ministro pirmininko bandymai prastumti naujo „Brexit“ įstatymo versiją buvo atmesti per itin retą šeštadieninį posėdį ir, vėliau, pirmadienį.

Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow nusprendė, kad vyriausybės bandymas stumti parlamente tą patį „Brexit“ pasiūlymą antrą kartą per tris dienas yra „pasikartojančio pobūdžio ir tvarką pažeidžiantis“ veiksmas.

Britų laikraščiai prognozuoja, kad B. Johnsonas antradienį laimės pirmąjį balsavimą, parlamentui iš esmės sutinkant nagrinėti siūlomą įstatymą.

Bet antrojo balsavimo dėl sutrumpinto grafiko baigties, daugelio nuomone, prognozuoti neįmanoma.

Jei B. Johnsonui pasiseks, įstatymo projektas penktadienį būtų nusiųstas Lordų Rūmams, kur debatai turėtų užtrukti dvi dienas.

Tuomet naująjį susitarimą dar turėtų ratifikuoti Europos Parlamentas ir tik tada „Brexit“ pagaliau įsigaliotų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

Top naujienos

Naujausi duomenys: patvirtinti 2339 nauji atvejai, 22 asmenys mirė (316)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 2339 koronaviruso atvejai . Nuo viruso mirė 22 asmenys.

Ant Nausėdos stalo tikrai sudėtinga ministrų dėlionė: kai kurios kandidatūros – tikras galvos skausmas (547)

Prezidentas Gitanas Nausėda ir jo komanda pradėjo išsamiai nagrinėti kandidatus į ministrus....

Butų nuomos kainų pokyčiai – galvosūkis ir patiems ekspertams: nesutaria, kas lėmė tokias sumas (162)

Pavasarį kritusios būsto nuomos kainos per vasarą ne tik stabilizavosi, bet dar ir, palyginti su...

Paulius Gritėnas. Mus žudo nebe virusas, o cinizmas (27)

Kuo koronaviruso laikai skiriasi nuo istorinių maro epidemijų? Modernusis mokslas per kelis...

„Juodasis penktadienis“: kodėl prekybininkai taiko tokias dideles nuolaidas?

„ Juodasis penktadienis “ Vakaruose laikomas svarbiausia apsipirkimų diena metuose. Nors...

Karbauskis: valdantieji daro spaudimą prezidentui, apie kokį mes net nedrįsome pagalvoti (329)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia...

Vidurio Lietuvoje klajoja meška: medžiotojai dalijasi įrodymais

Raseinių r. medžiotojai rado meškos pėdsakus. Kaip informuoja agroeta.lt, pėdsakai buvo rasti per...

Atsakingo požiūrio apdovanojimai. Lietuvos verslas dalijasi gėriu su kultūros ir meno pasauliu (10)

Atsakingo požiūrio apdovanojimai skirti paminėti Lietuvos verslo pasaulio geradarius, kurie...

Delfi rytas. Juodasis penktadienis — pasipelnymas prekybininkams ar galimybė sutaupyti? (5)

Visame Vakarų pasaulyje šiandien vyksta Juodasis penktadienis – didžiausių išpardavimų ir...

Veryga: kitą savaitę gali būti svarstomi papildomi ribojimai (168)

Jeigu situacija dėl koronaviruso plitimo ir toliau negerės, kitą savaitę Vyriausybė gali...

|Maža didelių žinių kaina