aA
Daugiau nei 1,1 milijono žmonių, daugiausia – žydų, žuvo Aušvico koncentracijos stovyklos dujų kamerose arba mirė iš bado, nuo šalčio ar ligų. Nacių okupuotoje Lenkijoje 1940 m. įrengta Aušvico stovykla lenkų politiniams kaliniams vėliau tapo didžiausia koncentracijos stovykla, kurioje Adolfas Hitleris buvo pradėjęs įgyvendinti savo planą – „išžudyti visus žydus“.

Sukankant 75-iems metams po stovyklos uždarymo, buvęs prokuroras pasakojo, kaip dalyvavo Aušvico bylų teismuose, vykusiuose 1963 m. Frankfurte, skelbia „Reuters“.

„Net jei kažkam tai nepatinka, žmonėms reikia visa tai priminti. Neabejoju – bus sakančių: „Ar šiais laikais dar reikia apie tai kalbėti? Juk tai buvo taip seniai.“ Tai – mūsų istorijos dalis, to nepakeisi. Arba sako: „Manęs ten nebuvo, aš su tuo nesusijęs.“ Jūs gimėte šioje šalyje, tenka priimti istoriją – tiek gerąsias, tiek skaudžiąsias jos puses“, – kalbėjo buvęs prokuroras Aušvico bylose Gerhardas Wiese.

2019 m. Amerikoje veikiančios organizacijos „Antišmeižto lyga“ tyrimas parodė – ketvirtadalio europiečių ir 19 proc. Šiaurės Amerikos gyventojų požiūris į žydus neigiamas. 42 proc. vokiečių sutiko, kad žydai per daug kalba apie Holokaustą, rašoma tyrime.
Į pensiją dabar jau išėjusiam teisininkui teismų metu buvo 33 m. Teismai truko iki 1965 m. Teisininkas pasakoja, kad nagrinėjant bylas stengėsi kiek įmanoma atsiriboti nuo šiurpių detalių.

„Kai kasdien vyksta teismai apie žudynes, tai tampa savotiška kasdienybe. Kita vertus, būtina nuo to atsiriboti, nepersiimti. Tik taip pajėgdavau tai ištverti. Ir kai po darbo dienos įlipdavau į sausakimšą metro vagoną, džiaugdavausi, kad vėl gyvenu normalų gyvenimą“, – sako G. Wiese.

Wiese pats vyko į Aušvicą, kad patikrintų liudijimus. Jis prisimena vieną atvejį – tėvas mėgino išgelbėti savo dvynius, tad nusiuntė juos pas SS gydytoją Josefą Mengele, kuris atlikdavo eksperimentus su dvyniais. Bet šiuo atveju Mengele vaikų nepriėmė ir nusiuntė juos tiesiai į dujų kamerą.

„Buvo dvyniai ir bylos liudininkas. Juos išskyrė, vyrus suvarė į vieną vietą, moteris ir vaikus – į kitą. Jie žinojo, kad (SS gydytojas Josefas) Mengele atlikdavo eksperimentus su vaikais. Vyras nusiuntė juos pas Mengele, bet šis tik mostelėjo ranka, tai reiškė – nedomina. Jie grįžo į savo būrį, ir būrys ėmė judėti į priekį. Žmoną ir vaikus nusiuntė į dujų kamerą, o jį – į koncentracijos stovyklą. Ten jis tapo kalinių gydytoju ir stengėsi kaip galėdamas jiems padėti“, – kalbėjo G. Wiese.

„Po šio liudijimo salėje įsivyravo mirtina tyla. Vertėjas fantastiškai atliko savo darbą. Praėjo nemažai laiko, kol atmosfera tapo daugiau mažiau normali. Šiurpi istorija – jis asmeniškai tai išgyveno, vienas rankos mostelėjimas nulėmė jo žmonos ir vaikų likimą“, – sakė jis.

Pirmadienį pasaulio lyderiai rinkosi į Lenkiją paminėti 75-ųjų Aušvico išlaisvinimo metinių. Šiuo metu nerimaujama, kad pasaulyje stiprėja antisemitinės nuotaikos.

„Atrodytų, žmonės turėjo ko nors pasimokyti. Nesupratu, kas žmonėms pasidarė, kad staiga jie ėmė kalbėti tokius dalykus, kokių neturėtų būti galima kalbėti“, – apgailestavo buvęs prokuroras Aušvico byloje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(46 žmonės įvertino)
3.7609

Top naujienos

Nuolat atsiverianti Izraelio žaizda: jeigu įsijungs daugiau veikėjų, konfliktas gali išaugti į rimtą karą (162)

Aštrėja padėtis Jeruzalėje , kur tęsiasi susirėmimai, smurtas ir apšaudymai tarp Izraelio ir...

Respublikinės Šiaulių ligoninės darbuotojai: vyksta slapti, maži susirinkimai, gąsdinamas personalas (193)

Dėl atleistos medikės savižudybės ir prieš ją, kaip teigiama, nukreipto mobingo dėmesio centre...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Kovido antikūnų testą sukūręs Gylys: jau spėjau įsitikinti, kad Lietuvai vietos gamintojų nereikia (5)

Unikalūs dalykai šiuo momentu kuriami ir dar unikalesni tyrimai atliekami Riešėje , buvusioje...

Bruce Einhorn | D+

„Žinių nebesulaukiau“: kaip Kinija praleido progą sukurti vakciną

Telefonas suskambo pačioje „Covid-19“ pandemijos pradžioje. Drew Weissmanas, Pensilvanijos...

Iš esmės. Arūnas Dulkys – apie medikės mirtį Šiauliuose, mobingą gydymo įstaigose ir pandeminę situaciją (2)

Diskusija su Sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu – pirmadienį laidoje „Iš esmės “....

Šimašiaus patarėjas išdėstė, kaip Vilnius vakcinuotų visą Lietuvą: pirmiausia – pavėlintume „Pfizer“ antro skiepo laiką (208)

Pirmadienį Lietuvoje veikti pradėjo visuotinė elektroninė registravimo sistema skiepams nuo...

Permainingame Europos čempionato finale Danas Rapšys iškovojo bronzą (1)

Vengrijos sostinėje Budapešte vykstančiame Europos plaukimo čempionate pirmadienį Lietuvos...

Makaliaus patarimai keliaujantiems į Madeirą: įspūdingiausią Europos kampelį atradau tik dabar (3)

Mano socialinių tinklų draugai ir sekėjai dar niekada nebuvo užversti tokiu kiekiu įspūdingų...

Viena esminių elektros instaliacijos klaidų: daro dauguma, bet apie pasekmes nesusimąsto

Patikimai veikiantys buitiniai ir kiti elektros prietaisai namuose – komfortas, kuris prasideda...