aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį pareiškė, kad dvejus metus trukęs tyrimas dėl jo numanomų ryšių su Rusija buvo „neteisėtas mėginimas nuversti, kuris žlugo“, taip pat tvirtino esąs visiškai išteisintas jo rezultatų.
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

„Gėda šiai šaliai, kad ji turėjo tai patirti. Tiesą sakant, gėda, kad jūsų prezidentas turėjo tai patirti“, – D. Trumpas sakė žurnalistams Floridoje prieš įsėsdamas į lėktuvą, parskraidinusį jį į Vašingtoną.

Keliomis minutėmis anksčiau jis per „Twitter“ parašė „Jokio susimokymo, jokio trukdymo (teisingumui), galutinė ir visiška REABILITACIJA.“

D. Trumpas piktinosi, kad šis tyrimas buvo „absurdiškiausias dalykas, kokį kada nors esu girdėjęs“, ir atrodė siūląs ištirti, kodėl jo veiksmai apskritai buvo tiriami.

„Tikiuosi, kas nors pasižiūrės į kitą pusę“, – sakė jis.

Buvęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius Robertas Muelleris vadovavo pastangoms patikrinti įtarimus, kad D. Trumpas ir jo 2016 metų rinkimo kampanija buvo susimokiusi su Rusijos agentais.

Tačiau R. Muelleris nerado jokių įrodymų, kad tokių ryšių būta, sakoma jo ataskaitos, kuri tebėra konfidenciali, trumpoje santraukoje, sekmadienį paskelbtoje generalinio prokuroro Williamo Barro.

Santraukoje taip pat sakoma, kad R. Muelleris nepadarė išvados, jog D. Trumpas mėgino trukdyti vykdyti teisingumą, kaišiodamas pagalius į tyrimo ratus.

Vis dėlto santraukoje cituojamas aiškus R. Muellerio pareiškimas, kad nors nebuvo rasta įrodymų dėl kokio nors D. Trumpo įvykdyto nusikaltimo, tyrimas „jo nereabilituoja“.

Robertas Muelleris
Robertas Muelleris
© AFP/Scanpix

Dėl šio pareiškimo opozicijoje esantys demokratai nedelsdami pareikalavo įdėmiau pasidomėti D. Trumpo veiksmais tyrimo dėl ryšių su Rusija atžvilgiu ir tučtuojau paskelbti visą R. Muellerio ataskaitą.

Šį sprendimą tektų priimti W. Barrui, kuris yra paskirtas D. Trumpo.

Tačiau ankstyva Baltųjų rūmų reakcija rodo, kad D. Trumpas jaučiasi, jog yra visiškai patvirtinti jo pastarųjų dvejų metų pareiškimai, kad jis yra nekaltas „raganų medžioklės“ taikinys ir kad niekada nebuvo jokio susimokymo.

D. Trumpo 2020 metų perrinkimo kampanijos štabo vadovas Bradas Parscale'as sakė, kad „prezidentas Trumpas buvo visiškai ir visa apimtimi išteisintas... atskleidus, kad susimokymo su Rusija teorija yra apgaulė, kokia jis visuomet buvo, ir pagavus demokratus, (įstrigusius) sudėtingame melo ir apgaulės voratinklyje“.

JAV prezidentas D. Trumpas neragins Teisingumo departamento pradėti tyrimą dėl jo politinių oponentų demokratų veiksmų, susijusių su specialiojo prokuroro Roberto Muellerio tyrimu dėl numanomo D. Trumpo 2016 metų rinkimų kampanijos susimokymo su Rusija, sekmadienį nurodė Baltieji rūmai.

Paklaustas, ar generaliniam prokurorui bus pavesta ištirti demokratų veiksmus, D. Trumpo atstovas Hoganas Gidley sakė, kad tokių planų nėra.

„Jis jaučiasi labai gerai, – pridūrė H. Gidley, turėdamas omenyje D. Trumpą. – Jis išties gerai nusiteikęs. Jis tiesiog labai patenkintas, kaip viskas išsisprendė.”

Svarbiausios JAV specialiojo prokuroro tyrimo dėl Rusijos išvados

JAV specialusis prokuroras Robertas Muelleris 22 mėnesius aiškinosi, ar Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos štabas buvo slapta susimokęs su Rusija, siekiant paveikti 2016 metų prezidento rinkimų rezultatus.

Jo išvada? – Susimokymo nebuvo.

Tačiau į klausimą, ar D. Trumpas netrukdė vykdyti teisingumo, aiškaus atsakymo nėra. Pristatydamas R. Muellerio tyrimo išvadas, generalinis prokuroras Williamas Barras sakė, kad specialusis prokuroras šiuo klausimu nepasisakė. Tačiau W. Barras nusprendė, kad D. Trumpas nepažeidė įstatymo. Šis jo sprendimas iškart sulaukė griežtos kritikos iš Atstovų Rūmų demokratų, tvirtinančių, kad įtarimai dėl prezidento neišsklaidyti.

Pateikiame svarbiausias R. Muellerio tyrimo išvadas:

SLAPTO SUSIMOKYMO NEBUVO

R. Muelleris tai aiškiai konstatavo.

W. Barro cituotose slaptos ataskaitos išvadose teigiama, kad tyrimo metu „nebuvo nustatyta, kad D. Trumpo rinkimų komandos nariai buvo slapta susimokę ar koordinavo savo veiksmus su Rusijos vyriausybe, šiai vykdant kišimosi į rinkimus veiklą“.

Ši išvada yra pergalė D. Trumpui, kasdien tvirtinusiam, kad jokio susimokymo nebuvo.

Vis dėlto detalių pateikta labai mažai. W. Barras sako, kad daugiau slaptos ataskaitos medžiagos ar kitos informacijos, surinktos tyrimo metu, jis galės paskelbti tik pasikonsultavęs su R. Muelleriu ir kitais Teisingumo departamento pareigūnais.

W. Barro laiške nerašoma, kokiais faktais R. Muelleris grindžia savo išvadą, kad virtinė D. Trumpo bendražygių, turėjusių kontaktų su Rusija, nepadarė nusikaltimo. Taip pat neatsakyta į klausimą, kodėl kai kurie iš šių žmonių melavo federaliniams tyrėjams ar Kongresui per tyrimą dėl Rusijos, nes tyrimai nebuvo tiesiogiai koordinuojami.

NERADO NEGINČIJAMŲ ĮRODYMŲ DĖL TRUKDYMO TEISINGUMUI, TAČIAU IR NEREABILITAVO

R. Muelleris nepateikė aiškios išvados dėl to, ar D. Trumpas trukdė vykdyti teisingumą, nusprendęs nepriimti konkretaus sprendimo šiuo klausimu.

„Ataskaitoje nedaroma išvada, kad prezidentas įvykdė nusikaltimą. Tačiau jis ir nereabilituotas“, – rašė R. Muelleris.

Specialusis prokuroras pateikė įrodymų abiem pozicijoms pagrįsti.

Kaip sakė W. Barras, R. Muelleris paliko neišspręstus „sudėtingus teisės ir fakto klausimus apie tai, ar prezidento veiksmai ir ketinimai galėtų būti laikomi trukdymu teisingumui“, sakė W. Barras.

NEPERSEKIOTI BAUDŽIAMĄJA TVARKA UŽ TRUKDYMĄ TEISINGUMUI NUSPRENDĖ W. BARRAS

R. Muelleriui nepateikus jokios rekomendacijos, W. Barras sakė nusprendęs įsikišti.

D. Trumpo generaliniu prokuroru paskirtas W. Barras sakė, kad kartu su savo pavaduotoju Rodu Rosensteinu nusprendė, jog nėra pakankamai įrodymų padaryti išvadą, kad prezidentas trukdė vykdyti teisingumą.

Ši išvada paremta R. Muellerio tyrimu, o ne Teisingumo departamento pozicija, kad pareigas einančiam prezidentui negali būti pareikšti oficialūs kaltinimai, sakė W. Barras.

Anot generalinio prokuroro, jis padarė išvadą, kad jokie D. Trumpo veiksmai neprilygo trukdymui vykdyti teisingumą ir nėra pakankamai įrodymų, patvirtintančių, kad jis veikė turėdamas blogų ketinimų.

W. Barras taip pat pažymėjo, kad nėra pagrindinio nusikaltimo, kuriuo būtų kaltinamas D. Trumpas.

AUKŠTA KARTELĖ KALTINIMUI DĖL SUSIMOKYMO

Iš W. Barro laiško galima susidaryti tam tikrą vaizdą, kaip R. Muelleris sprendė klausimą dėl susimokymo.

Vertindamas, ar amerikiečiai įvykdė nusikaltimų, susijusių su Rusijos kišimusi į rinkimus, R. Muelleris ieškojo įrodymų dėl specialaus „nepasakyto ar pasakyto žodžiais“ susitarimo tarp D. Trumpo rinkimų štabo ir Rusijos vyriausybės.

W. Barras sakė, kad tyrėjai tokių įrodymų nerado. Tačiau jo laiške esama užuominų apie tam tikrus D. Trumpo kampanijos kontaktus su Rusija. Jame rašoma, kad R. Muelleris nustatė ne vieną atvejį, kai „su Rusija susiję asmenys siūlė padėti D. Trumpo kampanijai“.

Iš liudytojų parodymų Didžiajai žiuri žinoma, kad R. Muelleris kruopščiai tyrė 2016 metų birželį dangoraižyje „Trump Tower“ surengtą susitikimą su viena teisininke iš Rusijos. Jame dalyvavo ir prezidento vyresnysis sūnus Donaldas Trumpas Jr., nors susitikimas buvo apibūdintas kaip Rusijos vyriausybės bandymas padėti jo tėvui. D. Trumpas Jr. tikėjosi, kad šis susitikimas padės gauti jo tėvo varžovę prezidento rinkimuose Hillary Clinton kompromituojančios medžiagos.

Iš teismo dokumentų taip pat žinoma, kad R. Muelleris išsiaiškino, jog vienas Maltos profesorius pasakė D. Trumpo rinkimų kampanijos patarėjui užsienio politikos klausimais, kad rusai turi elektroninių laiškų, kompromituojančių H. Clinton. Ši žinia buvo perduota kelios savaitės prieš į viešumą iškylant informacijai, kad buvo įsilaužta į Demokratų partijos kompiuterių tinklus.

Be to, D. Trumpas rinkimų kampanijos metu bandė sudaryto verslo sandorį Rusijoje. Čia jam talkino jo asmeninis advokatas, aptaręs pasiūlymą su vienu Kremliaus atstovu.

Tačiau, pasak R. Muellerio, amerikiečiai savo veiksmais nepažeidė įstatymų.

AR D. TRUMPUI NIEKAS NEBEGRESIA?

Ne.

D. Trumpas taip pat figūruoja atskiroje Niujorke iškeltoje byloje, kur įtariamas nusikaltimu. Anot prokurorų, D. Trumpas nurodė savo asmeniniam advokatui Michaelui Cohenui organizuoti neteisėtus mokėjimus už tylą, kad būtų užkirstas kelias rinkimų kampanijos metu kilti sekso skandalams. Niujorko prokurorai taip pat aiškinasi D. Trumpo inauguracijos finansinius reikalus.

Be to, prezidentas yra Kongrese vykdomų tyrimų dėmesio centre. Demokratai pradėjo didžiulio masto tyrimą, galintį smarkiai aptemdyti D. Trumpo perrinkimo kampaniją.

Be to, dabar demokratai reikalauja W. Barro pateikti visą slaptą R. Muellerio ataskaitą ir visus jo surinktus įrodymus, kad jie patys galėtų pasidaryti išvadas.

Jie taip pat ragina iškviesti W. Barrą liudyti į Kapitolijų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 12.58 (11)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:01 val. (109)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

Kauno r. sugalvojo atkirtį Matijošaičiui, pasiryžusiam per dieną už vaiką reikalauti kone 10 eurų (108)

9,20 euro už vieną Kauno vaikų darželiuose praleistą dieną. Tiek kitais metais reikės mokėti...

Finalas gali būti skandalingas: jei į Pranckiečio ir valdančiųjų konfliktą dėl posto būtų įtraukta net policija (256)

Antradienį Seimo posėdžių salę pasieks ne tik kitų metų biudžeto projektas ir jo pateikimas....

Įtarusi galimą dokumento klastojimą, Širinskienė kreipėsi į Seimo kanclerę (66)

Dėl tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimo spalio 15 d. nenumatyto Seimo plenarinio posėdžio...

Stilistė palygino pigius ir brangius drabužius – atrodo taip pat, o kainos skiriasi dešimtis kartų (5)

Žinomas prekinis ženklas – tai tik žmogaus puikybės ženklas ar, vis dėlto, nepriekaištinga...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (23)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Paaiškėjo naujos Anastasijos Zavorotniuk gydymo detalės: gydymo brangiame reabilitacijos centre prireikė staiga pablogėjus sveikatai

Žurnalistai išsiaiškino, kiek kainuoja paslaugos elitiniame Pamaskvės rajone (Rubliovkoje)...

Į Lietuvą atvyko JAV tankai (71)

Į Lietuvą pirmadienį atvyko pusmečiui šalyje dislokuojamo Jungtinių Valstijų bataliono...

Netobulos. Sabina Daukantaitė: beieškant tik tobulų sprendimų, netyčia galima praleisti gyvenimą

Sabinos Daukantaitės apibūdinimas daug kam skamba neįtikėtinai - 7 vaikų mama, knygos...