Skelbiama, kad pastarosiomis dienomis sergančiųjų skaičius Irane, prieštaringai oficialiai statistikai, sparčiai auga.

Mohammadas Ali Ramazani Dastakas, dar praeitą savaitę laimėjęs rinkimus, kaip skelbiama, koronaviruso diagnozę išgirdo prieš kelias dienas. Politikas mirė šeštadienio rytą ligoninėje, kur buvo atvežtas dėl stiprių „gripo simptomų ir cheminės žalos“, kurią patyrė dar per Irano ir Irako karą, skelbia Irano žiniasklaida.

Irano sveikatos reikalų ministerijos atstovai teigia, kad šalyje koronavirusas pražudė 43 žmones, žinoma apie 593 patvirtintus atvejus.

Virusu užsikrėtę net keli aukšto rango Irano politikai, tarp kurių – viceministras, sveikatos viceministras ir penki parlamentarai.

„Iki šiandienos vidurdienio (10 val. 30 min. Lietuvos laiku) bendras užsikrėtimo atvejų skaičius buvo 593, o bendras mirčių skaičius – 43“, – per televizijos transliuotą spaudos konferenciją nurodė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Kianoushas Jahanpouras.

„Per pastarąsias 24 valandas nustatėme 205 naujus [susirgimo] COVID-19 atvejus“, – pridūrė jis. Iš naujai nustatytų užsikrėtimo atvejų 22 buvo užfiksuoti šiaurės rytinėje Golestano provincijoje, naujame protrūkio židinyje.

Tačiau BBC duomenimis, Irane koronaviruso aukų skaičius perkopė 210.


„BBC Persian“ gavo informacijos iš Irano sveikatos priežiūros sistemos šaltinių, jog šalyje naujojo koronaviruso aukų skaičius perkopė 210 asmenų ribą.

Oficialus virusu užsikrėtusių asmenų skaičius naujausiais duomenimis – 593, tačiau valdžios skelbiama informacija abejojančių nestinga. Dauguma aukų – iš sostinės Teherano ir Komo miesto, kur ir prasidėjo ligos proveržis.

Irano valdžia gina savo atsaką į viruso plitimą ir neigia slepianti tikruosius skaičius.

Ketvirtadienį skelbta, kad buvęs Irano ambasadorius Vatikane ir Egipte Hadi Khosrowshahi mirė nuo koronaviruso sukelto susirgimo. Tai pranešė naujienų agentūra IRNA.

Gautomis žiniomis, politikas į ligoninę buvo atgabentas sunkios būklės trečiadienį. Tyrimai patvirtino, kad jis užsikrėtęs koronavirusu. Ketvirtadienio rytą Hadi Khosrowshahi mirė.

Diplomato artimiesiems užuojautą pareiškė Irano URM vadovas Mohammadas Javadas Zarifas.

Anksčiau ketvirtadienį Irano Medžliso (parlamento) Nacionalinio saugumo komiteto vadovas Mojtaba Zonuras pareiškė, kad jam atlikto testo dėl koronaviruso rezultatai buvo teigiami.

Be to, susirgimas diagnozuotas Irano viceprezidentei moterų ir šeimos reikalams Masoumeh Ebtekar, Medžliso deputatui Mahmoudui Sadeghi, sveikatos apsaugos ministro pavaduotojui Irajui Harirchi.

„Per pastarąsias 24 valandas nustatėme 205 naujus [susirgimo] COVID-19 atvejus“, – per televizijos transliuotą spaudos konferenciją šeštadienį nurodė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Kianoushas Jahanpouras.

Iš naujai nustatytų užsikrėtimo atvejų 22 buvo užfiksuoti šiaurės rytinėje Golestano provincijoje, naujame protrūkio židinyje.

Tai didžiausias naujų vienos paros užsikrėtimo atvejų skaičius nuo vasario 19 dienos, kai Iranas pranešė apie du pirmuosius mirties atvejus Komo mieste – islamo studijų ir užsienio maldininkų traukos centre.

Pranešęs apie pirmuosius mirties atvejus Iranas stengėsi suvaldyti ligos protrūkį ir uždarė mokyklas, sustabdė kultūros ir sporto renginius, vyriausybės ir parlamento posėdžius.

Tačiau K. Jahanpouras apkaltino užsienio žiniasklaidą skleidžiant dezinformaciją apie protrūkį.

„Atsižvelgdamas į gandus ir klaidingą bei prieštaringą turinį, kuris gali būti skelbiamas iš palydovinių tinklų ar žiniasklaidos, negeranoriškai nusiteikusių Irano liaudies atžvilgiu, turiu pasakyti, jog tai, ką skelbiame kaip galutinius statistinius duomenis, yra grindžiama naujausiomis galutinėmis laboratorinių testų išvadomis“, – sakė jis per televizijos transliuotą spaudos konferenciją.

Remdamasi neįvardytais šaltiniais Irano sveikatos apsaugos sistemoje, britų transliuotojo BBC tarnyba persų kalba penktadienį pranešė, kad per COVID-19 protrūkį mirė mažiausiai 210 žmonių.

Dauguma šių žmonių mirė Kome arba sostinėje Teherane, nurodė Londone įsikūręs transliuotojas.

Penktadienį K. Jahanpouras apkaltino „BBC Persian“ prisidėjus prie Irano priešų regione „melo skleidimo varžybose“.

„Pavyzdinis Irano skaidrumas skelbiant informaciją apie koronavirusą pribloškė daug žmonių“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė K. Jahanpouras.

Baimė dėl spartaus viruso plitimo jaučiama Teherano gatvėse, kuriose matyti mažiau žmonių nei paprastai.

Automobilių eismas šeštadienio rytą sostinėje taip pat atrodė ne toks intensyvus. Paprastai tokiu metu – prasidedant darbo savaitei – gatvės dūsta nuo mašinų.

Teherano gubernatoriaus biuras mažindamas viruso plitimo galimybes sutrumpino darbo valandas, pranešė valstybinė televizija.

Parduotuvėms ir vaistinėms sunku patenkinti paklausą, nes žmonės ėmė kaupti baliklius, dezinfekuojančias servetėles, veido kaukes ir kitus sanitarinius produktus, taip pat negendančius maisto produktus.

Padegta klinika

Sostinėje atsirado reklaminių skydų, kuriais žmonės raginami laikytis higienos rekomendacijų, tokių, kaip patarimai dažnai plauti rankas, viešose vietose neliesti turėklų ir kitų objektų.

Bandare Abase Irano Persijos įlankos pakrantėje gyventojai, kaip pranešta, penktadienio vakarą padegė kliniką, kurioje, pasak gandų, buvo gydomi koronavirusu užsikrėtę žmonės.

„Nepagrįstas gandas, kad toje klinikoje buvo laikomi keli koronavirusu užsikrėtę pacientai... paskatino kai kuriuos gyventojus ją padegti“, – pranešė naujienų agentūra „Fars“. Pranešime priduriama, jog klinika paneigė turėjusi tokių pacientų.

Atvykę policininkai ir ugniagesiai atkūrė tvarką ir užgesino gaisrą, sakoma „Fars“ pranešime.

Irane užregistruotų mirties atvejų skaičius yra didžiausias pasaulyje už Kinijos ribų.

Viena iš septynių Irano viceprezidentų Massoumeh Ebtekar ir sveikatos apsaugos viceministras Irajas Harirchi yra tarp kelių aukšto rango pareigūnų, užsikrėtusių naujuoju koronavirusu.

Daugelis Irano kaimynių pranešė apie užsikrėtimo atvejus, susijusius su Iranu, ir įvedė kelionių į šią šiitišką respubliką ir iš jos suvaržymus.

Trečiadienį Irano pareigūnai paskelbė vidaus kelionių suvaržymus žmonėms, kuriems įtariamas arba patvirtintas užsikrėtimas.

Jungtinės Valstijos ir Paryžiuje įsikūrusi žiniasklaidos laisvės organizacija „Reporteriai be sienų“ (RSF) kaltino Iraną slepiant informaciją apie protrūkį, kuris pareikalavo neproporcingai daug gyvybių, palyginti su skelbiamais užsikrėtusiųjų skaičiais.