aA
Jei Jungtinės Karalystės politinė sistema nesugebės rasti išeities iš aklavietės dėl „Brexit“, šaliai teks balandžio 12 dieną palikti Europos Sąjungą nesudarius susitarimo.
Pasirengusi ar ne? Britanijos pasiruošimas „Brexit“ be sutarties scenarijui
© AFP/ Scanpix

Kaip tai paveiktų Britaniją?

Verslo planavimas

Apie 80 proc. britų įmonių mano, kad yra pasirengusios išstojimo iš ES nesudarius susitarimo scenarijui, rodo Anglijos banko tyrimas, kurio rezultatai buvo paskelbti kovo 21 dieną. Per analogišką tyrimą sausio mėnesį pasirengusiomis tokiam scenarijui save laikė 50 proc. įmonių.

Tačiau daugelis įmonių, anot tyrimo rengėjų, pažymėjo, kad jos negali kontroliuoti potencialaus poveikio tarifams, trikdžiams pasienyje, valiutos kurso svyravimams ir sertifikavimo pripažinimui.

Vasarį vyriausybė pranešė, kad iš 240 tūkst. įmonių, prekiaujančių tik su ES valstybėmis, būtinus muitinės prievolininko identifikavimo kodus gavo tik 40 tūkstančių.

Prekybos susitarimai

Didžiajai Britanijai ES teks „trečiosios šalies“ statusas, o prekybos su ja santykiai bus reglamentuojami pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles.

Nors importui iš trečiųjų šalių ES taikomas vidutinis muitų tarifas yra nedidelis ir sudaro tik maždaug 1,5 proc., kai kuriuose sektoriuose šie tarifai yra kur kas didesni. Pavyzdžiui, importuojamiems automobiliams taikomas 10 proc. muitas.

Didžioji Britanija taip pat neteks prieigos prie rinkų, kuriose galioja su ES sudaryti prekybos susitarimai, nors Londonui pavyko sudaryti tokius pat susitarimus su kai kuriomis iš šių šalių, įskaitant Šveicariją ir Izraelį.

Britanija taip pat sutarė su Jungtinėmis Valstijomis, Australija ir Naująja Zelandija užtikrinti abipusį nacionalinių vertinimo standartų pripažinimą daugelyje sričių.

Eilės pasienyje

Bendrija sako, jog nedelsiant pradės muitinės, maisto saugos ir atitikties ES standartams patikras pasienyje su Britanija, todėl judriuose sienos kirtimo punktuose susidarys ilgos eilės.

Britanija ėmėsi žingsnių atidaryti naujų maršrutų ir susisiekimo linijų tarp Anglijos pietuose esančio Doverio ir kitų uostų. Per Doverio uostą gabenama didžioji dalis prekių, kurias Jungtinė Karalystė eksportuoja į Europa ir iš jos importuoja.

Vyriausybė sako, kad maisto produktų trūkumo neturėtų būti, tačiau gali būti mažesnis greitai gendančių prekių pasirinkimas. Vis tik įstatymų leidėjai reiškia nuogąstavimus dėl galimo „paniško pirkimo“.

Šiaurės Airija

Britanija sako, kad iškart nesiims vykdyti muitinės patikrų pasienyje su Airija, kad būtų išvengta įtampos padidėjimo Šiaurės Airijoje.

Tačiau ES sako, jog reikalaus vykdyti per sieną, kuri taps Bendrijos išorinė siena, keliaujančių prekių stebėseną, tačiau stengsis, kad patikros būtų kiek įmanoma mažiau trikdančios.

Britanija yra sakiusi, kad išstojimo iš ES nesudarius susitarimo atveju jai gali tekti įvesti tiesioginį valdymą Šiaurės Airijoje padėčiai suvaldyti, nes Belfasto vyriausybė nuo 2017 metų sausio yra suspenduota dėl ginčo tarp dviejų valdžia provincijoje besidalijančių partijų.

ES piliečių teisės

Britanijoje gyvena maždaug 3,5 mln. ES piliečių ir maždaug milijonas britų yra įsikūrę kitose Bendrijos narėse.

Britanija ir daugelis kitų Bendrijos narių jau pasiūlė ginti šių žmonių teises, tačiau jų ilgalaikis statusas būtų aiškiau apibrėžtas ministrės pirmininkės Theresos May susitarime su Briuseliu.

Į ES keliaujantys Britanijos piliečiai galės ten likti 90 dienų, o jų pasai bus griežčiau tikrinami.

Vaistai

Britanijos vyriausybė paprašė farmacijos bendrovių sukaupti maždaug 7 tūkst. pavadinimų receptinių ar tik vaistinėse parduodamų vaistų iš Europos atsargas, kad jų užtektų šešioms savaitėms.

Ministrai sako, kad vaistų gabenimui bus teikiama pirmenybė, o preparatų, kurių galiojimo terminas yra trumpas, pavyzdžiui, turinčių radioaktyviųjų izotopų, galėtų būti atskraidinama.

Finansinės paslaugos

Buvo pasiekta tam tikrų laikinų dvišalių susitarimų, įskaitant metus galiosiantį susitarimą, kuriuo siekiama apginti Londone įsikūrusią išvestinių finansinių priemonių rinką.

Prekiautojai perka šias sudėtingas, bet itin svarbias finansines priemones, kad apsidraustų nuo staigių palūkanų normų ar valiutos kursų svyravimų.

ES išvestinių finansinių priemonių rinkos vertė, apytikriais vertinimais, pernai sudarė 660 trln. eurų

Lėktuvai ir traukiniai

ES sutiko, kad iki 2020 metų kovo Jungtinės Karalystės oro bendrovės toliau vykdytų skrydžius iš JK į kitas 27 valstybes nares, jeigu tokį pat sprendimą priims ir Londonas, tačiau JK oro bendrovėms gali būti neleista vykdyti skrydžių ES viduje.

ES taip pat sutinka, kad sunkvežimiai ribotą laiką toliau gabentų prekes į JK ir iš jos, jeigu tokį pat sprendimą ES operatorių atžvilgiu priims ir Londonas.

Greitieji traukiniai Britaniją ir Prancūziją jungiančiu 50 km ilgio Eurotuneliu toliau kursuos tris mėnesius, jei Britanija laikysis ES geležinkelių saugos standartų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Prof. Kasiulevičius prabilo apie laikotarpį, kai reikės skiepytis iš naujo: siūlo galvoti apie vakcinų gamybą Lietuvoje (209)

Rugsėjo-spalio mėnesiai – tai tas laikotarpis, kai gyventojams, kuriems jau yra praėjęs šešių...

Raminta Rakauskė | D+

Darbdaviai už skiepą dalija piniginius priedus, čekius ir net siūlo nemokamus pietus: tokias paskatas palaiko ne visi (1)

Nemokami pietūs visą savaitę, papildoma laisva diena, čekiai ar net piniginiai priedai prie...

Lietuvos ūkininkų produkcija virsta degalais: štai ką vairuotojams svarbu žinoti (22)

Biodegalai yra viena iš sudėtinių mineralinių degalų dalių. Pavyzdžiui, dyzeline yra 7 proc....

Braižomos ES keliavimo taisyklės: numatoma galimybė ir „įjungti avarinį stabdį“ (23)

Europos Sąjunga (ES) siekia žengti ryžtingą žingsnį, kuris leistų grįžti prie įprasto...

Gydytoja dietologė įvardijo pagrindinę priežastį, dėl kurios auga svoris (16)

Dėl karantino persikėlus dirbti iš namų bei pakitęs bendras dienos režimas turėjo didelės...

Perspėjo apie neurotechnologijų grėsmę žmonių privatumui: bauginantys mokslinės fantastikos siužetai gali tapti tikrove (14)

Pasirodžius didelio pasisekimo sulaukusiam mokslinės fantastikos trileriui „Pradžia“...

Valančiūno gimtadienio išvakarėse – nutrūkusi serija ir svarbi „Grizlių“ pergalė prieš „Timberwolves“ (1)

Dėl vietos atkrintamosiose kovojanti Memfio „Grizzlies“ (33/32) svečiuose 139:135 (33:29, 40:34,...

Su trigubu dubliu flirtavęs Sabonis neišgelbėjo „Pacers“ nuo nesėkmės Brazdeikis vėl sulaukė savo šanso (9)

Trečiadienį naktį Indianos „Pacers“ (30/35) namuose 93:104 (26:30, 21:26, 21:29, 25:19)...

Vilnius didelių įmonių darbuotojams siūlo skiepytis „Vaxzevria“ vakcina (25)

Vilniaus miesto savivaldybė pradeda registruoti vakcinai daugiau nei 100 darbuotojų turinčias...