Kol JAV pareigūnai stengiasi apsaugoti savo šalį nuo galimų naujų teroro išpuolių, kitos pasaulio šalys prabėgus metams po katastrofiškų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių taip pat imasi priemonių geriau užtikrinti nacionalinį saugumą.
Didžiausia terorizmo prevencijos karštligė kilo Jungtinėse Valstijose, kurios priėmė vadinamąjį Patriotinį aktą, išplėsdamos policijos ir federalinių tarnybų sekimo bei tyrimų įgaliojimus, taip pat ėmėsi transporto saugumo užtikrinimo priemonių ir planuoja įsteigti didžiulį Nacionalinio saugumo departamentą.

Tačiau daugelis kitų šalių taip pat priėmė kovos su teroristais įstatymus ir įsteigė naujas saugumo struktūras. Daugelis šalių suaktyvino kovą su nelegalia imigracija, be to, jos ėmėsi priemonių geriau užtikrinti oro uostų, uostų ir kitų pagrindinių objektų saugumą.

Izraelis, kuris daugiau negu pusę šimtmečio gyvena karo parengties sąlygomis, net ėmėsi žingsnių užkirsti kelią galimai biologinei atakai ir repetavo scenarijus, pagal kuriuos dangoraižiai atakuojami, sudaužant į juos avialainerius.

Kitur buvo imtasi ir regioninių iniciatyvų, įskaitant kovos su terorizmu paktą tarp Pietryčių Azijos šalių asociacijos (ASEAN) šalių ir Jungtinių Valstijų. Europos Sąjunga patvirtino bendrą arešto orderį, kuris gali būti išduotas už įvairius nusikaltimus, tarp jų ir pinigų plovimą siekiant remti teroristus.

Pernai rugsėjo 11 dieną įvykdyti teroro išpuoliai, kurių metu teroristų už grobti avialaineriai rėžėsi į Niujorko Pasaulio prekybos centro dangoraižius ir Pentagono pastatą, sukrėtė ne tik galingas pramonės šalis, bet ir visą likusįjį pasaulį.

Toliau pateikiama apžvalga, kokių priemonių ėmėsi kitos valstybės, reaguodamos į Jungtinėse Valstijose įvykdytus teroro išpuolius, ir kaip jos rengėsi gynybai nuo teroristų.

- Prancūzija ėmė akyviau įgyvendinti jau 24 metus vykdomą stebėjimo ir žvalgybos planą "Vigipirate". Ji ėmė glaudžiau bendradarbiauti su Jungtinėmis Valstijomis bei kitomis šalimis saugumo srityje. Ji taip pat įsteigė naują Tarpžinybinę saugumo grupę, kuri tiria oro transportui gresiančius pavojus. Be to, Prancūzija pasiūlė repatrijuoti radikalius islamistus, įtariamus ryšiais su teroristais. - Didžioji Britanija priėmė įstatymą, leidžiantį nepateikus kaltinimo sulaikyti užsieniečius, įtariamus dalyvavimu teroristinėje veikloje. Tačiau teismas pripažino šį įstatymą diskriminuojančiu ir pažeidžiančiu žmogaus teises. Be to, Britanija paskelbė planuojanti įsteigti 6 000 kareivių antiteroristines greitojo reagavimo pajėgas. - Vokietija priėmė naujus įstatymus, leidžiančius valdžios tarnyboms persekioti užsienyje įsikūrusių ekstremistinių organizacijų narius, gyvenančius Vokietijoje. Be to, šalies lėktuvuose ėmė budėti ginkluoti policininkai, o vidaus žvalgybos tarnybai buvo suteikti platesni įgaliojimai rinkti duomenis iš bankų, telekomunikacijų grupių bei avialinijų.

- Rusija nusprendė įsteigti naują antiteroristinę tarnybą, kuri koordinuoja visų kovoje su tarptautiniu terorizmu dalyvaujančių Rusijos ministerijų veiklą ir bendradarbiauja su NATO. Rusija taip pat pasiūlė įsteigti nuolatinę bendrą darbo grupę su Vakarų žvalgybos agentūromis.

- Šveicarija įsteigė "Specialią darbo grupę teroro prieš JAV klausimais" (Task Force Terror USA). Dešimtys šios grupės specialistų tiria įtartiną veiklą, kuri gali būti susijusi su rugsėjo 11-osios teroro išpuoliais. Be to, Šveicarija sustiprino apsaugą prie Ženevoje įsikūrusių diplomatinių misijų, įskaitant Jungtinių Tautų būstinę Europoje.

- Graikijoje buvo sustiprinta apsauga prie diplomatinių misijų ir vyriausybės pastatų. Ši šalis nutarė paskubinti kariuomenės specialiojo dalinio kovai su cheminiu ir biologiniu ginklu įsteigimą. - Italija priėmė įstatymą, kuriame tarptautinis terorizmas pripažįstamas nauja nusikaltimų kategorija. Tiesa, kaltinimai pagal šią kategoriją kol kas niekam nebuvo pateikti. - Danija priėmė kovai su teroristais skirtų įstatymų paketą, suteikdama valdžios tarnyboms platesnius įgaliojimus sekti interneto bei telefono ryšius ir rengti kratas namuose. Be to, šalies policijos žvalgybos tarnybos gali vetuoti prašymus suteikti prieglobstį, vadovaudamosi nacionalinio saugumo bei viešosios tvarkos palaikymo sumetimais. - Pakistanas paskyrė daugiau policijos, sukarintųjų tarnybų pareigūnų bei kareivių budėti prie užsienio šalių ambasadų, viešbučių, bažnyčių bei didesnių viešbučių ir įsteigė specialų diplomatinės apsaugos dalinį. Ši šalis suėmė maždaug 400 įtariamų "al-Qaeda" narių, pabėgusių iš Afganistano, taip pat uždraustų radikalių islamistų organizacijų narius.

- Indija priėmė Terorizmo prevencijos aktą, kuris suteikia policijai labai plačius įgaliojimus suimti ir tardyti įtariamuosius, pasiklausyti jų pokalbiu ir iki 90 dienų laikyti įtariamuosius suimtus be teismo. - Singapūras sugriežtino kontrolę įvairiems reikmenims ir medžiagoms, įskaitant amonio nitratą, kuris gali būti panaudotas sprogmenims gaminti. Ši šalis patvirtino naujas apsaugines procedūras, leidžiančias patikrinti didelę riziką keliančius konteinerius, kuriuose vežami kroviniai į Jungtines Valstijas. Be to, buvo įsteigtas Nacionalinis civilinės aviacijos saugumo komitetas, kuruojantis oro uostų apsaugą, taip pat Nacionalinio saugumo sekretoriatas, veikiantis Gynybos ministerijoje. - Malaizijoje per pastaruosius metus buvo suimti 62 įtariami radikalūs islamistai, kurie kaltinami rengę sąmokslą nuversti premjero Mahathiro Mohamado (Mahatiro Mohamado) vyriausybę. Jie buvo sulaikyti pagal jau egzistuojantį Vidaus saugumo aktą (VSA), kuris leidžia sulaikyti be teismo. - Filipinai ir Jungtinės Valstijos surengė pusės metų trukmės bendrą karinę operaciją Pietų Filipinuose, nukreiptą prieš musulmonų grupuotę "Abu Sayyaf", kuri grobia žmones ir reikalauja išpirkos. Pranešama, kad "Abu Sayyaf" turi ryšių su "Al Qaeda". Be to, Filipinai rengia planus spalio mėnesį pradėti naują operaciją. - Japonijos valdančioji koalicija priėmė laikinus įstatymus, leidžiančius Japonijos karo laivyno flotilei veikti Indijos vandenyne, taip pat teikiant logistinę paramą JAV vadovaujamai karo operacijai Afganistane. Tai buvo pirmas Japonijos pajėgų dislokavimas karo zonoje po šios šalies pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare.

- Kinija ėmėsi aktyviau persekioti separatistus, veikiančius vakarinėje Sindziango provincijoje, kurioje daugumą gyventojų sudaro musulmonai. Pranešama, kad čionykštei policijai suteikti platesni įgaliojimai sulaikyti įtariamuosius. Be to, Kinijos aviabendrovės pasamdė apsauginius į lėktuvus, kurie saugo jų reisus.

- Izraelis teigia, kad turėdamas dabartinį nepaprastosios padėties įstatymą, yra pasirengęs "visiems galimiems scenarijams", įskaitant palestiniečių arba Irako atakas. Netoli Izraelio sostinės Tel Avivo buvo dislokuota priešraketinės gynybos baterija, be to, šalyje pradėta masinė kampanija paskiepyti 15 000 gelbėjimo tarnybų darbuotojų bei policininkų nuo raupų. Taip pat buvo pradėtos platinti piliulės nuo radiacijos.

- Egiptas suėmė daugiau radikalių islamistų, daugiausiai priklausančių Musulmonų brolijai. Šiuo metu yra sulaikyti daugiau kaip 100 šios grupės narių. - Jemenas ėmė sekti įtariamus "al-Qaeda" narius, ypač tuos, kurie žinomi per pastaruosius trejus metus lankęsi Afganistane. Be to, prezidentas Ali Abdullah Salehas (Ali Abdula Salehas) nutarė įsteigti Nacionalinę saugumo agentūrą kovai su terorizmu ir šnipinėjimu. - Iranas patyliukais talkino su terorizmu kovojančioms JAV - iš pradžių Afganistane, kur abi šalys rėmė pergalę prieš Talibaną laimėjusį Šiaurės aljansą, o vėliau padėdamas persekioti ekstremistus. Vasario mėnesį Iranas suėmė ir deportavo 150 "al-Qaeda" rėmėjų, kurie atvyko į šią šalį iš arabų valstybių. - Kanada priėmė įstatymą dėl visapusiškų kovos su terorizmu priemonių ir juo remdamasi sustiprino pasienio apsaugą bei sugriežtino imigracijos taisykles. Šiuo įstatymu policijos ir kitų tarnybų pareigūnams buvo suteikti nauji įgaliojimai, užtikrinant oro uostų ir sienos pervažiavimo punktų saugumą. Be kita ko, pareigūnams buvo suteikta teisė kelioms dienoms sulaikyti įtariamuosius, nepateikiant jiems kaltinimų. - Čilė sugriežtino kontrolę sienos pervažiavimo punktuose, o sostinės Santjago oro uoste buvo įrengta nauja moderni aparatūra, leidžianti aptikti ginklus, sprogmenis ir kitas pavojingas medžiagas. - Ekvadoras žymiai sustiprino apsaugą Kito ir Gvajakilio oro uostuose, į kuriuos leidžiama įeiti tik lėktuvų keleiviams. Taip pat sustiprinta apsauga prie JAV ambasados ir konsulato.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (300)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (17)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (162)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (26)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais (184)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (203)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (62)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (6)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (337)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (25)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...